Post on 03-Apr-2018
7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m
1/4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tunjang : Kemahiran
Kemahiran : Olahraga- Padang
Tajuk : Larian 100 meter
Tarikh : 1 April 2013
Masa : 8.40 pagi 9.40 pagi
Tahun : 5
Bilangan Pelajar : 30 0rang (14 lelaki dan 16 orang perempuan)
Pengalaman lepas : Murid telah mempelajari aktiviti lakomotor berlari pantas pada tahap satu
OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, diharapkan murid-murid dapat :
A ) Psikomotor
- Murid dapat melakukan larian 100 meter dengan menggunakan kaedah dan teknik dengan betul.
B ) Kognitif
- Mengetahui undang-undang dan peraturan-peraturan dalam acara lari pecut 100 meter.
- Membina satu konsep semangat kesukanan untuk alatan.
- Mengetahui segala jenis dan cara latihan.
7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m
2/4
C ) Afektif
- Memupuk nilai-nilai murni seperti semangat bekerjasama serta kepimpinan semasa melakukan aktiviti di
samping mementingkan aspek-aspek keselamatan.
- Menyuburkan kesihatan mental, disiplin serta inisiatif.
- Mengembangkan keyakinan diri, maruah diri dan semangat kekitaan.
Penerapan Nilai : Bekerjasama
KBKK : Membuat analisis
Penggabungjalinan : Ansur maju
Kesepaduan :
Alat Bantu mengajar : - Kon,
- kayu
- blok permulaan
- board.
7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m
3/4
7/28/2019 RPH Acara Balapan 100m
4/4
Bahagian /Masa
Aktiviti Butiran Mengajar Organisasi Alatan / Catatan
Set Induksi
Permulaan(5 minit)
Perkembangan
Langkah 1(8 minit)
Memanaskan badan
Lari sentuh Kon Warna
Lari Setempat
Lari atas bebola kaki
Murid berjalan denganmenggunakan bebola kaki.
Murid skip denganmenggunakanbebola kaki.
Angkat lulut tinggi.
Lutut angkat sama tinggi denganpinggang.
Badan condong ke hadapanlebihkurang 45.
Kepala tegak janganterhangguk.
Mata tumpu terus di hadapanlebih kurang 2m ke hadapan.
Bahu relaks.
Hayunan tangan
Siku bengkok lebih kurang 90.
Hayun tangan ke belakangmelepasi badan di sisi pinggangpada ketinggian pinggul.
Tangan hayun dengan cepat
Danbebas.
Jari bengkok sedikit.
Murid dihendaki berbaring
dan bersedia untukmendengar arahan atau
Pelajar berkumpulandalam kumpulan besarberbentuk ladamberhadapan dengan guru
Pelajar akan mengikutapa yang guru lakukansecara aktif
XXXX XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXX
Pelajar berdiri dalamkumpulan.
X X X X XX X X X XX X X X X
TKP~ Kinestetik~ Verbal Linguistik~ Intrapersonal
= Guru
X = Murid-murid