Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme
Tarikh/ Hari: 1 Masa : 60 minit
Kelas : 3 Amal Bil. Pelajar : 37 orang
M/ Pel : Pendidikan Muzik
Tajuk : Nyayian
Objektif : 1. Menyanyi mengikut rentak dengan pengeluran suara yang terang dan jelas.
2. Melakukan gerakan sepontan berdasarkan lirik lagu dan irama lagu.
Pengetahuan Sedia Ada :
Konsep : Irama - detik dan tempo
Bahan : Carta, lcd, laptop, lagu
Nilai : Berkerjasama,bersyukur
Kemahiran : 1.3 Menyayi dengan sebutan yang terang dan jelas
1.4 Menyayi mengikut rentak
2.2 Mengecam dan membuat gerakan spontan mengikut rentak atau irama muzik
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
5 minit
1) Meneka bunyi 2) Memaparkan gambar dan sliad suasana hari hendak hujan
a) Guru
memperdengarkan
Bunyi guruh dan
hujan.
b) Guru memberi
ulasan dan bercerita
berkaitan dengan
suasana mendung.
c) Guru mengajukan
beberapa soalan
-Apakah yang akan
berlaku sekiranya
bunyi guruh
kedegaran?
-Apakah yang akan
berlaku sekiranya
hujan?
-Guru memberi
penghargaan kepada
a) Murid cuba meneka dan memberi pandangan berdasarkan bunyi. b) Murid yang berjaya meneka dengan tepat menerima tepukan daripan rakan c )Murid menjawab soalan guru. - Tanah menjadi subur -Tanaman dan tumbuhan menjadi segar -banjir -Tanah runtuh
-Lcd.carta,laptop
Lagu.
-Slide show
- penerangan idea
- Bersoaljawab dan
ulasan
murid dan memberi
tindak balas yang
betul.
-Rahmat kebesaran -tuhan dsb.
Perkembangan
Langkah 1
15 minit
1) Menyanyi dengan
pernafasan yang betul
2) Menyanyi dengan
yakin tanpa iringan
muzik.
a) Guru memaparkan
senikata lagu ’Hari
Nak Hujan’ dengan
menggunakan lcd
b) Guru membaca
baris demi baris dan
seterusnya rangkap
demi rangkap.
c) Guru membimbing
murid membaca
perkataan yang sukar
disebut.
-Aktiviti latitubi
d) Guru mendengar
dan membetulkan
bacaan murid secara
kelas.
e) Guru membimbing
membaca dengan
suara yang terang dan
jelas.
f) Guru memanggil
beberapa murid
membaca secara
individu
g) Latihan Pernafsan
h) Menyayi bersama
a) Murid memerhati
dan cuba membaca
paparan liriklagu.
b) Murid membaca
mengikut guru
c) Murid membaca
perkataan perkataan
sehingga lancar
disebut.
b) Murid membaca
secara kelas
d) Murid
menunjukkan
kebolehan membaca
f) Murid membaca
secara individu dan
murid lain mendengar
.g) Murid
menjalankan aktiviti
penafasan.
h) Murid menyayi
bersama guru
-Lcd.carta,laptop
Lagu.
-Berpusatkan guru
dan murid.
- Latihtubi
Perkembangan
Langkah 2
20 minit
1) Menyanyi
mengikut rentak
2) Menyanyi dengan
yakin tanpa iringan
muzik.
a) Guru
memperdengarkan
lagu tanpa iringan
muzik.
b) Guru menyayikan
lagu baris demi baris
dan seterusnya
rangkap demi rangkap
tanpa muzik mengikut
rentak. Berdasarkan
detik tepukkan tangan
c) Guru mendengar
dan membetulkan
rentak lagu nyayian
murid
d)Guru membimbing
cara-cara pengeluaran
suara yang baik.
e) Guru memberi
semangat dan
penghargaan kepada
murid yang
mempamirkan
persembahan dan
kebolehan mereka.
a) Murid mendengar
lagu sambil mengikut
dengan suara yang
perlahan
b) Murid dengar dan
menyanyi mengikut
rentak
c)Murid menyayi
sambil bertepuk
tangan mengikut
rentak dan tempo.
d) Murid meniru
pengeluaran suara
yang baik.
e) Murid
mempersembahkan
nyayian dengan suara
yang terang dan jelas
serta mengikut detik
dan tempo lagu secara
kelas.
-Lcd.carta,laptop
Lagu
-Berpusatkan guru
dan murid.
Perkembangan
Langkah 3
15 minit
1) Menyanyi dengan
iringan muzik
2) membuat
gerakan spontan
mengikut
rentak atau irama
muzik
a) Guru
memperdengarkan
lagu dengan iringan
muzik berdasrkan
rentak dan tempo
perlahan.
b) Guru menyanyi
sambil melakukan
gerakan berdasarkan
lirik lagu.
c) Guru melakukan
gerakkan spontan
berdasarkan lagu
d) Guru menyayi
bersama murid sambil
melakukan gerakan
sepontan dengan
iringan muzik
e) Guru memimpin
sebagai konduktor
a) Murid berlatih
menyanyi mengikut
iringan muzik sambil
bertepuk tangan
mengikut rentak dan
tempo lagu.
b)Murid menyanyi
dengan mengikuti
gerakkan guru
berdasarkan rentak
muzik.
c) Murid melakukkan
gerakkan berdasarkan
pergerakan guru
d) Murid menyanyi
sambil melakukan
pergerakan meniru
gerakkan guru
e) Murid secara
indvidu dan secara
kelas melakukan
persembahan
-Lcd.carta,laptop
Lagu.
- Berpusatkan guru
dan murid
Penutup
5 minit
1) Menyanyi secara
solo
unruk membina
keyakinan diri
2) Nilai murni
a) Guru Membahagi
kumpulan lelaki dan
perempuan
b) Guru memberi
bimbingan serta
mengenalpasti
kelemahan dan
kekuatan murid dan
memberi perangsang
untuk berlatih dengan
giat lagi
c) Guru mengulas
nilai-nilai murni yang
terkandung dalam
lirik lagu
a) Murid menyanyi
berselang seli
mengikut baris dan
mengikut rangkap
lagu.
b) Murid akur dan
setuju dengan
pendapat guru.
-Menyanyi secara
berduet dan solo
c)Murid menyatakan
nilai-nilai murni
berdasarkan senikata
lagu
-Murid menyatakan
nini-nilai murni yang
perlu dicontohi.
-Lcd.carta,laptop
Lagu.
- Berpusatkan guru
dan murid.
- Ulasan dan
penerangan.
-Nilai murni
berkerjasama
Refleksi : Murid dapat menyayi dengan pengeluran suara yang baik dan dapat melakukan gerakan
sepontan berdasarkan irama lagu dan lirik.