Download - BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

Transcript
Page 1: BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 Ақпаратты ұсыну

Мектеп: «Қаратөбе мектеп - гимназиясы» КММ

Күні: 27.07.2018 ж Мұғалімнің аты – жөні: Түгелтаев Айболат БердіғалиұлыСынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлауОсы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.1- мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау

Сабақтың мақсаты: - шифрлау не үшін қажет екендігін білу;- мәтіндік ақпаратты шифрлау әдістерімен жұмыс

жасауды үйрену;- шифрлау мен шифрдан шығаруды үйрену;

Бағалау критерийі: Шифрлау не үшін қажет екендігін ажыртады;Мәтіндік ақпаратты шифрлау әдістерін анықтай біледі;Шифрлау мен шифрдан шығаруды біледі;

Тілдік мақсаттар: Лексика және терминология:Шифрлау-шифрование-enoryptionКриптография-криптография- cryptographyКілт- ключ-key

Құндылықтарға баулу: Индустрияландыру мен иновацияларғанегізделген экономикалық өсуді насихаттау. (қарым-қатынас орнату, уақытты тиімді пайдалануға,іздемпаздыққа, жаңашылдыққа тәрбиелеу. Достық жәнеайналасындағыларға қамқорлық көрсету;)

Пәнаралық байланыс: Математика Тақырып бойынша алдыңғы білім:

Мәтін деген не?Ақпаратты қандай әдістермен жеткізуге болады?

Сабақ барысы:Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы4 мин

8 мин

Ұйымдастыру кезеңі:-оқушылармен амандасу;Ынтымақтастық атмосферасын құра отырып, үй тапсырмасын пысықтаймын.«Бір қадам алға...» белсенді оқу әдісін қолдана отырып, сынып бөлмесіне кіріп амандасып, өткен сабаққа байланысты сұрақтар қоямын. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжимын, қате болса, бір қадам артқа шегінемін. Мұғалім столына жеткенше, үйге берілген тапсырма бойынша бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып аламын.Дескриптор-өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді;Саралау тәсілінің «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі алынды. Бұл тәсілді пайдалануда оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған

Page 2: BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

сұрақтар қоюға мүмкіндік бар. Бұл әдісті қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқаратындығы ескеріліп алынды. ҚБ «Мадақтау» әдісі. Оқушылардың жауаптарына ауызша кері байланыс жүргізіледі. «Өте жақсы!», «Жарайсың!».«Дыбысты му» әдісі арқылы сыныпты төрт топқа бөлемін. (сынып оқушыларына үлестірмелерді таратамын. Онда төрт жануардың немесе құстың дыбысын жазылған. Оқушылар барлығы бірдей сол дыбыстарды шығара отырып, бірін – бірі тауып топтасады)

Сабақтың ортасы

20 минут

Жаңа тақырыпты ашу үшін «Шифрланған сөздер» белсенді оқыту әдісі қоланылады. Ол үшін Word мәтіндік редакторын іске қосып, ALT пернесін баса отырып сандық пернелерден келесі кодтарды теру қажет: 128, 138, 143, 128, 144, 128, 146, 146, 155, 152, 136, 148, 144, 139, 128, 147.

Жаңа тақырыпты анықтаған соң төрт топқа оқулықтағы мәтінді шағын 4 топқа бөліп, ДЖИГСО белсенді оқу әдісі бойынша орындатамын.Топтық жұмыс:1-топ «Алмастыру» әдісі2-топ «Цезарь» әдісі3-топ «Морзе» әдісі4-топ «Криптография» Дескриптор-мәтінге байланысты өз көзқарасын білдіреді;-шифрлау, шифрлаудан шығару әдістеріне түсінік береді;-шифрлау әдістерін ажырата алады;-мысалдар келтіріп дәлелдейді, түсіндіреді;Саралау «Дереккөздер» тәсілі. ҚБ «Смайликтер»Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру үшін смайликтер салады.

№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген ссылка арқылы Цезарь онлайн калькуляторын ашып, төмендегі берілген мәтінді 3 қадам

Мәтіндік ақпаратты шифрлау бойынша алмастыру, цезрь, морзе, криптография әдістеріне қосымша кестелер, мәтіндер беріледі.

Жалғастыруға

дайынмын

Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес

Түсінбеймін,

қайталап қарау қажет

https://mindhalls.ru/caesar-code-online/

Page 3: BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

байынша шифрдан шығарып оқыңыз. қюкюқхюгқтгугх.псукзнсжюфапбаопсукзхзозёугчхюсмогтхгтқгрргрдзуінзңірзрқсожгрюогдгфхгжю.дұоқұуюоғюшгдгуогпгогужюгоюфқгыюқхюқхгуғгйзхнікцёзгургоғгрзңгоғгықюаознхуқұуюоғюфюдсожю.хзозёугчдұқгугоюқгқтгугхқұугожгуюржгхөңнзуіфйгфгжю.сфюқұуюоғюрюңнөпзёіпзрдіупзпознзххздсоғгрсқлғгогужюдіупзкзххздүніожүрлзйүкірзшгдгуогцғгпүпніржінтгмжгдсожю.Дескриптор-шифрлау әдісінің жұмыс жасау қызметін біледі;-шифрлаудан шығаруды біледі;Саралау «Дереккөздер» тәсілі.ҚБ оқушылар өз тапсырмаларын ауа райы бағалауы арқылы бағалайды

№2 тапсырма. Жұптық жұмыс.Морзе әліппесі кестесін пайдаланып төмендегі сөздерді шифрлаңыз. КриптографияШифрлау АлмастыруИнформатикаДескриптор-морзе әліппесімен жұмыстануды біледі;-мәтінді шифрлауды үйренеді;-оқушылар бір – біріне шифрлауды түсіндіре біледі;Саралау «Тапсырма» тәсілі.ҚБ «Бас бармақ» тәсілі

№3 тапсырма. Жеке жұмыс.

Дескриптор-кестемен жұмыс жасай алады;-шифрлау және шифрдан шығару әдістерін нақтылайды;Саралау «Қорытынды» тәсілі.Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері

Информатика-6 сынып. Г.И.Салғараева т.б«Арман-ПВ» баспасы52 бет

https://learningapps.org/display?v=p10dbrv6t18

Page 4: BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

Сергіту сәті

әртүрлі болады;ҚБ «Жетістік баспалдағы» тәсілі

Криптографиялық жұптарын табыңыз.Дескриптор-ссылка арқылы жұмыстануды біледі;-шифрлаудың жаңа әдістерін үйренеді;Саралау «Қарқын» тәсілі.ҚБ «От шашу» әдісіОқушылар өз жетістіктерін төменнен жоғары қарай қол шапалақтап бағалайды.

Сабақтың соңы

8 минут

«Пікірлер ағашы» әдісі бойынша оқушылар төмендегі сұрақтарға қысқаша өз ой – пікірлерін білдіріп, жауап береді, ағашқа іледі. -шифрлау дегеніміз не?-шифрлаудың қандай әдістерін білесіңдер?-олардың айырмашылықтары қандай? Салыстырыңыз.

Кері байланыс.Оқушыларға «Желкенді кеме» суреті ұсынылады. Сабақ ұнаса жасыл түске, егер сабақта белгілі бір қиындық кездескен болса сары түске, ал сабақта тапсырмалар орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса қызыл түске бояу ұсынылады. 

Үйге тапсырма:Тақырыпты оқу, сөзжұмбақты шешу.

Информатика-6 сынып. Г.И.Салғараева т.б«Арман-ПВ» баспасы54 бет

Саралау.Сіз қандай тәсілмен көбірек

қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау.Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау

Бұл сабақта үй тапсырмасын тексеру үшін «Бір қадам алға...» белсенді оқу әдісі қолданылып, саралау тәсілінің «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі алынды. Бұл тәсілді пайдалануда оқушыларды ойланту үшін және

Оқушылардың материалдарды игеру деңгейін бағалауда оқу мақсаттарына сәйкес келетін, оқуды қолдайтын төмендегідей қалыптастырушы бағалаулар қолданылды. «Мадақтау» әдісі. Оқушылардың жауаптарына ауызша

Оқушылардың денсаулығы мен

қауіпсіздігін сақтау мақсатында сабақ

бойына оқушылардың компьютермен жұмыс жасауда техникалық

Page 5: BILIM Land€¦  · Web viewСынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты шифрлау. Осы сабақта

бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоюға мүмкіндік бар. Сынып оқушыларын топқа бөлуде «Дыбысты му» әдісі алынып, топқа бөлінді.

Жаңа тақырыпты ашу үшін «Шифрланған сөздер» белсенді оқыту әдісі қолданылды, жаңа тақырыпты анықтаған соң төрт топқа оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау үшін «ДЖИГСО» белсенді оқу әдісі пайдаланылды. Жаңа сабақта қойылған оқу мақсатына жетуге ықпал етуге берілген топтық, жұптық жұмыстарда тапсырмаларды орындауда саралаудың «Дереккөздер», «Тапсырма», «Қорытынды», «Қарқын» тәсілдері пайдаланылды.Рефлексия бөлімінде «Пікірлер ағашы» әдісі, кері байланыс бөлімінде оқушыларға «Желкенді кеме» суреті ұсынылып, сабақ ұнаса жасыл түске, егер сабақта белгілі бір қиындық кездескен болса сары түске, ал сабақта тапсырмалар орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса қызыл түске бояу ұсынылып сабақ қорытындыланды.

кері байланыс жүргізіледі. «Өте жақсы!», «Жарайсың!».«Смайликтер»

Жалғастыруға дайынмын

Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес

Түсінбеймін, қайталап қарау

қажет

«Бас бармақ» тәсілі

оқушылар өз тапсырмаларын ауа райы бағалауы арқылы бағалайды

«Жетістік баспалдағы» тәсілі

«От шашу» әдісіОқушылар өз жетістіктерін төменнен жоғары қарай қол шапалақтап бағалайды.

қауіпсіздік ережелері мен компьютердің

алдында отыру ережесін қадағалап

отырамын.

Түгелтаев Айболат БердіғалиұлыБҚО, Қаратөбе ауданы, «Қаратөбе мектеп – гимназиясы» КММ-нің

жоғары санатты информатика пәнінің мұғалімі