Літературне читання 3 кл.
Тема: Художній світ пізнавальних казок Оксани Іваненко. Коли твір відкриває
свої таємниці. О. Іваненко «Синичка» (скорочено).
Мета: ознайомити учнів з творчістю Оксани Іваненко; вчити правильно, свідомо
та виразно читати прозові твори, аналізувати прочитане; формувати вміння
давати характеристику персонажам твору за їхніми
вчинками; розвивати зв’язне мовлення, мислення,
пам’ять, уміння аналізувати, порівнювати;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми: бесіда, пояснення, вправа
«Мікрофон», «Асоціативний кущ», гра «Фотограф»
Обладнання: презентація, підручник, портрет Оксани Іваненко, фото синички,
зірочки
Хід уроку
I. Організаційна частина
Сонце в небі прокидається.
Наш клас із друзями вітається
- Добрий день!
Натхнення всім, хто прийшов працювати
- Чому?
- Бо без натхнення важко навчатись,
А також тому, що люблю я свій клас
І плідної праці чекаю від вас!
- Ми любимо працю і будемо старатися.
II. Емоційне налаштування на урок
1. Вправа «Чарівний мішечок»
1
- Діти, сьогодні у нас незвичайний
урок, тож аби вам працювалося
добре, ніщо не заважало, пропоную
всі ваші страхи, поганий настрій,
негативні емоції скласти до чарівного мішечка. Заховаємо його якнайдалі, а з
собою візьмемо лише добрий настрій, старанність та кмітливість.
2. Девіз уроку
- Сьогодні пропоную вам працювати за таким девізом
Відповідати чітко!
Творчо працювати!
Виразно читати!
3. Очікування «Вправа мікрофон»
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Я також сподіваюсь, що наш урок буде цікавим і ви добре працюватимете. У
ході роботи ви будете накопичувати
бали, у вигляді сніжинок, в кінці уроку
ми їх підрахуємо, це і будуть ваші оцінки
III. Перевірка домашнього завдання
- Діти, а давайте пригадаємо, який розділ
ми почали вивчати?
- А що таке літературна казка?
- З якою казкою ми познайомилися на
минулому уроці?
- Діти, зараз цю казку ми прочитаємо за абзацами
Про що співала Снугуронька?
Чому стало тихо?
Що почула дічинка?
Добре, діти, а тепер скажіть, який настрій казки «Снігуроньчина пісня»?2
IV. Актуалізація опорних знань
1. Загадка
- Діти, зараз я вам загадаю загадку, а ви спробуєте її
відгадати
Жовтогруді щебетушки,
Мають гарні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються … (синички)
2. Вправа «Мікрофон»
- Що ви знаєте про цих пташок?
V. Оголошення теми і мети уроку
- Більше дізнатися про цю пташку нам
допоможе письменниця Оксана
Іваненко. На сьогоднішньому уроці ми
з вами будемо читати казку Оксани
Іваненко «Синичка». Отже, перед нами
стоять такі завдання:
- Удосконалювати техніку читання;
- Висловлювати власну думку про прочитане;
- Вміти характеризувати дійових осіб
VI. Сприйняття та осмислення нового матеріалу
1. Ознайомлення з короткими біографічними даними
- Діти, а зараз, я вам коротко розповім бібліографічні відомості, а ви уважно
слухати і дивитися на монітор. Письменниця
Оксана Дмитрівна Іваненко – автор
багатьох книжок: літературних казок,
реалістичних оповідань і повістей, творець
біографічних романів про життя і 3
творчість класиків українських літератури.
Усе життя Оксана Дмитрівна дружила з
наукою. Навіть більшість її казок –
результат клопіткої праці письменника і
вченого. Про неї можна сказати, що вона
відкривала минуле століття і завершала
його, проживши 91 рік. Як казала Оксана
Іваненко, у неї було щасливе дитинство.
Письменниця згадувала: «Писати я почала дуже рано, як тільки навчилася
читати, а читала я з чотирьох років… На щастя вдома ніхто не звертав уваги,
що крім ігор «в ляльки», я дуже любила писати повісті. Псувала на своє
писання безліч паперу,… і в шість років вирішила видавати свій перший
журнал. Він називався «Гриб». Мій журнал, правда після кількох номерів
«прогорів»… Але я почала писати нескінченні повісті, уже навчаючись,
спочатку в гімназії, а потім у робітничій школі». У домі була хороша
бібліотека. Улюбленими письменниками з перших кроків самостійного читання
Оксани стали Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Г.К.Андерсен. Скільки себе
пам’ятала Оксана Дмитрівна, життя її було пов’язане з дітьми. Домашні уроки,
які давала мама, постійно збирали, окрім маленьких учнів, двоюрідних братиків
і сестричок, сусідських дітей. Усі вчилися, читали, гралися ,слухали казки.
2. Опрацювання біографічних відомостей у підручнику
3. Первинне читання казки вчителем
- От і зараз, я прочитаю вам казку, а ви уважно слухайте і назвіть персонажів
твору?(Солов’ї,
журавлі,яблунька,граки,синичка)
- Хто назве персонажів твору?
4. Словникова робота
5. Фізкультхвилинка 4
6. Самостійне читання учнів
- Діти, а тепер ви прочитайте
самостійно і скажіть:
- Хто з персонажів казки
хвилювався за синичку?
7. Голосне читання учнів
1) Читання ланцюжком
- Діти, а зараз ми почнемо читати
казку ланцюжком і під час читання ви, розмірковуйте, уявляйте,
придивляйтесь, прислухайтесь.
2) Читання казки за особами
- А далі казочку ми будемо читати в особах
- Хто читатиме слова білочки?
- А автора?
- А слова сонечка, білочки.
3) Читання «Буксиром»
- Діти, а далі давайте продовжимо читати казку «Буксиром»
8. Вибіркове читання
- Діти, а скажіть, будь ласка ,чи
знала синичка , які труднощі
чекають на неї взимку?
- Підтвердіть свою відповідь
словами з тексту.
- Прочитайте опис зимового лісу?
- Доведіть, що авторка наділила зиму
людськими рисами
9. Гра «Фотограф»
5
- Прочитайте початок речення, «сфотографуйте очима», знайдіть продовження
його в підручнику.
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда
- Діти, як ви вважаєте, яка головна думка казки? (Любити свій рідний край,
синичка не могла покинути свою
берізку, рідного дуба, яблуньку ,вміти
долати труднощі)
- А тепер назвіть головного персонажа?
2. Метод «Асоціативний кущ»
- Ми прочитали казку, назвали
головного персонажа, які асоціації
виникли у вас з цим образом
Синичка
VIII. Підсумок уроку.
- Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Що вам було найцікавішим?
- Що найбільше запам’яталося?
IX. Домашнє завдання
С. 77-81 читати
I варіант – скласти план
II варіант - переказувати
6
Top Related