Vrasesi i Qymyrit darien

Click here to load reader

 • date post

  09-Mar-2016
 • Category

  Documents

 • view

  100
 • download

  4

Embed Size (px)

description

liberth

Transcript of Vrasesi i Qymyrit darien

 • Vrassi i qymyrit

  nga

  Darien Levani

 • Pse sha buk e pse spi ver, Ago Ymer Ago?

  Kng popullore shqiptare

  Pres nj shenj e pres nj drit, Pres me vjet e pres me dit. [... ] Se mbas dimrit vjen nj ver, se do kthehemi njher

  Fan Stilian Noli

  Kostandin, tre vjet vdekur, far bn? Pse sje tretur?

  Balada e Kostandinit.

 • Vrassi shikon pa interes Rinasin q rrshqet anash avionit. Nuk ka ndryshuar asgj nga hera e fundit, qyteti e ai jan njsoj. Vrassi zbret ngadal, bn radhn e jep dokumentet. Polici shikon pasaportn

  pa interes, i v nj vul e i uron qndrim t mbar. Vrassi e falnderon. Po, qndrimi do jet vrtet i mbar. Ka akoma disa

  hesape pr te lare, njerz pr te vrare e poezi pr t recituar. Vrassi hyn n Tirane.

  Bj nj kafe dopjo. E pi me tre cigare. Shfletoj gazetat e djeshme. Nj aktor Hollivudi sht martuar me nj aktore Hollivudi. Dhe kt ma quajn lajm. Duhet t heq mendjen nga dika. Kap fjalkryqin. E plotsoj derisa kuptoj q sht gabim, ia kan futur kot n disa kuti dhe, pr ta plotsuar, duhet t shkruaj edhe n tavolin. Duhej ta kishin quajtur fjaltavolin. Dua t ndez televizorin, por telekomanda sht larg kshtu q e le fare dhe at pun. Gazeta ka edhe nj sudoku po nuk e di se si bhet dhe pr princip nuk dua ta msoj. Meq kutit jan gati, luaj y me veten time dhe fitoj disa her rresht. Pastaj Kampioni i Padiskutuar i Yit ngre syt nga piktura n mur dhe e vshtron me kujdes. Ndez nj cigare tjetr. Ata n piktur jan don Kishoti dhe Sano Pano. Nuk besoj se me nj piktur t till japim prshtypjen e nj zyre serioze, un sdo i drejtohesha kurr nj detektivi q ka don Kishotin n mur. Nuk sht shembull shum i mir.

 • Ndonjher i flas, kur nuk sht Olti. Sdua q ai t mendoj q po rrshqas komplet.

  - Eh Dono, ti e ke mir mor vlla, por t bjm ne thuaj! Sm kthen prgjigje. Natyrisht, sht piktur. M sheh i habitur. Sano Pano as q ma var fare, ka kthyer kokn nga ana tjetr dhe bn sikur nuk shikon. E kap prap me don Kishotin.

  - ke, pse shikon? , ke ndonj gj? Ik lufto me ndonj mulli ere e m lr rehat. Jam i prgjumur dhe m dhemb koka. Kam fjetur pak, sepse kam fjetur n nj divan t parehatshm dhe m ka dal gjumi q n ora pes t mngjesit. Kam pir dy kafe dopio deri tani dhe jam munduar q t fle tre her. Asnj gj. Dhimbja e koks m heq gjumin, pagjumsia m shton dhimbjen e koks. Dgjoj q hapet dera e jashtme dhe i them don Kishotit q do flasim prap, nuk mbaron ktu. - Gjes, - prshndet Olti. sht i freskt ai, ka fjetur mir. - Gjes nj dreq. sht ora 11 e gjysm, - i prgjigjem me inat. Pastaj kontrolloj orn pr t qn m i sigurt. - Biles biles qnka 12 pa nj erek. Nga m bredh? Olti kthen kokn pr nj sekond dhe m sheh n sy. Kupton gjithka. Kupton q jam i nevrikosur dhe krkoj nj arsye pr tu zn. Pastaj hedh nj vshtrim n dhom si pr tu prqndruar tek dika tjetr: nj tavolin e disa karrige afr dritares, nj divan i konsumuar mbshtetur mbas murit dhe prball dy kolltuqe, nj televizor e dhjetra gazeta t shprndara mbi tavolina, karrige, mbi televizor e dysheme. sht nj rrmuj e vrtet por kemi rn dakord q 1) na plqen kshtu 2 ) kush ankohet sht automatikisht i detyruar q ta rregulloj vet. Pastaj kthen syt nga mua. Shikon nj 35 vjear...okej, pak m shum se 35 vjear por dreqi ta marr, ai se di. I parruar dhe me nj cigare n dorn e djatht. Nj kmish q dikur ka qn e pastr dhe e hekurosur, xhinse blu pak si t grisura simbol i seriozitetit dhe i ambicies, do tallej Elvira sikur t ishte ktu, por nuk sht ktu, sepse un nuk e shoh dhe izme t palustruara. Mbi t gjitha sheh syt. Duhet t jen t kuq dhe t buhavitur duke qn se m sheh me nj shikim mosmiratues ndrsa ulet. - Spaske fjetur ktu mbrm? - pyet m n fund ai. Me sa duket e ka vn re dhe ishte e pashmangshme, q divani-shtrat sht i rregulluar, gj e pazakont pr mua kur fle n zyr. - Skam fjetur fare mbrm zoti Olti, punoj un, jo si ti. Pastaj, pse, ke ndonj ankes ti meq nuk rregulloj divanin un? - Absolutisht jo. Edhe un si ti mendoj q divani-shtrat duhet t qndroj normalisht si krevat dhe duhet mbyllur vetm kur kemi nevoj t ulemi. - Bravo, e shikon q i kupton gjrat. - Ti u kpute duke punuar, mos e pyet. Hero t puns do t t bjm, do t ta dorzoj vet presidenti medaljen. Po...mbarove pun mbrm, apo jo? - Mbarova m n fund, mbarova. Mbrm ai kishte ikur n Kosov, tamam si m pati thn. Ndoqa gruan deri n nj pallat te 9-katshet, duke fotografuar. E ndoqa

 • deri para ders ku u fut. Ktu filluan problemet, normalisht. Burri i saj ka qn i qart, do fotografi komprometuese, po un brenda n apartament sfutesha dot. Nejse, shnova emrin e pronarit. - Kaq? Pastaj bre? - E far mund t bja? - Mos m thuaj q u dorzove. - Jo, nuk u dorzova, jam nip partizansh un, or Olt. - T gjith nipr partizansh jemi, po m thuj far bre. Me grep duhet t ti nxjerr ato t shkreta fjal? - Jo, ti je nip ballistsh. - Mos na fut n histori tani se kushedi kur mbarojm por m thuaj...? - Je apo nuk je nip ballistsh? E keqja e Oltit sht q shpesh u shpton kurtheve t mia, duke qn se sapo e kupton q dua t zihem, arrin t ruaj gjakftohtsin e t bjer dakord me mua. - Tamam nip ballistsh jam, si t duash ti, se mos qan pastaj. Tani m trego far bre mbrm? - Pallati prball zemra. Kishte nj pallat prball, pallat demokracie, nga kta t rinjt q po t zgjassh dorn, vjedh rrobat q komshiu prball ka nxjerr pr t thar. Po sipas teje Olt, ata prball quhen komshinj, apo jo? - Hm, kjo sht pyetje e vshtir. Besoj se jo. - E pse jo, zoti Gjeni? Kta i ke nj metr prball e sjan komshinj, ata n kat t par t pallatit tnd jan 10 metra posht e na qenkan komshinj. - Hm. Se kisha menduar ndonjher. Por po qe se e merr kshtu...po, besoj se edhe ata prball jan komshinj. - Nejse, mos m ndrro muhabet se do e zgjidhim ndonj dit tjetr. Nga posht gjeta ballkonin m t prshtatshm pr t br fotografit e u futa. - Si u fute? - Si futem gjithmon, - prgjigjem duke hapur portofolin e duke i treguar nj dokument q n shikim t par mund t duket si teser policie. - Do t t kapin ndonj dit me kto marifete, Bardhyl djali, - m qorton Olti. - Fotografit jan vrtet komprometuese, - qesh un duke prkdhelur aparatin mbi tavolin sikur t ishte nj femr. Pastaj pres, pres q Olti t m krkoj tia tregoj fotografit pasi ti kem zhvilluar. Un do ti them jo, nuk mundem, jan personale, Olti do tm prgjigjet : dreq miku je ti, thjesht pr kuriozitet i dua. Un do ta pyes nse nuk i vjen turp, n moshn e tij akoma do t shoh kto foto t pista e kshtu do t vazhdojm kshtu derisa t zihemi. Pastaj n fund do tia tregoj, vetm pr ta zhgnjyer. Mendon se bhet fjal pr nj rast tjetr q po ndjek, pr nj tradhti bashkshortore, por ssht e till: sht thjesht nj grua q shkon e l par tek fallxhorja, natyrisht duke ia fshehur burrit. Por Olti me sa duket ka gjra t tjera ndr mend. - Do kafe? - m pyet duke par rreth e rrotull - Po e br ti, e dua, ndryshe jo.

 • Shfletoj gazetn q ka sjell Olti. Faqja e par sht e zn nga kufoma e njfar Besnik Marku, q m vshtron i habitur. Prqndrohem tek syt, jam gati i sigurt q at fytyr e njoh, e kam takuar diku. Por syt jan t mbyllur dhe pas dy minutash dorzohem, mua t gjitha fytyrat m duken si t para. Pastaj, vshtir t shohsh e t dallosh fytyrn n nj fotografi bardh e zi n nj gazet po aq bardh e zi. Duke u zhytur n faqet e brendshme msoj se sht gjendur i vdekur rreth ors 9 t mngjesit diku mbrapa Shkolls s Bashkuar, por duhet t kishte dhn shpirt t paktn disa or m par. Policia pr momentin nuk pranon dhe nuk prjashton asnj hipotez pr vrasjen. Strategji e mir, ske far t thuash. Artikulli vazhdon duke prshkruar karriern e Markut por me sa duket gazetari nuk di asnj gj. Nuk thot far ka br Marku n jetn e tij, far armiqsish e miqsish ka pasur. Dhe pr t mbushur kolonn, si t gjith gazetart n kto raste, flet m shum pr makinn e viktims se sa pr viktimn vet. Fotoja z gati gjysmn e faqes s gazets. Gjithmon i njjti problem dhe i njjti marifet. Duke vn nj foto t madhe ke m pak vend dhe sht nj mnyr e mir kur nuk di se far t shkruash. - Po kjo far sht? Pran kufoms v re nj cop guri t zi. - Gur! - prgjigjet Olti. Po, sht nj gur, natyrisht, por sht afr viktims. Dhe kam prshtypjen q ai gur sht vn aty pas vrasjes. Nuk e di se nga m vjen kjo ide, duhet t jet intuita q kemi vetm ne detektivt, apo hetuesit, si t doni. -Po t kishe nj lup, si kan t gjith hetuesit e ksaj bote do e shikonim m mir, - thot Olti. - Ather prse nuk ma bn dhurat nj syresh, si shok i mir q je? Olti qesh dhe shkon t heqi kafet n kuzhin. Pas pak kthehet me dy filxhan plot. - Kush sht ky Marku, ti q i lexon gazetat deri n fund? Mua ky artikull m lodhi, lexova vetm pak rreshta dhe besoj se gazetari ia ka futur krejt n tym.

  - E liron pak tavolinn time po pati mundsi t pi nj kafe rehat! - proteston Olti. - Oh, m fal, paskam vn librat e mi sipr. - Po, a i heq pak? - M thuaj kush sht Marku. - T v kafet njher? - prgjigjet Olti pak si me nerva. Jam n rrugn e duhur, edhe pak dhe ai do t shprthej. - Po vri, kush t pengon? - Fakti q m ke zn tavolinn. Meq asnjri nga ne t dy nuk ka ndrmend t zbrazi tavolinn, ulemi n divan dhe pr nja dy minuta nuk flasim. Gjja e keqe n kt situat sht q ai i mban vet t dyja kafet dhe t paktn njrn duhet tia marr. Pr kt arsye filloj t qesh dhe i zgjas nj cigare si oferta paqe. Olti e ndez dhe m prgjigjet ndrsa m jep kafen.

 • -Besnik Marku, i njohur ndryshe si Besua i Shkolls s Bashkume. Dihen pak gjra pr t, duket sikur nuk ka jetuar para fillimit t demokracis. Dikur i prkdhelur nga sistemi i mparshm pr ndonj spiunlluk t vogl, papritmas zhduket. Ndoshta ka kryer ndonj vrasje, duhet t jet fundi i 89-s apo fillimi i 90-s. I dnuar me 25 vjet burg, del n 90-tn si hero i demokracis, historin ti e njeh m mir se un. - Hero i demokracis? - pyes i habitur, - Si u bke Hero a Pishtar kot, kandidatura shqyrtohet nga njerz serioz. Pastaj, nuk ta japin mbas vdekjes kt titull? - E di si shkojn kto gjra, pr pako gj e dekorojn Pishtar a ndonj titull tjetr, t duash ti. Por, edhe pse ka marr amnisti t prgjithshme duket se dikush nuk e do Mar