Unë Vlej Më Shumë

Click here to load reader

 • date post

  16-Apr-2017
 • Category

  Education

 • view

  1.459
 • download

  3

Embed Size (px)

Transcript of Unë Vlej Më Shumë

 • UN VLEJ M SHUM

  *

 • Nse Zoti m dha bukuri M dha dhe intelekt me shum aftsi, Ma pasuroi shpirtin me shum dashuri, M bri edhe mua si je ti- njeri.

  Mos e nxjerr n pah ve bukurin time Q tua shtosh shklqimin produkteve q reklamon, Se personaliteti pas atij trupi t bukur, sht nj bot m vete mes bots q na... rrethon.

  Ecja me kujdes npr pistat glamuroze, Shklqimi artificial nn llambat neon, Apo buzqeshja e ngrir ne buzkuqin e mods, Jan t vetmet gjra q un mund t bj?

  *

 • Un vlej m shum o njeri Se t shfryj epshet e njerzve t smur, Se t ngop syt e egrsuar pr mish t ri, Apo t trheq m shum konsumator. Ndjehem m e aft nga ajo q m pandehni ju, Me pun perverse e dieta antinjerzore, Nuk jam ve makin pa ndjenja pr t shtuar njerzimin, Apo objekt shfrytzimi pr t ardhura me milion

  *

 • Un vlej o njeri m shum Se sa nj bukuroshe me minifund T ciln e merr jasht pr dore Pr tu br krenar n mnyrn mashkullore, Pr arsenalin tnd me plus nj dashnore, Pa prgjegjsi pr jetn, trupin dhe ndjenjat e saj E ky sht pr femrn nj nnmim pa skaj. Jam femr dhe njkohsisht njeri, E jo lodr q t luash ti, Nuk jam ve nj trup i bukur por jam person, Me ndjenja e karakter q ti si posedon, Se ke harruar mua si njeri t m respektosh, Si nn, si motr, si bashkshorte, Ke harruar dashuri t m ofrosh,

  *

 • Ashtu si un e meritoj...Pr ndonj shtje q ke dobi, mundohu, provo, mso, sepse nuk sht e mundur q mos ta bsh!Pr mos suksesin tnd gjithmon fajsoje veten dhe msohu prej gabimeve t tua, si dhe mundohu q t msosh do gj q se di!Mos llogarit se njerzit jan t prsosur dhe mos humb koh duke u marr me ta, duke i prcjell fjalt mes tyre, mos t interesojn fjalt n mes tyre, pos atyre q ke dobi pr ta prmirsuar veten tnde! Por mund ta urreni nj gj, ndrkoh q ajo sht e mir pr ju

  *

 • Musa ibn Isa El-Xhesas thot: Ebu Sulejmani ka thn:

  Refuzo vetplqimin duke e njohur vetveten, pusho zemrn tnde duke u przier me pak njerz,zbute zemrn duke ndjekur me ata q kan frik All-llahun, sjelli zemrs tnde nur (drit) duke qen vazhdimisht i mrzitur, mrzin e sjell duke vazhduar meditimin, krkoi idet dhe mendimet gjat vetmis,ruaju nga iblisi duke kundrshtuar epshin tnd, stolisu pr All-llahun me sinqeritet dhe vrtetsi n vepra,fitoje faljen e tij me turp nga Ai dhe vetkontroll, shtoji begatit duke falnderuar dhe vazhdoi ato duke pat frik ikjen e tyre.

  *

 • Puna m e mir sht krkimi i shptimit, shptimi m i mir sht shptimi i zemrs,mendja m e mir sht ajo q kundrshton epshin, kurse varfria m e madhe sht varfria e zemrs, e pasuria m e madhe sht pasuria e shpirtit. Forca m e madhe sht refuzimi i hidhrimit, kurse drita m e madhe sht drita e bindjes,e bindja m e madhe sht zvoglimi i dynjas. Krkon nj shok i cili nuk ka t meta? E ku ka njeri pa t meta n kt bot?Ai q mendon pr veten se sht m i miri, sht m i keqi. Tri gjra e bjn kt jet t mjerueshme: hakmarrja, xhelozia dhe karakteri i dobt.

  *

 • Kush t sjell ty fjal nga dikush tjetr, i drgon edhe atij fjal nga ty.Qerasja m e mir pr miqt sht fytyra e qeshur dhe fjalt e mbla. M zemrmiri nga njerzit sht ai q jep pa ia krkuar, m fisnikusht ai q fal, megjithse ka mundsi t hakmerret. Kthehuni sa ssht br von, dikur pendimi do tua kall edhe shpirtin.Fale namazin posa ta dgjosh ezanin, n fardo gjendje q t jesh.- Lexo dhe urdhro t lexohet Kurani dhe kur lexohet dgjoje at. Prmende Allahun dhe kohn mos e kalo kot.

  *

 • - Orvatu t flassh gjuhn e pastr arabe, sepse ajo sht gjuha e Kuranit. (Kjo vlen edhe pr gjuhn ton amtare).- Mos diskuto me mendjemadhsi, sepse mendjemadhsia nuk sjell dobi.Mos e festo triumfin para fitoresMos u tall, ngase njeriu i devotshm din t jet vetm serioz.- Mos e ngrit zrin m tepr se sa q sht nevoja, sepse zri i teprt nuk durohet.- Urreje prgojimin, bn vepra t mira dhe fol fjal t bukura.- Njoftohu me do vlla q e takon edhe nse ai nuk don t njoftohet me ty, sepse thirrja e jon, n esenc, sht thirrje dashurie dhe njoftimi.

  *

 • - Koh pak kemi ndrsa obligime shum. Bashkpuno q ato ti kryesh n koh. Dhe kur t paraqitet ndonj detyr e rndsishme, shpejto ta kryesh sa m par.N fillim duhet t njohsh t vrtetn. Po e dite t vrtetn, mund ta kuptosh t shtrembrn. Por, po e njohe t shtrembrn n fillim, sht shum e vshtir ta kuptosh t vrtetn.O ti q po e krkon t vrtetn, mbaje n mend kt rregull: Ai q ka ndonj dhembje ai do ta ndiej ern e s vrtets.(Xh. Rumi).

  *

 • Syt zgjedhin t bukurn, goja t mbln, mendja t dijshmen.Ajo q nuk rrjedh nga zemra nuk hyn dot n zemr. (Aforizm turke)E kaluara shkrihet n t tashmen, ndrsa e tashmja, duke e ndrshprehur t kaluarn, krijon vizionin e s ardhmes.

  *

 • -O njerz, pasha Allahun ne jemi te krijuar pr t amshuarn, e jo pr t prkohshmen. Ne vetm shprngulemi prej shtpis n shtpi. Falenderimi i perket vetem ALL-LLAHUT meshiruesit meshirberesit,paqja dhe meshira e All-llahut qoft mbi te derguarin e fundit muhamedin a.s.,familjen e tij dhe gjith ata te cilet e ndjekun rrugen e tij.AMINEdini

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  *