Scenariusz zajęć edukacyjnych w oddziale przedszkolnym.
Osoba prowadząca: Agnieszka Parzych
Miejsce realizacji zajęć: Miejskie Przedszkole i Żłobek „Ekoludki”
Termin realizacji zajęć: 25.02.2015r.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: „W krainie dźwięków” .
Cele główne: 1. Doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z muzyką.
2. Pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej.
Cele szczegółowe:dziecko:- rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne
- odgaduje nazwy instrumentów, których usłyszało dźwięk
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem
- rozróżnia dźwięki głośne i ciche
- odtwarza podany rytm na instrumencie
- układa puzzle
- odgaduje zagadki słowne
- śpiewa piosenkę
- porusza się w rytm melodii
Metody: słowna: rozmowa, objaśnienie
czynna: zabawowo-naśladowcza
czynna: zadań stawianych do wykonania
podająca: opis
Formy organizacyjne zajęć: zespołowa
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem, ilustracje instrumentów muzycznych, ilustracja Dyrygenta i
orkiestry, zagadki słowne, zagadki słuchowe, kółka białe i czarne. Instrumenty perkusyjne, puzzle,
woreczki, kolorowe koperty, białe prostokąty z kolorowymi kółkami,
1
Przebieg zajęć:1. Powitanie gości piosenką pt.„Dzień - dobry”.Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy
Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy
Dzień dobry, dzień dobry słońce jasno świeci
Dzień dobry, dzień dobry pani wita dzieci
Dzień dobry, dzień dobry jest bardzo wesoło
Dzień dobry, dzień dobry zróbmy wszyscy koło
Dzień dobry, dzień dobry podaj prawą rękę
Dzień dobry, dzień dobry zaśpiewaj piosenkę.
2. Wprowadzenie do zajęć dydaktycznych.Na tablicy magnetycznej znajdują się kolorowe koperty, w których są białe prostokąty z
kolorowymi kółkami. Zadaniem dzieci jest odpięcie odpowiedniej cyfry z tablicy korkowej oraz
odgadnięcie postaci, która się pod nimi ukrywała.
- Jak nazywa się postać, która była ukryta pod cyframi? (Dyrygent)
- Co Dyrygent trzyma w ręku? (batutę)
- A do czego jest potrzebna dla Dyrygenta batuta?
- Czym zajmuje się Dyrygent?
- A co robi orkiestra?
- Gdzie możemy posłuchać orkiestry? (filharmonii)
3. Rozwiązywanie zagadek słownych i wykonywanie zadań matematycznych - dzieci po rozwiązaniu zagadek wykonują polecenie matematyczne.- Jak już sobie powiedzieliśmy orkiestra gra na różnych instrumentach, odgadując zagadki
słowne dowiemy się, jakie to są instrumenty
- Odgadując nazwę instrumentu, uporządkujemy je na odpowiednich półkach, aby zapanował
ład i porządek wśród instrumentów. (półki są ponumerowane do 3 )
Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży.
Zależy mu na tym, żeby go uderzyć.
Stuknę go czasem, zagra pod palcami.
Dziękuje mi basem, kiedy gram pałkami. (bębenek) Miejsce bębenka jest na pierwszej półce
2
Ten instrument zrobiono z drewna,
jestem tego zupełnie pewna.
Wygląda jak łapki drewniane,
które tańczą w rękach Hiszpanek. (kastaniety)
Kastaniety są na drugiej półce.
Duża albo mała,
Jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie. (trąbka)Trąbka znajduje się na trzeciej półce.
Zrobione są z drewna
Cztery struny mają
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają. (skrzypce)Skrzypce mają swoje miejsce obok trąbki.
Ma trzy grube nogi
Mnóstwo zębów białych
Gdy mistrz przy nim siądzie
Koncert da wspaniały. (fortepian)Największy instrument - fortepian, stoi pod półkami.
4. „Bębenek” - zabawa muzyczno - ruchowa.
5. „Ciche i głośne dźwięki” - zabawa dydaktyczna.Nauczyciel prezentuje graficzny zapis głośnego dźwięku (czarne kółko) oraz cichego dźwięku
(białe kółko). Następnie dzieci podnoszą do góry odpowiednie kółko po usłyszeniu danego
instrumentu określając w ten sposób dźwięk: głośny czy cichy.
6. Piosenka pt. „Barwa dźwięku”. (płyta CD)
7. „Jakim jestem instrumentem?” - zagadki słuchowe. (płyta CD)Zadaniem dzieci jest podniesienie do góry prawidłowej ilustracji instrumentu, który usłyszą.
a) kastaniety
3
b) marakasy
c) bębenek
d) trójkąt
e) talerze
f) drewienka
8. „Odtwórz mój rytm” - zabawa dydaktyczna.
Dzieci otrzymują instrumenty perkusyjne, na środku sali umieszczony jest woreczek, w którym
znajdują się ilustracje instrumentów. Następuje wylosowanie ilustracji przez wybrane dziecko.
Zadaniem dzieci jest odtworzenie rytmu wystukanego przez nauczyciela.
(dzieci odtwarzają rytm, tylko z tymi instrumentami, które zostało wylosowane)
9. „Muzykanci - konszabelanci” - zabawa muzyczno - ruchowa. (płyta CD)
10. Puzzle- układanie elementów w całość.Dzieci losują z worków elementy puzzli, które są oznaczone cyframi od 1 do 5.
Przyporządkowują się w grupy oraz układają puzzle, odgadując nazwy instrumentów i określają
grupę, do której zaliczyłyby wylosowane instrumenty: dęte, strunowe lub perkusyjne.
11. Podsumowanie wiadomości - zabawa „Prawda czy fałsz” -Gdy usłyszane zdanie jest prawdziwe dzieci klaszczą w dłonie, jeśli zdanie jest fałszywe, tupią
nogą
Bębenek to okrągły, brzuchaty instrument. (klaszczą w dłonie)
Kastaniety to instrumenty dęte. (tupią nogą)
Dyrygent to człowiek grający na trąbce. (tupią nogą)
Gitara to instrument strunowy. (klaszczą w dłonie)
4
Top Related