BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 09 FEBRUARI 2011 (SELASA)
MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT)
TEMA : TERNAKAN
TAJUK : MAKAN APA ITU ?
Tarikh : 09 Februari (SELASA)Masa : 0820 - 0920 (60 minit)Tahun : Tahun 1 CemerlangTema : TernakanTajuk Pelajaran : Makan Apa itu ?Bilangan Murid : 25 orang
Fokus Utama 5.2 :Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 1 (ii) : Membaca ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul
Fokus Sampingan 2.2 : Melaporkan sesuatu perkara dengan bahasa yang sesuai dan tepat. Aras 2 (ii) : Menyatakan perkara penting berdasarkan bahan rangsangan8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmukAras 2 (i) : Melengkapkan ayat tunggal dengan menggunakan perkataan yang sesuai secara berpandu.
Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid telah mengetahui makanan bagi haiwanii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.
Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :
i) Membaca lima daripada lapan ayat tunggal dengan gaya bahasa dan intonasi yang betul berdasarkan dialog.ii) Melaporkan tiga daripada lima haiwan dan makanannya berdasarkan dialog.iii) Melengkap dan menulis tiga daripada enam ayat berdasarkan perkataan yang diberi dalam lembaran kerja.
Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Kata Tanyaii) Kosa kata : Karnivor, Herbivor
Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Sains, Kajian Tempatan ii) Nilai murni : Rajin,Berhati – hati, Kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestik,Muzik,Verbal linguistik,Interpersonalii) Kemahiran berfikir : Menjana ideaiii)Belajar Cara Belajar : Bacaan mekanis dan bacaan secara individu.
Isi Pelajaran :i) Dialogii) Kad Perkataan iii) Tatabahasa : Kata Tanyaiv) Kosa kata - Herbivor,Karnivor
Bahan Sumber Mengajari. Pancingii. Kad perkataaniii. Slaid dialog iv. Slaid lagu v. Kad ayatvi. Lembaran kerjavii. LCD Projektor & Laptop
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi(5 minit)
Lagu“Bangau Oh Bangau”
- Guru memaparkan lirik lagu menggunakan slaid power point.
- Murid dibahagikan dalam dua kumpulan. - Guru menerangkan cara menyanyikan lagu
tersebut- Guru dan murid menyanyi bersama – sama.- Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan
lagu yang dinyanyikan
TKP- Muzik- Kinestetik
Strategi - Berpusatkan murid
BSM- Slaid lagu
Perkembangan Langkah 1( 15 minit)
Slaid
*Monyet itu makan apa? Monyet itu makan pisang.
*Arnab itu makan apa? Arnab itu makan lobak
* Adakah bangau itu makan ikan ? * Wah, ayam itu makan jagung! * Kucing itu makan ikan? Ya,kucing itu makan ikan.
Kosa Kata- Karnivor- Herbivor
-Guru memaparkan slaid dialog -Guru membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul dan murid mendengar bacaan guru. - Murid membaca dialog mengikut kelas,kumpulan dan individu- Murid membuat simulasi berdasarkan dialog tersebut. - Guru menjelaskan kandungan dialog dan memberi contoh haiwan yang tergolong dalam kumpulan karnivor dan hervibor
Strategi : BCB- Bacaan mekanis- Bacaan secara individu
TKP: -Verbal linguistik-Interpersonal-kinestetik
Nilai- Rajin- Berhati-hati- Kerjasama
BSM: -Slaid Dialog
Penilaian HPFS :5.1 : Aras 1(ii)
Langkah 2(15 minit)
Kad Perkataan - Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.- Murid dikehendaki memancing kad perkataan- Murid dikehendaki menyusun semula perkataan
Strategi : BCB:- Bacaan mekanis- Bacaan secara
monyet makan pisang
Contoh Ayat1. Monyet makan pisang2. Arnab makan lobak.3. Bangau makan ikan.4. Ayam makan jagung.5. Kucing makan ikan.
tersebut sehingga menjadi ayat mengikut masa yang ditetapkan.
- Murid membaca ayat yang telah dibina dengan intonasi yang betul dengan bimbingan guru dalam kumpulan.
individu
TKP:- Verbal linguistik- Kinestetik
Nilai murni:-kerjasama
BSM:- Kad Perkataan- Pancing- Kad Ayat
Penilaian HP
FU :5.1 Aras 1(ii)
Langkah 3(10 minit )
Penerapan Tatabahasa:
Kata Tanya
* Apa* Mana* Bila
-Guru menunjukkan kata tanya menggunakan slaid.-Murid membaca kata tanya tersebut.-Guru menerangkan penggunaan kata tanya.-Murid diminta membina ayat menggunakan kata tanya yang dibincangkan secara lisan.
TKP : - verbal linguistik
Sistem Bahasa- Kata Nama Am
Strategi- Pendekatan
deduktif
Kemahiran Berfikir- Menjana Idea
BSM- Slaid kata tanya
Langkah 4(10 minit )
Lembaran kerja -Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.-Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid.
Kumpulan A dan B
Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai secara berpandu,
Kumpulan C
- Memadankan frasa menjadi ayat bermakna - Murid menyalin semula ayat yang telah dibina dalam lembaran kerja. - Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.
TKP- verbal linguistik
Kemahiran Berfikir- Menjana Idea
BSM- Lembaran kerja
Penilaian HP- 8.1 Aras 2 (i)
Pengayaan
Membina ayat menggunakan kata tanya dalam buku latihan.
Pemulihan
Membaca ayat mudah.
Penutup (5 minit)
Permainan Makan Apa - Murid dibahagikan kepada dua kumpulan mengikut jantina.- Guru menerangkan cara permainan dijalankan.- Guru membuat rumusan.
TKP- kinestetik- muzik
Nilai murni: - kerjasama
Aktiviti susulan : Murid diminta mengumpul seberapa banyak gambar haiwan. TKP –Spatial
1.CARTA LAGU
Bangau oh bangau Nasi oh nasi,
Mengapa engkau kurus? Mengapa engkau mentah ?
Bagaimana ku tak kurus Bagaimana ku tak mentah
Ikan tak mahu timbul (2x) Kayu api basah (2x)
Ikan oh ikan Kayu oh kayu
Mengapa tak mahu timbul? Mengapa engkau basah ?
Bagaimana ku nak timbul Bagaimana ku tak basah
Rumput panjang sangat. (2x) Hujan timpa aku (2x)
Rumput oh rumput Hujan oh hujan
Mengapa panjang sangat? Mengapa timpa kayu ?
Bagaimana ku tak panjang Bagaimana ku tak timpa
Kerbau tak makan aku.(2x) Katak panggil aku (2x)
Kerbau oh kerbau Katak oh katak
Mengapa tak makan rumput ? Mengapa panggil hujan ?
Bagaimana ku nak makan Bagaimana aku tak panggil
Perut aku sakit. (2x) Ular nak makan aku (2x)
BANGAU OH BANGAU
2.SLAID DIALOG
Makan apa itu?Monyet itu makan apa?
Monyet itu makan pisang.
Arnab itu makan lobak.
Wah, ayam itu makan jagung!
Adakah bangau itu makan ikan?
Arnab itu makan apa?
Ya, Elin.
Kucing itu makan ikan?
Ya, kucing itu makan ikan.
3.KATA PERKATAAN
MonyetMonyet makan makan pisangpisang
ArnabArnab
Bangau Bangau
makanmakan
makanmakan
makanmakan
Kucing Kucing
Ayam Ayam
ikanikan
lobaklobak
jagungjagung
makanmakan ikanikan
4. KAD AYAT
Monyet makan pisangMonyet makan pisang
Kucing makan ikanKucing makan ikan
Arnab makan lobakArnab makan lobak
Bangau makan ikanBangau makan ikan
Ayam makan jagungAyam makan jagung
5 ) KATA TANYA
Apa?
Mana?
Bila?
Kata Tanya
6) LEMBARAN KERJA (KUMPULAN A DAN B)
Nama : _______________ Tarikh : ________
Latihan
Suaikan haiwan dengan makanannya. Kemudian tulis ayat. Mulakan ayat dengan huruf besar.
1.___________________________________
2.___________________________________
3.___________________________________
4.___________________________________
5.____________________________________________
Top Related