PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Data: 28.01,2015
Clasa a IV-a
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Probleme
Subiectul leciei: Probleme de organizare a datelor n tabele
Tipul leciei: consolidare
Scopul leciei: dezvoltarea cunotinelor privind organizarea datelor n tabele
Obiective operaionale:
O1- s colecteze date dintr-o problem dat n tabel ;
O2- s interpreteze datele dintr-un tabel dat;
O3- s reprezinte datele unei probleme prin diagram;
O4- s interpreteze datele dintr-un grafic dat
O5-s utilizeze limbajul matematic adecvat.
Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia,
exerciiul, organizatorul grafic
Material didactic: plane, fie de lucru.
Forme de organizarea a activitii:frontal, n perechi.
Material bibliografic:
Programa colar Matematic, clasa a IV-a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2014Curriculum National- Programe colare revizuite
Aurel Maior, Angelica Clugria, Elena Maior- MATEMATIC, editura Aramis, 2006
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.Etapele lecieiOb.
Op.Coninuturile lecieiStrategia didacticEvaluare
1Moment organizatoric
Elevii i pregtesc materialele necesare pentru desfurarea optim a orei de matematic.
conversaia
2Verificarea coninutul anterior
Munc independent (5 min.)Elevii primesc o fi de lucru. (anexa 1)
exerciiul
3Captarea ateniei
Activitate direct(37 min.)Spune cte dreptunghiuri sunt n desenul urmtor.
- 9 dreptunghiuri
exerciiul
conversaia
4Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom lucra alte probleme de oraganizare a datelor n tabele.
Scriu data i titlul pe tabl.
conversaia
5Dirijarea nvriiO1
O2
O3Se vor rezolva urmtoarele probleme:
1. Patru colegi, Andra, Mihaela, Drago i Cristi, au ales pentru un concurs cte o activitate diferit : teatru, pictur, dans, sport. Gsete activitatea aleas de fiecare copil, tiind c:
- Andra nu a ales nici dansul, nici teatrul.
- Mihaela i Drago nu au ales teatrul
- Cristi nu a ales sportul.
Rezolvare:
A
M
D
C
Dans*
*
*
Teatru
*
Sport
*
*
*
2. Maria a invitat 20 de colegi de ziua ei la cofetrie. Tabelul arat preferinele copiilor:
Prefe
rinasuc
Prji
turInghe
atSal.
fructeNr. copii
20
20
15
10
a) Completai:
Au comandat:
- suc.....copii
- prjituri....copii
- ngheat....copii
- salat de fructe....copii
Reprezint datele din tabel cu ajutorul unei diagrame.
rezolvare:
20 ------------
15 --------------------
10 ---------------------------
5
S P S. F.
3. Matei dat o prob la alergri i a comparat rezultatul obinut cu cel al unei broate estoase bun alergtoare.
Observ graficul, apoi stabilete care sunt propoziiile adevrate, respectiv false!
Mate alearg 700 m n 6 minute.
Dup 10 minute broasca estoas a parcurs 100 m.
Mate strbate 1000m n
10 minute.
n 20 minute broasca estoas va parcurge 200m.
Organizato
rul graficev. cap. de a colecta datele dintr-o proble
m dat
ev. cap de a interpre
ta datele din tabel
ev. cap de a reprezen
ta datele din tabel
n diagra
m
ev. cap de a interpre
ta datele din grafic
6Fixarea cunotinelor
Munc independent (3 min.)Elevii primesc o fi de lucru cu problema:
Numrul calificativelor primite de elevii clasei a IV-a la ultimul test de verificare la matematic poate fi reprezentat astfel:
20---------15--
10----------------
5 ----------------------
FB B SCompletai propoziiile:
Au fost prezeni la test.......elevi.
Numrul elevilor care au primit FB este ma mare cu .......dect al celor care au primit S.
Numrul elevilor care au primit B este cu.......mai mic dect al celor care au primit S.
ev. cap de a interpre
ta datele din
diagram
7Asigurarea reteniei i a transferuluiSe verific fia.Se fac aprecieri colective i individuale asupra modului de lucru i participrii la activitate.
conversaia
Clasa a IV-a
Timp de lucru: 5 minute
ANEXA 2
FI DE LUCRU
Inventarul crilor din biblioteca clasei a IV-a:
CRIcumprateprimiteTOTAL
Poveti357424?
Poezii439274?
Basme547?
Dicionare62?
FB- nici o greeal B- o greeal
S 2-3 greeli