Zeri i studenteve

of 4 /4
Plenumi studentor është inicijativë autentike e cila lufton për të drejtat e studentëve. Si organizatë e cila ka vendosje horizontale, plenumi studentor me ndihmën e metodës të demokracisë të drejtpërdrejtë e artikulon zërin e studentëve. Qëllimi ynë është që secili student aktivisht të bashkangjitet në betejën për arsim më të mirë. Në një nivel të caktuar, demokracia e drejtpërdrejtë është pasojë e premtimeve të paplotësuara të demokracisë perfaqësuese. Demokracia e drejtëpërdrejtë është roje dhe përkujtues i konceptit fundamental të demokracisë. ZËRI I STUDENTËVE Çka paraqet plenumi studentor dhe zhvillimi i tijо PSE PLENUMI STUDENTOR? 1. Sepse luftojmë për arsimim të lartë më të mire! 2. Sepse luftojmë kundër reformave të këqija! 3. Sepse luftojmë kundër reformave tashmë ekzistuese që kanë vite që aprovohen fshehtas! 4. Sepse duam që të degjohemi! 5. Sepse është e nevojshme një lëvizje studentore e bashkuar e cila lufton për vlera të vërteta!З lexo dhe shpërnda! Nr.1 / 21.02.2015 PLENUMI STUDENTOR

Embed Size (px)

description

 

Transcript of Zeri i studenteve

 • Plenumi studentor sht inicijativ autentike e cila lufton pr t drejtat e studentve. Si organizat e cila ka vendosje horizontale, plenumi studentor me ndihmn e metods t demokracis t drejtprdrejt e artikulon zrin e studentve. Qllimi yn sht q secili student aktivisht t bashkangjitet n betejn pr arsim m t mir. N nj nivel t caktuar, demokracia e drejtprdrejt sht pasoj e premtimeve t paplotsuara t demokracis perfaqsuese. Demokracia e drejtprdrejt sht roje dhe prkujtues i konceptit fundamental t demokracis.

  ZRI I STUDENTVE

  ka paraqetplenumi studentor dhe zhvillimii tij

  PSE PLENUMI STUDENTOR?

  1. Sepse luftojm pr arsimim t lart m t mire!2. Sepse luftojm kundr reformave t kqija!3. Sepse luftojm kundr reformave tashm ekzistuese q kan vite q aprovohen fshehtas!4. Sepse duam q t degjohemi!5. Sepse sht e nevojshme nj lvizje studentore e bashkuar e cila lufton pr vlera t vrteta!

  lexo dhe shprnda!

  Nr.1 / 21.02.2015PLENUMISTUDENTOR

 • Veproj, domethn ekzistoj T veprohet d.t.th. q t ndrmerren aktivitete q t realizohet qllimi i dshiruar. N prputhshmri me iden dhe qllimin e lvizjes, Plenumi Studentor imple-mentoi disa metoda veprimi. Fillimisht nprmjet marshit si form e protests paqsore e treguam revol-tin dhe paknaqsin ton ne publik, duk e dshmuar me masovitet seriozitetin e problemit. M tutje, vazh-duam me protesta, letra t hapura, lutje dhe kerkesa. Pasi t gjith metodat u shterruan, dhe qllimi ende nuk ishte arritur, e vetmja form q na mbeti pr tu dgjuar zri jon, ishte shpallja e zonave autonome ne fakulltetet tona.

  Ideja nuk sht q t okupohen fakultetet n funksionimin e tyre, por vetm t ndrprehet msimi formal dhe e njejta t zvendsohet me msim alternativ. Ky msim alternativ organizohet nga studentt t cilt aktivisht jan t kyur n okupacion. Ato student mund t jen t gjith q vetm kan dshir q t kyen. Okupacioni vazhdon derisa nuk vendosin ndryshe studentt q e njjta t ndrprehet, ose derisa t plotso-hen krkesat.

  Zona Autonome paraqet okupacion ose pushtim m qllim rikthimin e Univerzitetit atyre pr t cilt sht i destinuar i njejti. N kohn e okupimit, fakultetet e okupuara nga institucione t destinuara ekskluzivisht pr msim dhe avancim t jets profesionale, i shndrojm n institucione t destinuara pr shum m shum gjra, si p.sh.: jet sociale, veprim dhe mendim kritik, studim emancipues dhe liridashs, jetes etj. Por, m e rndsishme nga e tra kjo sht arsyeja pse ndrmerret ky hap, dhe si realizohet teknikisht e njejta.

  SI REALIZOHET?

  VEPRIMTARIA E PLENUMIT

  PLENUMISTUDENTOR

 • NGJARJE AKTUALE

  Krijimi i fazave n t cilat do t kyen grupe punuese

  Aktivitetet e Plenumit Studentor dhe presioni t cilin ata e kryen ndaj pushtetit solli me vete shpres pr plotsimin e disa nga krkesat t shumkrkuara t Plenumit Studentor. Nj nga krkesat e shqyrtuara n takimin isht formimi i t ashtuquajturave faza n t cilat do kyen grupe punuese. Ka gjithsejt katr faza n t cilat n fazn e dyte parashikohen grupe punuese.

  ka n fakt paraqesin grupet punuese dhe ka sht qllimi i tyre?

  Grupet punuese formohen nga antar t Plenumit Studentor, t Profesorve, antare t administrats univerzitare dhe prfaqsues t ministrive prkatse. Ato i kahzojn vepri-met e tyre drejt gjetjes t nj zgjidhjeje pr prmirsimin e problemeve t arsimit t lart.

  .

  Bhet al pr problemet vijuese:

  - Ligji i ri pr arsimin e lart;- Testimi nga organ i jashtm;- Thyerja e autonomis t univerzitetit;- Finansimi i paqndrueshm i arsimit publik;- Kushtet jo t prshtatshme pr prvetsim t titujve dhe avancimit ne to;- Prkrahja e pamjaftueshme shtetrore pr qllime shkencoro-krkimore;- Detyrimet pagesore t panevojshme, joreale dhe q nuk shpenzohen si duhet;- Mungesa e benecioneve studentore.

  N baz t konkludimeve u dakordua q me dialog t hapur t arrihet drejt nj zgjidhje t prbashkt pr avancim dhe sigurim t kualitetit n arsimin e lart. N at drejtim u konkludua q t formohet grup punues me prfaqsues t Univerzitetit, duke i prfshir Plenumin Studentor dhe Plenumin e Profe-sorve, si dhe prfaqsues t MASH, i cili grup punues duhet q ne afat prejt 30 ditsh do t prpiloj analiz pr gjendjen aktuale, n baz t s cils do t denohet koncepti pr prpunim t nj teksti ligjor pr arsimin e lart. Njkohsisht isht dakorduar q n ditt e ardhshme t mbahet takim punues me t njejtn prbrje.

  Pas takimit ndrmjet studentve, profesorve dhe prfaqsuesve t ministris t arsimit Rektori e dha kt deklarat:

  PLENUMISTUDENTOR

 • Ju, qytetar t mir t cilt e vrtetuat prkrahjen e mire q n llimin e okupacionit duke donuar resurse nanciare, ushqimore dhe sanitare. Ju lutemi q nqoftse keni mundsi t vazhdoni me at prkrahje. N t kundrt, ju ftojm t na vizitoni n fakultetet tona, pasi q ajo paraqet motivacion i paprshkrueshm pr ne.N fund, i thrrasim edhe qytetart e prmbajtur q t vijn dhe indirekt t njoftohen m motivin ton, ti dgjojn argumentet tona dhe menyrn e veprimit. Besojme se do t bindeni n sinqeritetin ton t qllimeve plenumore, pr nj qllim madhshtor.

  ka ndodh n fakultetet prderisa zgjat Zona Autonome?

  Prgjat zons autonome studentt kan mundsi t marrin pjes n nj morri aktivitetesh. Profesore t fakulteteve, gjithashtu edhe ekspert t jashtem mbajn ligjerata alternative. Pjesa e mbetur mbushet me performansa kulturoro-artistike dhe bashkpunim t studentve ndrmjet veti.

  M shum pr ne n:

  www.studentskiplenum.org

  #PrshendetjePlenumist

  PLENUMISTUDENTOR