Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje
-
Upload
drahomira-dvorakova -
Category
Education
-
view
231 -
download
4
Transcript of Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com [email protected]
Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační
zdroje
Zpracovala: Mgr. Drahomíra Dvořáková ([email protected]), 1. 9. 2015
Struktura vzdělávacího programu Rešerše a elektronické informační zdroje
Rozsah
Kurz je 10denní, rozdělený do 4 bloků po 2 dnech. Každý týden probíhá jeden dvoudenní blok, celkem
tedy 4 týdny. Každý den obsahuje 6 vyučovací hodiny po 45 minutách, mezi jednotlivými hodinami
jsou přestávky. Celková časová dotace kurzu je 48 vyučovacích hodin. Maximální počet účastníků je
15.
Cílová skupina
Kurz je určen pro:
knihovníky a informační specialisty
vědecké/akademické pracovníky
studenty bakalářských a magisterských oborů
pracovníky státní správy
pracovníky v sektoru technologického vývoje
pracovníky výrobního, průmyslového a farmaceutického průmyslu
Obsah kurzu
1. týden Úvod do zpracování rešerší 1. den Jak informace hledat - rešeršní strategie a techniky ve vyhledávání 2. den Kde informace hledat - volně dostupné odborné zdroje (databáze, institucionální
repozitáře, digitální archivy, webové platformy; databáze norem a patentů) a licencované placené zdroje (zahraniční i české databáze)
2. týden Rešerše v elektronických informačních zdrojích (EIZ) 1. den Jak na rešerše - definování tématu a práce s tématem, tvorba klíčových slov 2. den Rešerše v licencovaných i volně dostupných odborných zdrojích
3. týden Vyhledávání na internetu a práce s dokumentem
1. den Vyhledávací nástroje pro internet (hluboký X povrchový web; znalostní vyhledávače; metavyhledávače; příkazové vyhledávání)
2. den Práce s dokumentem; citování dle normy ČSN ISO 690 a další citační styly; referenční manažery a plagiátorství
4. týden Technologie ve vzdělávání, odborná komunikace a metodika práce odborných prací
1. den Technologie ve vzdělávání (Open educational resources, OER)
2. den Odborná komunikace (ResearchGate, LinkedIn) a metodika práce odborných prací
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com [email protected]
Cíle a kompetence
Po absolvování kurzu budou účastníci umět:
uvědomit si a definovat informační potřebu
orientovat se v elektronických informačních zdrojích
umět používat adekvátní rešeršní strategie a vyhledávací techniky
hodnotit informace a jejich zdroje
umět aplikovat rešerše v praxi
používat relevantní vzdělávací technologie a nástroje odborné komunikace
Motivace
V kurzu se účastníci naučí používat rešeršní strategie a techniky vyhledávání a získají ucelený přehled
o informačních zdrojích. Účastníci se naučí efektivně zpracovávat rešerše a využívat aktuální trendy
technologií ve vzdělávání.
Didaktické pomůcky
Flipchart, tabule, fixy, powerpointová prezentace, výukové materiály, kartičky s pojmy, odborná
literatura, internet, vlastní počítač
Vyučovací formy, metody
Frontální vyučování (výklad), diskuze, problémové vyučování, aktivizační metody, práce ve skupinách,
samostatná práce
Vstupní diagnostika
Pro vstup do kurzu je nutná znalost elektronických informačních zdrojů (databáze, katalogy aj.), jejich
použití v praxi a minimálně základní znalost zpracování rešerší. Vstupní diagnostika bude prováděna
formou dotazníku, který bude součástí přihlašovacího formuláře. Na začátku úvodní hodiny budou
zjištěna, prostřednictvím ústního pohovoru, očekávání od vzdělávacího kurzu.
Průběžná a výstupní diagnostika
Průběžná diagnostika je prováděna v každé vyučovací hodině formou diskuzí, modelových situací a
aktivizačních her.
Výstupní diagnostikou bude písemně zpracovaná rešerše dle zvoleného tématu. Podmínkou pro
úspěšné absolvování kurzu je osmdesáti procentní účast na kurzu a odevzdání písemně zpracované
rešerše dle parametrů zadání. Rešerše bude vyhodnocovat lektor, a to podle pravidel, které byly
účastníkům představeny na začátku vzdělávacího kurzu.