8/18/2019 Dulciurile de Bucatarie
1/4
PROIECT DE LECŢIE
Profesor :
Data :
Clasa : Disciplina : Sortimentul de preparate si bauturi
Subiectul lecţiei : Dulciurile de bucatarieTipul lecţiei : Asimilare de cunostinte noi si fixarea celor dobandite anterior
Durata : 50 min
Obiective de referinţă:- Asimilarea, dobandirea de noi cunostinte cu privire la dulciurile de bucatarie
Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
- sa descrie criteriile de clasificare a dulciurilor de bucătărie- sa argumentee necesitatea efectuării corecte a clasificarii dulciurilor de bucătărie
- sa utiliee sursele adecvate
- sa construiasca unui text de preentare pe un subiect dat- sa expuna clar subiectul dat !n faţa unei audienţe familiare-
Strategia didactică : cognitivă, inductivă
Resurse : "etode didactice : expunerea, explicaţia, exerciţiul, observaţia #
"ateriale şi mi$loace didactice : , manual, suport de lecţie pe fişă"oduri de organiare a !nvăţării : frontal, individual%
"aterial bibliografic : &'id profesional in alimentatie publica%
8/18/2019 Dulciurile de Bucatarie
2/4
Desfăşurarea activităţii instructiv- educative
Momentul
lecţiei
ctivitatea desfasurata de !rofesor ctivitatea desfasurata
de elev
Durata
min"
Metode
didactice
Material
didacatic
#orme de
evaluare
Momentor$ani%atoric
(rofesorul verifica preenta si trece absentii in catalogSe asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectie)ere elevilor sa aiba pe banci caietele, manualele si verificadaca tabla a fost stearsa
*si pregatesc caietele, manualelesi instrumentele de scris +
)onversaţiasi dialogul
Reactuali%area
cunostintelordo&andite in
lectia anterioara
Sa recapitulam putin lectia de data trecuta(rofesorul adreseaa clasei intrebari din lectia precedenta
)e loc ocupa deserturile in cadrul unui meniu
.ormuleaa raspunsuri)ompleteaa raspunsurile datede colegi
Sunt atenti la completarile facutede profesor
/0 1erificareorala
2rala
Ca!tare atentie Daca pana acum am vorbit despre semipreparatele de patiserie,
in aceasta ora o sa vorbim despre dulciurile de bucatarie%3levii sunt atenti la explicatiile profesorului
+ "onologul
Do&andirea de noicunostinte
(rofesorul scrie pe tabla titlul lectie si obiectivele
Dulciurile de bucatarie
(reda noile cunostinte folosind metoda 4"oaic5 6 una dinmetodele active de predare-invatare%3tapa * :.27"A73A )3L27 8 &79(3 (7* ;7A&373 LA S27;*
.iecare grupă constituită anterior va fi formata din < membrinumerotati de la / la 8 %3tapa ** :.27"A73A &79(3L27 D3 S;9D*9 Din fiecare grupa elevii cu aceleasi numere se vor aduna inalte 8 grupe% Aici vor primi cate o fisa de lucru si pe care va firepreentata o grupa de dulciuri pe care o vor studia impreuna şi!şi vor alege câte o planşă cu imaginile corespunătoare grupei
din fişa de lucru3tapa *** :3L319L 6 4(72.3S275
1or urmari preentarea pregatitasi vor incerca sa sistematieeinformatiile viuale, impreuna
cu explicatiile date% 1or formulaintrebari referitoare la aspecteleneclare%
Se vor imparti pe grupe si vorincerca sa a profundee cat mairepede si mai bine fisa primita
1a incerca sa le predea colegilor demasa ceea ce a invatat de pe fisa
primita de la adevaratul cadrudidactic%
=0
"onologul
)onversatia,explicatia siexpunerea
;abla si creta
8/18/2019 Dulciurile de Bucatarie
3/4
Dupa expirarea timpului de studiu, fiecare elev va fi trimis lalocul sau si va fi pus sa le explice colegilor ce a invatat de pe fisa3tapa *1 :.*>A73A )92S;*;3L27 : (e .lip-c'art se vor nota intai cele 8 grupe de dulciuri si eleviivor da exemple pentru componenta fiecareia%
*n continuare solicită elevii :
- să formulee !ntrebări despre ce ar dori să ştie legat de tema propusă% A$ută elevi să formulee !ntrebări despre lucrurile de care nusunt siguri sau lucrurile despre care ar vrea să cunoască cevanou%
oteaa pe tabla, grupele dedulciuri si componenta acestora
.ormuleaă !ntrebari despre cear dori să ştie% oteaă pe caiete atat grupelede dulciuri studiate, cat si
raspunsurile la intrebarile pusecolegilor sau cadrului didactic,in legatura cu tema
Evaluarea!erformanteleor
(rofesorul revine asupra !ntrebărilor pe care le-au formulatelevii !n etapa anterioară şi pe care le-au trecut pe flip c'art si pe caiete 7eia fiecare !ntrebare şi repeta raspunsurile impreuna cu elevii
pentru o fixare mai buna%7oagă elevii să preciee ce au ştiut , ce au vrut să !nveţe pe
parcursul ei şi ce au !nvăţat din lecţie
7aspund la intrebari si ascultaraspunsurile colegilor
? )onversatia,explicatia siexpunerea
2rala
Inc'eiereaactivitatii
Apreciaă activitatea desfaşurată de elevi oteaă elevii pentru activitatea din timpul oreiAnunţă titlul lecţiei următoare
Asculta si pun intrebari / )onversatia
.*SA D3 L9)79 7% /
D9L)*97* D3 @9)A;A7*3 (3 @AA D3 .A*2AS3
.*SA D3 L9)79 7% +
D9L)*97* D3 @9)A;A7*3 (3 @AA D3 29A S* LA(;3
.*SA D3 L9)79 7% =
D9L)*97* D3 @9)A;A7*3 (3 @AA D3 )2"(2*;**
.*SA D3 L9)79 7% 8
D9L)*97* D3 @9)A;A7*3 (3 @AA D3 .79);3
8/18/2019 Dulciurile de Bucatarie
4/4
.*SA D3 D2)9"3;A73
)lasificarea dulciurilor de bucatarie dupa materiile prime de baa