Post on 21-Dec-2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
PENDIDIKAN KHAS (MASALAH PEMBELAJARAN)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 3 Amal
Tarikh : 20 Ogos 2014
Hari : Rabu
Masa : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 6 orang (4 lelaki & 2 perempuan)
Tema / Tajuk : Kemahiran bertutur
Tunjang Utama : Komunikasi
Standard Kandungan : 2.4 Menghasilkan bunyi bukan bahasa
2.5 Menghasilkan bunyi bahasa
Standard Pembelajaran : 2.2.1 Mengajuk bunyi
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
i. Murid dapat mengajuk bunyi binatang
sekurang-kurangnya 4 daripada 6 binatang.
ii. Murid dapat mengenal dan menyebut nama
haiwan dengan betul.
iii. Murid dapat menghasilkan topeng haiwan yang
mudah.
Tunjang Lain Yang
Disepadukan
: Kerohanian, Komunikasi
Elemen Merentas Kurikulum : Fizikal dan Estetika, Komunikasi
1
Penggabungjalinan
Kemahiran
: Mendengar, Menulis dan membaca
Unsur Terapi : Terapi seni dan terapi muzik
Penerapan Nilai : Mendengar arahan, kesungguhan, keseronokan,
kasih sayang
KBKK : Mendengar, Soal Jawab
BBM / Resos : Diorama akuarium, kolaj burung dan topeng binatang.
2
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
Set Induksi
5 minit Manyanyi lagu:
Ikan kekek mak ilui-ilui
Ikan gelama mak ilai-ilai
Nanti adik mak ilui-ilui
Pulang sama mak ilai-ilai
Tenang-tenang air di laut
Sampan golek mudik ke tanjung
Hati terkenang mulut tersebut
Budi yang baik rasa dijunjung
Ikan kekek mak ilui-ilui
Ikan gelama mak ilai-ilai
Nanti adik mak ilui-ilui
Pulang sama mak ilai-ilai
1. Guru menunjukkan diorama ikan
kepada murid.
2. Guru memasang lagu ikan
kekek menggunakan laptop.
3. Murid menyanyi beramai-ramai
sambil membuat pergerakan.
4. Selesai menyanyi guru menyoal
murid berkaitan diorama yang
ditunjukkan.
5. Guru menerangkan tajuk hari ini
berkaitan dengan binatang.
Teknik:
Nyanyian
Terapi:
Muzik
Nilai:
Kesungguhan
BBM:
Diorama ikan
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
3
Langkah 1
15 minit Mengajuk bunyi haiwan
Mendengar dan mengajuk
bunyi haiwan yang didengar.
1. Murid diperdengarkan bunyi-
bunyi binatang menggunakan
laptop.
2. Murid mengecam bunyi
binatang dan menyebut nama
haiwan.
3. Guru meminta setiap orang
murid mengajuk bunyi binatang
yang telah diperdengarkan dan
menyebut nama binatang
tersebut.
4. Guru mengajar murid mengajuk
bunyi-bunyi binatang.
Teknik:
Aktiviti pergerakan
Terapi:
Fizikal
Bahasa
Nilai:
Kesungguhan
Mendengar arahan
BBM:
Topeng binatang
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
4
Langkah 2
15 minit
Menyebut nama haiwan
Menyebut nama haiwan melalui
lagu, ‘Pak Mamat Ada Kebun’
Haiwan:
Kucing
Itik
Ayam
Burung
Lembu
Kambing
1. Guru menyanyikan lagu ‘Pak
Mamat Ada Kebun’ sambil
memegang topeng haiwan.
2. Murid memberi maklum balas
tentang nama haiwan, bunyi
haiwan dan warna-warna
haiwan yang dinyanyikan.
3. Murid memakai topeng sambil
mendengar guru menyanyi.
4. Murid akan bergerak kehadapan
dan mengikut nama haiwan
yang disebut guru dalam
nyanyian.
Teknik:
Nyanyian
Terapi:
Fizikal
Muzik
Nilai:
Mendengar arahan
Kesungguhan
Kasih sayang
BBM:
Topeng binatang
5
LANGKAH ISIKANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
Langkah 3
20 minit Mewarna gambar burung seperti kolaj
yang ditunjukkan.
1. Murid mewarnakan gambar
burung yang diberikan.
2. Murid menunjukkan hasil kerja
murid yang telah siap.
Kemudian menyebut “Ini
burung”. Ini burung kakak tua
dengan bimbingan guru.
3. Murid diperdengarkan lagu
burung kaka tua.
Teknik:
Mewarna
Terapi:
Seni
Muzik
Nilai:
Keseronokan
Ketelitian
BBM:
Pensel warna
Gambar binatang
6
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
Penutup
5 minit Nilai dan semak 1. Guru menunjukkan hasil karya
murid di hadapan kelas.
2. Guru menyatakan nilai-nilai
estetika dan melakukakan sesi
apresiasi.
3. Guru memberikan perhargaan
dan pujian kepada murid
4. Guru menyatakan semula
nama-nama haiwan kemudian
meminta murid menyebut dan
mengajuk bunyi binatang sekali
lagi.
5. Murid menyanyi brung kakak tua
dengan iringan muzik.
Teknik:
Nyanyian
Terapi:
Seni
Muzik
Nilai:
Keseronokan
BBM:
Video lagu
7
Refleksi Guru:
Ulasan Pensyarah:
8
9
10
11
12