Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης

Post on 24-Jun-2015

167 views 2 download

Transcript of Σχεδιασμός ενότητας μικτής μάθησης

ΣΧΟΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΓΩΓΗΣEduc – 556 DL Διαδικτυακή και Μικτή μάθηση

Σχεδιασμός Ενότητας Μικτής Μάθησης

Από τους: ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗ

ΙΩΑΝΝΗ ΜΠΟΥΣΔΟΥΝΗ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΕΛΕΚΑΝΑΚΗ

Διδάσκουσα: Μιχαηλίδου Θεοδώρα

Θερινό Τετράμηνο 2014

Διδακτική πρόταση μικτής μάθησης

Ιστοσελίδα μαθήματος: http://blendedlearning.moodlehub.com

Εικ.1

Τι χρειάζομαι

Σχεδιασμό της διδασκαλίας (τι, πού, πώς, πότε, γιατί)

Επιλογή LMS

Δημιουργία μαθήματος

Ανάθεση ρόλων. (Διαχειριστής ο εκπαιδευτικός και εγγραφή μαθητών)

Πραγματοποίηση διδασκαλίας

Εικ. 2

Στόχοι ενότητας και μαθησιακά αποτελέσματα

Τάξη: Β Λυκείου Μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα Ενότητα: Στερεότυπες αντιλήψεις, φυλετικός και κοινωνικός ρατσισμός Διδακτικές ώρες: 3 Στοχοθεσία & σχεδιασμός δραστηριοτήτων Οργάνωση τάξης (Μοντέλο): Lab Rotation, Διαδικτυακή (online) μάθηση

με χρήση LMS (Moodle) & Διδασκαλία στην τάξη Μέθοδοι διδασκαλίας: Ομαδοσυνεργατική, Ανακαλυπτική μάθηση,

Μέθοδος Project, Διαλογική, Προσομοίωση (Ρόλοι), Διάλεξη Μέσα-Εργαλεία: • Σχολικό εργαστήριο: Βιντεοπροβολέας, Διαδίκτυο, PowerPoint,Text2Mindmap • LMS: (Moodle) Wiki, Forum, Youtube, Vote activity• Σχολική τάξη: Σχολικό εγχειρίδιο, Παραδοσιακός πίνακας

Εικ.3

1η Διδακτική ώρα (εργαστήριο)

Στόχοι Δραστηριότητες-Εργαλεία

• Να ασκηθούν στη διατύπωση ορισμών

• Να κατανοήσουν την έννοια του στερεοτύπου και μία βασική λειτουργία της εμπορικής διαφήμισης, να αναπαράγει τα στερεότυπα προκειμένου να πετύχει τους στόχους της (κριτικός γραμματισμός).

• Να αποκτήσουν κριτική στάση απέναντι στα στερεότυπα και την εμπορική διαφήμιση (κριτικός γραμματισμός).

• Να οικοδομήσουν τη γνώση ατομικά και συνεργατικά μέσα από συζήτηση, συνεργασία.

• Ορισμός διαφήμισης • Προβολή διαφημίσεων (Youtube)

και επισήμανση 5 ομάδων (target groups) Εργασία μαθητών σε 5 ομάδες

• Επισήμανση χαρακτηριστικών • Συζήτηση (τι, πώς, γιατί, ….)

Στόχοι Δραστηριότητες-Εργαλεία

• Να παρουσιάσουν στην ολομέλεια της τάξης τις απόψεις τους μέσω ενός προγράμματος παρουσίασης. 

• Να ασκηθούν στην παραγωγή ψηφιακού λόγου που εντάσσεται σε συγκεκριμένη επικοινωνιακή περίσταση. (γλωσσικός & ψηφιακός γραμματισμός).

• Δημιουργία παρουσίασης

από τους μαθητές (PowerPoint)• Διατύπωση έννοιας

στερεοτύπου

• Ψηφιακή συγγραφή κειμένων (Wiki) υποδυόμενοι ρόλους (Παιχνίδι ρόλων)

• Άσκηση διατύπωσης ορισμών

1η Διδακτική ώρα (εργαστήριο)

2η Διδακτική ώρα (εργαστήριο)Στόχοι Δραστηριότητες-Εργαλεία

• Έλεγχος επίτευξης στόχων προηγούμενης ενότητας

• Να κατανοήσουν ότι τα στερεότυπα οδηγούν σε διακρίσεις και ρατσισμό (αιτιώδης σχέση)

• Να ορίζουν και να διαιρούν την έννοια του ρατσισμού.

• Να συμπληρώσουν εννοιολογικό χάρτη: ορισμός και διαίρεση του ρατσισμού

• Παρουσίαση ασκήσεων (Βιντεοπροβολέας)

• Συζήτηση για σχέση στερεοτύπων ρατσισμού

• Προβολή υλικού για το ρατσισμό (Youtube)

• Συμπλήρωση ψηφιακού εννοιολογικού χάρτη (Ορισμός και είδη ρατσισμού) (Text2MindMap)

Στόχοι Δραστηριότητες-Εργαλεία

• Να ευαισθητοποιηθούν για το πώς ο στερεοτυπικός τρόπος σκέψης, ενώ φαίνεται ανώδυνος, μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνες συμπεριφορές.

• Συζήτηση – είδη κοινωνικού ρατσισμού (π.χ. στο σχολείο)

• Εργασία για το σπίτι• Ανάγνωση κειμένου σχολικού εγχειριδίου

– Αναζήτηση στο διαδίκτυο και παραγωγή κειμένου στο τετράδιο με θέμα το ρατσισμό

(Άσκηση σχολικού εγχειριδίου)

2η Διδακτική ώρα (εργαστήριο)

Στόχοι Δραστηριότητες-Εργαλεία

• Κατανόηση πλευρών ρατσιστικού φαινομένου.

• Καλλιέργεια στάσεων κατά του ρατσισμού.

• Ενημέρωση μαθητών για διαδικασία συμπαραγωγής ηλεκτρονικών κειμένων.

• Στρατηγικές συνεργατικού γραψίματος

(μεταγνωστικοί στόχοι)

• Παρουσίαση ασκήσεων • Συζήτηση για ρατσισμό (αίτια-

συνέπειες-προτάσεις)• Ενημέρωση για διαδικασία

συμπαραγωγής κειμένων σε ψηφιακό περιβάλλον (wiki)

• Ανάθεση ρόλων και κατανομή αρμοδιοτήτων στις ομάδες συμπαραγωγής ψηφιακού κειμένου

3η Διδακτική ώρα (τάξη)

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΑΘΗΣΗ ΜΙΚΤΗ ΜΑΘΗΣΗ

Στην τάξηΔιάλεξη καθηγητήΑνάγνωση κειμένωνΣυζητήσεις καθηγητή - μαθητώνΑσκήσειςΜετωπική διδασκαλία

Στο εργαστήριοΑφόρμηση: οπτικοακουστικό υλικόΣυζητήσεις καθηγητή - μαθητώνΕργασία σε ομάδεςΠαρουσίαση δουλειάς τους σε πρόγραμμα παρουσίασης και προσχεδιασμένο προφορικό λόγοΚατασκευή εννοιολογικών χαρτών

ΣΥΓΚΡΙΣΗ

Εικ.4 Εικ. 5

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΑΘΗΣΗ ΜΙΚΤΗ ΜΑΘΗΣΗ

Στο σπίτι:Ατομικές εργασίες στο τετράδιό τους

Στο σπίτι:Ομαδοσυνεργατικές εργασίεςΕξ αποστάσεως συνεργασίαΔυνατότητα επικοινωνίας και διευκρινίσεων από διδάσκονταΤελικό προϊόν που αναρτάται στο LMS και το παρουσιάζουν στην τάξηΤελικό προϊόν που δημοσιεύεται στον ιστότοπο του σχολείου

ΣΥΓΚΡΙΣΗ

Εικ. 6

Εικ. 7

Να συνδυάσω μέσα και μεθόδους διδασκαλίας Να αυξήσω το ενδιαφέρον των μαθητών Να μεγαλώσω το διδακτικό χρόνο Να έχω τον έλεγχο, χωρίς να είμαι στο προσκήνιο Να είμαι ο καθοδηγητής και διευκολυντής της μάθησης Να έχω παραγωγή λόγου από ομάδες

Εικ. 8

Έχουν θετική στάση απέναντι στο διαδίκτυο Μπορούν να αναζητήσουν, να κρίνουν, να

αξιολογήσουν, να επιλέξουν, να αναλύσουν να συνθέσουν και να παρουσιάσουν πληροφορίες

Μπορούν να οικοδομήσουν τη γνώση Μαθαίνουν να συνεργάζονται

Εικ. 8Εικ. 9

http://opportunityculture.org/wp-content/uploads/2011/11/time-technology-swaps.jpg Εικόνα 1

http://edbuzz.org/sroner/2009/07/blended-learning-boosts-achievement/ Εικόνα 2 http://buelearning.hkbu.edu.hk/login/index.php Εικόνα 3 http://econoteach.blogspot.gr/2013/09/blog-post_20.html Εικόνα 4 http://edu4adults.blogspot.gr/2013/09/blog-post_25.html#axzz39e6Wulkl Εικόνα 5 http://paidagwgos.blogspot.gr/2012/09/blog-post_8.html Εικόνα 6 http://chip-chase.com/2012/01/23/flippingblendingdisrupting-the-classroom-with-

online-video/ Εικόνα 7 http://eprl.korinthos.uop.gr/wiki/index.php/%CE%91%CF%81%CF%87%CE

%B5%CE%AF%CE%BF:Blended_learning.png Εικόνα 8 http://serendip.brynmawr.edu/exchange/blendedlearning Εικόνα 9

Βιβλιογραφικές πηγές

• Οδηγίες για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου για το σχ. έτος 2011-2012