Realizator: Alexandrescu Cristina
Specializarea: Drept 5 January 2016
la disciplina Cultură Civică
1
Aria curriculară: Aria curriculară: ””Om și societate”Om și societate”
Denumirea lecției: Denumirea lecției:
Persoana Persoana umană. umană.
Demnitatea Demnitatea și unicitatea și unicitatea
persoaneipersoanei
PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC
05/01/23 2
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI:
TIPUL LECȚIEI: TIPUL LECȚIEI:
Obiectivul Obiectivul de referință:de referință:
- lecție de transmitere
și dobândire de noi cunoștințe
- Identificarea în diferite contexte a drepturilor omului.
05/01/23 3
STRATEGIA DIDACTICĂMetode și mijloace didactice
Mijloace didacticeMijloace didacticeMetode didactice:
Forme de organizare a clasei:Forme de organizare a clasei:
Tipuri de învățare: Tipuri de învățare:
- Tabla, Planșe foto- Computerul, Proiectorul, - Fișele de lucru
- Colectiv- În grup - Individual
- Inteligibilă- Operatorie- Creativă
05/01/23 4
MOMENTELE LECȚIEI: MOMENTELE LECȚIEI: DURATA: DURATA:
1. Organizarea clasei 5 minute
2. Captarea atenției 3 min.
3. Reactualizarea cunoștințelor anterioare 5 min.
4. Prezentarea noului conținut 5 min.
5. Dirijarea învățării 10 min.
6. Intensificarea transferului 10 min.
7. Atingerea performanței 5 min.
8. Feed-back 5 min.
9. Încheierea activității 2 min.
05/01/23 5
Cărei familii îi aparțin?
În ce clasa sunt?
Care este națiunea mea?
Ce drepturi și ce obligații Ce drepturi și ce obligații am eu?am eu?
Drepturile copilului:- Dreptul la viață-Dreptul la învățătură-Dreptul la demnitate-Dreptul la educație-Dreptul la egalitatea de șanse-Dreptul la viață familială și privată.
Obligațiile copilului: -Îndeplinirea obligațiilor educaționale potrivit vârstei sale; -Respectarea normelor de conduită socială; -Respecterea regulamentelor școlare.
Cine sunt eu Cine sunt eu raportat la grupul raportat la grupul din care fac parte? din care fac parte?
05/01/23 6
Prin ce se identifică o persoană?
Persoanele până la vârsta de 14 ani, se identifică cu certificatul de naștere. La 14 ani, orice persoană trebuie să depună o cerere de eliberare a cărții de identitate:
Codul numeric personal
esteunic
Numele de familie al persoanei
Seria și numărul
cărții
Perioada de timp în care cartea este
valabilă
Domiciliul actual al persoanei
Prenumele persoanei (pot fi și
mai multe)
Emitentul cărții de identitate
Cinci drepturi universale Cinci drepturi universale și documentele juridice în care acestea sunt prevăzute: și documentele juridice în care acestea sunt prevăzute:
05/01/23 7
În anul 2009, prin Tratatul de la Lisabona, Carta Drepturilor
Fundamentale a Uniunii Europene a fost desemnată ”Constituția pentru Europa”
Noul Cod civil Român a intrat
în vigoare în anul 2011 și
prevede la art. 4 că tratatele
privind drepturile omului se aplică cu prioritate
Constituția este legea
fundamentală a Statului Român.
A fost adoptată în anul 1991 și revizuită în
2003
Declarația Universală a Drepturilor Omului din 1948 a fost adoptată de Adunarea
Genelară a Organizației Națiunilor Unite
05/01/23 8
””Demnitatea omului nu este cu nimic mai Demnitatea omului nu este cu nimic mai prejos decat maretia zeilor.prejos decat maretia zeilor.””
Goethe, in ”Ifigenia in Taurida”Carta Drepturilor Fundamentale a
Uniunii Europene:
TITLUL IDEMNITATEA
Articolul 1:
Demnitatea umană
Demnitatea umană este inviolabilă.
Aceasta trebuie respectată şi
protejată.
05/01/23 9
Dreptul la viață Dreptul la viață apareapare din momentul nașterii. Acesta din momentul nașterii. Acesta înceteazăîncetează în momentul producerii fenomenului morții. în momentul producerii fenomenului morții.
Ocrotirea acestui drept s-a Ocrotirea acestui drept s-a făcut în primul rând prin făcut în primul rând prin abolirea pedepsei cu abolirea pedepsei cu moartea și prin alte moartea și prin alte prevederi din Codul prevederi din Codul penal, cum ar fi: penal, cum ar fi: -Incriminarea infracțiunilor Incriminarea infracțiunilor de de omor omor -Incriminarea infracțiunilor Incriminarea infracțiunilor de de înlesnire a sinucideriiînlesnire a sinuciderii-Incriminarea infracțiunii Incriminarea infracțiunii de de pruncuciderepruncucidere..-Incriminarea infracțiunilor Incriminarea infracțiunilor de de ucidere din culpă.ucidere din culpă.
Dreptul la viață este un drept fundamental ocrotit de cele
mai multe documente juridice naționale și tratate la care
România este parte. Dreptul la viață
este un drept personal. Acest
lucru înseamnă că el nu poate fi transmis altei
persoane.
INTERESANT!Articolul 2 din Declarația Universală a Drepturilor Animalelor,
proclamată la Paris la sediul UNESCO: Orice formă de viaţă animală are dreptul la respect.
05/01/23 10
(1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de
lege. (Constituția României, art. 44)
Nimeni nu poate fi lipsit în mod arbitrar de proprietatea sa.(Alin. 2 al art. 17 din DUDO)
PROPRIETATEA ESTE un drept real.
Specialiștii spun că dreptul real este un raport între oameni cu privire la lucruri.
Legea interzice încălcarea dreptului de Legea interzice încălcarea dreptului de proprietate adică furtul, tâlhăria, abuzul de încredere.proprietate adică furtul, tâlhăria, abuzul de încredere.
PROPRIETATEA ESTE DE MAI MULTE
TIPURI: -privată-publică
-Intelectuală- industrială
05/01/23 11
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii. Acest drept include libertatea de a avea opinii fara imixtiune din afara, precum si libertatea de a cauta, de a primi si de a raspindi informatii si idei prin orice mijloace si independent de frontierele de stat.(Art. 19 DUDO)
G.K. Chesterton: ”Dreptul de a
spune un lucru nu înseamnă că e
bine să-l spui.”
Libertatea de exprimare este supusă unor restrângeri privind: -Securitatea națională-Viața privată a persoanelor-Reputația -Morala -Protejarea ordinii -Sănătatea -Prevenirea infracțiunilor.
Libertatea de exprimare este un pilon al democrației. Din acest drept decurg alte drepturi fundamentale:
dreptul la libertatea de gândire, conștiință și opinie.
”Orice persoană are dreptul la educaţie, precum şi la accesul la formare profesională şi formare continuă.” (Art. 14 CDFUE)
05/01/23 12
„Învăţământul este liber în condiţiunile stabilite prin legile speciale (...).Învăţământul primar este obligator. În şcolile Statului acest învăţământ se va da gratuit. Statul, judeţele şi comunele vor da ajutoare şi înlesniri elevilor lipsiţi de mijloace, în toate gradele învăţământului, în măsura şi modalităţile prevăzute de lege".
(Prima prevedere constituțională privind învățământul, Constituția din 1923)
”Copiii au dreptul la o educaţie de calitate care să le asigure egalitatea de şanse şi dezvoltarea personalităţii lor.” (Art. 28, 29 din ”Drepturile copilului.” – UNICEF)
05/01/23 13
Următoarele informații pot fi colectate doar cu consimțământul persoanei, altfel constituie o încălcare a dreptului la viață privată:
Noțiuni avute în vedere la elaborarea conținutului dreptului: -Viața de familie - Legăturile strânse între persoane (chiar dacă nu locuiesc împreună)-Domiciliul (locul unde o persoană locuiește în mod stabil)-Corespondența (conversații telefonice, poșta electronică).
- Prelevarea amprentelor digitale
- Colectarea datelor medicale
- Detalii privind cheltuielile personale
- Datele privitoare la fapte penale etc.
Viața privată a unei Viața privată a unei persoane include dreptul de persoane include dreptul de a dezvolta relații cu alte a dezvolta relații cu alte persoane și cu lumea persoane și cu lumea exterioară. exterioară.
Legea care ocrotește datele cu caracter personal este Legea nr. 677 / 2001 și are ca scop ocrotirea, în special a dreptului la viața intimă, familială și privată.
Top Related