Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

of 60 /60
D E R G İ BRAD PITT SIRLARINI ANLATIYOR RÖPORTAJ SAYFA 20.

Embed Size (px)

description

#FordVignale

Transcript of Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Page 1: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

215215 3,5 107,5

D E R G İ

BRAD PITT SIRLARINI ANLATIYOR

RÖPORTAJ

SAYFA 20.FORD VIGNALE DERGİSİ

Modern lüksü yaşamanın zamanı geldi.

Benzersiz işçilik ve detaylara verilen önem,

sizi temel alarak tasarlanan size özel, zaman

kazandıran hizmetlerle bir araya geliyor.

www.ford-vignale.com#FordVignale

67150_PEL_VIGNALE_TR_cover.indd 1 26-05-15 08:32

Page 2: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

EDİTÖRDEN

YENİ BİR DENEYİM

Ford Vignale dergisinin ilk sayısını sizlere tanıtmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu benim için heyecan verici bir an.

Çünkü Ford Vignale’nin sürücü deneyimine yeni bir yaklaşım getirdiğine inanıyoruz.Otomobil üreticilerinde ve gazetecilerde “bir otomobilden daha fazlası” gibi ifadeler kullanma eğilimine sıkça rastlansa da Ford Mondeo Vignale bu sözcüklerin hakkını gerçekten veriyor. Ford Vignale, sizin gibi bilinçli modern sürücülerin bir otomobilden ne beklediğini düşünerek yarattığımız Ford felsefesini çok iyi yansıtıyor. Hem lüks hem verimli… Sofistike olduğu kadar akıllı bir deneyim.

Başka bir ifadeyle Ford Vignale, sizin gibi insanların yaşam tarzını desteklemek için tasarlandı. Zamanı değerli bulan, ancak yaşamın güzelliklerinden de taviz vermeden yaşayan insanlar için… Ben de bu insanlardan biriyim.

Bu yüzden Ford Mondeo Vignale konsept otomobilini ilk gördüğümde müthiş bir heyecan duydum. Tasarım terimleriyle ifade etmek gerekirse, “bu otomobil, aradığımız modern ve lüks deneyimi eksiksiz bir şekilde sunuyor”. Güvenliği, sürdürülebilirliği ve elbette enerji tasarrufunu hedefleyen yeni Ford teknolojilerini ve yeniliklerini de beraberinde getiriyor. Size özel Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticisi gibi kişiselleştirilmiş bir servis anlayışıyla destekleniyor. Bir sonraki servis için planlama yapmak, servis alanına gitmek, oradan dönmek gibi önemsiz eylemlere harcayacağınız zamanı, yaşamınızı gerçekten zenginleştiren deneyimlere ayırmanızı sağlıyor.

Bu nedenle, elinizde tuttuğunuz bu derginin de zaman kazandıran akıllı ipuçlarının yanı sıra Avrupa’nın en heyecan verici rotaları ya da en canlı, hatta büyük ölçüde keşfedilmemiş şehirlerinde sürüş keyfi gibi, zamanınızı harcamanın en eğlenceli yollarıyla dolu olması tesadüf olamaz.

Ayrıca, Brad Pitt’in kapak röportajımızın konusu olması da tesadüf değil. Onun yoğun yaşantısı içinde zamanını ne kadar verimli kullanması gerektiğini hepimiz tahmin edebiliriz. Umarım, bizim büyük bir keyifle hazırladığımız dergimizi siz de aynı keyifle okursunuz. Benim açımdan bu dergi, Ford tarihinde yepyeni bir sayfayı, Vignale sayfasını müjdeliyor. Sizlerin bu keyifli yolculukta bize eşlik edecek olmanız bana büyük bir keyif veriyor.

Jim FarleyBaşkan ve Ford Europe CEO’suBaşkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğu, Afrika Bölgesi Başkanı

Page 3: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

“ Otomobil ve aksesuarlar; işlevsellik, his ve konfor açısından hem zaman kazandırmak hem de yaşamınızı kolaylaştırmak için tasarlandı”

Erika Tsubaki, Ford Tasarımcısı – bkz. sayfa 30

Page 4: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

4 Ford Vignale D E R G I S I

ZAMAN SİZİN YANINIZDABu yaz Avrupa'da daha az karmaşa ve daha fazla şıklık içinde gezerken size zaman kazandıracak ipuçları.

FORD MONDEO VIGNALELüksün, benzersiz işçiliğin ve tamamen kişiye özel, zaman kazandıran hizmetlerin dünyasına, Ford Vignale’e hoş geldiniz. 10

53

ÖLÜMSÜZ İKONLARIN YILI1964 yılında Martin Luther King, Andy Warhol, The Beatles’la birlikte Ford Mustang da bir ikon haline gelmişti. Üzerinden 50 yıl geçtikten sonra Mustang, çekici kişiliğini yeni kitlelerle tanıştırmak için denizleri aşıyor.

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ YENİLİKLER Gelişmiş özelliklerde ve yüksek teknolojiyle donatılan lüks bir SUV olan Ford Edge'in lansmanı bu yıl Avrupa'da gerçekleştirilecek.

24

42

ŞEHİR TRENDLERİŞehirleşmeyle başa çıkmak önümüzdeki yılların en önemli mücadelelerinden biri haline gelecek. Kalabalık şehirlerde yaşamlarımızı nasıl keyifli ve sağlıklı bir hale getireceğimizi; değişen şehir yaşantısına uyum sağlamayı nasıl başardığımızı gösteren beş global trendi burada bulabilirsiniz.

48

Page 5: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 5

İÇİNDEKİLER

BRAD PITT ANLATIYORFilm yıldızı ve yapımcı, bir eş ve altı çocuk babası olmanın ne demek olduğunu anlatıyor.

ZAMAN KAZANDIRAN ÜSTÜN TASARIMFord Mondeo Vignale'nin benzersiz karakterini tamamlayan zarif ve akıllı aksesuarlardan oluşan Vignale Koleksiyonu'nu Ford Tasarımcısı Erika Tsubaki tasarladı. Peki ona ne ilham veriyor?

FORD DÜNYASIBugünün trendleriyle, geleceğin odak noktası.

20

3007

VIGNALE ŞEHRİValencia'da aradığınız her şey var: Hem eski hem de son derece yeni, heyecan verici mimari eserler, birbirinden lezzetli yemekler ve cezbedici plajlar. 36

Yayıncı: Ford Europe www.ford-vignale.comYapımcı: Pelican CustomDelflandlaan 41062 EB AMSTERDAMHollanda+31 20 7581000www.pelicancustom.comPelican Custom: Frank Kloppert, Jeannette Stavorinus, Raymond van Buuren, Elizabeth Zesjkova, Marieke de VriesGenel Yayın Yönetmenleri: Catherine Blee (Ford Europe),Hans VerstraatenSanat Yönetmeni: Jaap SinkeYardımcı Sanat Yönetmenleri: Mervyn Hall,Danny van den Ijssel (koordinasyon)Editörler: Jens Holierhoek, Tom Collingridge, Alexander SchlangenRedaktörler: Diane Baumann,Peter McSean Fotoğraflar: Hollandse Hoogte, Getty ImagesiStockphoto LP, Turismo Valencia, Christian RolfesReklam Direktörü: Paul Laurey – Pelican MediaYapım Yönetimi: Daniëlle van Tol

Telif HakkıFord Vignale Dergisi, Ford Europe tarafından yayınlanmaktadır. Her türlü öneri, soru veya yorumunuz için [email protected] e-posta adresinden Pelican Custom ile iletişime geçebilirsiniz. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.Bu yayının hiçbir bölümü Ford Europe ve Pelican Custom'ın önceden yazılı izni olmadan çoğaltılamaz ve/veya baskı, fotokopi, ses kaydı, internette yayınlama veya başka bir yolla yayınlanamaz.

Page 6: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

6 Ford Vignale D E R G I S I

Page 7: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 7

Daha verimli, daha akıcı ve daha akıllı bir sürüşe hazır mısınız? Ford bunun için çalışıyor.

Karbon fiber son derece hafif (geleneksel çelikten %50'ye varan oranda daha hafif) ve son derece güçlü. Bu nedenle otomobil üretimi için ideal bir malzeme. Ford, düşük maliyetli, yüksek hacimli karbon ile ilgili AR-GE çalışmalarına hız hız verdi. Dolayısıyla, gelecekte tüm Ford modellerinde çelik yerine bu hafif malzeme kullanılabilecek. Daha hafif bir araç daha fazla yakıt verimi ve daha yüksek performans demektir. Bunu kim istemez ki?

Güle güle çelik, hoş geldin karbon fiber

3,0

FORDDÜNYADAN HABERLER

Ford, bu bahar düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda Avrupa'yı hedefleyen Performans serisini tanıttı. Ford tarafından görücüye çıkarılan tama-men yeni Focus RS yüksek performanslı hatchback ve insanın aklını başından alan yeni Ford GT süper otomobil, gerçek bir görsel şölen sundu.

Focus RS, 320 PS gibi üstün bir güç üreten 2,3 lit-relik dört silindirli EcoBoost motorun güncellen-miş bir versiyonuyla donatılmış. "Havalı hatch-back" adı verilen bu modelde ilk kez kullanılan yenilikçi Ford Performans Tüm Tekerleklerden

Çekiş özelliği, kelimenin tam anlamıyla mükem-mel akıcılıkta bir sürüş deneyimi sunuyor.

Tamamen yeni GT süper otomobil erkeklerin (ve elbette bir sürü kadının) tam olarak hayal ettikleri şeyi veriyor. Arkadan çekişli, motoru ortaya mon-te edilen otomobilin iki kapılı gövdesi, gücünü 600 PS'lik çift turboşarjlı EcoBoost V6 motordan alıyor. Aynı zamanda daha hafif olan karbon kul-lanılması ve yenilikçi aerodinamik özellikleriyle Ford GT'nin rakiplerini dikiz aynasındaki küçük birer objeye dönüştürmesi kuvvetle muhtemel.

YENI FORD GT SÜPER OTOMOBİL

Her erkeğin (ve kızın) rüyası

0-60 mil/sa

Saniye

Page 8: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

8 Ford Vignale D E R G I S I

2013'teki finalistliğin ardından Ford, geçtiğimiz yıl dünyanın en çevreci markası unvanına layık görüldü.

Marka derecelendirme kuruluşu Interbrand, bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Sürdürülebilirlik, Ford’un genel iş stratejisine tamamen entegre edilmiş. Alternatif enerji kaynaklarına ve yakıt tasarrufu sağlayan teknolojilere yatırım yapmaya devam etmek ve tüketicileri bunların faydaları konusunda eğitmek, zaman içinde hem işin hem de marka değerinin büyümesinde önemli bir rol oynayacak.”

Ford, gerçekten de çevre konusunda sahip olduğu sorumluluk duygusuyla, sürdürülebilir üretime yatırım yapma, faaliyetleri ve üretim süreçlerinde şeffaf olma, su kullanımını ve atıkları azaltma gibi konularda çok yoğun çalışıyor.

Gelin sözü rakamlara bırakalım:> Ford, 2000 - 2013 arasında toplam global

su kullanımını %61 oranında azalttı. Bu, 10 milyar galondan fazla su demek.

> Ford, 2007 - 2013 arasında Avrupa otomobil filosunun CO2 emisyonlarını %18 oranında azalttı.

> 2013 yılında üretilen araç başına atık sahalarını 2012'ye göre %14 azalttı.

Ford, "Dünyanın En Çevreci Markası" unvanını nasıl kazandı?

Birçoğumuz gibi Ford da mobilite, bağlantı, otonom araçlar, müşteri deneyimi ve "büyük veri" gibi alanların gelecekteki potansiyelinden heyecan duyuyor. Bu nedenle şirket bu yıl, dünyanın dört bir yanında 25 mobilite deneyi yapacağını duyurdu. Bunlar arasında "İstek Üzerine Şehir İçi Sürüş", daha akıllı araç paylaşımı hakkında bir çalışma, sürücülerin kişisel tercihlerine göre park alanı bulmasına yardımcı olan "Sorunsuz Park" gibi çalışmalar bulunuyor.

Ford Başkanı Mark Fields'ın dediği gibi, “Bugün gerçekleştirdiğimiz deneyler önümüzdeki 10 yıl içinde ve sonrasında tamamen yeni bir ulaşım ve mobilite modeli ortaya çıkaracak.” Her deney otomotiv sektörünün dört global mega trendinden birine veya daha fazlasına hitap ediyor: şehirleşme, orta sınıfın hızla büyümesi, tüketici davranışlarının değişmesi ve hava kalitesi sorunları.

Sizi dinleyen otomobiller

Sürüşü kolaylaştırmak, hatta çok kolaylaştırmak

2015'te lansmanı yapılan tüm Ford modellerinde Sesli Kumanda ve Dokunmatik Ekran özellikli Ford SYNC 2 kullanılıyor. Bu; telefonu, eğlence sistemini, klimayı ve navigasyonu kontrol etmek için kullanılan ses bağlantılı, akıllı bir bir sistem. Örneğin karnınız açsa tek yapmanız gereken “Karnım aç” demek. Navigasyon sistemi en yakın restoranların yol tarifini bulacaktır. Bu, gerçek olmayacak kadar akıcı, değil mi?

Yepyeni Mondeo ve Yepyeni S-MAX için bu yıl kullanılan diğer yeni teknolojiler ise şunlar:>AkıllıTümTekerleklerdenÇekiş Dört tekerleğin her biri yol yüzeyini ve değişen

koşulları izleyerek maksimum yol tutuşu için gereken miktarda güç sağlar.

>YayaAlgılamaÖzellikliÇarpışmaEngellemeYardımı

Yol üzerinde yayalar algılandığında sürücü uyarılara tepki vermiyorsa frenler otomatik olarak uygulanır.

>DikeyParkTeknolojiliAktifParkYardımı

İlk olarak yeni Ford Focus'ta kullanılmaya başlanan bu yenilikçi sistem, otomobilinizi eller serbest olarak geri viteste, diğer otomobillerin arasına ya da kaldırıma paralel olarak park edebilir.

>FordAdaptifDireksiyon Direksiyonunuzu aracınızın hızına uyarlar.>BölünmüşGörünümlüÖnKameraTeknolojisi

Kavşaklarda veya park yerlerinde görüş alanı kısıtlandığında, aracın ön tarafında bulunan 180 derecelik kamera sistemi size yardımcı olur.

%61 azaltılan global su kullanım oranı

= 10 milyar galon

Page 9: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 9

18-24 yaş aralığına yönelik olarak hazırlanan ödüllü sürüş eğitim programı “Ford Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri”, 2015 yılının sonuna doğru 30 ülkede uygulamaya konulacak. Uygulamalı ve çevrimiçi kurslar sonucunda yüz binlerce genç, daha sorumlu sürücüler olacak. Biz de programın yöneticileri olan James Graham ve Kyle Green'e bu konuda beş soru yönelttik.

1. Ford Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri tam olarak nedir?

“Ford Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri, Avrupa'da 18 - 24 yaş aralığındaki kişilerin en önemli ölüm nedeninin trafik kazaları olduğu gerçeğinden yola çıkarak The Ford Motor Company Fund tarafından 12 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatılan bir girişim. Bu program, genç sürücülere direksiyon başındayken karşılaşabilecekleri potansiyel tehlikeleri öğretmeyi amaçlayan uygulamalı ve çevrimiçi eğitimlerden oluşuyor.”

2. Peki, katılımcılar ne öğreniyor?“Bu, gelişmiş bir sürüş eğitimi. Katılımcılar, normal sürüş derslerinde pek öğretilmeyen önemli araç kullanma tekniklerini öğreniyor. Otomobilin kontrolünü tekrar sağlama, hız yönetimi, doğru karar verme ve tehlikeleri anlama gibi konular öğretiliyor. Kursun önemli bir bölümü, akıllı telefon kullanmak, araçta yolcu taşımak ve alkol ya da uyuşturucu etkisindeyken araç kullanmak gibi sürüş sırasında dikkatin dağılmasına etki eden unsurlarla ilgili.”

İspanya ve Birleşik Krallık gibi 23 ülke programa katıldı. 2015 yılı içinde yedi ülke daha katılacak.”

5. Genç bir sürücü olduğumu ve programa katılmak istediğimi varsayalım. Ne yapmam gerekir?

“Ford Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri ücretsiz bir eğitim programı. Katılmak için tek yapmanız gereken Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri web sitesine gitmek. Araç kullanırken yararlanabileceğiniz değerli beceriler sadece birkaç tık uzağınızda.”

ÜLKELERE GÖRE FORD YAŞAM İÇİN GÜVENLİ SÜRÜŞ BECERİLERİ WEB SİTELERİBelçika: www.drivingskillsforlife.be

Fransa: www.drivingskillsforlife.fr

Almanya: www.vorfahrt-fuer-deine-zukunft.de

İtalya: www.drivingskillsforlife.it

Romanya: www.drivingskillsforlife.ro

Rusya: www.dsfl.ru

İspanya: www.conducetuvida.es

Birleşik Krallık: www.forddsfl.co.uk

3. Bir eğitim oturumu nasıl bir yapıya sahip?

“2015 sonu itibariyle bu programda 30 ülke kayıtlı olacak. Her ülke güvenli sürüş açısından kendisine özgü sorunlara sahip olduğundan burada öğretilen sürüş becerileri ülkelerin ihtiyaçlarına uyarlanıyor. Ancak en popüler eğitim tekniği, alkol ya da uyuşturucu etkisindeyken araç kullanmanın fiziksel deneyimini yansıtan Sarhoş Araç Kullanma. İnsanlar ilk başta bunu komik buluyor ancak birkaç dakika içinde farkındalıkları artıyor: bir insan, duyuları bu derece kötü etkilenmişken nasıl araç kullanabilir?”

4. Ford neden böyle bir sorumluluk üstleniyor?

“Bir otomobil üreticisi olarak bunu zorunluluk olarak görüyoruz. Uygulamalı ve çevrimiçi derslerimizle dünya çapında yarım milyondan fazla insana eğitim vermiş durumdayız. Ayrıca, katılan kişinin sorumlu sürüş ile ilgili kazandığı beceriler ve edindiği bilgiler ailesini ve arkadaşla-rını da etkileyecek. Bu yılın başında Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Romanya, Rusya,

FORD YAŞAM İÇİN GÜVENLİ SÜRÜŞ BECERİLERİ

" Araç kullanırken yararlanabileceğiniz değerli beceriler sadece birkaç tık uzağınızda"

Page 10: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

10 Ford Vignale D E R G I S I

Ford Vignale size, modern ve lüks konseptiyle, en iyi malzemelerin üstün işçilikle birleştiği mükemmel bir tasarım sunuyor. Ama bu, sadece hikayenin yarısı. Ford Vignale aynı zamanda bir yaşam tarzını, premium bir deneyimi de temsil ediyor. Bunların hepsi kişisel, özel ve hepsinden önemlisi zaman kazandıran hizmetlerin dünyasına erişim sağlayan eşsiz bir deneyim.

İlerleyen sayfalarda Ford Vignale'nin karakteristik özelliklerine bakış atarken, Ford Vignale konseptinin

dünyada vücut bulmuş ilk hali olan Ford Mondeo Vignale hakkında bilgiler bulacaksınız.

Ford Vignale, zamana meydan okuyan kalitesi ve zaman tasarrufu sağlayan hizmetlerinin birleşimi ile modern bir otomobil sürücüsünün yaşam tarzını daha iyi hale getirecek her şeye hitap ediyorsa, sizi FordStore’daki Vignale Lounge’a bekliyoruz. Buradaki size özel Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticisi, Vignale ile birlikte birçok özel servis hakkında sizi bilgilendirecek.

PREMIUM OTOMOBİLPREMIUM SERVİS

Page 11: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 11

FORD MONDEOVIGNALE

Page 12: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

12 Ford Vignale D E R G I S I

Özel renklerYeni Ford Mondeo Vignale için size, özel Ford Vignale renkleri sunuluyor. Nocciola Kahvesi, Manyetik Gri ve Panter Siyahı seçeneklerinin yanı sıra isterseniz otomobiliniz için mobilya ve moda tasarımlarında da kullanılan, metalik gül tonlarından ilhan alan ve inciyi andıran Beyaz Platin rengini de seçme şansınız var. Ford Europe Baş Tasarım Direktörü Joel Piaskowski konuyla ilgili şunları söylüyor: “Mümkün olan en iyi otomobilleri tasarlamak için otomotiv sektörünün ötesinde, tüm dünyadan gelen ilham kaynaklarını en geniş yelpazede ele alıp, değerlendiriyoruz.” Bu ilham arayışı Ford’un Almanya'nın Köln şehrinde bulunan Tasarım Stüdyosu'ndaki ekibi tarafından yürütülüyor. Bu ekip mimari, moda ve mobilya alanlarındaki global stil trendlerini yakından takip ediyor.

Şık döşemeFord Mondeo Vignale'nin Ford Vignale konseptiyle üretilen el işi deri koltukları baklava biçimli, zarif, kapitone döşemeye sahip. Üst üste binmiş tonlarıyla altıgen kapitone, ipeksi yumuşaklıktaki deri koçakların dekorasyonunda da kullanıldı. Tasarım; şık ve modern hatlara sahip sofistike kanepeler gibi mobilyalardan esinlendi. Tasarım Süpervizörü Erika Tsubaki konuyla ilgili şunları söylüyor: “Müşterilerimiz tasarımda bizi diğer markalardan ayıracak yeni yaklaşımlar bulmamızı bekliyor.”

Bitirici dokunuşFord Vignale dünyasında her detay önemli. Detaylara verilen bu önem, Ford Mondeo

Vignale'nin içinde olduğu kadar dışında da kendisini gösteriyor. Krom kaplamalarıyla bu otomobil, çevresine lüks ışığı saçıyor. Ford Mondeo Vignale'nin tamamen yeni ön kısmında krom renkli şık bir ızgara ve yine, detaylara verilen önemin bir yansıması olan krom motifli ve LED sis lambalı özel bir tasarıma sahip ön tampon bulunuyor. Bir sanat eseri gibi olan Ford Mondeo Vignale'de 18 veya 19 inçlik alaşımlı tekerlekler kullanılıyor.

İç mekan detaylarıİç kısımda birçok noktada şık Vignale logosu görülüyor. Logoyu, gösterge panelinin yanı sıra deri koltuklarda da bir detay olarak görmek mümkün. Kabartma ayak plakaları ve lüks zemin paspasları, sürüş şıklığını hatırlatan diğer zarif unsurlar. Direksiyon simidi, orta konsol, kapıların üst kısımları ve gösterge paneli tamamen kaliteli deri kaplamaya sahip. Tasarım Direktörü Chris Bird şunları söylüyor: “İç kısımda rahatlatıcı ve huzur verici bir atmosfer oluşturmak istedik. Otomobile girerken çok şık bir salona giriyormuş hissi vermeli.”

Kendinizi evinizde hissedeceksinizFord Mondeo Vignale, size mümkün olan her yerde yardımcı olacak en yeni yüksek teknolojiyle donatıldı. Anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma sistemi sonrasında, Sesli Kumanda Özellikli ve Dokunmatik Ekranlı Ford SYNC 2 sistemi, tamamen sesle kontrol edilerek telefonda görüşmenizi, kısa mesajları okumanızı ve navigasyon sistemini kullanmanızı sağlıyor. "Karnım aç" dediğinizde navigasyon sistemi,

tıpkı şahsi yardımcınız gibi size yakınlardaki tüm restoranları gösteriyor. İç mekanın sessizliği Aktif Gürültü Önleme sistemi ve lamine camla sağlanıyor. Tüm bu özelliklerin keyfini 10 farklı şekilde ayarlanabilen ve hafıza özelliklerine sahip, son derece konforlu, ısıtmalı koltuğunuzdan çıkarabilirsiniz.

ALFREDO VIGNALE EFSANESIVignale adı, efsanevi İtalyan otobüs üreticisi Alfredo Vignale'den geliyor. 1913'te doğan Vignale, şirketini 1948'de kurdu. Şık tasarımları ve işçiliğiyle ün kazandı. Fiat, Alfa Romeo, Ferrari, Maserati ve Lancia gibi İtalya'nın hemen hemen tüm otomobil markaları müşterisi oldu. 1973'te şirketi Ford tarafından satın alındı. Dolayısıyla bugün, Vignale markası Ford'a ait. Alfredo Vignale, bir trafik kazasında hayatını kaybetti. O gün bir Maserati kullanıyordu.

Page 13: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 13

Page 14: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

14 Ford Vignale D E R G I S I

" İnanılmaz değerli olan zaman kendimize kalmalı ve yaşamın güzellikleri için harcanmalı"

Page 15: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 15

Ford Mondeo Vignale bir otomobilden çok daha fazlası. O bir yaşam tarzı. Kişisel özellikleriyle, günümüzün yoğun tempolu ortamında zaman kazandıran hizmetlerin dünyasına giden kapıyı açıyor. Verimlilikle desteklenen bir zarafet ve derin hizmet duygusunun bir parçası olan tarz. Ford Vignale'nin hayatınızı ne kadar kolaylaştırabileceğini keşfedin.

Zaman bir mücevher gibi

Ücretsiz araç yıkamaOtomobilinizi kullandığınız zaman boyunca, ücretsiz yıkama olanağından yararlanın ve güzelliğiyle göz kamaştıran Ford Vignale’nizin ışıl ışıl parlamasını sağlayın.

Teslim alma ve teslim etmeOtomobilinizin bakımı hiç bu kadar kolay olmamıştı. Otomobilinizi teslim alıyor, orijinal güzelliğine geri döndürmek için gereken tüm çalışmaları yapıyor ve size teslim ediyoruz. Sizin tek yapmanız gereken, farkın keyfini sürmek.

Premium ValeAraç yıkama hizmetini Premium Vale hizmetiyle birleştirebilirsiniz. Doğru okudunuz. Otomobilinizi alıyoruz, en ince ayrıntısına kadar temizliyoruz ve evinize ya da iş yerinize getiriyoruz. Sizi ise, aracınızın ilk günkü güzelliğiyle başbaşa bırakıyoruz.

Vignale OneCallSize nasıl yardımcı olabiliriz? Tek bir telefon numarasıyla uzman Vignale destek ekibimizin bir üyesine 7/24 ulaşabilirsiniz. Ekip üyelerimiz sizin için yol yardımı veya FordStore ziyareti organize edebilir, servis rezervasyonlarınızı yönetebilir, sorularınıza yanıt verebilir veya diğer endişelerinizi gidermenize yardımcı olabilir.

Kapsamlı test sürüşüMüşteri İlişkileri Yöneticiniz sizin için kapsamlı Ford Mondeo Vignale test sürüşü ayarlamaktan memnuniyet duyacaktır. İsterseniz, bir gecelik ya da haftasonu seçenekleri de sunuluyor. Bu sayede çok özel Vignale deneyimini tüm yönleriyle kendi zevkinize göre test edebiliyorsunuz.

Eve teslimŞüphesiz, FordStore'a gelip Ford Mondeo Vignale'nizi kendiniz alabilirsiniz. Ancak bizler de memnuniyetle yeni otomobilinizi evinize ya da iş yerinize teslim edebiliriz. Sizin için hangisi uygunsa. Seçenekler için Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticisi'ne danışabilirsiniz.

Her şey size göre planlanırVignale sürmek, size özel ihtiyaçların kişiselleştirilmiş hizmet anlayışıyla çözülmesi demek. Bunda size özel Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticisi önemli bir rol oynar. Onlar, sizin kişisel ihtiyaç ve tercihlerinizi bilir ve sizler, her türlü ihtiyacınız için onları arayabilirsiniz. Peki amaçları ne? Size zaman kazandırmak. Çünkü zamanınızın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz.

Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticinizden çevrimiçi randevu almak için www.ford-vignale.com adresini ziyaret edin

Page 16: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

16 Ford Vignale D E R G I S I

Nereye giderseniz gidin Ford Vignale'nin tasarım deneyimini beraberinizde götürün. Özel olarak tasarlanan aksesuarlardan oluşan ödüllü Vignale Koleksiyonu, Vignale'nin birinci sınıf işçiliğinin keyfini günlük yaşantınızın her anında yaşamanızı sağlıyor.

VIGNALE KOLEKSİYONU

Ford Vignale Seyahat ÇantasıBu yüksek kaliteli deri Ford Vignale Seyahat Çantası prestijli IF Design Ödülü'nü kazandı. Bunun nedeni çok açık. Benzersiz trapezoid siluet, İtalyan şıklığıyla şehirli görünümün havalı bir karışımını sunuyor. Seyahat çantasının şeritleri ve şık iç astarı, otomobil koltuğunda kullanılan desenleri zarif bir şekilde yansıtıyor. Boyutlar: 77 cm x 34 cm x 31 cm / Fiyat: 850 Euro

Ford Vignale Kartvizit/Kredi Kartı KılıfıKartvizitlerinizi ve kredi kartlarınızı en kaliteli deriden üretilen Ford Vignale Kılıf şıklığıyla taşıyın. Boyutlar: 12 cm x 8 cm / Fiyat: 38 Euro

Ford Vignale Kadın CüzdanıUyumlu bir cüzdan yoksa kadın çantasının ne anlamı var? Son derece feminen, şık tasarımıyla bu cüzdan, en kaliteli deriden üretilmiş ve Ford estetiğini yansıtan canlı renklerle bezenmiştir. Boyutlar: 21 cm x 12 cm x 3 cm / Fiyat: 115 Euro

Ford Vignale iPhone kılıfıYüksek kaliteli deriden üretilen Ford Vignale iPhone kılıfı, iPhone'unuzu olabilecek en şık tarzda korur. Boyutlar: 14 cm x 8 cm / Fiyat: 50 Euro

Ford Vignale Para KlipsiGümüş kaplamalı metal Ford Vignale para klipsiyle kağıt paralarınızı düzenli bir şekilde taşımanın sofistike çözümüne sahip olun.Boyutlar: 6 cm x 2 cm / Fiyat: 39 Euro

Ford Vignale İpek KravatBu İtalyan el işi %100 ipek kravatla iş günleriniz o eski monotonluğundan kurtulacak. Mükemmel bir takım elbisenin mükemmel tamamlayıcısı. Genişlik: 7 cm / Fiyat: 69 Euro

Ford Vignale İpek Atkı%100 ipek Ford Vignale atkı, İtalya'da üretildi. Dokunduğunuzda yumuşaklığını sonuna kadar hissedeceğiniz bu atkı, sanki her işinizi kolayca yapabileceğiniz izlenimini veren bir kaliteye sahip. Boyutlar: 45 cm x 160 cm / Fiyat: 69 Euro

Ford Vignale OjeOtomobilinizin rengine uygun bir oje mi? Muhteşem bir fikir. Ford Vignale'nin kalitesini takdir eden kişiler detaylara da çok dikkat eden kişilerdir. Ford Vignale'nin üç etkileyici rengi, formaldehit içermeyen çok özel tırnak bakım ürünleri olarak tasarlanarak dayanıklı bir yaldız tabakası haline getirildi. Fiyat: 10 Euro

HER OTOMOBİLİ HEM DE YAŞAM TARZINI KEŞFEDİNDaha fazla bilgi edinmek ve sipariş vermek için www.vignalecollection.com adresini ziyaret edin. İsterseniz Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticiniz ile iletişime geçerek size Vignale Lounge'da kişisel deneme organize etmesini isteyin.

Oris Aquis Depth GaugeAutomatic mechanical movement

Patented depth gauge function Unidirectional,

revolving top ring with ceramic inlay

Water resistant to 500 metres

www.oris.ch

real watches for real people

5341-AudiMagazine-215x280.indd 1 18-03-14 11:41

Page 17: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Oris Aquis Depth GaugeAutomatic mechanical movement

Patented depth gauge function Unidirectional,

revolving top ring with ceramic inlay

Water resistant to 500 metres

www.oris.ch

real watches for real people

5341-AudiMagazine-215x280.indd 1 18-03-14 11:41

Page 18: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

18 Ford Vignale D E R G I S I

Bir amaç doğrultusunda tasarlandı Ford Vignale Lounge’ın tasarımında ağırlık verdiğimiz düşünce; size daha iyi bir deneyim yaşatabilmek ve bizimle geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlamak. Dolayısıyla, örneğin perde, insanları dışarıda bırakmak için kullanılan bir engel değil, uygun bir gizlilik düzeyi sağlama aracı olarak kullanılıyor. Aynı şekilde özel deri kanepe, sade aydınlatma, kaliteli kahve ve benzersiz dijital dokunmatik

sehpa gibi lüks dokunuşlar sayesinde bu alan, deneyimin her detayının sizin ihtiyaçlarınız dikkate alınarak tasarlandığının kanıtı. Burada yapmak için geldiğiniz şeyi özgürce yapabilirsiniz: Ford Vignale dünyasını kendi istediğiniz şartlarda, kendi temponuzda keşfetmek.

Sahne hazırlığıFord Vignale Lounge deneyiminin tam kalbinde, size özel Müşteri İlişkileri Yöneticisi yer alır.

Bu kişi, sunulan hizmetlerin sizin ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza uygun olarak sunulması için çalışır. Bu durum, FordStore'daki ilk randevunuzda da siparişten servise kadar Ford Vignale'ye sahip olma sürecinin her aşamasında da böyle.

Ford Vignale Lounge'da Müşteri İlişkileri Yöneticiniz her zaman size yardıma hazır; hem de sizin belirlediğiniz koşullarda. Size keşfetmek

İzninizle Ford Vignale Lounge'ı tanıtalım. Bu, FordStore içinde oluşturulmuş lüks, kişisel ilgi ve zamanın değeri gibi Ford Vignale deneyiminin en temel unsurlarının bir araya getirildiği bir alan.

ZAMANINIZI İYİ GEÇİRİN

Page 19: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 19

için ihtiyacınız olan zaman ve mekanı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda gerektiğinde ve faydalı olacağını düşündüklerinde size istediğiniz tüm bilgileri verebiliyorlar. Ford Vignale Lounge bir sahne ve müşteri de sahnenin yıldızıysa Müşteri İlişkileri Yöneticisi de yardımcı oyuncu.

Ford Vignale dokunuşuFord Vignale Lounge, fiziksel olarak da markadan ilham alıyor ve tüm detayları Vignale motifini

yansıtıyor. Mobilyaların üzerindeki "V" imzası, "baklava deseni", imzada kullanılan "kestane rengi" ve tasarımcı ürünü aydınlatma parçaları. Her detay, Ford Mondeo Vignale'yi diğerlerinden ayıran özellik olan ince işçiliği yansıtırken, yoğun temponuzun arasında zamanın sorun olmaktan çıktığı bir yere geldiğiniz hissini güçlendiriyor.

Ford Vignale Lounge'ın önemli özelliklerinden biri dokunmatik LCD ekranlı dijital sehpa.

Burada Ford teknolojisinin, Ford Vignale ürün ve özelliklerinin, lüks aksesuarlardan oluşan Vignale Koleksiyonu'nun en yeni öğelerini dijital etkileşimle deneyimleyebilirsiniz. Bu sehpa, kendinize özel Ford Mondeo Vignale'yi oluşturmak için sunulan çok çeşitli kumaş, renk ve teknik özellik seçeneklerini konforlu bir ortamda denemenize olanak sağlıyor.

VIGNALE LOUNGE'LAR

Page 20: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

20 Ford Vignale D E R G I S I

Page 21: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 21

Film yıldızı, seks sembolü, aile babası

Film yıldızı Brad Pitt, dünyanın en seksi erkeği seçilmişti. Kendi özel yaşamındaysa bundan çok farklı bir görüntü

sergiliyor: kendisini altı çocuğuna adamış bir aile babası.

Yaşını hissedip hissetmediği “Dizlerim gitti. Sırtım da biraz kütürdüyor. Elbette.” Baba olduktan sonra hayatının nasıl değiştiği “Baba olmak her şeyi değiştirdi. Birincisi, film seçme kriterlerimi değiştirdi çünkü bir gün çocuklarımın da bu filmleri izleyeceğini biliyorum. Bu anın geçici olduğunun, daha az zamanım kaldığının ve bir fark yaratabileceğim öyküler anlatmak istediğimin farkındayım. Fark yaratmak derken dünyada bir fark yaratmaktan değil, başka bir aktörün değil, sadece benim bir şeyler katabileceğim öykülerden bahsediyorum. Aksi takdirde neden yapayım ki? Ayrıca, onların da izleyeceğini düşününce onlar açısından bir anlam ifade edecek şeyler istiyorum. Büyüdüklerinde babalarıyla gurur duymalarını ve hayatımızı kazanmak için ne iş yaptığımızı anlamalarını istiyorum.”

VIGNALE RÖPORTAJI

Page 22: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

22 Ford Vignale D E R G I S I

Evde altı çocuk olması“Her zaman bir ailem olacaksa büyük bir ailem olmalı diye düşünürdüm. Evde bir kaos ortamı olmalıydı. Şimdi evimizde kıkırdamalar, çığlıklar, bağırtılar veya bir yerlerde dövüşmeler eksik olmuyor. Bunu seviyorum! Bir babanın sahip olduğu endişeler bende de var. Herkes güvende mi? Onlarla yeterince zaman geçiriyor muyum? Bu endişeler beni ayakta tutuyor.”

Angelina’nın ameliyat olma kararı“Onunla gurur duyuyorum. Bir baba olarak duyduğum en büyük korkular; aileyi hayatta, güvende ve bir arada tutamamak... Angelina bunu bizim için başardı. Bu durum beni çok duygulandırıyor. Meme kanserinin, onu bizden ayıramayacağını bilmek bana ve çocuklarımıza büyük bir rahatlık veriyor. Onlara, bir daha annelerini göremeyeceklerini söylemek zorunda kalmayacağım. Bu çok büyük bir fedakarlık. Benim için çok şey ifade ediyor.”

Babası “Babam, insanlar kendisini ev işleri için kazıklamaya çalıştığında şikayet etmek için telefon açan birisi. Babam buna "ünlü vergisi" diyor. İnsanlar ben ne kazanıyorsam onun da o kadar kazandığını düşünüyor.” Seks sembolü olarak görülmesi Dış görünüş, sadece ilk izlenimdir. Bazen, ilk bakışta bizi etkilemeyen ama konuştukça dünyanın en güzel insanına dönüşen kişiler var.

WEN

N/S

unsh

ine

Page 23: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 23

Mesela, benim en sevdiğim aktrislerden biri Dianne Wiest ve ona seks sembolü diyemezsiniz. Bana göre kendisi perdede, dünyanın en güzel kadını. Bu yüzden de en büyük aktörler ve aktrisler seks sembolüdür diye genel geçer bir şey söyleyemeyiz. Şöhret “Şöhret insanın kendisini sürekli olarak inşaat işçilerinin yanından geçen bir genç kız gibi hissetmesine neden oluyor.”

İnsani yardım faaliyetlerine olan desteği “Kendisinin sahip olduğu ilaçlara sahip olamadığı için üç saniyede bir çocuğun ölmesini hiç kimse kabul etmemeli. Yaşam hakkının insanın doğduğu yere göre belirlenmesini hiç kimse kabul etmemeli. Herkes öfkesini göstermeli, sesini yükseltmeli ve cesur olmalı.”

Özlü söz “Herhangi bir şey kazanmak için her şeyi kaybetmeniz gerekir.” Motosiklet aşkı “Kaskım benim kimliğimi gizleyen bir şey. Onu taktığımda, caddelerdeki diğer serserilerden biri oluyorum.” Çocuklarının film yıldızı ebeveynlere sahip olma hakkında düşündükleri“Bundan çok etkilendiklerini söyleyemem.” Yaşlanmak“Bu, 'tamam, şimdi yolun yarısını geçtin. Ne kadar zamanın kaldığını bilemezsin. Kalan yıllarını her zamankinden daha keyifli geçirmelisin' gibi bir şey.”

AKTÖR, YAPIMCI, BABA

Brad Pitt (51) Oklahoma'da doğdu. Hollywood'da bir süre zorlandıktan sonra Thelma ve Louise'deki yardımcı rolüyle ilk çıkışını yaptı. Birkaç yıl sonra İhtiras Rüzgarları (Legends of the Fall) ve Dövüş Kulübü (Fight Club) gibi filmlerde bir yıldız haline geldi.

En bilinen filmleri arasında Yedi (Seven), Truva (Troy), Ocean's 11 (Ocean’s Eleven), Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button), Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) ve Kazanma Sanatı (Moneyball) yer alıyor. 12 Maymun (12 Monkeys) filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button) ve Kazanma Sanatı (Moneyball) filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu dallarında toplam üç kez aday gösterilmesine rağmen henüz Oscar kazanamamış olması da şaşırtıcı.

Karısı Angelina Jolie'yle Bay ve Bayan Smith (Mr. and Mrs. Smith) filminin setinde tanıştı. Çift, aksiyon komedi türündeki bu filmde rakip örgütler tarafından birbirlerini öldürmek üzere tutulan iki kiralık katili oynamıştı. Üçü öz, üçü evlatlık olmak üzere altı çocukları var. Aile, film setleri arasında göçebeler gibi taşınıyor.

Brad Pitt bu yıl senaristliğini ve yönetmenliğini karısının yaptığı By the Sea adlı filmde oynuyor. Filmin diğer başrol oyuncusu da Angelina Jolie.

" Şöhret insanın kendisini sürekli olarak inşaat işçilerinin yanından geçen bir genç kız gibi hissetmesine neden oluyor"

Blac

k Sh

eep

Pres

s

Page 24: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

24 Ford Vignale D E R G I S I

ÖLÜMSÜZ İKONLARIN YILI1964 Martin Luther King, Andy Warhol ve The Beatles'ın dünya çapında birer ikon haline geldiği yıldı. Bu aynı zamanda, logosuyla yıllar sonra ikon haline dönüşecek olan Nike'ın da doğduğu yıldı. Türünün en nadir örneği olan Ford Mustang ise anında ikon olmayı başarmıştı. Üzerinden elli yıl geçtikten sonra Ford Mustang nihayet çekici kişiliğini tamamen yeni bir kitleye tanıtmak üzere denizleri aşıyor.

Gelmiş geçmiş ilk Ford Mustang olan Mustang I konsept otomobil nadir görülen

bir güzellikti. Motoru ortaya monte edilmiş iki koltuklu bir otomobildi ve 1962 sonbaharında hemen her otomobil dergisinin kapağını süslüyordu. Bir buçuk yıl sonra piyasaya sürülen model daha farklı görünüyordu. Daha güçlü, çok daha havalı olan bu modelde ince gövde ve uzun burun kısmı aynı kalmıştı. Avanti'den Colt'a, Stiletto'dan Cheetah'a kadar birçok isim düşünüldü. Ama hiçbiri ilk verilen isim olan Mustang kadar güzel değildi.

İlk ilham kaynağı 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan meşhur P51 Mustang savaş uçağıydı. Phil Clark tarafından tasarlanan dörtnala koşan at logosu 1960'ların ortasının özgürlük ve iyimserlik ruhuna mükemmel uyum sağlamıştı.

Ford Mustang zincirlerinden kurtulmuş ve Amerika'yı fethetmeye hazırdı.

Hızla gelen başarıSpor görünümü ve 2.368 dolar gibi uygun fiyatıyla Ford Mustang, baby boomer kuşağının ilgisini çekti. Yeni otomobiline güveni tam olan

Ford, ilk yıl için 100.000 Mustang satılacağını öngörmüştü ama sadece üç ay içinde bu rakamı aştılar. Piyasaya çıktıktan bir yıl sonra bu muhteşem otomobilden 418.812 tanesi yollardaydı.

Mustang fikrini ortaya atan Ford Genel Müdürü Lee Iacocca ve otomobilin Tasarımcısı Joe Oros'un özel bir şey yarattığına hiç şüphe yoktu. Müşterilere üç model (temel, yüksek performans ve lüks) seçeneğinin yanı sıra üç gövde (üstü açık, üstü kapalı ve coupé) seçeneği sunulmuştu. Reklam sloganı şuydu: "Mustang, sizin

Page 25: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 25

1964: İKONLARIN YILI

Efsanevi Ford Mustang'in doğum yılı olmasının yanında 1964, başka birçok alanda ikonlar için verimli bir yıl olarak anılabilir. • İnsan hakları lideri Martin Luther King

Nobel Barış Ödülü'nü 1964'te kazandı. Bir yıl önce yaptığı "Benim Bir Hayalim Var" başlıklı konuşması onun, ırklar arası eşitlik mücadelesinin ölümsüz ikonu olmasını sağladı.

• Spor giyim şirketi Blue Ribbon Sports efsanevi atletizm antrenörü Bill Bowerman tarafından 1964'te kuruldu. Blue Ribbon Sports kim mi? Şimdiki adlarını söylediğimizde mutlaka tanıyacaksınız: Nike.

• Efsanevi 1964 turneleriyle ABD'yi fetheden The Beatles, popüler müziğin ölümsüz bir ikonu haline geldi.

• 1964 albümü The Times They Are a-Changin’ ile Bob Dylan 1960'ların protestocu ruhuna uygun bir ikon olduğunu bir kez daha kanıtladı.

tarafınızdan tasarlanmak için tasarlandı".TIME ve Newsweek, yeni Mustang'e ön kapaklarında yer verdi. James Bond filmi Altın Parmak (Goldfinger) ile birlikte Mustang ilk kez bir filmde boy gösterdi ve popülerliği anında arttı. Altın Parmak (Goldfinger) sonrasında Mustang, dünya çapında 3000'den fazla film ve TV programında sahne aldı. Ancak, 1968 yapımı Steve McQueen'in kült filmi Gangsterin Kaderi (Bullitt) Mustang'in belki de en iyi performansıydı. San Fransisco sokaklarında süren 10 dakikalık araba takibi sahnesindeki rolüyle Mustang muhteşem bir film otomobili olduğunu kanıtlamıştı.

Elli yıl, beş nesilAma Mustang'i bir ikon haline getiren sadece çarpıcı görünüşü değildi. 1964'te Indianapolis 500'te ilk kez yarıştıktan sadece bir yıl sonra ilk yarışını kazandı. Bunu sayısız zaferler izledi. Mustang’in var olduğu elli yıl süresince Ford, bu otomobilden beş nesil piyasaya sürdü. Bunların altıncısı olan tamamen yeni Ford Mustang 2015, Avrupa'da satılan ilk model olacak.

ÖLÜMSÜZİKONLAR

Page 26: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

26 Ford Vignale D E R G I S I

OKYANUSLARI AŞIYOR51 yıllık bekleyiş sona erdi. Yeni Ford Mustang, Avrupa'nın otomotiv tarihini baştan yazmaya hazır.

• O yıl Oscar ödüllü Benim Tatlı Meleğim (My Fair Lady) filminde oynayan Audrey Hepburn bir tarz ve klas ikonu haline geldi. Kendisi de fotoğraf alanında bir ikon olan Richard Avedon, onun bu duruşunu objektifine mükemmel bir şekilde yansıtmıştı.

• 1964'te, cazın ikon isimlerinden John Coltrane başyapıtı A Love Supreme'i yayınladı. Elli yıl sonra bu albüm, 20. yüzyılın kültürel anlamdaki en yüksek noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Ve sonsuza kadar da bu noktada kalacak.

• 1964'te New York’un Upper East Side mahallesindeki bir galeride gerçekleştirilen bir sergiyle Andy Warhol kendisini daha geniş kitlelere tanıtma imkanı buldu. Kendisi bugün de bir ikon olan Warhol, Marilyn Monroe ve Elvis Presley gibi popüler ikonların tablolarını yapmıştı. Warhol aynı zamanda Campbell’s çorba konserveleri ve Coca-Cola şişesi gibi ürünleri de birer ikon haline dönüştüren kişi.

• Daha sonraları adını Muhammet Ali olarak değiştiren Casssius Clay, 1964'te Sonny Liston'ı yenerek gelmiş geçmiş en büyük spor ikonlarından biri olma yolunda ilk ağır siklet dünya şampiyonluğunu kazandı. Clay, maç öncesinde tartılırken o meşhur sözlerini söylemişti: “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım”.

1964: İKONLARIN YILI

Page 27: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 27

İkon haline gelen kendinden önceki aile üyeleri gibi yeni Ford Mustang'in fastback ve üstü açık

modelleri aynı temel tasarım öğelerine sahip: şık tasarım, uzun oyuk kaput ve kısa bagaj bölümü. Mustang’in uçaklardan ilham alınan kokpitinde kolay okunan göstergeler (hatta hız göstergesinde "yer hızı" bile gösteriliyor) ve anahtarlar bulunuyor. Ford Mustang Baş İç Tasarımcısı Doyle Letson şunları söylüyor: “Kalkmaya hazır bir uçağın kokpitinde oturuyormuş hissi vermek istedik.”

EcoBoostİki motor seçeneği sunuluyor: 426 PS'nin üzerinde güç ve 529 Nm tork üreten 5,0 litrelik V8 motor ve 309 PS'nin üzerinde güç ve 407 Nm tork üreten 2,3 litrelik yeni, turboşarjlı EcoBoost. Ford Mustang Baş Mühendisi Dave Pericak şöyle söylüyor: “EcoBoost motor, araç sollamanız ya da virajlı yollarla başa çıkmanız gerektiğinde bunu kolaylaştıran gücü sağlayan düz tork eğrisiyle bir Ford Mustang sürücüsünün beklediği performansı sunuyor.”

Seçilebilir Sürüş ModlarıFord Mustang tamamen yeni ön ve arka süspansiyon sistemlerine sahip. Ön tarafı çevreleyen yeni alt şasi yapıyı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda ağırlığı da azaltıldı. Bu, temelin sağlam olmasını ve direksiyon kontrolünün daha tahmin edilebilir olmasını sağlıyor. Bir başka ifadeyle birinci sınıf yol tutuşu, direksiyon hakimiyeti ve sürüş özellikleri sunuyor. Sürücü, anahtarları kullanarak otomobilin ayarlarını değiştirebiliyor.

RAKAMLARLA MİDİLLİ

• Ford Mustang'in Facebook'ta 7,8 milyon takipçisi var. Dünyadaki tüm otomobil markalarının takipçilerinden daha fazla.

• Bugüne kadar dünya çapında 9,3 milyon Ford Mustang satıldı.

• Avrupalıların %37'si Ford Mustang'i mutlaka sahip olmak istedikleri klasik otomobil olarak gösterdi.

• 1999'da ABD Posta İdaresi Ford Mustang'in 35. yıldönümünü 1964 1/2 Ford Mustang üstü açık resminin kullanıldığı bir pulla kutladı.

• Ford Mustang, 1970'lerin hit dizisi Charlie’nin Melekleri'nde Farrah Fawcett'in arabasıydı.

• İlk üretilen Ford Mustang'in dünya prömiyeri 1964'te New York’taki Empire State Building'in çatısında gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz yıl, yeni Ford Mustang de aynı fotojenik girişi yaptı.

9,3MilyonMustang Satıldı

Page 28: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

28 Ford Vignale D E R G I S I

Page 29: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 29

Direksiyon dönme direnci, motor tepkisi, şanzıman ve elektronik denge kontrolü ayarlarının hepsini değiştirmek mümkün.

Sesli Kumanda ve Dokunmatik Ekran özellikli Ford SYNC 2Araç üzerinde bolca kullanılan yenilikçi teknolojiler arasında Ford’un sofistike bilgi ve eğlence sistemi olan Sesli Kumanda ve

Dokunmatik Ekran özellikli Ford SYNC 2’de yer alıyor. Bu sistemde yüksek çözünürlüklü, sekiz inçlik bir renkli dokunmatik ekran ile ses, navigasyon, klima ve uyumlu cep telefonlarına erişimi kolaylaştıran, gelişmiş sesli kumanda kullanılıyor.

Ayağınıza geliyorYeni Ford Mustang bu yıl Avrupa'yı

heyecanlandıracak. Dave Pericak şöyle söylüyor: “İlk günden itibaren yeni bir Ford Mustang yaratacaksak bunu doğru yapmamız gerektiğini biliyorduk. Her yönüyle hızlı, mükemmel bir görünüşe sahip olan, özel ve verimli bir Ford Mustang yarattık ve on yıllardır dünyanın dört bir yanında Ford Mustang'in bu kadar sevilmesini sağlayan o saf çekicilikten hiçbir şekilde ödün vermedik.”

Page 30: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

30 Ford Vignale D E R G I S I

" Otomobilin kendisi gibi bu çanta da hayatı kolaylaştırıyor."Ford Tasarımcısı Erika Tsubaki yakın zamanda Vignale Koleksiyonu'nu yarattı. Bu koleksiyon, Ford Mondeo Vignale'nin özel karakterine mükemmel uyum sağlayan zarif ve ustaca üretilmiş aksesuarlardan oluşuyor. Koleksiyonun bir parçası olan Seyahat Çantası, şimdiden dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden birini kazandı.

Soyadınız Asya kökenli olduğunuzu söylüyor. “Ben Stuttgart'ta doğdum ama ebeveynlerim aslen Japon. Tokyo yakınlarında büyümüşler. Japoncada ‘tsubaki’ kış aylarında çiçek açan bir funda türü olan Japon gülü anlamına geliyor.”

Gençken de tasarımla ilgileniyor muydunuz?“Çocukken hep resim yapardım. Babamın mimar ve annemin de resim hobisi olduğu düşünülürse bu şaşırtıcı değil. Ebeveynlerim bana ilham veren bir

ortam yarattılar. Başka ülkeleri görme, müzeleri gezme ve bir sürü sanat dersi ve kursu alma fırsatımız oldu. Örneğin, annem viyola çalıyordu ve bana da viyola dersleri aldırmıştı.”

Hala çalıyor musunuz? “Evet, Ford Senfoni Orkestrası'nda çalıyorum. Yılda iki kez Köln Filarmoni'de çalıyoruz ve her hafta prova yapıyoruz.”

Page 31: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 31

VIGNALE TASARIMI

Page 32: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

32 Ford Vignale D E R G I S I

" Kolay anlaşılan sade formlarla, net, akıcı hatlar kullanmayı seviyorum"

Page 33: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 33

Neden liseyi Almanya'da bitirdikten sonra üniversiteye Japonya'da gittiniz? “Her iki dili de konuşarak büyüdüm ve bu, ebeveynlerimin kültürünü ve dilini daha iyi öğrenmemi sağladı. Başlangıçta Japonya'ya sadece bir yıllığına gitmek istemiştim ama Tokyo'nun dışında bulunan Tsukuba Üniversitesi'nden mezun olana kadar orada kaldım. Bu Japonya'da sanat ve tasarım fakültesi olan birkaç üniversiteden biriydi ve orada endüstriyel tasarım alanında uzmanlaştım.”

Otomobil tasarlamaya nasıl başladınız? “Bazı eski sınıf arkadaşlarım çeşitli Japon otomobil üreticileri için çalışıyordu ve bir otomobil tasarımcısının karşısındaki olasılıkların ne kadar zengin olduğunu gösteren sunumlar yaptılar. Yani, beni kazandılar. En azından ben öyle düşünüyorum. Ama yakın zamanda annem bana bazı Dinky oyuncakları verdi. Anlaşılan küçükken bunlarla epey oynuyormuşum. Yani, daha küçük yaşlarda otomobillere bir ilgim varmış.”

Yaratıcılık anlamında örnek aldığınız kimler var? “Philippe Starck gibi bir tasarımcının işindeki mizahi yönü seviyorum. Ama, Japonya'nın en

önde gelen mimarlarından olan Tadao Ando da beni etkiliyor. Tamamen organik binalar yapıyor ve bol miktarda beton, su ve bambu kullanıyor. Ayrıca, İngiliz heykeltıraş Henry Moore da beni etkiliyor; devasa heykelleri çok şeffaf görünüyor.”

Peki, Erika Tsubaki'nin tasarım imzası nedir?“E.T! Şaka yapıyorum. İmzamda, işlevin hemen anlaşılmasını sağlayan sade formlarla birlikte net, akıcı hatlar kullanıyorum.”

Ford Mondeo Vignale'nin temel değerlerini Vignale Koleksiyonu'nda nasıl yansıttınız? “Koleksiyondaki ürünler, aynı otomobil gibi premium bir his veriyor ama daha erişilebilir konumda. Bunlar sadece birer eşya değil, aynı zamanda Ford Mondeo Vignale dünyasının önemli yapı taşları. Otomobil yolculuğunu konforlu ve neredeyse zahmetsiz hale getiriyor. Koleksiyon da buna mükemmel uyum sağlıyor. Tüm aksesuarlar işlevsellik, his ve konfor açısından; sadece yolculuk öncesinde değil, yolculuk sırasında ve döndüğünüzde de size zaman kazandırmak ve yaşamı kolaylaştırmak için tasarlandı.”

Vignale Koleksiyonu'ndaki birkaç aksesuarı sayar mısınız?“Örneğin bir el çantası, bir seyahat çantası, bir cüzdan ve cep telefonu için koruyucu kılıf tasarladık. Bunların yanında ipek atkı, kravat, tepsi ve kahve fincanları da var. Her parça şık, zarif ve yüksek kaliteli malzemelerden üretildi.”

Koleksiyondaki Seyahat Çantası ile geçtiğimiz yıl IF Design ödülünü kazandınız. Bu sizin için büyük bir sürpriz oldu mu?“Hem benim için hem de Ford için büyük bir sürpriz oldu! Ford bu prestijli ödülü ilk kez bir otomobil ya da otomobildeki bir teknik uygulama için değil, bir yaşam tarzı ürünü için kazandı. Bu ödül, çantayı büyük bir gurur ve sıkı çalışmayla üreten zanaatkarların eseri. Sonuçta her şey el yapımı.”

Ford Mondeo Vignale'nin hangi fiziksel karakteristikleri Seyahat Çantasına yansıdı? “Çantanın yan tarafı trapezoid şeklinde. Bu, tasarımın temel öğelerinden biri. Yakından bakarsanız otomobilin ızgarasını fark edeceksiniz. Açık, sıcak renk kombinasyonu doğrudan otomobilin içinden ilham aldı.

Page 34: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

34 Ford Vignale D E R G I S I

PHILIPPE STARCK Fransız ürün tasarımcısı

Philippe Starck'in Alessi

için yaptığı işler dünya

çapında ün kazandı: “Onun

işlerindeki mizahi yönleri

seviyorum.”

TADAO ANDOJaponya'nın önde gelen

mimarlarından Tadao

Ando: “Tamamen organik

binalar yapıyor ve bol

miktarda beton, su ve

bambu kullanıyor.”

HENRY MOOREİngiliz heykeltıraş Henry

Moore: “Devasa heykelleri

çok şeffaf görünüyor.”

İlham kaynağı

Page 35: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 35

Deri koltukların kenarları da aynı çanta gibi daha koyu renkte. Koltuktaki baklava şeklindeki dikişler çantanın içinde kullanıldı. Bu sayede, bir hediyeyi içeriden açıyormuş hissi verildi. Omuz bandı için otomobildeki emniyet kemeriyle aynı malzeme kullanıldı.”

Bir müzisyen olarak, Ford Mondeo Vignale’yi “iyi dinlediğinizi” düşünüyor musunuz? “Çantanın yan ceplerini kapatırken, mıknatıs kullanma fikrini, otomobilin kaputunu kapattığınızda duyduğunuz o yumuşak sesten aldım. Bunlar da birbirleriyle temas ettiğinde benzer bir ses çıkarıyor. Ayrıca, bunları derinin

içine işleyebildiğimden mıknatıslar görülmüyor. Çantanın dışında öyle parlak, soğuk metal olmasını istemedim çünkü kaliteli deriden yayılan sıcaklık hissiyle büyük bir tezat oluşturacaktı. Mıknatıslı kilit kullanmamız işlevselliği oldukça arttırdı. Yan cepleri açıp kapatmak çok kolay. Fermuar veya tokayla uğraşmak gerekmiyor. Yan ceplerin şekli nedeniyle fermuarın başı ve sonu, yani bir el çantasının en çirkin kısımları gizlenmiş oldu.”

Tasarım, zanaatkarları zorladı mı?“Tasarımın işe yarayıp yaramayacağını merak ediyorlardı. Çanta nispeten büyük deri parçalarından üretildiği için şekil vermek biraz

daha zordu. Malzemeyi mümkün olduğunca küçük kesmek istedim. Bana göre seçkin bir ürün elde etmek için yüksek kaliteli malzeme kullanmak gerekiyor ve daha sonra malzemeyi mümkün olduğunca az değiştirerek değerinin korunması sağlanıyor. Böylece, saf ve tutarlı etki elde edilmiş oluyor.”

Çantayı kendiniz de kullanıyor musunuz?“Her gün ve çok da dikkatli kullandığım söylenemez. Yağmur, kar fark etmez. Ben nereye, çantam oraya. Seyahat Çantası çok sağlam ve deri, bakımı da çok kolay.”

Page 36: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

36 Ford Vignale D E R G I S I

Sürprizler Şehri Vignale’nin ŞehriÇarpıcı mimari eserler, muhteşem bir mutfak, canlı yerel kültür, güzel plajlar ve bol alışveriş olanakları mı arıyorsunuz? O zaman sizi, tüm bu özelliklere sahip ve Ford’un en etkileyici üretim tesislerinden Ford Vignale’nin de evi olan Valencia’ya bekliyoruz...

Page 37: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 37

ŞEHİR ARAMA

Valencia, İspanya'nın en eski şehirlerinden biri. Bu şehri keşfetmenin en eğlenceli

yollarından biri yüzyıllara meydan okuyan mimari ve kültürel eserleri bulmak. Ciutat Vella'da (eski şehir) görülmesi gereken her şey yürüme mesafesinde. Bunlar arasında, MÖ 138'deki ilk Roma yerleşkesi olan Plaza de la Virgen, ortaçağdan kalma dev katedral, Avrupa'nın en önemli Gotik sivil mimari eserlerinden olan ve Dünya Mirası listesinde yer alan 15. yüzyıl İpek Borsası sayılabilir. İpek Borsası'ndan gelen yolun üzerinde Mercado Central yer alıyor. Yerel halk ev alışverişini hala Avrupa'nın en büyük taze ürün pazarında yapıyor. Sonsuz gibi görünen sıra sıra tezgahların

üzerindeki taze ürünler, deneyimin sadece yarısı. Binanın kendisi de 1920'lerin Art Nouveau (yeni sanat) akımının en güzel İspanyol örneklerinden biri. Üzerinizdeki kubbe vitraylar ve mozaiklerle bezenmiş. Ayrıca, pazarın hemen dışındaki kiremit bardan alacağınız taze sıkılmış portakal suyu da oldukça özel.

Çarpıcı mimariEski şehirden Turia Bahçeleri'ne geçebilirsiniz. Turia Nehri’nin yatağı 1950’lerdeki taşkın sonrası değiştirilmiş. Bu bölüm artık yerli halkın yürüyüş, koşu, kaykay veya bisiklet gibi aktivitelerin yanı sıra ağaçların, heykellerin ve su öğelerinin arasında zamanını geçirdiği 9 km uzunlukta bir

park haline gelmiş. İsterseniz bir bisiklet kiralayarak onlara katılabilir, daha sonra yine bisikletinizle sahile inip denize girebilir ve öğleden sonra siesta yapabilirsiniz.

Her mevsim keyif veren bu parktaki geziniz sona erdikten sonra karşınıza Valencia’nın bugününü ve geleceğini yansıtan ultra modern Sanat ve Bilim Kenti çıkıyor. Burada etkileşimli bir bilim müzesi, IMAX sinema, gökevi, opera binası ve Avrupa'nın en büyük akvaryumu görsel olarak çarpıcı bir mimari harika içinde bir araya getirilmiş.

Page 38: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

38 Ford Vignale D E R G I S I

Page 39: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 39

Kalacak yerler

Tahmin edeceğiniz üzere Valencia, her bütçeye uygun konaklama imkanlarına sahip. Aşağıda bunlar arasından sizin için seçtiklerimizi bulabilirsiniz.

Lüks Hotel Balneario Las Arenas, sahilde bulunan lüks bir otel. Temmuz ve Ağustos aylarında yaptırabileceğiniz Lüks Mum Masajı’nın içerisinde 90 dakikalık spa kullanımı ve 80 dakikalık masaj da dahil. Tüm bunlar, oda başına gecelik 499 Euro gibi cüzi bir ücret karşılığında. www.hotelvalencialasarenas.com

Butik Olağanüstü güzellikteki Caro Hotel'de Arap şehir duvarları ile modern tasarım öğeleri çok iyi harmanlanmış. Şehrin kalbinin attığı yerde bulunan bu otel, görülmesi gereken turistik mekanlara çok yakın bir mesafede. www.carohotel.com (İspanyolca site)

Ucuz Yüzlerce ucuz yer arasında en iyisi diyebileceğimiz otellerden biri de Casual Hostel www.casualhotelvalencia.com. Bir aile işletmesi olan otel, sessiz bir bölgede bulunuyor ve şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta. Oda ve kahvaltı hizmeti veren Valencia Mindfulness Retreat de her yönüyle kaliteye büyük bir önem verdiğini gösteriyor: www.valenciamindfulnessretreat.org.

Gün boyu lezzetli yemekler Valencia’da günün her saatinde bulabileceğiniz geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz. Güne ise Plaza de la Virgen’deki masalarda tadını çıkarabileceğiniz, Valencia’ya özgü güçlü bir lezzeti olan Café Bambon’la başlayabilirsiniz.

Çoğu kişinin tavsiye ettiği Valencia’nın otantik lezzetleri arasında yer alan ve 19 Maestro Gozalbo adresindeki Casa Roberto’da bulabileceğiniz Paella’yı da mutlaka denemelisiniz.

Üstelik iki kişilik yemek fiyatı oldukça uygun. www.casaroberto.es (İspanyolca site)

Öğleden sonra tatlı bir şeyler yemek istiyorsanız horchata (çok tatlı, kremalı, soğuk bir içecek) ve farton (şekerle bezenmiş parmak şeklinde kurabiyeler) ile yapılan klasik yerel kombinasyonu deneyin.

Akşamları için ise La Tassa bölgesinde yer alan birçok iyi tapas restoranı bulabilirsiniz. Biraz canlanmak istiyorsanız Plaza del Negrito'daki bir barda agua de Valencia'yı (cava, sert içkiler, şeker ve portakal suyu) mutlaka deneyin.

Page 40: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

40 Ford Vignale D E R G I S I

Page 41: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 41

Yalnız Avrupa’da değil, dünyada da Ford açısından en önemli tesislerden biri olan Ford tesisi, Valencia’dan arabayla sadece 20 dakikalık bir mesafede. Yan sanayi çalışanlarıyla birlikte toplamda 26.000 kişinin iş imkanı bulduğu Ford Valencia tesisleri, Valencia’nın toplam ekonomik çıktısının yüzde 8’inden sorumlu. Burada şu ana kadar 11 milyondan fazla Ford otomobil üretildi.

Ford, 1973 yılında Valencia’nın dışında bulunan bir meyve bahçesini satın aldı. 1000 gün geçtikten sonra Ford, üretim hattından çıkardığı ilk Fiesta ile birlikte İspanya’daki ilk Amerikan otomobil üreticisi oldu. Yerli tüketici talebi o kadar yüksekti ki, altı ay içerisinde İspanya’da Fiesta almak için bekleme süresi bir yılı aşıyordu.

Ford, 2015 yılında 2,3 milyar Euro tutarındaki dev bir yatırımla tesisteki üretimi %40 oranında artırdı. Buna, tesisin; dünyanın en gelişmiş, esnek, üretken

ve çevre dostu otomobil tesisine dönüşmesini sağlayan yenilikler de dahil.

Özel olarak oluşturulan yeni Vignale Merkezi’nde çok daha yüksek kalite düzeylerine ulaşılıyor. Burada eğitimli uzmanlar, en yeni lazer ve kamera teknolojilerini kullanarak; araçların boya kalitesini ve panel hizalamasına dair kriterleri değerlendiriyor.

Yıllar boyunca Escort, Orion, Ka, Focus ve C-MAX modellerinin tümünün üretildiği Valencia Fabrikası’nda bugün Mondeo, Kuga, Transit Connect ve elbette Ford Mondeo Vignale üretiliyor. Son zamanlarda Ford'un Valencia'daki operasyonlarında büyük bir genişlemeye gitmesiyle birlikte bu liste, önümüzdeki yıllarda daha da uzayacak.

FORD VALENCIA TESİSİ’NDE ZENGİN GEÇMİŞ, PARLAK GELECEK

Her türlü kültür

Valencia'daki sayısız mükemmel müze arasında bizim favorimiz olan IVAM (Valencia Modern Sanat Enstitüsü) www.ivam.es, sadece mükemmel bir sanat galerisi değil, aynı zamanda buradaki Michelin yıldızlı restoran La Sucursal, şehirdeki en iyi restoranlardan biri. www.restaurantelasucursal.com

Feria de Julio Bu dev festival Temmuz ayı boyunca şehrin çeşitli noktalarında gerçekleştiriliyor. Özellikle önerebileceğimiz etkinlikler şunlar: son pazar günü yapılan Çiçeklerin Savaşı, Boğa Güreşleri, Havai Fişek Gösterileri ve Zarzuela Işık Operası. www.visitvalencia.com/en/whats-on-offer-valencia/festivities/july-fair

Page 42: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

42 Ford Vignale D E R G I S I

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ YENİLİKLERFord, önümüzdeki beş yıl içerisinde Avrupa’da 25 yeni modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. Ford’un yeni modelleri ise; Kuga’yı tamamlayan ve yüksek teknoloji ürünü lüks bir SUV olan yeni ‘Ford Edge’ ve yeni ‘Ford EcoSport’. Özellikle Ford Edge için birçok gelişmiş teknoloji kullanılıyor.

Page 43: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 43

FORD’UN SUV SERİSİ

Adaptif DireksiyonKalabalık bir şehirde hafif ve yönlendirilmesi kolay bir otomobile sahip olmak istersiniz değil mi? Ama otobandayken bu hassasiyet sizi biraz tedirgin edebilir. Bu yüzden her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilmeniz için Ford size Adaptif Direksiyon özelliği sunuyor. İlk olarak Ford

Edge’de kullanılan bu yeni nesil teknoloji, düşük hızla direksiyon kullanmak için harcanan çabayı yüzde 30-40 oranında düşürürken, fren mesafelerini yüzde 10’a varan bir oranda azaltabiliyor. Bunlara ek olarak da otomobilinizi park etmeyi ve park yerinden çıkarmayı da kolaylaştıran faydalı bir özellik sunuyor. So

rum

lulu

k R

eddi

: Bu

resim

de n

ihai

AB

tekn

ik ö

zelli

kler

i gös

teril

mem

ekte

dir.

Page 44: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

44 Ford Vignale D E R G I S I

Sorunsuz parkYeni Ford Edge, bir park yerinden geri viteste çıkarken (veya şerit değiştirirken) kör noktadaki araçları görmenize yardımcı olan bir Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS) ile donatıldı. Geri vitesteyken yaklaşan araçları görmenize yardımcı olmak için BLIS sisteminde Çapraz Trafik Uyarı sistemi kullanılıyor. Yeni Ford Edge’in 180 derecelik Bölünmüş Görünümlü Ön Kamera özelliği çapraz trafik görüş alanının sınırlı olduğu park yerlerinden çıkışta ve kavşaklarda yardımcı oluyor.

Kemerleri bağlayınArka koltuktaki yolcuların (çoğunlukla çocuklar) da mümkün olan maksimum korumadan faydalanması gerekiyor. Ford; baş, boyun ve göğüs yaralanmalarına karşı savunmasızlıkla başa

çıkmak için yenilikçi bir yol buldu: şişen arka emniyet kemeri. Günlük kullanımda normal bir emniyet kemeri işlevi gören bu donanım, acil durumlarda havayla şişerek çarpışma kuvvetlerinin yolcunun gövdesi üzerindeki dağılımını beş kata kadar artırmaya yardımcı oluyor. Basıncın bu şekilde daha geniş bir alana yayılması ciddi yaralanma riskini azaltıyor.

Tam zamanlı güvenlik yardımcısıYeni Ford Edge'i sürmek demek yola bakan ekstra gözlere sahip olmak anlamına geliyor. Bu araçta yol güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmaya yönelik birçok otomatik sürücü yardımı teknolojisi kullanılıyor. Devrim niteliğindeki Ford Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi düşük hızlarda çarpışmayı önlüyor ve yüksek hızlardaki darbe kuvvetini

azaltıyor. Otomobilin önündeki algılayıcılar sürekli öndeki yolu tarıyor. Bir engel algılandığında ise eğer sürücü tepki vermezse ön yüklenmiş frenleme sistemi devreye giriyor ve araç frenleri otomatik olarak uygulamaya koyuyor. Şerit Takip Sistemi, araç şerit dışına çıktığında devreye giriyor ve direksiyon simidini titreştirerek sürücüyü uyarıyor. Sürücü tepki vermezse Şerit Takip Sistemi aracı tekrar şeridin ortasına getiriyor. Ön Uyarı işlevli Adaptif Hız Kontrol Sistemi'nde öndeki araçların hızını ve hareketlerini algılamak için radarlar kullanılıyor ve yolun durumuna göre yavaşlama veya hızlanma otomatik gerçekleşiyor.

Eller serbest kolaylığı Ford Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri girişimi ve sahip olduğu teknolojisiyle Ford, sorumluluk

Page 45: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 45

bilinci aşılayarak araç kullanmayı teşvik etme konusunda lider. Ellerinizde bavullar veya alışveriş çantalarıyla aracınızın yanına geldiğinizde Akıllı Bagaj Kapağı size yardımcı oluyor. Ayağınızı arka tamponun altında hareket ettirdiğinizde bagaj kapağı (cebinizde veya çantanızda duran anahtarı önceden algılayarak) otomatik olarak açılıyor. Ford SYNC 2 dokunmatik ekran ve sesli kumanda özelliği; birini aramanız gerektiğinde, size mesaj geldiğinde veya navigasyon özelliğini kullanmak istediğinizde size yardımcı oluyor.

Akıllı anahtarFord Yaşam İçin Güvenli Sürüş Becerileri girişimi ve sahip olduğu teknolojisiyle Ford, sorumluluk bilinci aşılayarak araç kullanmayı teşvik etme konusunda lider. Ford MyKey, ebeveynlerin

araçlarını sınırlı sürüş moduna ayarlamasına olanak sağlıyor. Emniyet kemeri kullanımı, azami hız sınırlaması, ses kontrolü vb. tüm işlevler ebeveynler tarafından çocuklarına iyi alışkanlıklar kazandıracak şekilde ayarlanabiliyor. Dolayısıyla, çocuklarınızı arabayla bir yerlere siz götürmeseniz bile yine de onları koruyucu kanatlarınızın altına almış oluyorsunuz.

Sessizliğin sesiFord Edge'in kabinine monte edilen son derece hassas üç mikrofon, motor gürültüsünü algılıyor ve ölçüyor. Bunlar, Aktif Gürültü Önleme sistemine sürekli sinyal gönderiyor ve bu sistem, ses sisteminden yönlendirilen önleyici ses dalgalarını iletiyor.

Soru

mlu

luk

Red

di: B

u re

simde

nih

ai A

B te

knik

öze

llikl

eri g

öste

rilm

emek

tedi

r.

Page 46: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

46 Ford Vignale D E R G I S I

Page 47: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 47

EdgeYeni Edge, Avrupa'da 180 PS ve 210 PS olmak üzere Ford’un 2,0 litrelik TDCi dizel motorunun iki versiyonuyla sunulacak. Altı vitesli manuel şanzımanla donatılan 180 PS versiyonu 400 Nm tork üretirken, Ford Edge'in 210 PS versiyonunda altı vitesli PowerShift otomatik şanzıman ve direksiyondan vites değiştirme özelliği bulunuyor ve 450 Nm tork üretiyor.

EcoSportFord EcoSport, kompakt yapısı, yakıt verimliliği ve ataklığıyla bilinen bir SUV. Buna karşın geniş alan, modern tasarım ve akıllı teknolojilerin benzersiz bir birleşimine sahip. Yılın Uluslararası Motoru ödülünü birçok kez kazanan 125 PS 1,0 litrelik EcoBoost benzinli motordan başlamak üzere birçok motor seçeneğiyle sunuluyor.

KugaFord Kuga, Akıllı Bagaj Kapağı'nı Avrupa'ya ilk getiren orta boy bir SUV ve Ford'un Viraj Kontrollü Akıllı Tüm Tekerleklerden Çekiş sistemine sahip olan ilk araç. Sınıfının en iyisi yol tutuşu, Tork Vektörü Kontrolü ile sağlanıyor. Motor seçenekleri arasında iki ayar aşamalı 1,6 litrelik EcoBoost benzinli motor ile 2,0 litrelik TDCi dizel motorun iki modeli yer alıyor.

AİLEYE HOŞ GELDİN

Yeni Ford Edge'in piyasaya sürülmesiyle birlikte Ford’un Avrupa'daki SUV ailesi genişliyor. Edge, Kuga ve EcoSport, kendilerine özgü niteliklere sahip.

Kaynak dalga ve karşı dalga çakıştığında kaynak dalga susturuluyor.

Hiçbir trafik işaretini kaçırmayınYeni Ford Edge, Trafik İşareti Algılama teknolojisine sahip. Dikiz aynasının arkasına monte edilen bir kamera yoldaki trafik işaretlerini

izliyor ve renkli ekranda gösteriyor. Hız sınırını aşarsanız panelde yanıp sönerek uyarı veriyor.

Gücü bölmekYeni Ford Edge, Tork Vektörü Kontrolü ve Viraj Kontrolü içeren Akıllı Tüm Tekerleklerden Çekiş sistemi ile donatılıyor. Bu sistem, güç aktarma

mekanizmasının ürettiği torku bölerek ön ve arka akslara iletiliyor. Tam bölme işlemi, sistemin algıladığı istikamete göre değişiyor. Sistem otomobilin bir virajda dışa savrulacağını "hissederse" otomobilin normal viraj alma davranışına geri dönmesi için otomatik olarak arka akslara daha fazla tork veriliyor.

Soru

mlu

luk

Red

di: B

u re

simde

nih

ai A

B te

knik

öze

llikl

eri g

öste

rilm

emek

tedi

r.

Page 48: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

48 Ford Vignale D E R G I S I

ASLA UYUMAYAN ŞEHİRŞehirleşmeyle başa çıkmak önümüzdeki yılların en önemli mücadelelerinden biri haline gelecek. Kalabalık şehirlerde yaşamlarımızı nasıl keyifli ve sağlıklı bir hale getireceğimizi; değişen şehir yaşantısına uyum sağlamayı nasıl başardığımızı gösteren beş global trendi burada bulabilirsiniz.

Page 49: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 49

Paylaşmaya dayalı ekonomik konaklama Birçok şeyi paylaşmayı seviyoruz: otomobilimiz, park yerimiz ve hatta mutfak gereçlerimiz... Paylaşmayı sevmemizin sebepleri ise; maliyeti düşürmesi ve rahatlık sağlaması. Airbnb siz tatildeyken, eviniz boş kaldığında kiranızın bir bölümünü karşılamak üzere size geçici bir misafir buluyor. Dünya

çapında ortalama 425.000 kişi her gece bu hizmetten yararlanıyor. Airbnb’nin popülerliği uzun vadede şehir içi otellerin sayısında azalmaya bile yol açabilir. Ayrıca bir şehri daha iyi hale getirmenin bir yolu daha var: park yerinizi paylaşmak. Örneğin; Mobypark uygulamasını indirerek park arayan kişilerle boş park yeri sunan kişi veya kuruluşlar buluşabiliyor.

Araç paylaşmak, şehir içindeki araç sayısını azaltmanın en iyi yollarından biri. Bu nedenle Ford, Akıllı Mobilite uygulamasıyla Almanya’da Ford Araç Paylaşma programını başlattı. Bu program, bayilerin de sürece dahil olduğu, bir üretici tarafından desteklenen, ve ülke çapında bir ilk olan araç paylaşma programı. Şu an için 55 şehirde 100’den fazla konumda 39 bayi bu programa katılıyor.

ŞEHİR TRENDLERİ

Page 50: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

50 Ford Vignale D E R G I S I

Bisikletini paylaşYerel yönetimler bizlerle bisiklet gibi şeyleri paylaşmayı seviyor. Genelde büyük kuruluşların sponsorluğunda yürütülen bisiklet paylaşma programları halen dünya çapında 165'ten fazla şehirde uygulanıyor. New York (2013), Londra (2010), Paris (2007), Barcelona (2007) ve Berlin (2003 ve 2009) gibi büyük şehirlerdeki uygulamalar çok başarılı oldu. Bu fikir 1969'da Amsterdam'dan çıktı ve beyaza boyalı bisiklet filoları şehrin dört bir yanına dağıtıldı. Ama tabii ki, güvenli bisiklet yolları olmayınca bu uygulamanın da pek anlamı olmuyor. Bu nedenle New York, Manhattan sınırları çevresinde bir bisiklet yolu inşa ediyor. Kalabalık adadaki birçok caddede bisikletçiler için ayrı yollar zaten var. Bisiklet, şehir merkezlerindeki tıkanmayı durdurmaya ve hava kirliliğini azaltmaya çok yardımcı olabilir. Ford, kısa süre önce global Ford Akıllı Mobilite planını genişleterek elektrikli bisikletlerin otomobiller ve toplu taşımayla sorunsuz çalışıp çalışmayacağını test etti. Burada amaç, günlük işe gidiş gelişlerin daha hızlı ve daha kolay olmasını sağlarken, şehir merkezlerindeki işletmelere yardımcı olmak.

Yerel kalmakEt üretimi, (tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 18’i besi hayvanlarından kaynaklanıyor) iklim üzerinde etin nakliyatından daha fazla olumsuz etkiye neden olmasına rağmen her bir kilometrenin önemi büyük. Yemeği çiftlikten sofralarımıza gelene kadar yerli üretmek bu durumun popülerliğini artırdı. Tabii buna çeşitli gıda skandalları da yardımcı oldu. Dünya çapında şehir içi çiftlik girişimleri biyolojik mantar gibi çoğalmaya başladı. Chicago'nun eski et paketleme bölgesindeki The Plant, 2010'dan bu yana faaliyette. Bu dikey şehir çiftliğinde mantar üretiliyor, balık yetiştiriliyor ve bira üretiliyor. Üstelik tüm bunlar kendi kendini sürdüren bir ekosistem içinde gerçekleştiriliyor.Londra'daki Urban Physic Garden (2011) gönüllüler tarafından işletilen bir bahçe ve burada, birçok egzotik ilaç bitkisi ve tohum yetiştiriliyor. Dünyanın diğer ucunda, Japonya'nın Osaka şehrinde kalabalık bir tren istasyonunun çatısında bir şehir çiftliği kurulu. Bu "Gökyüzündeki Çiftlik" ziyaretçileri organik tarım hakkında eğitirken burada çiçekler, bitkiler ve sebzeler yetiştiriliyor.

Kendi üreticiniz olun1980’li yıllardan beri bizimle olan 3D baskı, asıl çıkışını düşük fiyata evimize kadar geldiğinde yapacak. Bir ürünü web mağazasından sipariş edip gönderilmesini beklemek yerine baskısını almak yeterli olacak. Tüketici mallarını dağıtmak için şehir merkezlerine gelen tedarikçilerin sayısı büyük ölçüde azalacak. Yeni jeanleriniz veya özel tasarım kıyafetleriniz artık evde üretilecek. 3D baskı tıp alanında da kullanılabilir olduğunda, mükemmeliğin de ötesine geçmiş olacak. Şu anda nanotıp, ilaç ve hatta ameliyatlarda kullanılacak organ, damar ve atardamar baskısı konusunda araştırmalar yapılıyor.

Page 51: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 51

24 saat içinde evRoma’nın bir günde kurulmadığını hepimiz biliyoruz fakat Hollandalı inşaat şirketi Heijmans bu şehri kuracak olsaydı büyük ihtimalle bu mümkün olurdu. Şirket yeni konsept bir ev tasarladı ve adını ise ‘ONE’ koydu. Bekarlara yönelik bu geniş, prefabrik ev bir günde inşa edilebiliyor. Şu an için çok ucuz olmayan bu ev, mutfağı, banyosu, oturma odası, yatak odası ve verandasıyla 24 saatte inşa edilebiliyor. Bu fikir, gelecekte hızlı büyüyen şehirlerde konut sorununu çözmeye yardımcı olacak gibi görünüyor. İlk 30 ONE’nın Hollanda’da, 2015’in ikinci yarısında müşterilerin kullanımına sunulması bekleniyor.

Page 52: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

52 Ford Vignale D E R G I S I

MADE IN HOLLAND - Van der Gang Watches - P.O. Box 102 - 9100 AC Dokkum - T +31(0)519-820220 - E [email protected] - www.vandergangwatches.nl

Untitled-1.indd 1 02-09-11 09:13

VLIEGER 20044B

20044B

Wij zijn verheugd u mede te kunnen delen dat onze Vlieger 20044B is verkozen tot

het horloge van het jaar bij de European Watch of the Year verkiezing.

MADE IN HOLLAND

Telefoon +31(0)519-820220 - Mail: [email protected] - www.vandergangwatches.nl

��������

�������

MADE IN HOLLAND - Van der Gang Watches - P.O. Box 102 - 9100 AC Dokkum - T +31(0)519-820220 - E [email protected] - www.vandergangwatches.nl

Untitled-1.indd 1 02-09-11 09:13

VLIEGER 20044B

20044B

Wij zijn verheugd u mede te kunnen delen dat onze Vlieger 20044B is verkozen tot

het horloge van het jaar bij de European Watch of the Year verkiezing.

MADE IN HOLLAND

Telefoon +31(0)519-820220 - Mail: [email protected] - www.vandergangwatches.nl

��������

�������

32180 GANG 215x280 adv 20044B.indd 1 24-04-15 08:30

Page 53: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 53

ZAMAN SİZİN YANINIZDAGeç kalmak size göre değilse; bu yaz Avrupa’da daha az karmaşa ile daha fazla şıklık içinde gezmenizi sağlayacak ve size zaman kazandıracak ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Park yeri paylaşımına farklı bir yaklaşımBir şehire gitmek ve orada ihtiyacınız olan bölgede bir park yeri bulmak büyük bir sorun. Bu problemi çözmeye yönelik ise parlak bir fikir var, üstelik çözümü de oldukça basit... JustPark uygulamasını kullanarak yerel halktan bir kişinin park yerini o kullanmadığı zamanlarda kiralayabiliyorsunuz ya da tatil için ekstra paraya ihtiyacınız varsa kendi park yerinizi başkasına kiralayabiliyorsunuz. Bu uygulama şimdilik sadece Londra’da kullanılıyor fakat hızla yayılıyor.

Geleneksel park yeri bulma yardımı için Almanya çıkışlı Parkopedia uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, 52 ülkeden milyonlarca boş yer arasında size en uygun park yeri seçeneklerini sunuyor.

AKILLI YAZ

MADE IN HOLLAND - Van der Gang Watches - P.O. Box 102 - 9100 AC Dokkum - T +31(0)519-820220 - E [email protected] - www.vandergangwatches.nl

Untitled-1.indd 1 02-09-11 09:13

VLIEGER 20044B

20044B

Wij zijn verheugd u mede te kunnen delen dat onze Vlieger 20044B is verkozen tot

het horloge van het jaar bij de European Watch of the Year verkiezing.

MADE IN HOLLAND

Telefoon +31(0)519-820220 - Mail: [email protected] - www.vandergangwatches.nl

��������

�������

MADE IN HOLLAND - Van der Gang Watches - P.O. Box 102 - 9100 AC Dokkum - T +31(0)519-820220 - E [email protected] - www.vandergangwatches.nl

Untitled-1.indd 1 02-09-11 09:13

VLIEGER 20044B

20044B

Wij zijn verheugd u mede te kunnen delen dat onze Vlieger 20044B is verkozen tot

het horloge van het jaar bij de European Watch of the Year verkiezing.

MADE IN HOLLAND

Telefoon +31(0)519-820220 - Mail: [email protected] - www.vandergangwatches.nl

��������

�������

32180 GANG 215x280 adv 20044B.indd 1 24-04-15 08:30

Page 54: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

54 Ford Vignale D E R G I S I

Şehir çocuğu Avrupa'nın büyük şehirlerinde gezmekten yorulan herkes bu şehirlerin toplu taşıma sistemlerini anlamak için çok fazla zaman harcamak zorunda kalıyor. Gezilecek yerleri aramak yerine bunları gezmeye daha çok zaman ayırabilmenize yardımcı olan birçok uygulama arasında Citymapper, bizim en başarılı bulduklarımızdan. Bu uygulama, varış noktanıza en uygun şekilde ulaşabilmemiz için otobüs, tren, metro, taksi, bisiklet, gibi seçenekleri nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor. Giderek genişleyen bu fırsat Berlin, Roma, Londra, Paris, Madrid, Barcelona, Milano, Manchester ve Hamburg'da kullanılıyor.

Yaz demek deniz demekBu yaz tatile çıkmak istiyorsunuz ama eski tip deniz tatilinden farklı bir şey mi arıyorsunuz? O zaman hedefiniz Hırvatistan olmalı. Burada, sevimli Pag adasında düzenlenen öncü elektronik müzik festivallerinden Hideout'tan, 120 km uzaklıktaki küçük Tisno kasabasının sahilinde düzenlenen ailelere yönelik Garden Festivali'ne kadar en az beş plaj festivaline katılabilirsiniz.

Zaman çok kısa…Kısa şehir turu: Mükemmel fikir ama mükemmel hale getirmek zor. Tanımadığınız bir şehirde 48 saati en iyi şekilde

İpucu: Avrupa'nın en nefes kesici sahil yollarından birinde aracınızı sürerek festivallere ulaşmak için Adriyatik sahil yoluna çıkın ve ardından yönünüzü, Split ve Dubrovnik'e çevirin.

değerlendirmek, hiç söylendiği kadar kolay değil. Bu nedenle, şehirde zamanınızı en iyi nasıl değerlendirebileceğinizi söyleyen bir uygulama altın değerinde olmalı. TripAdvisor City Guides bunlar arasında öne çıkıyor çünkü çevrimdışı da (örneğin metroda) çalışıyor ve hatta, 3G/4G verisi kullanmadan konum

Page 55: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 55

bilgisi alabileceğiniz haritaları var. Korkunç dolaşım ücretlerinden kaçınmak isteyenler için de ideal.

Yavaş akan yaşamYaz ayları artık otobandan ayrılıp köy yollarının yavaşlığına kendinizi bırakabileceğiniz, bir çayırın kenarında aracınızı park edip, piknik sepetinizi açarak rahatlayabileceğiniz bir mevsim. Mükemmel pikniği yaratmak öğrenilmesi gereken bir sanat. Ama seriouseats.com web sitesinde yanınıza hangi yiyecekleri almanız gerektiği değil, (çünkü siz zaten ne sevdiğinizi biliyorsunuz!) bu sitede yiyeceklerini-zi en etkin şekilde nasıl paketleyebileceğiniz ve

kırlarda yapacağınız piknikte yanınıza mutlaka almanız gereken şeyler hakkında ipuçları var. www.seriouseats.com/pack-your-picnic-basket-like-a-pro.html

Kapı kapanıyor…İtiraf etmek lazım: uçmak hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Ama gideceğiniz yer otomobille gidilemeyecek kadar uzaktaysa kullanışlı bir havacılık uygulaması sizi rahatlatacak. GateGuru, bu konuda en iyilerden biri. Bu ücretsiz uygulamada, aktarmalarla birlikte tüm yolculuğunuz ile ilgili gerçek zamanlı uçuş bilgileri, güncellemeler ve havalimanı bilgileri sunuluyor. Neyse ki bu uygulama, havayollarında

sıkça duyduğunuz "İyi uçuşlar dileriz" temennisini kötü bir şaka olmaktan çıkarıyor.

Yeraltına inmekAvrupa'nın en büyük metropolü Londra'yla başa çıkmanıza yardımcı olmak için tasarlanan First off the Tube uygulaması normal rota planlayıcılarının ötesine geçiyor. Size, kuyrukta beklemek ve trenler arasında yürümek için harcayacağınız zamanı en aza indirgemek için Londra Metrosu'nda her platformun tam olarak neresinde durmanız gerektiğini de söylüyor. Bu program sayesinde turistler bir sonraki vagonun kapalı kapıları arasında sıkış tıkış giderken, siz yarısı boş vagondan onlara gülümsüyorsunuz.

Page 56: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

56 Ford Vignale D E R G I S I

Tedbirli olmak iyidir…Tatil esnasında düşünmek istemeyeceğiniz bir şey olsa da, yaşamınızdaki birçok şey gibi tatil de bazı riskler içeriyor. Ama mantıklı bir yaklaşım benimsediğinizde hem bu riskleri ortadan kaldırma, hem de kontrolü ele alma süreçlerini sağlamış oluyorsunuz.Süreci güvenilir hale getiren, Safety Map Worldwide uygulamasını indirmek tatilde yapacağınız en mantıklı hareketlerden biri olacak. Bu uygulama, yerel verilere ve kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak şehirlerdeki güvenli yollar ve suç oranının yüksek olduğu bölgeler hakkında faydalı bilgiler veriyor. Basit gibi görünen bu program oldukça etkili! Emergency! uygulamasında her ülkenin acil durum numaraları listeniyor. Umuyoruz, hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

Ne arzu edersiniz? Yolda geçen uzun bir günün ardından mola yerine varıyorsunuz ve akşam olmak üzere. Bu da demek oluyor ki kısa bir süre içerisinde acıkacaksınız. Klasik rehber kitaplar bir noktaya kadar başarılı ama ya sizin zevkiniz yazarınkiyle uyuşmuyorsa... İşte tam bu esnada, kişisel zevklerinizi anlayan ‘Foursquare’ devreye giriyor. Siz ona tam olarak ne yemek istediğinizi

söylüyorsunuz, o da yakınlardaki yerli restoran-lardan ve barlardan en hoşunuza gidecek olanı buluyor.

Kestirme yolBir uydu navigasyon sistemi sizi A noktasından B noktasına götürebilir ama onda bir sürücünün ruhu yoktur. İşte bu nedenle Yahoo!'dan Daniele Quercia ve Luca Maria Aiello ile Torino Üniversitesi'nden Rossano Schifanella, insanların yollara verdiği duygusal tepkileri dikkate alan algoritmaların kullanıldığı bir harita uygulaması üzerinde çalışıyor. Bu sayede, en kısa veya en ucuz olduğu kadar en güzel rotayı bulabileceksiniz. Ama bu uygulama kullanıma sunulana kadar,

bu yaz yola çıkmadan önce Wonderslist ve Twistedsifter.com gibi web sitelerinden biraz ilham alabilirsiniz. Bunlar, Avrupa'nın ve dünyanın en mükemmel manzaralı yolları hakkında bilgiler içeriyor. Bunlar arasında Fransa'daki Route Napoleon (Napoleon'un kendisi öncülüğünü yaptıktan tam 200 yıl sonra), Norveç'teki Troll’s Route ve İrlanda'daki Ring of Kerry gibi örnekler var. Süpermarketin otoparkında kuyruğa takıldığınızda bu yolların hayalini kurun.

www.wonderslist.com/10-most-scenic-drives-in-europe

www.twistedsifter.com/2013/03/roads-to-drive-before-you-die

D i v e r s i t y o f s t y l e

Folk by

1181_MA Holland_Residence No5_AW.indd 1 02/04/2015 09:06

Page 57: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

D i v e r s i t y o f s t y l e

Folk by

1181_MA Holland_Residence No5_AW.indd 1 02/04/2015 09:06

Page 58: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue
Page 59: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue
Page 60: Turkish Ford Vignale Magazine | Pre-Launch Issue

215215 3,5 107,5

D E R G İ

BRAD PITT SIRLARINI ANLATIYOR

RÖPORTAJ

SAYFA 20.FORD VIGNALE DERGİSİ

Modern lüksü yaşamanın zamanı geldi.

Benzersiz işçilik ve detaylara verilen önem,

sizi temel alarak tasarlanan size özel, zaman

kazandıran hizmetlerle bir araya geliyor.

www.ford-vignale.com#FordVignale

67150_PEL_VIGNALE_TR_cover.indd 1 26-05-15 08:32