Universitatea din Bucuresti

37
Universitatea din Bucuresti Facultatea de psihologie si Stiintele Educatiei DPIPP/ CREDIS / PIR PORTOFOLIU Metodica activitatilor matematice Conferentiar universitar doctor Mihail Rosu Studenta 1

Transcript of Universitatea din Bucuresti

Page 1: Universitatea din Bucuresti

Universitatea din Bucuresti

Facultatea de psihologie si Stiintele Educatiei

DPIPP/ CREDIS / PIR

PORTOFOLIU Metodica activitatilor matematice

Conferentiar universitar doctor Mihail Rosu

Studenta

Boalda(Costache)Maria-Magdalena

Anul II 2010-2011

1

Page 2: Universitatea din Bucuresti

OPIS

Adeverinta de practica pedagogica( la activitati matematice in gradinita de copiii )

Proiecte de activitati matematice (3)- 24pag

Fise utilizate in activitatile matematice

Jocuri didactice matematice

Probleme illustrate

Material didactic

2

Page 3: Universitatea din Bucuresti

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 22.01.2011

GRADINITA:

GRUPA: Mare

EDUCATOARE: Studenta Boalda (Costache) Maria-Magdalena

DENUMIREA ACTIVITATII: Activitate matematica

SUBIECTUL ACTIVITATII:”Calatorie in lumea cifrelor”

TIPUL ACTIVITATII:Recapitulare-sistematizare

FORMA DE ACTIVITATE:Joc didactic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

3

Page 4: Universitatea din Bucuresti

Sa numere crescator si descrescator in limitele 1-7;

Sa stabileasca locul fiecarui numar in sirul numeric;

Sa stabileasca vecinii numerelor din concernul 1-7;

Sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;

Sa ordoneze elementele unei multimi dupa anumite criterii;

Sa rezolve sarcinile de pe fisa de lucru.

OBIECTIVE:

Cognitive:

Sa participe la joc cu placere; Sa manifeste spirit cooperant.

Psiho-motorii: Sa manuiasca materialul in ritm rapid Sa-si coordoneze miscarile corpului in ritmul

melodiei.4

Page 5: Universitatea din Bucuresti

STRATEGIE DIDACTICA:Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, expunerea, evaluarea. Materiale didactice: Alba ca Zapada, sapte pitici, capra, trei iezi, cinci brazi, jetoane, cifre, fise, plicuri cu cerinte, flanelograf, simboluri matematice.Elemente de joc: aplauze, surprize, intrecerea, ghicitori.Reguli de joc: copilul numit se deplaseaza, extrage biletul si da raspunsul la intrebare sau rezolva cerinta educatoarei; pentru fiecare raspuns corect copiii primesc pe panou cate o figurina din desene animate.

SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic Continut stiintific Strategii didactice

Evaluare

Tranzitie Intrarea copiilor se va face pe baza

5

Page 6: Universitatea din Bucuresti

1.Captarea atentiei

2.Anuntarea subiectului si a obiectivelor.

3.Reactualizarea cunostiintelor.

cantecului “Numaratoarea”

Introducerea in activitate se realizeaza prin elemental surpriza: un cos asezat in mijlocul clasei in care se gasesc surprizele. Se intuiesc materialele.

Se precizeaza ca se va desfasura un joc didactic numit:”Calatorie in lumea cifrelor”, in care copiii vor trebui sa numere corect, crescator si descrescator, sa gaseasca locul fiecarui numar in sirul numeric si sa rezolve probleme simple.

Se face prin versurile: “Fiindca timpul trece,taceSa numaram pana la 7”“Fiindca timpul trece usorSa numaram si

Conversatia.

Conversatia.

Conversatia examinatoare.

Aprecieri verbale.

6

Page 7: Universitatea din Bucuresti

4.Dirjarea consolidarii prin joc.

a) Explicarea si demonstrarea regulilor jocului.

descrescator”.Numarati de la trei la sapte.Dati exemple de cuvinte cu doua silabe.Ce povesti cunoasteti voi in care intalnim cifra 3?

Jocul se va desfasura sub forma de concurs: grupa fulgilor rosii si grupa fulgilor verzi.Se explica regulile jocului: Cerintele jocului sunt asezate in plicuri. Alternativ, de la fiecare echipa va veni cate un reprezentant, va extrage cate un plic, iar educatoarea va citi sarcina. Dupa fiecare raspuns corect, echipa va primi un personaj din desene animate ce se va afisa pe panou. In functie de numarul punctelor accumulate se va stabili echipa castigatoare.

Explicatia.

7

Page 8: Universitatea din Bucuresti

b)Jocul de proba.

c) Executarea jocului propriu-zis.

Pentru fiecare varianta in parte. Se va verifica daca s-au insusit regulile si sarcinile jocului.Ex.: un copil din echipa fulgilor rosii va extrage un plic in care se afla cerinta:”Numara si spune cati pitici avea Alba ca Zapada?”

Intrecerea incepe cu participarea a doi copii, cate unul din fiecare echipa, care vor extrage cate un plic ce cuprinde urmatoarea cerinta:”Ordoneaza crescator, respectiv descrescator sirul numeric la flanelograf”. Raspunsul correct va fi apreciat prin plasarea unui punct pe panou si stimulat de colegi prin aplauze.Concursul va continua dupa modelul prezentat. In plicuri se afla urmatoarele

Exercitiul, conversatia.

Exercitiul

Problematizarea

Expunerea

Chestionare orala.Aplauze.

Stimulente.

8

Page 9: Universitatea din Bucuresti

cerinte:1. Numara piticii

de langa Alba ca Zapada si raporteaza cifra la cantitate.

2. Numara iezii din spatele caprei si lipeste jetonul care are tot atatea buline.

3. Ordoneaza crescator dupa marime iezii. Numeroteaza locul ocupat de fiecare.

4. Ordoneaza descrescator, de la cel mai inalt la cel mai scund, brazii din padure. Numeroteaza locul ocupat de fiecare.

5. Al catelea ied este cel mijlociu?

6. Al catelea brad este cel mai scund?

Exercitiul

Problematizarea.

Chestionare orala.

Aprecieri verbale.

9

Page 10: Universitatea din Bucuresti

Compuneti o problema dupa imagine:

7. Problema dupa imagine

8. Problema dupa imagine.

Aceste probleme vor fi puse in exercitiu cu ajutorul materialului individual.9.Ca varianta a jocului se propune urmatorul exercitiu: educatoarea spune: -Eu sunt 6.Dupa mine cine vine?-Eu sunt 4.Dupa mine cine vine?Participantii vor preciza astfel vecinii mai mari cu o unitate ai lui 4, respectiv 6.

10.Voi indica cifra 3.-Arata vecinul mai mare, respective mai mic cu o unitate a lui 3.

10

Page 11: Universitatea din Bucuresti

5.Asigurarea feedback-ului.

6.Obtinerea performantei.

7.Evaluare.

8.Incheierea activitatii.

Compuneti o problema dupa exercitiul dat pe paleta:5+1=66+1=7

Joc”Buchetelul”(pe o melodie la alegere copiii danseaza, la oprirea melodiei ei se grupeaza in buchetele de 2,4,6,copiii).

Se intuieste fisa de lucru care cuprinde itemii:1.Deseneaza un numar egal cu numarul piticilor.2.Lipeste vecinii cifrelor care se afla pe scufiile piticilor.3.Incercuieste cu rosu al doilea pitic, cu albastru al patrulea pitic si cu galben al saptelea pitic.

Cuprinde aprecierea si desemnarea echipei

Problematizarea

Conversatia.

Chestionare verbala.

Chestionare scrisa.

Stimulente.

11

Page 12: Universitatea din Bucuresti

castigatoare, care se realizeaza prin corespondenta de unu la unu a punctelor de pe panou, evaluarea fiselor.

PROIECT DE ACTIVITATE12

Page 13: Universitatea din Bucuresti

DATA: 26.01.2011

GRADINITA:

GRUPA:Mare

EDUCATOARE: Studenta Boalda (Costache)Maria-Magdalena

SUBIECTUL ACTIVITATII:” La biblioteca “

TIPUL ACTIVITATII: Joc didactic.

FORMA DE ACTIVITATE:Consolidare

OBIECTIVE:

Sa denumeasca corect piesele trusei geometrice si atributele lor(culoare, marime, grosime, forma).

Sa formeze multimi pe baza unei insusiri date. Sa identifice cel putin doua insusiri commune si

tot atatea diferente intre piesele alese. Sa utilizeze un limbaj matematic adecvat.

13

Page 14: Universitatea din Bucuresti

STRATEGII DIDACTICE:

Sarcina didactica: sa sorteze formele geometrice ce reprezinta”carti” dupa cerinta formulata.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, expunerea.

Materiale didactice: jetoane si trusa Logi II. Elemente de joc: aplauze, surpriza,

intrecerea asteptarea.

SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic Continut stiintific Strategii didactice Evaluare1.Captarea atentiei.

Se va face printr-o vizita la biblioteca scolii. Copiii fac cunostiinta cu bibliotecara, care le explica cum se

Conversatia.

14

Page 15: Universitatea din Bucuresti

desfasoara activitatea din biblioteca, cum se imprumuta carti si cum trebuie sa ne purtam cu ele.

2.Enuntarea temei.

Copiii se intorc la gradinita si isi incep activitatea.

Copiii, astazi vom desfasura jocul logic “Biblioteca” si vom invata cum sa ne adresam cand dorim o carte.

Conversatia, explicatia.

Orala

3. Conducerea invatarii si obtinerea

Se distribuie materialele, se prezinta

15

Page 16: Universitatea din Bucuresti

performantelor. sarcinile de lucru. Copiii studiaza materialele didactice.

Explicarea si demonsrarea jocului: sala de clasa va fi amenajata ca o biblioteca, unde exista rafturi pentru carti, iar sala de clasa va fi sala de lectura.

Sarcina didactica: copiii vor recunoaste piesele geometrice dupa insusirile fiecareia: culoare, grosime, marime.

Regula jocului: copiii vor aseza “cartile” pe rafturi iar un

Realizeaza jocul de proba.

Evaluare orala, individuala

Executa jocul alternativ schimband rolurile.

Recunosc si denumesc atributele pieselor geometrice

16

Page 17: Universitatea din Bucuresti

copil va fi bibliotecara.

Un “cititor” va intra in biblioteca, va saluta respectuos si va cere o “carte” rosie, mare, subtire si patrata.Bibliotecara va fi atenta la exprimarea copilului si la nevoie il va corecta. Ia” cartea” de pe raft si o inmaneaza cititorului care va merge in sala de lectura . Se va executa jocul de proba de 2-3 ori apoi se va trece la executarea jocului.Descrierea “cartilor” se va face utilizand toate atributele.Se va avea in vedere ca toti copiii sa indeplineasca rolul de “cititorului si rolul bibliotecarei. De asemenea este urmarit modul de adresare.

17

Page 18: Universitatea din Bucuresti

4.Incheierea

activitatii.Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat lectia.

PROIECT DE ACTIVITATE

18

Page 19: Universitatea din Bucuresti

DATA: 27.01.2011

GRADINITA:

GRUPA: mare

EDUCATOARE: Studenta Boalda (Costache) Maria-Magdalena

ACTIVITATE MATEMATICA: Educatia pentru stiinta

SUBIECTUL: Ce este si ce nu este la fel?

TIPUL ACTIVITATII: consolidare

FORMA DE ACTIVITATE: joc logico-matematic

OBIECTIVE:

Consolidarea reprezentarilor despre formele geometrice;

Descrierea pieselor trusei cu ajutorul atributelor si a negatiei;

19

Page 20: Universitatea din Bucuresti

Intuirea complementarei unei multimi si determinarea atributelor pieselor cu ajutorul negatiilor.OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa recunoasca formele geometrice: cerc, patrat, dreptunghi, triunghi;

Sa precizeze ce insusiri are piesa aleasa in comparatie cu celelalte piese ale trusei;

Sa gaseasca piesa ceruta avand in vedere cerinta data;

Sa sorteze piesele dupa culoare, sa formeze perechi intre ele dupa marime si grosime.STRATEGIE DIDACTICA:Metode si procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, problematizarea, algoritmirizarea, jocul, munca in perechi.Elemente de joc: surpriza, manuirea materialului, aplauze, inchiderea ochilor-ghicirea.

Material didactic: trusa Logi II, fisa individuala, clopotel, jucarie, saculet.

20

Page 21: Universitatea din Bucuresti

SCENARIU DIDACTIC:

Eveniment didactic

Continut stiintific Strategii didactice

Evaluare

Captarea atentiei

Intrarea in sala ordonat. Copiii se aseaza pe scaunele in semicerc. Activitatea se desfasoara frontal, pe echipe, perechi si pe grupuri mici. Prezentarea materialului si aranjarea lui pe o masuta la loc vizibil. Intuirea materialului de catre educatoare si copii.

Conversatia

Enuntarea obiectivelor

Vom desfasura acest joc pentru ca voi sa va amintiti ce am invatat noi la matematica, despre piesele geometrice.Se fac cateva precizari despre modul in care se va desfasura activitatea, de utilizare a materialului didactic.

Explicatia, conversatia

Copiii privesc materialul expus.

Prezentarea continutului si dirijarea lui

Se explica regulile jocului.

Copilul alege o piesa si o caracterizaza :

Explicatia, problematizarea, jocul

Copiii manuiesc piesele si le descriu.

21

Page 22: Universitatea din Bucuresti

Ex.: Am in mana o piesa mare, rosie, groasa si sub forma de cerc.

Se cere copiilor sa precizeze si ce insusiri nu au acest piese.Ex.: Piesa nu este albastra, nu este galbena, nu este subtire, nu este mica, nu este triunghi, nici patrat, nici dreptunghi.

Raspunsurile incomplete vor fi completate de ceilalti colegi.

Copiii ghicesc piesa cu aceste atribute.

Copiii raspund la intrebari

Obtinerea performantei

Se continua jocul in perechi. Un copil este legat la ochi sic ere altui copil o piesa dupa anumite criterii, apoi se repeat jocul de 2-3 ori.Educatoarea traseaza pe jos trei linii paralele apropiate “drumul” pieselor

Munca in perechi, algoritmizarea, exercitiul

Copiii vor respecta indicatiile date.

Aranjeaza piesele dupa culoare.

Formeaza perechi dupa marime

22

Page 23: Universitatea din Bucuresti

rosii, galbene, albastre.Varianta IPiesele vor fi sortate dupa culoare si asezate in perechi pe acest drum dupa marime( un cerc mic-un cerc mare; un patrat gros-un patrat subtire)Se vor complete apoi, folosindu-se alte variante, alte doua drumuri: drumul pieselor albastre si galbene.Varianta IIPiesele albastre vor fi puse intr-un saculet. Copiii vor scoate din sac piesele si vor face drumul pieselor albastre.Varianta IIICopiii dau de la unul la altul o jucarie si cand se aude clopotelul, copilul la care s-a oprit jucaria vine si aseaza 2 piese galbene pentru a face drumul pieselor galbene, facandu-se observatii similare.

Aranjeaza piesele albastre

Aranjeaza piesele galbene.

Asigurarea performantei

Lucru pe fiseItemi: Exercitiul Se analizeaza

23

Page 24: Universitatea din Bucuresti

. 1.Deseneaza in continuare, pastrand ordinea data:triunghi, cerc, patrat.2.Coloreaza cu rosu triunghiul, cu galben patratul, cu albastru cercul, cu verde dreptunghiul.Ogrupa de copiii construieste cu formele geometrice.

toate sarcinile trasate.

Evaluare Se analizeaza modul de lucru.

Se solicita copiilor corectarea fisei.

Se fac aprecieri privind rezultatele individuale si colective.

Se evidentiaza mai multi copii care au raspuns si au lucrat bine.

Conversatia Evaluarea raspunsurilor si a comportamentului;

Analizarea fiselor de lucru.

24