Liceul Teoretic“ Eugen Lovinescu”, BucureștiProf. Cristina Silvia Mitrea
PROIECT DIDACTICData:6.06.2014Clasa: a IX-a Aria curriculară: Limbă şi comunicareObiectul: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Personalitati,exemple,modeleSubiectul: O samă de cuvinte (fragmente) de Ion NeculceTipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţeDurata: 50 de minuteCompetenţe generale: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii diverseCompetenţe specifice:1.3 Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate2.1. Folosirea unor tehnici variate pentru analiza în detaliu a unor texte literare diverse2.2. Evidenţierea unor posibilităţi diferite de interpretare a aceluiaşi text în funcţie de mai multe perspective de lectură2.3 Compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textele studiateCompetenţe derivate (Obiective operaţionale):La sfarsitul orei de curs, elevii vor fi capabili sa:C 1. Incadrarea(sa incadreze) textelor suport (A,B) in opera cronicarului Ion Neculce;C 2. Realizarea(sa realizeze) lecturii expresive a textelor suport;C 3. Scrierea(sa scrie) cate unui antonim pentru sensul din context al cuvintelor: (oameni)prosti si (fiind om) micu;C 4. Rezumarea(sa rezume) fiecarui text suport;C 5. Definirea(sa defineasca) speciei literare legenda;C 6. Precizarea(sa precizeze)trasaturilor voievodului si a modalitatilor de caracterizareC 7. Compararea(sa compare)celor doua viziuni asupra domnitorului C 8. Argumentarea(sa argumenteze) ca Stefan cel Mare din textele studiate este o personalitate,un model.RESURSE
A. Bibliografice A1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru clasa a IX-a- Manual pentru clasa a IX-a, Limba si literatura română, Adrian CostacheFlorin Ionita, M. N. Lascar,Adrian Savoiu, Editura Art, Bucureşti, 2004
- DEX, Academia Română, Editura Academiei Române, Bucureşti, 2005A2 Pedagogice:
- Tratat de pedagogie şcolară, Ioan Necula, Editura Aramis, Bucureşti, 2003A3 Metodico-didactice:
- Didactica limbii şi literaturii române – pentru gimnaziu şi liceu, Vistian Goia, Editura Dacia, 2009
- Ţion,A-Istoria literaturii române din perspectivă didactică. Dramaturgia ed. Paralele 45, 2002- Doboş, M - Compendiu de teorie şi critică literară, ed.Polirom, 2003
- Strategii activ-participative de predare-învăţare, (Programul P.I.R)B. Metodologice Strategia didactică
- După particularităţile evolutive ale gândirii – comunicare - După gradul de dirijare – dirijată Metode şi procedee:explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea, exerciţiul, observaţia, expunerea,lectura expresiva.
Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor
Mijloace de învăţământ: manualul,referinţe critice, fişe de lucru Forme de organizare: frontală, individuală,pe grupe
C. Temporale: 50 minute
Scenariu didactic
Etapele lecţieiCompetente A
ctivitate
a p
rofe
soru
lu
i Activitatea elevuluiStrategia didactică
EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
Moment organizatoric
1 min.
Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea climatului adecvat si pregătirea materialului didactic.
Elevii îşi pregătesc cele necesare orei de limba română.
Conversaţia Activitate frontală
Observarea sistematică
Captarea atentiei
3 minute
Discutie in legatura cu urmatoarea intrebare: Dacă aş putea călători în timp şi spaţiu, ce personalitate aş dori să întâlnesc?
Cativa elevi vor raspunde.
Conversatia
Problematizarea
Activitatefrontală
Chestionarea orală
Verificarea cunostintelor anterioare
3 minute
Elevii sunt solicitaţi să explice, în conformitate cu dicţionarul limbii române, termenul:personalitateElevii sunt intrebati despre conceptul de portret literar.
Personalitate = caracteristica, insusire, proprietate, individualitate;persoana care aduce o contributie valoroasa in domeniul social,cultural. Model=șablon,prototip, exemplu, mostră, specimen,Portretul literar: descriere de trăsături morale şi fizice ale unei fiinţe reale sau imaginare. Portretul îmbină descrierea unor moravuri, vicii, virtuţi, defecte, calităţi ale personajului cu descrierea particularităţilor fizice: corp, figură, trăsături, mişcare, ţinută etc.
Conversatia Activitatefrontală
Chestionareorală
Enunţarea temei şi a
obiectivelor 1 minut
Prezentarea optimă a
conţinutului si dirijarea invatarii
38 de minute
Se anunta,se scrie la tabla titlul lectiei: O sama de cuvinte de Ion Neculce si apoi se enumera obiectivele.
Ion Neculce (c. 1672 - 1745), cronicar moldovean. A scris Letopiseţul Ţării Moldovei de la Dabija Vodă până la a doua domnie a lui Constantin Mavrocordat, Pentru a recupera din timpul istoric fapte si intamplari care nu se cuprindeau in perioada evocata sau nu se bazau pe documente certe, ci mai mult pe traditia populara, Ion Neculce plaseaza la inceputul cronicii sale "O sama de cuvinte", o culegere de 42 de legende, prima de acest fel din istoria literaturii romane. Sunt, cum insusi autorul recunoaste, "istorii mai alese", fara o baza documentara certa, selectate probabil din multele care circulau oral, despre care nici Ion Neculce nu avea certitudinea veridicitatii lor.
Explicati termenul de letopiset.
Elevii scriu titlul noii lectii si sunt atenti la ceea ce le propune profesorul.
Sunt atenti si isi noteaza titlul operelor care ii apartin lui Ion Neculce(Letopiseţul Ţării Moldovei de la Dabija Vodă până la a doua domnie a lui Constantin Mavrocordat si O sama de cuvinte, lucrare alcatuita din 42 de legende).
Letopiset sau cronica=scriere cu un continut istoric in care evenimentele sunt consemnate in ordine cronilogica.
ConversatiaExplicatia
Expunerea
Conversatia
Manualul
Activitatefrontală
Chestionare orala
Elevii sunt indrumati sa deschida manualul la pagina 189.
Apoi elevii sunt repartizati in grupe de cate patru elevi, ca sa lucreze eficient fisa de lucru primita. Profesorul se asigură că fiecare elev a înţeles ce sarcini de lucru are şi le oferă ajutor elevilor, dacă au nevoie, urmărindu-le evoluţia şi dirijând procesul de învăţare
Cativa elevi vor citi pentru intreaga clasa cate un text si cuvintele explicate la dictionarul din manual.Primesc fisele,apoi isi desemneaza intre timp un purtator de cuvant,care sa le reprezinte grupa.
Lectura expresiva
Explicatia
Observarea sistematica
1.Scrieti cate un antonim pentru sensul din context al cuvintelor: (oameni)prosti si (fiind om) micu; Ce sunt antonimele?.
2.Rezumati in 6-12 randuri textul A.(cerinta grupei nr.1)
Rezumati in 6-12 randuri textul B.(grupa nr.2)
Se raspunde ca sunt cuvinte cu sens opus si forma diferita.
(oameni)prosti#alesi,nobili,aristocrati,invatati(fiind om) micu#inalt, mare
Stefan-Voda, vrand sa construiasca manastirea Putna, trage cu arcul dintr-un varf de munte, din apropierea manastirii, iar in locul in care cade sageata, se stabileste sa se construiasca prestolul din altar. Au mai tras cu sageata si trei boieri si trei copii, iar unul dintre cei din urma se spune ca l-ar fi intrecut pe Stefan, motiv pentru care acesta i-a taiat capul. Insa, aceasta pare a fi doar o poveste de-a localnicilor.
In bătălia pe care Ştefan a avut-o cu Hroit la Şcheia, calul lui a căzut. Aprodul Purice i-a dat calul său şi, fiindcă Ştefan era mic de stat, aprodul Purice se făcu jos, la picioarele lui, ca o moviliţă, pe care domnul se urcă şi încălecă usor.Domnitorul ii promite,in cazul in care vor iesi invingatori,schimbarea numelui de Purece in Movila.
Conversatia
Exercitiul
Exercitiul
Manualul
Fisa de lucru
Activitate pe grupe
Activitate pe grupe
Observarea sistematica
Observarea sistematica
Rezumati in 6-12 randuri textul C.(cerinta grupei nr.3)
Care este tema comuna acestor texte?
Ce specie literara reprezinta primele doua texte(A. si B)
După război, Ştefan dărui aprodului Purice moşii, pentru fapta lui şi dragostea ce-i purtase. Purice ajunse bogat şi luă numele de Movilă.
Intr-un an, Hroit impreuna cu oastea sa de unguri,navaleste asupra lui Stefan voda,care il intampina cu oastea sa pe Siret, la Scheia intr-o zi de luni, 6 martie.Calul lui voda este ranit, ceea a dus la primejdia domnitorului,iar Hroit pierde razboiul, oastea si este pedepsit prin decapitare.
Intamplarile memorabile din viata unei personalitati istorice,Stefan cel Mare.
Legenda este o povestire (în proză sau în versuri) care conţine elemente fantastice sau miraculoase, prin care se explică geneza unui lucru, a unei fiinţe, caracterul aparte al unui erou (mitic) sau al unui fenomen.Textele (a si B) noastre reprezinta legende istorice, pentru ca se nareaza faptele unui erou sau descrie evenimente istorice.
Exercitiul
Conversatia Problematizarea
Conversatia
Problematizarea
Expunerea
Activitate pe grupe
Activitate frontala
Activitate frontala
Observarea sistematica
Chestionare orala
Chestionare orala
Precizati trasaturile fizice si morale ale voievodului,specificand si modalitatea de caracterizare.Fiecare grupa are cate un text la dispozitie(A,B, C)Astfel se confirma afirmaţia din portretul lui Ureche - mânios şi degrabu vărsătoriu de sânge nevinovat;
Textele B. şi C. relatează acelaşi eveniment.
Elevii scriu dupa aceasta discutie,definitia legendei in caiete.
Cele trei texte scot în evidenţă câteva trăsături ale personalităţii lui Ştefan cel Mare.Textul A.: Aduce în prim-plan firea violent-orgolioasă a voievodului, supărat că a fost întrecut la tragerea cu arcul de unul dintre supuşi “să-i fie tăiat capul acolo”-caracterizare indirecta.
Textul B.: Compatimitor oarecum, "Sarace Purece", cu care voievodul se adreseaza ostasului, hotarat nu numai a-1 inalta in ranguri, dar fagaduindu-i totodata si schimbarea numelui din Purice in Movila de unde reiese faptul ca e si generos cu supusii-caracterizare indirectaCaracterizat direct-“fiind om micu”,trasatura fizica pe care o preia de la inaintasul sau,Grigore Ureche “om nu mare de statu”.
Textul C. Viteaz,curajos si bun strateg,“căruia i-au
Exercitiul Activitate pe grupe
Observare sistematica
Comparati cele doua viziuni asupra domnitorului din textul lui Neculce si Ureche.Stabiliti asemanari si deosebiri intre textul B. si C.
ieşitu Ştefan vodă înainte cu oaste pre Siretiu la Şchei şi dându războiu vitejeşte”-caracterizare indirecta.
Reprezentantii grupelor citesc raspunsurile.
Pe Grigore Ureche îl interesează însă doar întâmplarea ca atare, singurul detaliu care iese din „ramă" fiind căderea de pe cal a domnului, peste care trece totuşi repede, câtă vreme lupta se va fi terminat cu bine. La Neculce în schimb, eveni mentul central este tocmai pierderea calului, întâmplare agra vată de statura măruntă a voievo - dului, care nu-i permite să încalece uşor în iureşul luptei. Pentru povestitor amănuntul devine esenţial, deoarece îi permite să con - struiască un portret „în mişcare", în care fiecare gest şi fiecare cuvânt al celor două personaje contribuie la conturarea caracterelor. Nu mai este doar o efigie, ci imaginea vie a unui om energic şi nestăpânit, capa bil să ia
Conversatia
Exercitiul
Activitate frontala
Activitate pe grupe
Evaluare orala
Cele trei fragmente evoca figura legendara a domnitorului Stefan cel Mare.
Este Ştefan cel Mare un model de conduită umană,o personalitate ? Dacă da, pentru cine? Ce aţi putea voi prelua de la el ?
Argumentati in două-trei fraze,două motive pentru care Ştefan cel Mare poate fi considerat o personalitate, un exemplu.
hotărâri rapide în situaţii-limită, gata să răsplătească pe măsură curajul. Se poate observa în acest caz cum povestitorul prelu crează realitatea transformând-o în ficţiune şi conferindu-i astfel atributele operei de artă.
De la el am putea urma exemplul dreptăţii faţă de noi înşine şi faţă de alţii.In relatiile cu supusii este binevoitor,generos,fiind foarte curajos si viteaz, intelept in lupte a lasat oamenilor vremii imaginea unui erou. Patriot, puternic in lupte, Stefan cel Mare este eroul a numeroase legende si opere literare.
Exercitiul
Problematizarea
Activitate individuala
Evaluare
Obtinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului1 minut
Feed-back-ul are loc permanent, pe parcursul conversaţiei, prin aprecieri verbale făcute de profesor, vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a argumentaţiei, claritatea şi
Explicatia
Conversatia
Observarea sistematica
corectitudinea exprimăriiProfesorul va sugera
soluţii în cazul nereuşitei învăţării şi va avea permanent în vedere eliminarea lacunelor şi a erorilor.
Asigurarea retentiei si a transferului 2 minute
Aprecierea activitatii elevilor 1 minut
Se comunica tema pentru acasa.Redacteaza un text argumentativ de 15-25 de randuri, pornind de la urmatorul proverb latin :Cuvintele te învaţă, exemplele te pun în mişcare .
Profesorul face aprecieri individuale si de grup referitoare la desfăşurarea lecţiei.
Elevii scriu cerinta.Explicaţia
Conversatia
Activitate frontală
Activitate frontală
Observarea sistematică
Fisa de lucru
Grupa nr.1 1.Scrieti cate un antonim pentru sensul din context al cuvintelor: (oameni)prosti si (fiind om) micu2.Rezumati in 6-12 randuri textul A.
3 Precizati trasaturile fizice si morale ale voievodului,specificand si modalitatea de caracterizare(textul A).4 Comparati cele doua viziuni asupra domnitorului din textul lui Neculce si Ureche.Stabiliti asemanari si deosebiri intre textul B. si C.
Fisa de lucru
Grupa nr .21.Scrieti cate un antonim pentru sensul din context al cuvintelor: (oameni)prosti si (fiind om) micu2.Rezumati in 6-12 randuri textul B.
3. Precizati trasaturile fizice si morale ale voievodului,specificand si modalitatea de caracterizare(textul B).
4. Comparati cele doua viziuni asupra domnitorului din textul lui Neculce si Ureche. Stabiliti asemanari si deosebiri intre textul B. si C.
Fisa de lucru
Grupa nr.31.Scrieti cate un antonim pentru sensul din context al cuvintelor: (oameni)prosti si (fiind om) micu2. Rezumati in 6-12 randuri textul C.3. Precizati trasaturile fizice si morale ale voievodului,specificand si modalitatea de caracterizare(textul C).
4. Comparati cele doua viziuni asupra domnitorului din textul lui Neculce si Ureche.Stabiliti asemanari si deosebiri intre textul B. si C.
Top Related