osnovna škola: školska godina:
učiteljica/učitelj: razred: 1. nadnevak:
NASTAVNA JEDINICA: Upoznajte se glazbom redni broj sata: 1.
NASTAVNA TEMA: JA I MOJI PRIJATELJI
NASTAVNA PODRUČJA: pjevanje, slušanje glazbe, pokret
NASTAVNI SADRŽAJI: Mi smo djeca vesela, Hrvatska Dmitrij Šostakovič: Koračnica
KLJUČNI POJMOVI: pjesma, skladba, koračnica.
ISHODI UČENJA:
Kognitivni (obrazovni zadatci nastave: znanja) – usvojiti tekst pjesme Mi smo djeca vesela i pjevati je izražajno sukladno tekstu– imenovati naziv skladbe uz koju se korača.
Motorički (funkcionalni zadatci nastave: vještine) – skupno izvesti pjesmu uz artikulaciju teksta– vježbati koordinaciju pokreta uza zvuk glazbe– oblikovati vlastiti pokret i tjelozvuk– oponašati pokret i tjelozvuk drugoga.
Afektivni (odgojni zadatci nastave: stavovi, ponašanja) – izraziti potrebu za suradnjom– estetski vrednovati glazbeno djelo.
OBLICI POUČAVANJA: individualni, frontalni, u paru.
METODE POUČAVANJA: demonstracija, vođeni razgovor, aktivna izvedbaSTRATEGIJE POUČAVANJA: suradničko, aktivno i individualno podučavanje.
ARTIKULACIJA NASTAVNOGA SATA
1. aktivnostpjevanje uz pokret i tjeloglazbu
Mi smo djeca vesela, tradicijska
Naučiti pjesmu po sluhu igrom lovca (vidi detaljan metodički postupak u uvodnom dijelu priručnika). Kad su djeca sigurna u tekstu i intonaciji, učitelj pozove učenike da stanu ukrug i uhvate se u kolo. Učitelj pjeva pjesmu vrteći se u kolu do mjesta Svi činite kao ja... Tu se kolo zaustavlja, učitelj uđe u sredinu kruga i pjevajući tjeloglazbom ističe razliku u zvučnosti prve i druge dobe, primjerice:
prva doba: pljesak rukama
druga doba: pucketanje prstima
prva doba: pljesak rukama
druga doba: prekriženim rukama dodiruju prsa
prva doba: pljesak rukama
druga doba: tapšanje koljena.
Kod riječi Svi činimo kao ti... djeca oponašaju tjelozvuk učitelja.Kad su djeca razumjela igru, smjenjuju se oni u sredini kruga predstavljajući Maricu i izmišljavajući svoj tjelozvuk.Kad su učenici sigurni u pjevanju uz pokret i tjelozvuk, pjesmu izvode uz snimku ili matricu na CD–u.
potreban pribor udžbenik, str. 8, snimka pjesme i matrice s CD-a 1/1,2
2. aktivnostpjevanje
Pjevanje poznatih pjesama prema slobodnom izboru.Učenike potičemo da pjevaju i druge pjesme koje su naučili u vrtiću i obitelji. Ako su djeca plaha, sami zapjevamo pjesme za koje znamo da su u vrtiću najpopularnije te ih ponovno potaknemo da i sami zapjevaju svoje omiljene pjesme i tako se bolje upoznaju i prošire razredni repertoar poznatih pjesama.Potičemo i nagrađujemo učenike koji zažele pjevati samostalno ili u paru.
potreban pribor snimke dječjih pjesmica s različitih nosača zvuka
3. aktivnostslušanje uz pokret
Dmitrij Šostakovič: KoračnicaTrajanje skladbe: 2:29.Prvo slušanje: emocionalno.Dopustimo učenicima da individualno reagiraju na glazbu: većina njih nema iskustvo slušanja klasične glazbe te će im zvuk biti potpuno nov. Znatiželjno i poticajno reagiramo na eventualno iskazanu potrebu kretanja na zvuk glazbe, jer je skladba i predviđena za koračanje.Drugo slušanje: uz pokret.Učenici izlaze iz klupa i uz zvuke koračnice stupaju poput vojnika ističući tešku i laku dobu (desna – lijeva... desna – lijeva... glasna – tiha... glasna – tiha).Treće slušanje: Odrediti koliko svirača svira skladbu: jedan, malo ili mnogo svirača. (mnogo)
potreban pribor udžbenik, str. 9, snimka skladbe s CD-a 1/3
Dodatni sadržaji za učiteljeKoračnice su najpopularnije skladbe dvodobnoga takta koji nastaje kao posljedica prirodnoga koračanja: jedan – dva, jedan – dva... pri čemu je prvi korak (desne noge) jači, a drugi i tiši. Trag im seže još u doba antike, a najpopularnije postaju u doba romantizma, buđenja nacionalnoga identiteta. Najčešće ih skladatelji pišu za puhačke orkestre, ali su ih rabili i u drugim djelima kao stavke simfonija, suita, opera i drugdje. Poznat je tzv. Turski marš (Alla Turca), zadnji stavak Mozartove klavirske sonate u A–duru KV 331.Ovo je sat upoznavanje učenika međusobno, njihova socijalizacija glazbom. Uz glazbenu će igru najprije doći u izravnu komunikaciju sa svim učenicima u razredu. Glazba najučinkovitije razbija socijalne barijere i eventualne osobne frustracije učenika.
Glazbenom igrom Svi činite kao ja imat će možda prvi individualni nastup, a da neće toga biti svjesni. Uza zabavu upoznat će omiljene pokrete i specifične izraze jedni od drugih.
Vrednovanje nastavnoga procesa / osvrt učitelja
Vrednovati način na koji svaki učenik najuspješnije uči, stječe znanja, obrađuje i pohranjuje informacije te pristupa rješavanju problema.____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Vrednovati nastavni proces:
– sadržaje nastave____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
– izbor metoda i strategija podučavanja____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
– način komunikacije s učenicima.____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Top Related