What is the Right PRICE?

download What  is the Right PRICE?

of 14

  • date post

    23-Feb-2016
  • Category

    Documents

  • view

    18
  • download

    0

Embed Size (px)

description

What is the Right PRICE?. Adapted for p.a.p.a. session 4. What is the cost of…. one month of disposable diapers?. *Remember, bid closest to the dollar amount without going over!. The cost is…. $85.80 per month. One diaper costs $0.26 - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of What is the Right PRICE?

  • Adapted for p.a.p.a. session 4

  • What is the cost of *Remember, bid closest to the dollar amount without going over!one month of disposable diapers?

  • The cost is

    One diaper costs $0.26

    An average baby requires 10-12 changes/day for the first 3 months

    11 diapers x 30 days at $0.26 each = $85.80 per month, or $20.02 per weekhttp://www.naturalfamilyonline.com/5-diap/45-diaper-cost.htm$85.80 per month

  • a car seat?What is the cost of

  • The cost isThe 2 car seats with the highest safety ratings from Consumer Reports range in price between $70 and $90.We used the average price of $80.Babies cant leave the hospital without a car seat.http://www.consumersearch.com/baby-car-seats/review$80

  • What is the cost ofa fully reclining, value stroller?

  • The cost isAlthough strollers vary in price, the average value stroller is $100.

    High-end strollers are about $280.http://www.consumersearch.com/strollers/review$100

  • What is the cost offull-time child care for a month?

  • The cost is$528 per month http://www.taccrra.net/docs/portfolio/Texas.State.Totals.pdfChild care centers charge between $110 -132/week, depending on the age of the childIn-home child care costs $103/weekFull-time day care means 40 hrs/week

  • What is the cost ofliving for one month as a single parent* in Texas?

    Housing Food Childcare Medical expenses Transportation Other necessities for one child* custodial parent

  • The cost is$2,500 per monthAlthough a persons monthly cost of living depends on where they live, the average expenses of a single parent in Texas range from $2000-$3000This is approximately $1000 more than it costs to live as a single person without children!http://www.cppp.org/fsi/austin.pdf

  • Now, for a little mathMovie tickets at $8 eachConcert tickets at $50 eachFast food lunches at $5 eachmp3 players or cell phones at $200 eachWithout a child, youd have an extra $1000 in your monthly budget. How many ______ could you buy?** NO CALCULATORS!

  • With this extra $1000/month, you could buy125 movie tickets ($8 each)200 fast food lunches ($5 each)20 concert tickets ($50 each)5 mp3 players or cell phones ($200 each)

  • Adapted for p.a.p.a. session 4

    *Contestants, the first item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be. *1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants row. You can find out who in the audience was closest to the correct price and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to come on down, if playing with teams.)

    2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round.*Contestants, the next item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

    *1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants row. You can find out who in the audience was closest to the correct price and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to come on down, if playing with teams.)

    2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round.

    *Contestants, the third item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

    *1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants row. You can find out who in the audience was closest to the correct price and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to come on down, if playing with teams.)

    2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round.

    *Contestants, the next item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

    *1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants row. You can find out who in the audience was closest to the correct price and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to come on down, if playing with teams.)

    2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round.

    *Contestants, the next item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be.

    *1) Explain that the person who has come closest to the actual price without going over gets to stay in the contestants row. You can find out who in the audience was closest to the correct price and ask the 2 contestants to hand their dry erase boards to the 2 audience members who came closest to the price. (Or, choose people from within teams to come on down, if playing with teams.)

    2) Click the green arrow in the lower left-hand corner to go to the next question/round.

    *Contestants, the final item that we need a price for isWrite down the price on your dry erase board. Audience, you can yell out the answer you think is correct and try to help contestants.Audience, please jot down your own answers because you might be our next contestant.Have contestants turn over boards to reveal answers. Click the green arrow in the lower left-hand corner to get to the next slide, where the answer will be. Dont let students use their calculators! They should be able to figure these out in their heads (or write it out on the dry erase board)!*Announce the winner of the game. Give this person/team a round of applause.

    Tell students that theyve learned a lot about what certain items or services cost to raise a child, and how much it costs as a single parent:~$2500/month for a single parent to pay for housing, childcare, medical expenses, transporation, etc, which would mean that a parent would need to earn about $17 an hour (or $33,800 per year). Minimum wage will be $7.25 per hour or $14,500. Most teen parent with few job skills and no experience would only be able to earn minimum wage.Ask, Where would a single teen parent get the additional money that would be needed to support herself/himself and the child? Answers might include:Get additional training to obtain higher paying jobGet money from family membersFamily or friends provide childcareGet public assistance (food stamps, Medicaid, etc)Have non-custodial parent pay $$ (child support)