Post on 22-Aug-2020
SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 35„Internetowe bazy danych”
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
WZORZEC SCENARIUSZA ZAJĘĆ
Informacje ogólne
Temat Internetowe bazy danych
Adresat zajęć Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
Miejsce i czas realizacji zajęć Sala lekcyjna z tablicą interaktywną
Cel ogólny (główny) zajęć Technologia informacyjna w transporcie
Cele operacyjne Wiadomości stosowanie wiedzy z zakresu informatyki, logistyki,
wykorzystywanie informacji z Internetu
tworzenie bazy danych wysyłkowych
Umiejętności - Wyjaśnienie znaczenie bazy danych,
- przetwarzanie danych wejściowych za pomocą komputera i Internetu,
- Używanie wyszukiwania zaawansowanego, aby uzyskać informacje na temat baz danych transportu
- Opisywanie i porównywanie poszczególnych baz danych,
- wyszukiwanie ofert dotyczących transportu,
- uzasadnienie wyboru popytu i podaży,
zaprojektowanie konkretnego zapotrzebowania i oferty transportowej
Postawy Uczniowie będą potrafili zademonstrować wyniki pracy
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
Metody/techniki pracy
InformacyjneNauczanie wspomagane komputerowoZadania badawcze, problemy Metoda badawczo-badawczaIndywidualna praca uczniów
Narzędzia TIK Komputer, tablica interaktywna, internet,
Formy pracy Grupowa
Środki dydaktyczne
Prezentacja PowerPoint działającej firmy mailingowej.
Materiał Word - zadanie.
Przebieg zajęć
Faza wstępna Wprowadzenie do tematu:
Mowa motywacyjna:
Zostałeś przyjęty jako logista - dyspozytor w nowo utworzonej firmie spedycyjnej i logistycznej. Twoja pierwsza praca w miejscu pracy to stworzenie podstaw do udanej pracy.
Przedstawienie problemu badawczego:
Zadanie:
1. Sprawdź różnicę między bazami danych,
2. Wykrywać i analizować oraz przekazywać i przesyłać bazy danych w Internecie,
3. Opisz szczegółowo 3 bazy danych,
4. Podaj przykłady oferty i wnioski o wysyłkę (co najmniej 5),
5. Określ konkretne zapotrzebowanie i ofertę dla transportu krajowego i międzynarodowego.
Faza realizacyjna Pobieranie danych:
Wyszukujemy dane z Internetu
Przetwarzanie i analiza danych:
W ramach tego zadania uczniowie mogą zapoznać się z różnymi formami banków danych. Dostają i oceniają informacje, które zwykle napotykają w swoich działaniach logistycznych / dyspozytorskich.
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
Z przeprowadzonych przeze mnie ćwiczeń udowodniłem to w następujący sposób: pozwólcie uczniom mieć czas na indywidualne opracowywanie poszczególnych zadań, porównywanie i ocenianie każdego zadania w grupie. W celu utrwalenia znaczenia praktycznych umiejętności w zdobywaniu informacji z wykorzystaniem Internetu oraz praktycznego wykorzystania poszczególnych baz danych w łączu szkoła-praktyka-szkoła, byłem w stanie zweryfikować wiedzę uczniów w dwóch bazach danych: www.aaadopyt.sk , www.123dopyt.sk .
Prezentacja danych:
Zadania studenta prezentowane są za pomocą interaktywnej tablicy na końcu zajęć.
Prezentowane przez wszystkich członków grupy.
Rozwiązanie badawcze problemu:
Studenci w grupach przygotowują indywidualne zadania.
W rezultacie w PowerPoint przedstawiają propozycję utworzenia małej firmy transportowo-spedycyjnej.
Faza podsumowująca
Przegląd pracy uczniów za pośrednictwem internetowych baz danych.
Praca domowa Pytanie dotyczące rozważań: Zastanów się nad tym: jaki biznes chciałbyś posiadać i zarządzać nim?
Ewaluacja Prowadzący ocenia uczniów za interesującą twórczą pracę.
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej
Wyłączną odpowiedzialność za zawartość niniejszej publikacji ponoszą jej autorzy i nie może być ona utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej