Download - Recunostinta-proiect de Lectie

Transcript

Proiect de lecie

I. Date generale:Propuntor: Mihai Alexandra GeorgianaData: 12.05.2015Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Elena Doamna, PloietiClasa: a II-aDisciplina: Religie OrtodoxSubiectul leciei: Recunotin fa de cei care ne fac bineTipul leciei: comunicare/nsuire de noi cunotineScopul leciei: manifestarea recunotinei i a dragostei fa de cei care ne sunt aproape n momente dificile.

Obiective operaionale:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O1 s defineasc cuvntul recunotin;O2 s precizeze modalitile prin care ne putem arta recunotina fa de cei care ne fac bine;O3 s povesteasc un episod biblic despre recunotin;O4 s alctuiasc un bilet de mulumire fa de o persoan care i-a ajutat la un moment dat.

Obiective formativ-educative:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:O5 s manifeste dragoste fa de persoanele care le vin n ajutor;O6 s contientizeze importana de fi alturi de persoanele aflate n nevoie.

Strategia didactic:1. Metode i procedee: explicaia, lectura biblic, conversaia, observaia dirijat, povestirea, exerciiul, problematizarea.2. Mijloace de nvmnt: Biblia sau Sfnta Scriptur, imagini.3. Forme de organizare: activitate frontal i activitate individual.Resurse:1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, Cultul Ortodox, clasa a II-a; - Planificare calendaristic orientativ, clasa a II-a; - Proiectarea unitii de nvare: Viaa cretinului mpreun cu semenii

2. Temporale: - numr de lecii: 1 - durata: 45

3. Bibliografice: ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. IBMBOR, Bucureti, 2002;ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opri, Dorin; Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba lulia, 2000;Cuco, Constantin, Educaia religioas, Ed. Polirom, Iai, 1999;Muha, Camelia, Manual de religie. Cultul ortodox, clasa a II-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2001.

II. Demersul didactic

Nr.crt.Etapele lecieiOp.op.Timp(min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

12345678910

1.Momentul organizatoric1- Salutul- Rugciunea- Notarea absenelor- Salutul- Rugciunea- Precizeaz care elevi sunt abseniExerciiulIcoanaActivitate frontalProf. observ comportamentul elevilor n timpul rugciunii

2.Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine4Profesorul le adreseaz elevilor urmtoarea ntrebare:- Ce facem atunci cnd suntem ntr-o situaie dificil?-Dup ce primi ajutorul, care trebuie s fie atitudinea noastr?

Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.Elevii rspund:

- ...cerem ajutorul

-... trebuie s mulumim, s ne artm dragostea i recunotina fa de cei care ne-au oferit ajutorul.

Conversaia

Activitate frontalAprecieri verbale

3.Anunarea titlului leciei noi2Profesorul precizeaz:Azi vom vorbi despre importana manifestrii recunotinei fa de cei care ne-au ajutat la un moment dat.Se scrie pe tabl data i titlul povetii: Recunotin fa de cei care ne fac bine.Profesorul precizeaz obiectivele leciei. Elevii ascult

Elevii noteaz n caiete titlul leciei

Elevii ascult.ExplicaiaActivitate frontal

4.Comunicarea/ nsuirea de noi cunotine20Profesorul citete din Biblie minunea vindecrii celor 10 leproi, n care este subliniat importana recunotinei.Profesorul ntreab:- Ce face Mntuitorul Hristos pentru cei 10 bolnavi de lepr?- Ce atitudine ar trebui s aib cei 10 fa de Mntuitorul?

- Ce se ntmpl de fapt?

- Ce se spune despre cel care i mulumete Mntuitorului?Precizare:Samarinenii erau desconsiderai de ctre evrei, fiind considerai un popor amestecat cu neamurile pgne. Acetia afirmau credina n Dumnezeu i n legea lui Moise, dar, n acelai timp, venerau zeitile strinilor, cu care se amestecaser. Observm astfel, c cel desconsiderat de poporul evreu, vine spre Cel de neam evreu pentru a-i arta recunotina. Pe de alt parte, cei de acelai neam cu Mntuitorul se arat nepstori fa de Cel Ce le-a druit vindecarea i i-a ajutat s se rentoarc n mijlocul cetii. Nu doar i mulumete lui Hristos pentru c l-a vindecat, ci recunoate faptul c s-a vindecat prin puterea Dumnezeului celui adevrat, dndu-i slav

Profesorul ntreab:- Care este atitudinea Mntuitorului?Precizare:Mntuitorul i ofer samarineanului care i-a artat recunotina i vindecare sufleteasc, oferindu-i mntuirea. Vedem astfel, c dac cei nou primesc doar vindecare trupeasc, acesta, pentru dragostea sa fa de Dumnezeu, primete i harul mntuirii.

Profesorul ntreab:- Ce nseamn recunotin?

Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.Prin manifestarea recunotinei fa de o persoan care ne-a fcut un bine la un moment dat sau care ne-a fost alturi n momentele dificile, noi ne artm aprecierea, mulumirea, dragostea fa de aceasta. Recunotina nu este doar o recunoatere i mulumire a darurilor primite, ci i o premis pentru cele viitoare. Mulumind pentru ceea ce avem, devenim mai deschii, mai ateni, mai primitori fa de toate binefacerile Domnului. Sf. Isaac Sirul spune c "cea care cluzete darurile spre om este inima ce se mic spre mulumire nencetat". Credincioii practicani sunt mai predispui ctre recunotin i cred n importana i interconectivitatea lor cu ceilali oameni, sunt mai empatici i deschii fa de aproapele, mai implicai n comunitile din care fac parte.Mai mult dect oamenilor, trebuie s ne artm recunosctori fa de Dumnezeu Cel care revars nencetat milele i darurile Sale asupra noastr.

Profesorul ntreab:- Cum ne putem arta recunotina fa de cei care ne fac bine?Profesorul vine cu precizri n sprijinul elevilor.Elevii ascult cu atenie.

Elevii rspund:-... le ofer vindecare.

-... ar trebui s i mulumeasc; s i arate recunotina fa de El.-... doar unul dintre ei se ntoarce s i mulumeasc Mntuitorului pentru c l-a vindecat.-... c era de neam samarinean

Elevii ascult.

Elevii rspund:-ntreab unde sunt ceilali nou

Elevii ascult.

Elevii rspund:-... sentimentul de mulumire, de datorie fa de un binefctor; aducere aminte cu dragoste fa de o binefacere primit

Elevii ascult cu atenie.

Elevii rspund:-... cuvinte de mulumire, dar, dragoste, rugciune, oferirea ajutorului, etcLectura biblic

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Explicaia

Conversaia

ExplicaiaBiblia sau Sfnta ScripturActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5.Fixarea i sistematizarea cunotinelorO5O4

O2

O1O3

10Profesorul le cere elevilor s priveasc imaginea vindecrii celor 10 leproi i s o descrie, innd cont de textul biblic auzit.

Profesorul ntreab:- De ce este important s ne artm recunotina?

Observaie:Avnd n vedere c noi ateptm s fim ajutai de Dumnezeu i de cei din jurul nostru, i noi suntem datori s venim n sprijinul celor aflai n nevoi.Elevii privesc imaginea i o descriu.

Elevii rspund:- ... ne deschide spre ceilali, ne apropie de ceilali i de DumnezeuElevii ascultConversaia

Conversaia

ExplicaiaImagineaActivitate frontalAprecieri verbale

6.Aprecierea, asocierea, generalizareaO6O7

O75Profesorul le cere elevilor s alctuiasc un bilet de mulumire fa de o persoan care i-a ajutat la un moment dat.Profesorul le cere s prezinte oral biletul de mulumire.Elevii rezolv individual cererea dat.

Elevii prezint oral biletul de mulumireExerciiulProblematizarea

ConversaiaActivitate individual

Activitate frontal

Aprecieri verbale

7.Aprecierea activitii elevilor1Profesorul face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.Elevii ascultExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

8.ncheierea activitii1- Rugciunea- Salutul- Rugciunea- SalutulExerciiulIcoanaActivitate frontal

Oglinda tablei

Data: 12.05.2015

Recunotin fa de cei care ne fac bine

Recunotin = sentimentul de mulumire, de datorie fa de un binefctor; aducere aminte cu dragoste fa de o binefacere primit

MulumireRugciune

Oferirea ajutoruluiDragosteRECUNOTIN