Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

of 60 /60
D E R G I CHARLIZE THERON TARZ VE SAĞLAMLIK RÖPORTAJ SAYFA 22

Embed Size (px)

description

September edition

Transcript of Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Page 1: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

215215 3,5 107,5

D E R G I

CHARLIZE THERONTARZ VE SAĞLAMLIK

RÖPORTAJ

SAYFA 22FORD VIGNALE DERGİSİ

İşçilik, Ford Vignale otomobillerinin en önemli yönlerinden biri. Özel boya işçiliğinden zarif koltuklara ve özenle seçilen deriye kadar.

30. sayfaya bakın

www.ford-vignale.com#FordVignale

67425_PEL_S-MAX_TR_cover.indd 1 20-08-15 10:18

Page 2: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

EDİTÖRDEN

FORD VIGNALE DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

Ford Vignale Dergisi’ni sizlere tanıtmak benim için bir onur. Bu sayıda Avrupa çapındaki seçkin FordStore’larda bulunan

Ford Vignale Mondeo ve gelecek sene seçkin FordStore’larda yerini alacak olan Ford S-MAX Vignale konsept otomobile yer veriyoruz. Ford Vignale markasıyla sürücü deneyiminde yepyeni bir yaklaşıma şahit olacağımıza inanıyorum.Ford Vignale, siz bilinçli modern sürücülerin bir otomobilden ne beklediğini düşünerek Ford’da yarattığımız asıl felsefeyi yansıtıyor. Bu hem lüks hem verimli ve sofistike olduğu kadar akıllı bir deneyim. Başka bir ifadeyle Ford Vignale, zamanı değerli bulan ve bunun yaşamın güzelliklerinden taviz vermek anlamına gelmediğini bilen sizin gibi insanlar için var. Bir otomobilden çok daha fazlası olan Ford Vignale deneyimi; aralarında size özel Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü’nün ve Servis Danışmanı’nın da bulunduğu Premium bir hizmet sunuyor. Örneğin, bir sonraki servisinizi ayarlama ve aracınızı götürme gibi uğraşmanızı gerektirecek durumları ortadan kaldırarak yaşamınızı canlandıracak deneyimlere zaman ayırmanızı sağlıyor.Elinizde tuttuğunuz bu dergi fazlasıyla zamana odaklanıyor. Modern şehir hayatı için çeşitli ipuçlarından, Avrupa’nın en iyi şeflerinden birinin; zamanı, stresi ve ekip çalışmasını nasıl yürüttüğüne kadar birçok bilgi sunuyor. Örneğin, Avrupa’nın modayla bütünleşmiş şehirlerinden birine seyahat etmek için zaman ayırdığınızda bu zamanı nasıl harcamanız gerektiğine dair önemli noktaların altını çiziyor.Tasarım açısından baktığımızda hem Ford Mondeo Vignale’ın hem de Ford S-Max Vignale’ın çağdaş, premium bir yaşam tarzını yansıttığını hissediyorum. Tasarımdan bahsetmişken bu sayıda Ford tasarımcısı Sonja Vandenberk ile yapılan bir röportaj da bulunuyor. Sonja röportajda özellikle renkler ve malzemeler olmak üzere Ford Vignale tasarımları hakkında bilgiler veriyor ve günlük yaşamında nereden ilham aldığını açıklıyor.Zaman temasına dönecek olursak Charlize Theron’un kapak röportajımızda yer alması da tesadüf değil. Kendisi kariyerine ara vermeyi başarabilen başarılı bir oyuncu. Hepimizin bu ikonik fakat mütevazı yıldızdan zaman yönetimi hakkında öğreneceği birkaç nokta var.Umarım, bizim büyük bir keyifle hazırladığımız dergimizi siz de aynı keyifle okursunuz. Benim için bu dergi, Ford tarihinde yepyeni bir sayfa olan Ford Vignale’ı müjdeliyor. Sizlerin bu keyifli yolculukta bize eşlik edecek olması da bana büyük bir keyif veriyor.

Jim FarleyBaşkan ve Ford Europe CEO’suBaşkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğu, Afrika Bölgesi Başkanı

Page 3: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford S-MAX Vignale’ın izinde, karşınızda Ford S-MAX Vignale konsept otomobil bulunuyor. Bir yandan sportif, geniş ve en son yenilikler ve en akıllı teknolojiyle donatıldı, diğer yandan da işçiliğin en iyi geleneklerine büyük bir özenle sadık kalınması sayesinde en ince ayrıntı düşünülerek tasarlandı.

Sayfa 38'de daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalarda gösterilen model konsept otomobildir ve son üründen farklıdır.

Page 4: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

4 Ford Vignale D E R G I S I

HİZMETİNİZDEValensiyalı ünlü şef (ve Ford Mondeo Vignale sürücüsü) Ricard Camarena ve FordStore Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü Pablo Vidal'in ortak bir tutkusu var: Müşterilere hizmet etmek. Ekstra: Üç Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü oldukça özel Ford Vignale hizmetlerinin tüm ayrıntılarını anlatıyor.

12

EN GENİŞ HALİYLE FORD VIGNALE Yedi koltuklu Ford S-MAX Vignale konsept otomobil hem oldukça geniş hem de güzellik ve teknolojinin mükemmel uyumunun en güzel örneği.38

FORD DÜNYASIOtomotiv ve mobilite dünyasından haberler ve trendler.08OTONOM OTOMOBİLFord, kendi kendine giden otomobile doğru adım adım yol alıyor. 26 ZAMANI DEĞERLİ KILAR

Yenilikçiler, hayatınızın en değerli aracından daha fazlasını elde etmeniz için size yeni yollar sunuyor. Nasıl olduğunu bizden öğrenin. 53

HAREKETFilm, moda, dans ve Ford Vignale'ın bir araya geldiği yeri keşfedin.44

Page 5: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 5

İÇİNDEKİLER

CHARLIZE THERONİnanılmaz yoğun bir oyuncu ve aktivist olan Charlize Theron, hayatını ve dinlenmeye nasıl zaman ayırdığını bizimle paylaşıyor.

MALZEME ADAMIFord tasarım ekibine ilham veren başlıca kişilerden biri Peter Zumthor. O, en iyi malzemelere büyük değer veren usta bir mimar ve usta bir zanaatkar.

'ANAHTAR KELİME HARMONİ'Ford Vignale tasarımcısı Sonja Vandenberk, harika bir harmoniye sahip bir otomobil oluşturmak için sonu gelmeyen mükemmel malzeme ve ideal renk arayışını anlatıyor. Ekstra: Ford Vignale işçiliği: her şey ayrıntılarda saklı.

22

34 30

Yayıncı: Ford Europewww.ford-vignale.comYapımcı: Pelican CustomDelflandlaan 41062 EB AMSTERDAMHollanda+31 20 7581000www.pelicancustom.comPelican Custom: Frank Kloppert,Jeannette Stavorinus, Raymond van Buuren,Elizabeth Zesjkova, Sofie Vermooten, Marieke de VriesGenel Yayın Yönetmenleri: Catherine Blee (Ford Europe),Hans VerstraatenSanat Yönetmeni: Jaap SinkeYardımcı Sanat Yönetmenleri: Mervyn Hall,Danny van den IJssel (koordinasyon)Editörler: Nicky Bouwmeester, Tom Collingridge, Jenny Davis/IFA, Jens Holierhoek, Lieke Lemmens,André Nientied, Alexander Schlangen, Edwin WinkelsRedaktörler: Diane Baumann, Peter McSeanFotoğraflar: Rob van Hazendonk, Michael Jefferson,David de Jong, Sander Nagel, Adam Quest, Christian Rolfes, Edwin Walvisch, Georges van Wensveen, CopenhagenMediaCenter, Getty Images,Hollandse Hoogte, iStockphoto LPReklam Direktörü: Paul Laurey (Pelican Media)Yapım Yönetimi: Daniëlle van Tol

Telif HakkıFord Vignale Dergisi, Ford Europe tarafından yayınlanmaktadır. Önerileriniz, sorularınız veya yorumlarınız için e-posta yoluyla Pelican Custom ile iletişime geçin: [email protected]. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Bu yayının hiçbir bölümü Ford Europe ve Pelican Custom'ın önceden yazılı izni olmadan çoğaltılamaz ve/veya baskı, fotokopi, ses kaydı, İnternet veya başka bir yolla yayınlanamaz.

MÜKEMMEL ŞEHİRKompaktlığı, dolup taşan harika kültürü, restoran ve mağazaları, hareketli sokakları ve gece hayatıyla Kopenhag eksiksiz bir şehirdir. 46

Page 6: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

6 Ford Vignale D E R G I S I

FORD VIGNALE, VALENSİYA YELKENCİLİK HAFTASI'NIN

GURURLU SPONSORU

Page 7: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 7

Valensiya, 19 Mayıs'tan 23 Mayıs'a kadar Ford Vignale Valensiya Yelkencilik Haftası'nı kutladı. Ford Vignale; bu prestijli etkniliğe adını vermekten, bu etkinliğin Ford Vignale'in doğduğu şehirde gerçekleşmesinden ve lojistik ortağı olmaktan gurur duyuyor. Çünkü Ford Mondeo Vignale, Almussafes Fabrikası'nda üretiliyor ve Ford S-MAX Vignale üretimi de yakında başlatılması bekleniyor.Tek tekneli kıyı yarışları sınıfı olan 2015 52 Super Series'de ilk yarışa ev sahipliği yapmak Ford için oldukça doğal. Yarışa katılan teknelerin hafif, hızlı ve yenilikçi olma özellikleri Ford Vignale'ın kullandığı yüksek teknolojiyle yakından alakalı.Ford'un yelkencilik dünyasında kendini göstermesi yeni değil. Ford 1970'lerde 1851 yılına dayanan dünyanın en eski tekne yarışı efsanevi America s Cup'a sponsorluk etmişti. Valensiya'da America s Cup'ın 32'nci ve 33'üncü. etkinliği düzenlendiğinde Ford da lojistik iş ortağı olarak yerini aldı.Ford, Valensiya'da heyecan verici bir yelkencilik haftası geçirdi. 12 güçlü uluslararası takımın toplam beş yarışta üstünlük sağlamaya çalıştığı dünyanın lider 52 Super Series yarışlarında İsveçli Rán Racing takımının ilk yarışı kazanmasına şahit oldu. Valensiya sularında geçen 11 turun ardından 2013'ün TP52 dünya şampiyonları toplamda 45 puan kaydetti. Cascais Cup'ın ardından bu yılın 52 Super Series galibi kupayı kaldıracak.

FORD DÜNYASI

FORD VIGNALE, VALENSİYA YELKENCİLİK HAFTASI'NIN

Page 8: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

8 Ford Vignale D E R G I S I

" Hayatta en sevdiğim şeyler parayla yapılanlar değil. Şüphesiz ki, hepimizin sahip olduğu en değerli kaynak: Zaman."

- Steve Jobs

Akıllı bagaj…Yorucu bir uçuştan sonra son isteyeceğiniz şey uzun süre gelmeyecek olan bavulunuzu bagaj bandının yanında beklemek. Bu yüzden Samsung ve Samsonite güçlerini birleştirip kendilerine ait akıllı bagaj serisi üzerinde çalışıyor. Artık her bir bagaj, çiple donatılarak GPS teknolojisiyle akıllı telefondan izlenebilecek. Yani bagajınızın nerede olduğu gizemi ortadan kalkacak. www.dufl.com

…Daha akıllı bagajDufl kullanırken bagajınızı kaybetmek imkansız. Dufl üreticilerinin söylediklerine göre bu tam bir 'premium bagaj yönetim hizmeti.' Bu programa üye olduğunuzda, iş seyahatlerinize giderken kullanacağınız kıyafetlerin yer aldığı bir bavul hazırlarsınız. Dufl daha sonra bu çantayı sizin için saklar. Toplantı için her uçuşunuzda, programınızı Dufl uygulamasıyla paylaşırsınız. O da sizin için çantanızı otelinize gönderir ve daha sonra aldırır. Ardından bavulunuzun içerisinde yer alan kıyafetler temizlenir ve sonraki seyahatiniz için hazır hale gelir. Dufl hizmetleri henüz Avrupa'da etkin değil. (Saklama için aylık 10 ABD doları, 3 günlük kargo 99 ABD dolarına mal oluyor.)

Ve ödülün galibi… kırmızı

Şimdiden 1,1 milyon Avrupalı Ford Mustang araçlarını

çevrimiçi olarak yapılandırdı. En sevdikleri dış boyama rengi ise Yarış Kırmızısı oldu. İkinciliği

Mutlak Siyah ve üçüncülüğü Derin Etki Mavisi kaptı. Çin'de

de listenin başında Yarış Kırmızısı gelirken, Amerika

Birleşik Devletleri'nde Siyah listede başı çekti.

Sanatın sesiConnected Canvas duvarınızda asılı duran sıradan bir sanat eseri değil. Sadece

bakması değil dinlemesi de güzel. Canvas, seçilen müzik akışını veya Play Art modu ile sanatçısı tarafından bestelenen müzikleri çalan bir hoparlör işlevi de

görüyor. Fiyatları 999 ABD dolarından başlıyor.soundwall.com

Page 9: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 9

Ofis dışında stresli bir günFord Avrupa Ulaşım Araçları Kullanıcıları Anketi ile dikkat çeken bazı sonuçlar elde ettik. Barselona, Berlin, Londra, Madrid, Paris ve Roma'da 5503 ulaşım aracı kullanıcısına işlerinin mi yoksa işe gitmenin mi daha stresli olduğunu sorduk...

Tasarruf sağlamaFord ekonomik küçülmenin sınırlarını zorluyor. Aken'de

bulunan Ford Avrupa Araştırma Merkezi'nde yapılan deneyler 1,0 litre EcoBoost motorun silindir devreden

çıkarma teknolojileri sayesinde yakıt tüketimini yüzde 6 oranında düşürebileceğini gösterdi. Sorunsuz sürüş

koşullarında tüm silindirlerin aynı anda çalışmasına gerek yok. Silindirlerden birinin geçici olarak durdurulmasıyla daha fazla yakıt verimliliği elde edilir. "1,0 litre EcoBoost gibi ciddi oranda ekonomik küçülmeye gidilen motorda bile silindir devreden çıkarma özelliği kullanılarak aracın

yakıt ekonomisinde önemli bir gelişme görülebilir" şeklinde açıklıyor Ford Global Güç Aktarma Mekanizması,

Araştırma ve Gelişmiş Mühendislik Direktörü Andreas Schamel.

Ulaşım aracı kullanıcılarının yüzde 26'sı işe gitmeyi stresli bulurken, yalnızca yüzde 23'ü işi stresli buluyor. Daha önceki araştırmalar Romalı ulaşım aracı kullanıcılarının yolculuk başına ortalama 111 dakika, Londralılar'ın 104 dakika ve Madridliler'in 100 dakika seyahat ettiğini bulmuştu. Ford bu anketi Ford Akıllı Mobilite programı kapsamında gerçekleştirdi. Ford'un bu programı; bağlantı, mobilite, otonom araçlar, müşteri deneyimi ve büyük veri alanındaki yeniliklerle dünyanın hareket etme şeklinin değiştirilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Ford of Europe Sürdürülebilirlik, Çevre ve Güvenlik Mühendisliği

Başkan Yardımcısı Andreas Ostendorf 'a göre anket sonuçları ulaşım yöntemlerimizi nasıl yönettiğimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini söylüyor. "Birçok kişi ofise adım atmadan önce koskoca bir gün geçirmiş gibi hissediyor. Şehirlerin hem boyut hem sayı açısından büyümesiyle toplum giderek şehir yaşamını tercih etmeye başladı ve bu nedenle genişlemenin temposuna ayak uydurabilecek bir ulaşım altyapısına ihtiyacımız var. Mobilite özgürlüğünü korumak yalnızca yeni tren güzergahları ve yollardan daha fazlasını gerektiriyor. Birbirine bağlı ve sürdürülebilir çözüm ağı üzerinde hep birlikte çalışmamız gerekiyor."

Hangisi daha stresli?

5.503

Çalışanların seyahat süresi

işe gidiş geliş

Roma Londra Madrid

FORD DÜNYASI

Page 10: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Job Number: 710043-1

Publication Vignale Mag

Trim: 280x215 mm Bleed: 5 mm

Insertion Date 10.09.15 Artwork No:

Date 22.07.15 Op: Darron

PRE PRESS 2

Version: 1 76-80 Whitfield Street, London, W1T 4EZ | Telephone:+44 20 7019 0019

Experience the perfect space for work, play and relaxation with the New Business

Class on Singapore Airlines. An all-in-one business panel with in-seat power supply

keeps you plugged in, while convenient stowage areas keep your belongings

within easy reach. The 28-inch wide seat features new reclining positions for

maximum comfort and transforms into a fully flat bed for a good night’s rest.

Every feature is thoughtfully designed with you in mind.

New Business ClassI NTU IT I VE LY DE SIG N ED A ROU ND YOU

Page 11: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 11

Dünyanın en yenilikçisiFord, Otomotiv Yenilikleri Ödülleri'nde '2015 yılının en yenilikçi markası' seçildi.

53 otomotiv markasıyla rekabet zorluydu ancak Ford Aktif Park Yardımı ve Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi gibi güvenlik ve sürücüye yardımcı sistemleri sayesinde ödülü kazandı. Yeni Ford Focus sınıfında birinci seçilirken Ford Mondeo kendi segmentinde ilk 3'e girdi.

Küçük motor

Büyük galipFord 1,0 litre EcoBoost yine galip oldu. Sürülebilirliği, performansı, ekonomisi, zarafeti ve teknolojisi

sayesinde yalnızca dört yılda sekizinci kez ödüllendirildi.

Ford 1,0 litre EcoBoost, 2015 Uluslararası Yılın Motoru Ödülleri'nde "1,0 litre altı

segmentinde En İyi Motor" seçildi. 2012'de "En İyi Yeni

Motor" seçilmesinin, 2013 ve 2014'te tüm kategorilerde galip olmasının ardından Yılın Motoru seçimlerindeki galibiyeti art arda

gelen dördüncü başarısı oldu. 35 ülkeden 87 otomotiv

gazetecisi panelinden oluşan jüriye göre "Ford'un 1,0 litre

EcoBoost motoru, motor küçültmenin mükemmel örneklerinden biri olarak kalmaya devam ediyor."

Üç silindirli 1,0 litre EcoBoost motorun 100 PS, 125 PS ve

140 PS seçenekleri bulunuyor.

Mobilite YönetimiFord Akıllı Mobilite planı yakın zamanda Mobilite Yönetimi deneyini de içerecek şekilde genişletildi.

Bu deney, elektrikli bisikletlerin günlük ulaşım aracı kullanıcılarının daha hızlı, daha güvenli, daha sağlıklı ve daha az stresli seyahat etmesine nasıl yardımcı olacağını araştırıyor. Çalışma ürünlerini veya hizmetlerini sunmak için şehir merkezindeki işletmelerin elektrikli bisikletleri nasıl kullanabileceğine odaklanıyor. Deneyde biri ulaşım aracı kullanıcıları, diğeri işletmeler için olmak üzere iki farklı elektrikli bisiklet kullanıldı. Örneğin, ulaşım aracı kullanıcılarının elektrikli bisikleti şarj olurken kolayca katlanarak Ford aracınızın bagajına sığabiliyor. SYNC bağlantısı kullanılarak bisiklet kullanıcısıyla iletişim kurulabiliyor.

Yolun devamında trafik sıkışıklığı varsa sürücü otomobilini park ediyor ve elektrikli bisikletine geçiş yapıyor. Dahili uygulama muhtemel seyahatleri listeler ve ardından her adıma veya her dönüşe göre navigasyon sunuyor. Gösterilen sadece bisiklet seyahatleri değil. Gerektiğinde tren gibi diğer ulaşım yöntemleri de önerilebiliyor. Uygulama ayrıca koşulların değişimine göre güzergahı güncelliyor.

FORD DÜNYASI

Page 12: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

12 Ford Vignale D E R G I S I

HİZMETİNİZDE Dört restoran sahibi ve yemek gurusu Ricard Camarena, Valensiya'daki en iyi Michelin yıldızlı şef olarak görülüyor. Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü Pablo Vidal'in kendisine

verdiği Ford Mondeo Vignale sürüşünde işçiliğin, yaratıcılığın ve liderliğin sırlarını açığa çıkarırken zamanı

nasıl yönetmek ve aynı zamanda nasıl yüksek kalite deneyimi sunmak gerektiğini açıklıyor.

akşam yemeklerini hazırlamak zorunda kalıyordu. Valensiya şehir merkezinin 10 dakika güneyinde bulunan Catarroja'daki Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü 34 yaşındaki Pablo Vidal ise babasının kariyeri boyunca sattığı Ford otomobillerin arasında büyüdü ve küçük bir çocuk olarak babasının galerisindeki Probe, Puma ve Scorpio modellerinin ışıltılarını hayranlıkla izledi.

Size pek öyle gelmeyebilir ancak Ricard ve Pablo'nun Valensiya'da yaşamaları dışında

birçok ortak noktası var. İkisi de hırslı ve alanlarında en iyi olmak istiyorlar ve ikisi de şu anda yapmakta oldukları şeylerle ilgili bir ortamda büyüdü. 41 yaşındaki Şef Ricard Camerana annesi ve babası tüm gün çalıştığı için yalnızca sekiz yaşındayken evde öğle ve

Page 13: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 13

Ford Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü Pablo Vidal, şef Ricard Camarena'ı Ford Mondeo Vignale'ın ayrıntıları konusunda yönlendiriyor.

VIGNALE DENEYİMİ

Page 14: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

14 Ford Vignale D E R G I S I

İki genç de kendisini müşterilerin 'galerilerinden' tamamen memnun ayrılmalarını sağlamaya adadı. Ricard bunu şöyle açıklıyor: "İnsanların, sizin kendinizi onlara adamış olduğunuzu görmesi önemli. Onlar restoranınıza sizin için geliyorlar. Bu da, müşterileriniz ihtiyaç duyduğunda veya onlar istediğinde kendinizi onlara adamanız gerektiği anlamına geliyor. Onlara tutkunuzu göstermelisiniz. Aynı anda tüm restoranlarımda

bulunamam ancak bunu ekibimin tamamının beni temsil etmesiyle ve müşterilere karşı benim davrandığım şekilde davranmalarıyla sağlayabilirim."

Bu görüş, Ford Vignale'nin düşünce şeklinden pek de farklı değil. Pablo şöyle anlatıyor: "Yeni bir müşterim olduğunda onlarla ihtiyaç duydukları kadar zaman geçiriyorum. Bu süre bir saatse bir saat sürer; süreyi müşteri belirler. Kendilerini rahat hissetmelerini sağlarım. Önce içecek bir şeyler ikram eder, ardından bilmek istedikleri her şeyi açıklamaya başlarım."

PişirmeBu sabah Pablo Vidal, Ricard Camerana'ı evinden alarak FordStore’a götürdü ve kendisine yepyeni bir Ford Mondeo Vignale teslim etti. Usta şef daha sonra yemek sanatının temel malzemelerini bulabileceğiniz, onlara dokunabileceğiniz, tadabileceğiniz ve satın alabileceğiniz yerlerde durarak Valensiya'da gezintinin tadını çıkardı. Önce taze balık, et ve sebze meyve satın aldığı mükemmel Merkez Pazarı. Ardından şehrin biraz dışında kalan 'huerta'. Bu büyük sebze bahçelerinde özel olarak seçilmiş çiftçiler Ricard için organik sebzeler yetiştiriyor. "Onlara kabağı, patlıcanı veya salatalığı toplamaları gereken anı ve sebzelerin ulaşması gerektiği boyutu söylerim." Camarena'nın pişirme tarzı sebzeleri birincil ürünler olarak kullanmaya dayanıyor.

Ricard Camarena: ' İnsanların, sizin kendinizi onlara adamış olduğunuzu görmesi önemli'

Ricard Camarena akşam yemeği için sebzeleri seçiyor.

Page 15: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 15

Kabak çiçeği tutan bir yerel çiftçi.

Page 16: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

16 Ford Vignale D E R G I S I

Page 17: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 17

Birincil malzemenin çok önemli olduğunu ve ürünün mükemmel olmak zorunda olduğunu belirten şef sözlerine şöyle devam ediyor: "Ürün seçimi, ürüne dokunma ve kullanma şekli bir sanatçının işi. Ürün her gün farklıdır, bu yüzden ürüne her gün farklı davranmak, canlı olduğunu unutmamak gerekir. Bunu bir makine yapamaz."

Ricard, makinalara değil kendinin ve ekibinin yeteneğine güveniyor. Elbette adını taşıyan Michelin yıldızlı restoranı, köşede daha az lüks görünen Canalla Bistro, Merkez Pazar'daki gastro bar ve yeni tarifler geliştirdiği "laboratuvarın" yanındaki yepyeni Habitual olmak üzere dört restoranındaki 60 çalışandan oluşan mükemmel bir ekibe de sahip.

"Ekibimi öncelikle kişiliklerine göre seçiyorum. Grup olarak çalışabilmeliler, sosyal olmalılar. İşimiz oldukça zor; günde 16 saat çalışıyorum fakat bu bana inanılmaz bir mutluluk veriyor. Kendimi seçkin birisi olarak görüyorum."

Lider olarak her şeyi ya da neredeyse her şeyi kendisi kontrol ediyor. "Yapacağımız yemeğe ben karar veriyorum. Evet, lider benim. Sanırım bu doğal bir özellik, sonradan öğrenilen bir şey değil. Ama ben mutfakta sürekli bağıran, daima sinirli olan bir lider değilim. Bağırmak kontrolü kaybettiğinizin işaretidir. Ekibinizi biraz cesaretlendirerek, onları oldukça doğal bir şekilde desteklemeniz gerekiyor."

Zaman gerçek mücevherdirRicard Camarena, 16 saatlik çalışma süresi boyunca başka şeyler yapmak için pek vakit bulamıyor. Boş vaktini olabildiğince eşi ve iki oğluyla birlikte geçirmek için çabalıyor. Pablo Vidal, bu durumun Ford Vignale'ı Ricard için ideal kıldığını iddia ediyor. "Vignale sürücüleri doğrudan kişisel numaramdan bana ulaşabilir. Otomobillerini servis veya onarıma götürmek için evlerini veya ofislerini ziyaret edebilirim. Tamirciyle doğrudan iletişim kurarım. Zaman kaybı yaşamam. Aslında Vignale müşterileri için 7/24 çalışan bir yardım hattı bulunuyor. 'Zaman gerçek mücevherdir' fikrinden kastımız budur."Pablo işletme diplomasına sahip ve yakın zamanda Ford ailesine katılmadan önce bir bankada ve reklam ajansında çalıştı. Müşterilere hizmet etme konusundaki deneyimi, yeni işinde ona yardımcı oluyor. "Müşterilere zaman ayırıyorum, onları özel Vignale Lounge'a davet edip ihtiyaçları için uygun çözümler sunuyorum. Zaman herkes için önemlidir çünkü zamanın değeri ölçülemez."Ford Vignale'nin 'Zaman gerçek mücevherdir' konsepti, Ricard Camarena'nın sabah çocuklarını okula bıraktığı ve akşam vardiyası için restoranına gitmeden önce akşam yemeğinde iki oğluyla geçirdiği paha biçilemez anlardan fedakarlık etmemesi anlamına geliyor. Şöyle söylüyor: "Zamanımı nasıl mükemmel bir şekilde yöneteceğimi öğrenmeye devam ediyorum. Bu konuda biraz destek daima mükemmeldir."

Pablo Vidal: ' Müşterilerimle onların ihtiyaç duydukları kadar zaman geçiriyorum'

Ricard Camarena: ' Zamanımı nasıl mükemmel bir şekilde yöneteciğimi öğrenmeye devam ediyorum'

Page 18: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

18 Ford Vignale D E R G I S I

' Müşterilere ihtiyaç duydukları kadar alan bırakıyorum'

Andreas Peters sakinliği ve kendisine alan bırakılmasını sever. Hamburg'da Autohaus Tobaben'deki müşterilerine de her ikisinin sağlandığından emin olur.

"Golf oynamayı severim. Pek iyi oynamasam da benim için önemli olan

bu oyunla elde ettiğim rahatlama hissi ve doğa. Bir süreliğine tüm dünyayı unutabiliyorsunuz. Bu bana hem kişisel hayatımda hem de Hamburg'da Autohaus Tobaben'deki işimde enerji ve ilham veriyor. Şirket esnek bir aile şirketi ve dokuz yıldır burada severek çalışıyorum. Müşteri İlişkileri Müdürü olarak Ford Vignale'dan sorumluyum."

"Görev benim için ideal. İnsanların ne istediğini bilmeniz ve iyi düşünerek kendi kararlarını vermeleri için onlara alan tanımanız gerekiyor. Bunu bir hizmet türü olarak görüyorum. Bu benim doğamda var. Satışı zorlayan satış müdürleri kendi işlerini zor durumda bırakır. Müşteriler mutsuz ayrılır ve muhtemelen geri gelmez. Yakın zamanda birkaç yeni golf sopası almam gerekti. Çevrimiçi olarak kolayca satın alabilirdim ancak bir mağazada çok iyi tavsiyeler aldım ve sopaları da mağazadan aldım. Çünkü kendimi rahat hissettim."

"Bence bu durum araba alırken de geçerli. Ford Vignale ile ilgilenen herkes Vignale Lounge'da kendini rahat hissetmeli. Otomobili inceleyebilmeli, dokunabilmeli ve önemli sorularını rahatça sorabilmeli. Bu biraz zaman alabilir ancak herkese bu imkanı sağlamaya çalışıyorum."

"Bu premium salonda keşfedilecek çok fazla özellik bulunuyor. Malzemeler, renkler, konfor, teknik özellikler ve daha birçoğu. Müşteri tek başına birkaç özelliği gözden kaçırabilir fakat birlikte Ford Vignale'ı keşfetmenin mükemmel bir deneyim olmasını sağlayabiliriz."

Vignale Müşteri İlişkileri Müdürleri'nden üçü kim olduklarını ve işlerinin bu kadar özel olmasını sağlayan noktaları anlatıyor.

ANDREAS PETERSAutohaus Tobaben, Hamburg, Almanya

Page 19: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 19

'Her şey saygıdan ibaret'Pierre Vitré, müşteri hizmetlerini bir üst düzeye taşımayı seviyor. Ayrıca, hem uçmaktan hem de uçaktan atlamaktan zevk alıyor.

"Paraşütle atlamanın en sevdiğim yönü rüzgarın bir parçası olduğumu hissetmek.

Tek başına bir spor olmaktan ziyade, birlikte atladığınız dostlarınızla duygularınızı paylaşmak-tan ibaret. İlginç olan ise bunu yapmak için konuşmaya bile gerek duymamanız. Yere indiğiniz-de birlikte uzun bir macera yaşamışsınız gibi hissediyorsunuz."

Paris yakınlarındaki Saint-Ouen-l'Aumône'da Ford Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü olarak işime tutkuyla bağlı olmamın nedeni insanlarla benzer bir etkileşim kurmamdır. Müşterilerin kişisel zevklerini ve ihtiyaçlarını anlamak için onları daha iyi tanımak benim için mükemmel bir deneyim. Müşterilerin daima personelin onları hemen tanıdığı, odalarına çiçekler gönderdiği lüks bir otelde gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyorum. Bu içtenlikle yapıldığında müşteriler kendilerini özel hisseder ve anlaşıldıklarını fark eder."

"Daima hizmetimizi kişiye özel kılacak küçük jestler bulmaya çalışıyorum. Müşterilere yepyeni otomobillerine ilk oturdukları ve sürüşe başladıkları anın gizlice çekilmiş fotoğrafını göndermek veya otomobilin radyosuna müşterimin seveceğini bildiğim istasyonlara ayarlamak gibi."

"Her şey müşterilerin yalnızca zevklerine değil, aynı zamanda inanılmaz değerli olan zamanlarına da saygı göstermekten ibaret. Ford Vignale, bu saygıyı mümkün kılacak birçok üst düzey hizmet sunuyor. Bunlar arasında müşterinin otomobilini servise götürmek ve teslim etmek de bulunuyor. Kişisel olarak galerimize gelen müşterilerimize 'özel zaman' sunma fikrini seviyorum. Bu, evde iki oğlumla oynayarak geçirdiğim zamana benziyor: Onlara ayırdığım zaman yalnızca kişisel duygu alışverişimize adanıyor ve başka hiçbir şey buna engel olmuyor."

VIGNALE DENEYİMİ

PIERRE VITRÉCourtoise Automobiles,Saint-Ouen-l'Aumône,Fransa

Page 20: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

20 Ford Vignale D E R G I S I

'Noktaları birleştiriyorum'Yoğun ve iki çocuk babası, aynı zamanda snowboard tutkunu olan Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü Stacey Connelly müşterilere zaman tasarrufu sağlamanın değerini biliyor.

"Altı ve on yaşında olmak üzere hareketli iki çocuğa sahibim ve seyahat etmek ve

snowboard yapmak gibi hobilerime de tutkuyla bağlıyım. Vignale Müşteri İlişkileri Müdürü olarak işime de aynı tutkuyla bağlıyım. Bu yüzden iyi zaman yönetiminin değerini biliyorum.""Müşterilerime zaman kazandırmak benim için çok önemli. Hizmet tarafında ev ziyaretleri yeterli oluyor. Ancak, müşterilerimle ilişki kurmak, durumlarını ve tercihleri bilmek de aynı derecede önemli. Tek iletişim noktaları olan benimle iletişim kurarken yaşadıkları sorunları üç kez anlatmak zorunda kalmıyorlar. Onlar anlatıyor, ben noktaları birleştiriyorum. Bu sayede hizmet ve zaman tasarrufu birlikte ilerliyor.""Tasarım ve teknolojideki son gelişmeleri takip etmeyi seviyorum. Ford Mondeo Vignale konusunda bu kadar heyecanlı olmamın nedenlerinden biri bu. Yeni tasarım hatları, ızgara, kokpit tüm tarz şüphesiz tamamen uyumlu. Bayimde daima tüm müşterilere mükemmel hizmet vermek için çalışıyoruz. Ancak Ford Vignale'da bu bağlılık ve dikkat yeni bir boyut kazanıyor. Müşterilerin bireysel sorunlarını kişiye özel çözümlerle gideriyoruz." "Tüm hayatım boyunca Kuzey İngiltere'de Barnsley'de yaşadım ve mükemmel bir müşteri hizmetleri deneyimi almak için lüks bir markanın mağazasına gitmem gerekmiyor. İki base cinsi köpeğim var. Sakince bir şeyler içmek için yakınlardaki bara gittiğimde bar sahibi barın karşısındaki pencereden geldiğimi görüyor. Vardığımda en sevdiğim içkim hazır oluyor ve bar sahibi iki elinde birer köpek bisküvisiyle geliyor. O an tek müşterinin kendim olduğunu hissediyorum. Ford Vignale müşterilerime vermeye çalıştığım his tam olarak bu."

STACEY CONNELLYTrustFord, Barnsley,Birleşik Krallık

Page 21: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 21

'Konfora yepyeni bir boyut kazandırıyoruz'

Ford Vignale, müşterilerinin özel hizmetler dünyasına erişim sağlıyor. Bunlardan biri özel Ford Vignale Tek Numara Hizmeti: Özel bir destek ekibi haftanın 7 günü, günün 24 saati her türlü soruları yanıtlamak veya potansiyel endişeleri gidermek için hazır. Hizmet, Avrupa'daki 21 pazarda tüm Ford Vignale müşterileri için geçerli.

Christian Gondek Almanya'da bir Ford Vignale Tek Numara Müdürü ve 11 yıldır Ford bünyesinde çalışıyor. "Ford Vignale tamamen premium otomobillerden ibaret, bu yüzden müşterilerimize premium bir yaklaşım sunuyoruz. Ford Vignale Tek Numara benzersiz: Böyle bir premium hizmet sunan tek otomotiv markasıyız. Tek bir telefon numarasından 7/24 ulaşılabilen uzman danışmanlarımız var. Tüm ekip üyeleri işletme veya teknik alan mezunu ve müşteri hizmetlerinde deneyimli. Müşterilerimizin bizimle harcadığı zamana değer veriyor ve zamanı önemsiyoruz. Odak noktamız Vignale müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara mükemmel bir deneyim sunmak. Örneğin otomobillerimiz hakkında öneriler sunabilir veya test sürüşü ya da servis yardımcı organize edebiliriz. Ayrıca, FordStore ziyareti ayarlayabiliriz. Bunu yaparken müşterilerimize yalnızca FordStore telefon numarası vermekle kalmıyoruz, gerçekten müşteri için en uygun yerde ve zamanda görüşme ayarlıyoruz. Konfora yepyeni bir boyut kazandırıyoruz."

Florence Jazé Fransa'da Ford Vignale Tek Numara Müdürü olarak çalışıyor. Ford ailesine dört yıl önce katıldı. "Bence bu çok heyecan verici bir proje. Ford Vignale Tek Numara Hizmeti'ni Ford Vignale’ın tanıtımıyla birlikte sunduk. Son birkaç ayımızı süreçlerimizi en ince ayrıntısına kadar mükemmelleştirmek ve projeyi farklı seviyelerde uygulamak için harcadık. Temel amacımız Ford Vignale müşterisini, istekleri ne olursa olsun memnun etmek. Ford Vignale müşterileri genellikle zamanlarını boşa harcamak istemeyen meşgul kişiler. Bu yüzden biz de işleri onlar için kolaylaştırıyoruz. Ford Vignale Tek Numara Hizmeti'ne iletilen bir istek veya sorun olabildiğince hızlıca ele alınıyor ve süreci ilk aramadan Ford Vignale müşterisi memnun olana kadar tek bir danışman yönetiyor. Hizmeti kişiselleştirmeye çalışıyoruz: Ford Vignale müşterileri hattın diğer ucunda sorunlarıyla ilgilenen kişileri tanıyor ve bu kişi değiştirilmiyor. Gerekirse Ford Vignale Tek Numara danışmanı müşteri isteğinin yerine getirilmesi için hızlıca müşterinin FordStore'daki veya bayideki Ford Vignale müşteri hizmetleri ilgili kişisiyle iletişime geçiyor. İdeal olarak çok az sayıda talep gelmesini umuyoruz çünkü bu Ford Vignale müşterilerinin mutlu olduğunu gösteriyor. Ancak müşterilerimizin bize ihtiyacı olduğunda onlara üst düzey hizmet sunuyor ve onlarla sık sık iletişim kuruyor olacağız."

VIGNALE DENEYİMİ

Page 22: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

22 Ford Vignale D E R G I S I

Page 23: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 23

Tarz ve sağlamlık Charlize Theron

Çılgın Max: Öfkeli Yollar filmindeki dazlak ve cesur Furiosa karakteri kadar enerjik Charlize Theron bu yaz 40. yaşını kutladı. Çok sayıda ödül kazanan oyuncu yaşlanmayı umursamıyor: "Doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin vereceğim. Hayatım gayet iyi gidiyor."

Charlize Theron kariyerine dansçı ve manken olarak başlamış olsa da filmlerde

çirkin görünmekten korkmuyor. Cani (2003) adlı filmde seri katil Alieen Wuornos karakterini gerçekçi bir şekilde canlandırmak için 13,6 kg (30 lbs) aldı. Bu rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazandı. George Miller'ın kıyamet sonrası aksiyon filmi Çılgın Max: Öfkeli Yollar'Çılgın Max: Öfkeli Yollar'da canlandırdığı acımasız İmparator Furiosa rolü için saçlarını kestirmeye karar verdiğinde bunu elektrikli tıraş makineleriyle kendisi yaptı.

"Yeraltı dünyasında hayatta kalmak için Furiosa'nın kadın olarak kendini unutturması gerekir. Bu yüzden şöyle düşündüm: 'Saçlarımı tamamen kessem nasıl olur?' Tıraş makinem yoktu, arkadaşım satın aldı. Şöyle söyledi: 'Bunu yapmalısın.'Bu yüzden şöyle düşündüm: 'Saçlarımı tamamen kessem nasıl olur?' Tıraş makinem yoktu, arkadaşım satın aldı. Şöyle söyledi: 'Bunu yapmalısın.' 45 dakika sonra saçlarım kesilmişti ve George Miller'a bir selfie gönderdik. Şöyle yanıtladı: 'Mükemmel, Furiosa!'"

Bu köklü saç kesimi beklenmedik bir avantaj sağladı. Gülerek "Birden hayatımdaki her şeyin 20 dakika önüne geçmiştim." dedi. "Saçlarımıza harcadığımız zamana inanamıyorum!"

Açık sözlüAslen Güney Afrika doğumlu olan Theron, dansçı ve manken kariyeri için ABD'ye taşındı ancak dizindeki sakatlanma nedeniyle dansçılığı bırakmak zorunda kaldı. Bir ajansın, annesinden gelen 500 dolarlık çeki nakite çevirememesi nedeniyle bankada olay çıkardığını görmesi üzerine oyunculuğu keşfedildi. "İyi niyetli ve kibarım ancak ne zaman susmam gerektiğini bilmiyorum. Dürüst ve açık sözlüyüm; bazen insanlar bunu ağır bulabiliyor."

' Kaderimizi kontrol edemeyeceğimiz için pek fazla ileriye dönük plan yapmamayı öğrendim. Bu nedenle hiçbir zaman beş yıllık planım olmadı'

VIGNALE RÖPORTAJI

Page 24: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

24 Ford Vignale D E R G I S I

Anlaşmalar imzalandıktan kısa bir süre sonra Vadide 2 Gün (1996) adlı filmde küçük bir rol oynadı ve hemen ardından Şeytanın Avukatı (1997) ve Tanrının Eseri, Şeytanın Parçası (1999) filmlerinde başrol oynadı. Birkaç yıl içinde yepyeni bir yıldız doğmuştu. Doğal bir yeteneği olduğu düşünülüyordu ve halen de öyle düşünülüyor. Yönetmenler onu disiplin anlayışı, rolüne odaklanması, sahneler ve diyaloglar için makul önerilerde bulunması nedeniyle seviyor. Oyunculuğun tek başına çalışmak değil, bir takım çalışması olduğunu biliyor.

Son zamanlarda çok aranan oyuncu, Pamuk Prenses ve Avcı (2012) gibi yüksek bütçeli filmlerden çocukken ailesinin vahşice öldürülmesi olayından sağ çıkan bir kadının hikayesini anlatan gerilim filmi Dark Places (2015) gibi düşük bütçeli filmlere geçiş yapıyor. Bu, Theron için bir hayli kişisel bir travma: on beş yaşındayken annesinin kendisini savunurken ona kötü davranan babasını vurarak öldürmesine şahit olmuş.

"Dark Places, travmanın çocuklar üzerinde nasıl etkilere yol açtığını inceliyor. Benim hayatımda da oldukça travmatik olaylar oldu fakat atlattım. Annem yası, şoku ve öfkeyi atlatmamı sağladı ve mağdur olmamam konusunda bana yol gösterdi. Bana güçlü bir kadın olmayı öğretti. Hepsinden önemlisi, babamın ölümü hayatın kısa olduğunu ve hayattan alabileceğimizi almamız gerektiğini öğretti. Kaderimizi kontrol edemeyeceğimiz için pek fazla ileriye dönük plan yapmamayı öğrendim. Bu nedenle hiçbir zaman beş yıllık planım olmadı."

AktivistTheron kuşkusuz kendisinden 15 yaş büyük Sean Penn'e aşık olacağını planlamamıştı. Sean Penn, yakın zamanda Theron'un rol aldığı The Last Face adlı filmi yönetti. "İlişkimiz romantik bir boyut kazanmadan önce birbirimizi 18 yıldır tanıyorduk. Gerçekten çok iyi arkadaştık, bu yüzden hiç beklemiyordum. Arkadaşlığımızı kaybedebileceğimiz için

temkinli yaklaştık." Çift bu yıl bahar aylarında ayrıldı ve yeniden 18 yıldır nasıllarsa şu anda da öyleler ve gerçekten iyi arkadaşlar.

Charlize ayrıca, 2012'de oğlu Jackson'ı evlat edindiğinden bu yana mutlu bir anne oldu. "Anne olana kadar içinizde ne kadar sevgi beslediğinizin farkına varmıyorsunuz. Artık hayatım istediğim gibi yaşamak ve oğlumun yanında olmak arasındaki dengeyi kurmakla geçiyor."

Oyuncu ve anne olmasının yanı sıra Theron aynı zamanda bir aktivist. Sevgisini birçok hayır etkinliği aracılığıyla dünyayla paylaşıyor. 2007'de Afrikalı gençlerin HIV ve AIDS'e karşı savaşını desteklemek için Charlize Theron Outreach Project'i kurdu. Bir yıl sonra "Güney Afrika'daki kadınların ve çocukların yaşamlarını iyileştirmek, kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti önlemek ve durdurmak adına yaptığı fedakarlıklar" nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Charlize Theron, The Last Face filminde onun yönetmenliğini yapan 18 yıllık arkadaşı Sean Penn ile birlikte.

Page 25: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 25

Ban-Ki-Moon tarafından Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ilan edildi. Bunun dışında Theron hayvan hakları örgütü PETA'nın aktif bir üyesi ve kürk karşıtı bir kampanyada yer aldı. Ayrıca, seçim hakkı özgürlüğü gösterilerinde katıldı ve eşcinsel evliliği destekliyor. Halka açık olarak eşcinsel evliliği tüm ABD'de yasal olana kadar evlenmeyi reddettiğini açıkladı.

Hollywood'un kadın oyuncuların ekranlara çıkmama yaşı için katı fikirleri olsa da Ağustos ayında 40. yaşını kutlamış olması Theron'u hiç rahatsız etmiyor. "Ne kadar gençsek o kadar değerliyiz. Ancak yüzlerimiz ve bedenlerimiz değişiyor. Hayat böyle bir şey ve ben doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin vereceğim."

40 yaşındayken filmde rol almak için beklemesine gerek yok. Başarılı Pamuk Prenses ve Avcı filminin devamı olan Pamuk Prenses ve Avcı 2 filminde kötü Ravenna olarak yeniden başrolde. The Last Face adlı filmde politik ve sosyal bir devrime katılan Afrika'daki uluslararası bir yardım ajansının yöneticisi olarak başrolde oynuyor. Önümüzdeki yıl genç bir kadının hızla cinnete doğru sürüklenişini anlatan Brain on Fire adlı dramda rol alacak. 40'tan fazla filmde oynamış olması neredeyse her rolde oynayabileceğini kanıtlıyor.

Zamanının oldukça değerli olduğunu düşünüyor. Disiplinli olduğu kadar günlük, haftalık ve aylık programlara göre çalışıyor; dikkatini çocuğu, oyunculuğu, hayır işleri arasında bölüyor ve dinlenmek için kendine özel birkaç saat ayırıyor. Nasıl mı? Harley Davidson motosikletiyle gezintiye çıkarak.

CHARLİZE THERON: GEÇMİŞİ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ

Cani (2003)Theron, yedi adamı öldürdüğü için idam cezasına çarptırılan gerçek hayattan esinlenilen seri katil Aileen Wuornos'un tüyler ürpertici canlandırmasıyla Oscar Ödülü'nü ve Altın Küre'yi hakkıyla kazandı. Tek Başına (2005)ABD'de ilk cinsel taciz davasını açan ve kazanan madenci rolüyle başka bir Oscar kazandı ve Altın Küre'ye aday gösterildi. Bu çok beğenilen film, gerçek bir olaya dayanmaktadır.

Pamuk Prenses ve Avcı 2 (2016)Theron, Grimm Kardeşler'in ünlü peri masalına dayanan başarılı Pamuk Prenses ve Avcı (2012) filminin devamında kötü Ravenna olarak yeniden karşımızda.

Brain on Fire (2016)Genç bir kadının hızla cinnete sürüklenmesini anlatan bu film, gerçek bir olaya dayanmaktadır.Charlize Theron film haklarının sahibi ve filmin yapımcılığını üstlenecek.

CANİ

TEK BAŞINA

PAMUK PRENSES VE AVCI 2

Page 26: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

26 Ford Vignale D E R G I S I

Otonom otomobil yakında gerçekleşecek. Ford Silikon Vadisi'nin kalbi Palo Alto'daki Araştırma ve Yenilik Merkezi'nde geliştirmenin son aşamalarına girdi. Sizin müdahaleniz olmadan direksiyonu döndürecek, yönünü bulacak, fren yapacak ve hızlanacak otomobiliniz mobiliteyi nasıl değiştirecek?

YÖNLENDİRMEK VEYA YÖNLENDİRMEMEK

Page 27: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 27

Ford, bu yılın Ocak ayında Ford Akıllı Mobilite'yi dünyaya tanıttı. Bu da, Ford'un

bağlantı, mobilite, müşteri deneyimi, büyük veri ve otonom araçlar alanında yeniliği hızlandırmayı planladığını doğruluyor. Bu maddelerin hepsi aynı derecede önemli, ancak özellikle kendi kendine giden otomobil fikri hayal gücüne renk katıyor. Bugüne kadar yalnızca bilim kurgularda görülen otomobil, artık gerçekleştirilmenin eşiğinde: tüm kontrolleri eline alan ve bizi hızla, güvenle ve rahat bir şekilde hedefimize götüren bir otomobil.

2020Ford CEO'su Mark Fields bu yılın başlarında ilk otonom otomobilin 2020 gibi erken bir tarihte yollarda olabileceğini belirtti. Ancak, teknoloji ve yasaların otomobilinize binip uyuyacağınız ve hedefinize vardığınızda uyanacağınız şekilde düzenlenmesi için 2035 veya 2040 yılını beklememiz gerekecek. Ford, tamamen otomatik aracı ilk geliştiren marka olmayı sağlayacak bilgi birikimine ve teknolojiye sahip. Günümüzde, yarı otonom araçları halihazırda yollarda kullanılıyor. Fakat şirketin amacı yapılması gereken her şeyi yaparak bu alanda ilk olmak değil. "Bu zaman çerçevesi içinde tamamen otonom bir araç geliştirmiş olabiliriz veya olmayabiliriz çünkü bizim yaklaşımımız bunu gerçekleştirdiğimizde aracı yalnızca belirli kişilere, örneğin lüks araç sahiplerine sunmak değil, herkese sunmak yönünde." diyor Fields.

AraştırmaFord, Akıllı Mobilite programını duyurmasının hemen ardından yüksek teknolojinin kalbinde, yani Palo Alto, Silikon Vadisi'nde bir araştırma merkezi açtı. Temel amaç, yeniliğe öncülük etmek. Bu araştırma merkezi 125 araştırmacı, mühendis ve bilim insanıyla Silikon Vadisi'ndeki en büyük otomotiv araştırma merkezlerinden biri. Ford Akıllı Mobilite programında duyurulan tüm önemli temalar bu yeni lider tesiste ilgili araştırmalara dönüştürülüyor. Otonom sürüş araştırması için Ford,

FORD ARAŞTIRMA VE YENİLİK MERKEZİ

Yeni açılan Ford Araştırma ve Yenilik Merkezi Standford'un mühendislik departmanıyla birbirine dönük ve işbirliğiyle çalışacak. Testlere mekanik mühendisliği profesörü Chris Gerdes önderlik edecek. Otomatik araç testine olan yaklaşımı çoğu durumda olduğu gibi temkinli olmaktan uzak; Profesör Gerdes, Ford gibi otomatik araçların sürüş sınırlarını test etmek için sınırları aşmak gerektiğine inanıyor. Yarış pistindeki otomatik bir araç eğitimli bir yarış arabası pilotu kadar iyi olabilir. Gerdes'in laboratuvarı aracı geliştirerek veya sürücünün yeteneklerini bir üst düzeye taşıyarak araç güvenliğini geliştirmeyi seviyor. Ayrıca, güzergah planlama ve tahmin algoritmaları da geliştiriliyor.

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ

Otonom otomobil, sensörleri aracılığıyla sürekli olarak veri gönderip alır ve böylece etrafındaki hareketlerin bilincinde olur.

Page 28: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

28 Ford Vignale D E R G I S I

Palo Alto'da bulunan dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi ile işbirliği yaptı. Ford, yol testinin sonraki aşaması için Fusion Hybrid Otonom Araştırma aracını üniversitenin mühendislerine teslim edecek.

Güvenli ve verimliOtonom otomobil yolu güvenliğini inanılmaz derecede artıracak. Tüm otomobiller birbirine bağlı olduğunda, birbirlerinin tam

konumlarının bilincinde olduğunda, yol koşullarını bildirip trafik durumunu anladığında büyük ihtimalle kazalar artık gerçekleşmeyecek. Peki ya yol verimliliği nasıl olacak? Otonom otomobiller insanların sürebildiğinden çok daha yakın mesafede güvenle gidebilir. Bu nedenle yolun her adımı kullanılabilir olarak trafik sıkışıklığı ihtimali minimuma indirilecek. Şehir içlerinin sıkışıklığı azalacak ve yolda daha az zaman harcanması

nedeniyle enerji kaynaklarının daha az kullanılması sağlanacak.

Lider yatırım bankası Morgan Stanley'in araştırma departmanında analist olarak görev yapan Ravi Shanker'a göre, otonom otomobiller pratik faydalarının ötesinde global olarak yıllık 5,6 trilyon dolar tasarruf sağlayabilir. Bu akıllara durgunluk veren değer, otonom sürüşün etkisi hakkında her şeyi söylüyor.

Tamamen otomatik otomobil için gereken teknolojinin birçoğu günümüzde mevcut. Yeni otomobiliniz, adaptif hız kontrol sistemi özelliğiyle donatılmış olabilir. Sistem radarı, öndeki araçlarla mesafenin ve araçların hızının düştüğünü algılarsa güvenli takip mesafesini korumak için otomobilin hızını ayarlar. Otonom sürüşün mükemmel örneklerinden olan otomatik direksiyon özelliği de bulunuyor. Ford, otomobillerini aktif park yardımı sistemleriyle donatan ilk üreticilerden biri. Sürücüye yardımcı olan bir başka akıllı sistem ise trafik işareti tanıma sistemidir. Hız levhaları otomatik olarak tanımlanabilir ve

doğru bakan bir radar sensörü kullanır. Sistem sürekli olarak çarpışmayı önlemek için gerekli fren kuvvetini hesaplar ve gerektiğinde tam fren gücü uygular.Otomobiliniz gelecekte kendisi gitmek istediğinde ‘yoldaki gözleri’ denilebilecek radarlara bağlı hareket edecek. Focus, Mondeo ve yakında çıkacak olan Edge gibi bazı mevcut Ford modelleri kör noktanızda başka bir motorlu araç olduğunda uyarı veren BLIS (Kör Nokta Bilgi Sistemi) ile donatıldı. Ek çapraz trafik uyarı sistemi, radar kullanarak park alanından çıkarken sürücülerin akan trafiğe karşı uyarılmasına yardımcı oldu.

buna bağlı olarak sürücü uyarılır. Otomobiliniz, gitmek istediğiniz şeridin dışına çıkmanızı önleyen şerit takibi yardımlı şerit takip uyarı sistemi ile donatılmış

olabilir. Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi düşük hızlarda destek için tasarlandı. Bu teknoloji, aracınızın ön tarafındaki nesneleri algılamak için ileri

GELECEK ÇOK YAKIN

1 2 3 40 mph70 mph

Adaptif hız kontrol sistemi

Şerit takip uyarı sistemi

Page 29: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Oris Aquis Depth GaugeAutomatic mechanical movement

Patented depth gauge function Unidirectional,

revolving top ring with ceramic inlay

Water resistant to 500 metres

www.oris.ch

real watches for real people

5341-AudiMagazine-215x280.indd 1 18-03-14 11:41

Page 30: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

30 Ford Vignale D E R G I S I

Page 31: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 31

' Asıl hedefimiz harmoni'

Orijinal işçiliği en yeni teknolojiyle birleştirmek Ford Vignale'nin özünde vardır. Ford of Europe'un Renk ve Malzeme Baş Tasarımcısı Sonja Vandenberk konseptin hikayesini anlatıyor.

Sonja Vandenberk'in her uyanışına ilham arayışı eşlik ediyor. Yolda yürürken, otomobilini sürerken veya TV izlerken, ilginç nesneler ve ürünler için daima tetikte. Bir ürünün yapılışı, nasıl çalıştığı ve Ford of Europe, Renk ve Malzeme Baş Tasarımcısı olarak düşüncelerinin geçimini sağlaması onu büyülüyor.

Sonja çocukluğundan beri tasarımlar, çizimler ve eşyalar yapıyor. Belçika, Flanders'ta büyüdü ve fotoğrafçı olan babasının görsel ayrıntılar için keskin görüşünü aldı. "Örneğin bir oyuncak görürdüm ama oyuncağa sahip olmak yerine

onu yapmayı isterdim. Öyle de yaptım. Küçük yaşlarımdan itibaren kendi oyuncaklarımı kendim yaptım." Bugün oldukça tanınan bir tasarımcı olması ailesini ve onu iyi tanıyanları biraz şaşırtıyor. Fakat bu noktaya gelmeden önce dolambaçlı bir yoldan geçti. Birçok genç kız gibi o da bir veteriner olmayı hayal ediyordu ve veterinerlik okumaya başladı. Ancak kısa süre sonra yanlış seçim yaptığını fark etti. Veterinerlikten psikolojiye geçiş yaptı ve özellikle sanat ile psikoloji arasındaki ilişkinin anlatıldığı derslerde oldukça heyecanlıydı.

"Birden fark ettim: Bu benim dünyam, yapmak istediğim şey bu." diyen Vandenberk, tasarım alanında çalışmalarını tamamladıktan sonra Londra'ya taşındı ve bir mimarlık dergisinin editörü oldu. Bu pozisyonda çalışması sayesinde ulaşım tasarımı hakkında ders veren Royal College of Arts'ı öğrendi.

Bir salon gibi"Bu şekilde otomobillerle, özellikle iç kısmıyla ilgilenmeye başladım. Otomobilin iç kısmının sürücü için ne kadar önemli olduğunu ve otomobilde ne kadar çok zaman geçirdiğimizi

VIGNALE TASARIMI

Page 32: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

32 Ford Vignale D E R G I S I

fark ettim. Tıpkı bir salon gibi. O zamanlar otomobil tasarımı alanında birçok gelişme vardı ve otomobilin iç kısmı daha fazla dikkat çekmeye başlamıştı. Otomobil endüstrisinde bir tasarımcı olmak inanılmazdı ve hala da öyle olmaya devam ediyor. Özellikle kendi kendine giden otomobil gibi yeni gelişmeler otomobilin içinde bir salon atmosferi yaratmak için mükemmel bir potansiyel."Vandenberk, otomotiv tasarımcısı olan erkek arkadaşıyla birlikte Almanya'ya taşındı. Renk alanında uzmanlaşan otomobil tasarımcılarıyla tanıştı ve bu alan ilgisini çekti. Daha sonra Ford of Europe'a katılma şansı elde etti ve işi hemen kabul etti.Otomobil tasarlamak için ekip çalışması gerekiyor. "Bizim alanımızda bir kural şu: Asla tek başınıza bir sanatçı değilsiniz. Bu iş %100 ekip çalışmasından oluşuyor. Beyin fırtınası oturumlarımızda bireysel fikirler sunuluyor. Ardından birbirimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Birisi fikrini anlatıyor, bir başkası bu fikre başka bir boyut katar ve üçüncü bir kişi ise 'bu şekilde yapsak nasıl olur' sorusunu soruyor. Bu kolektif ilham işimin en güzel yanını oluşturuyor."

Tasarım hayal ediyoruzSözlerine şöyle devam ediyor: "Ford of Europe'a gelir gelmez doğru yerde olduğumu hissettim. Çok iyi tasarımcılarla çalışıyorum ama belki de daha önemlisi çalışma alanındaki atmosfer. Bir tasarımcı için atmosfer oldukça önemli ve burada oldukça açık. Tasarımcılar projelerini düşünerek uyuyor ve uyanıyor. Tasarım hayal ediyorlar. Kendimi sık sık 'artık eve gitme vakti, bugünlük bu kadar yeter' derken buluyorum."

Ekim 2013'te Vandenberk Ford of Europe Renk ve Malzeme Baş Tasarımcısı oldu. Kısa süre sonra ekibi yeni ve prestijli bir proje üzerinde çalışmaya başladı: Ford Vignale."Bir Ford Vignale tasarımcısı olmak için durmaksızın denge aramak, mükemmel ayrıntılar yaratmak ve bu hedeflere ulaşmak için doğru malzemeleri bulmak gerekiyor. Tüm bunların özünde şu sorunun cevabı yatıyor: Müşterilerimizi nasıl şaşırtabiliriz? Ekip olarak sürekli arıyor, yeni şeyler deniyor, test ediyor ve beyin fırtınası yapıyoruz."

Döşeme için kullanılan fakat Ford Vignale simgesi ve marka işareti haline gelen altıgenin ortaya çıkışı bu süreçle gerçekleşti. "Çizmeye ve taslaklar çıkarmaya başladık. Önce geleneksel yöntemle elmas biçiminde çalıştık. Daha sonra bunu altıgen ortaya çıkana kadar bir adım ileriye taşıdık. Biz taslağını çıkardık ve o kendi kendine hayat verdi."

Sonja tasarımcı olarak tutkusunu ve misyonunu şöyle özetliyor: "Ford Vignale bir deneyim, bir macera. Ford Vignale tüm duyulara hitap etmeli. Dikişler, hatlar ve malzemeler gibi Vignale'nin yapımında kullanılan işçilik ve el sanatı bu açıdan büyük bir önem taşıyor. Ancak her şeyin ötesinde, ister otomobilin dışında isterseniz de içinde olun, Ford Vignale, harmoni duygunuzu harekete geçirmeli. Tasarımcılar olarak başarmak istediğimiz en büyük hedefimiz harmoni."

Göz kamaştırıcı Harmoni yaratmanın önemli bir yolu renk ve boya seçiminden geçer. Vandenberk, özellikle Vignale Nocciola renginden gurur duyuyor. "Vignale'nin rengi otomobilin yapımına kadar uzanan ayrıntıları ve özeni ortaya çıkarmalı; Vignale Nocciola da tam olarak bunu yapıyor. Otomobilin ayrıntılarını ve şeklini mükemmel bir şekilde vurguluyor ve kroma büyüleyici bir metalik parıltı kazandırıyor. Mika minerali özel bir işlemden geçirilip boyaya karıştırılarak otomobile mükemmel bir parlaklık katıyor. Otomobilin daha göz kamaştırıcı görünmesini sağlıyor."

Harmoni yaratmak ve sürücüleri şaşırtmak açısından başka önemli ilham kaynağı da işçilik. "İşçiliği en yeni teknolojilerle birleştirerek yepyeni bir işçilik konsepti yaratıyoruz." diye açıklıyor Sonja. "Örneğin, dikişler bilgisayarda üretilerek mükemmel hale getirildi. Ancak, sürücünün araçta geleneksel ve el yapımı malzemelerle çevrelendiğini hissetmesi gerekiyor. El yapımı bir çantanın veya saat kordonunun zarif, yumuşak derisinin yarattığı bir his gibi. Ford Vignale budur: en iyi malzemeler ve en yeni teknolojilerle birleştirilen orijinal işçiliğin yarattığı hoş his."

'Vignale budur: en iyi

malzemeler ve en yeni

teknolojilerle birleştirilen

orijinal işçiliğin yarattığı hoş his'

Page 33: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 33

BoyaZarif Vignale Nocciola metalik boya rengi yalnızca Ford Vignale modellerinde sunuluyor. Markanın doğuşuna gönderme yapan Nocciola, İtalyanca 'fındık' anlamına geliyor. Tüm Ford Vignale otomobilleri özel işlemden geçerek daha parlak ve daha premium görünmelerini sağlayan metallik boyaya sahip.

KoltuklarKoltuklar, müşterilerin normal koşullarda Chanel veya Ferragamo gibi lüks markalardan bekleyeceği bir kaliteyle, yüzyıllık deri işçiliği geleneğinden ilham aldı.Her koltuk yalnızca kaplanmaktan ziyade şık bir şekilde özel olarak tasarlandı. Kapitone paneller eşsiz bir his uyandırırken 'smokin' tarzı dikişler kaliteli görünümü zenginleştiriyor.

DeriDeri; dokunulduğunda yumuşaklık, oturulduğunda rahatlık hissi verecek ve lüks görünecek şekilde özel olarak seçildi. Ford, sırçalı lüks Windsor Deriyi seçti. Bu, katı bir seçim sürecinden geçirilerek belirlenmiş ve yalnızca en iyi kalitede deri elde edildi. Doğal izler en aza indirilerek derinin gerçek güzelliğinin göz kamaştırması sağlandı.Bu kaliteye sahip bir sırçalı deride, derinin üst yüzeyindeki kıl hücreleri hala görünebiliyor. Deri Ford'un katı dayanıklılık gerekliliklerini karşılaması açısından pürüzsüz, yarı anilin benzeri bir yüzey sağlaması için hafif bir kaplamaya sahip. Bu şekilde deriye özel yüksek kaliteli bir doğal görünüm kazandırılmış olur.Daha yumuşak ve daha lüks bir his için ekstra işleme adımları eklendi.

Yüksek kaliteli deri pek görünmeyen veya hissedilmeyen alanlarda bile kullanıldı. Sonuç olarak Ford Vignale koltukları çoğu otomobilde bulunan deriden %110 daha fazla deri gerektiriyor.Gösterge panelini kaplayan deri, zarif ve ahenkli bir ambiyans yaratması için seçildi. Vignale'nin katı standartlarını karşılayan tüm deriler üstün yetenekli operatörlerin kesilen derinin her parçasını kontrollü kalınlıkta ayırdığı kesme odasına aktarılıyor. Süreçteki son ve en önemli adımlardan biri ise, zaman geçtikçe tutarlı yüzey görünümünü sürdürmesi için güneşe maruz bırakılan kaplamalı parçaların preslenmesi.

Altıgen panelKolaylıkla ayırt edilebilen altıgen paneller en yüksek düzeyde teknik beceri gerektiriyor. Örneğin, perforajların ve dikiş işlemelerin ahengini ve tutarlılığını her bir panel alanında rahatlıkla görebilirsiniz. Bu hassas işi yalnızca ciddi deneyimi olan döşemeciler başarabilir.

Vignale'ın işçiliği Öne çıkan birkaç nokta

Page 34: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

34 Ford Vignale D E R G I S I

İsveçli mimar Peter Zumthor tüm dünya üzerindeki mimarlar ve tasarımcılar için ilham kaynağı. Hayranları onun mükemmel işçiliği, malzemeler ve özellikleri hakkındaki muazzam bilgisi ve bu malzemeleri inanılmaz derecede yaratıcı kullanımından hayranlıkla söz ediyor. İşçiliği ve malzemelere olan aşkı onu Ford Vignale ekibi içinde bir ilham kaynağı haline getirdi.

Malzeme adamı

Kunsthaus Bregenz, Avusturya

Page 35: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 35

Mimarlığı ve tüm mimarlığın nasıl olması gerektiği hakkındaki görüşü oldukça basit

ve gerçekçi: "Bir işe başladığımda bir binaya dair ilk düşüncem malzeme. Bence mimarlık alan ve malzemeyle ilgili, kağıt ve şekillerle değil."

Zumthor mimarlığın rolü ile ilgili konularda daima açık sözlüydü ve eserlerine soyut entelektüel anlamlar yüklemeye çalışan gazeteci veya akademisyenlerin çabasını boşa çıkardı. Bu durumun mütevazı özgeçmişiyle büyük bir ilgisi var. Çalışmaya bir marangoz çırağı olarak başladı. Bu durum, İsveç'in Graubünden Kantonu'nda yerel halkla olan güçlü bağlarını

açıklayabilir. Global şöhretine ve birçok uluslararası çalışmasına rağmen Zumthor bugüne kadar atölyesini küçük bir İsveç kenti olan Haldenstein'da (resmi nüfusu 1001) tutmuştur ve burada yaklaşık 30 kişilik personeliyle çalışıyor. Günümüzün en büyük ve en güçlü inançlara sahip mimarlarından biri oldukça mütevazı bir hayat sürüyor.

Zumthor mimarlığın duygusal bir deneyim olduğuna ve binaların, entelektüel anlam yüklenmeden hissedilmesi gerektiğine inanıyor. Bu yüzden belki de kariyeri boyunca en beğenilen binalarının İsviçre'nin büyüdüğü

yerinde bulunması ve yapıldıkları yerdeki küçük topluluklarda bütünleştirici bir rol oynayacak şekilde tasarlanması tesadüf değil. Bunlar arasında Churwalden'da bir ilkokul, Kanton'un merkezi Chur'da bir huzurevi, Chur'daki sanat müzesi ve mütevazi bir şekilde tasarlanan muhteşem Saint Benedict Şapeli bulunuyor. Bu bina, Sumvitg dağ köyünde bir çığ sırasında yıkılan orijinal şapelin yerini aldı. Tüm bu binalar meslektaşları tarafından takdir edilmekte ve Zumthor için daha da önemlisi, bu binalarda çalışan ve yaşayan insanlar binalarda bulunmaktan keyif alıyor.

VIGNALE SİMGESİ

Hannover Expo, Almanya

Page 36: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

36 Ford Vignale D E R G I S I

Saint Benedict Şapeli, İsviçre

Page 37: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 37

Mütevazı hassasiyet Birçok kişi Zumthor'un binalar konusundaki derin anlayışının ve farklı bina malzemelerinin hassas kullanımının tarihi anıtların korunması göreviyle İsveç yerel yönetiminde çevreci bir mimar olarak çalıştığı ilk işi sırasında ortaya çıktığını düşünüyor. Doğru olsa da olmasa da Zumthor'un Allmannajuvet, Norveç'teki Çinko Madeni Müzesi gibi mevcut birçok prestijli projesinde görüldüğü üzere eserlerini günümüze kadar taşıyan bir kalitesi var.

Allmannajuvet, Storelva nehrinin kıyısında bulunan uzak bir ormanlık kanyon alanıdır. 19. yüzyılın sonlarında büyük bir çinko madeni sahasıydı ve günümüzde bölge müzesinin bir ek binası olarak kullanılıyor. Zumthor'un tasarımı eserlerinde yinelenen en az üç temayı bir araya getiriyor: Maden, yerel endüstriyel mirasın önemli parçalarından olduğu için sahanın yerel tarihi önemine hassasiyetle yaklaşmak. Ayrıca, pratiklik üzerine mütevazı bir şekilde odaklanmak: Zumthor'un binası bu alanı daha fazla sayıda ziyaretçinin erişimine açacak.

'Konumu yalnızca

düşünmekle kalmam.' diyor. 'Ziyaret ederim,

çünkü bu fiziksel bir deneyim.'

Sonuncusu, fakat en az diğerleri kadar önemli olan ise kanyonun sarp arazisini mükemmel bir şekilde tamamlayan binaların oluklu çatıları gibi yerel düzene saygı göstermek. Bu yaklaşım, güzelliği sade ve şeffaf hale getiriyor.

Fiziksel deneyimZumthor'un projelere duygusal yaklaşımı, planlama aşamasında bina sahasıyla aşina olmasının onun için neden önemli olduğunu düşündüğünü de açıklıyor. Konumu yalnızca düşünmekle kalmam. Ziyaret ederim, çünkü bu fiziksel bir deneyim." Binalarının çevrelerine karşı duyarlılığını korumasına olan kararlılığı Zumthor'un en ünlü uluslararası çalışmalarından biri olan Bregenz, Avusturya'daki Konstanz gölüne bakan cam ve betondan küp Kunsthaus'da (Sanat Galerisi) görülebilir. Peter Zumthor şöyle açıklıyor: "Dışarıdan bakıldığında bina bir lamba gibi görünüyor. Gökyüzünün değişen ışığını ve gölün pusunu içine çekiyor. Görüş açısına, gün ışığına ve hava koşullarına göre ışığı ve rengi yansıtıyor."

PETER ZUMTHOR KİMDİR?

• 1943'te İsviçre'nin Basel şehrinde doğdu.

• Bir doğramacının oğlu. 15 yaşındayken marangoz çırağı oldu.

• Yerel sanat okulunda ve değişim öğrencisi olarak New York'taki Pratt Institute'ta okudu.

• 1979'da kendi mimarlık firmasını kurdu. • Hızlı başarısı kısa sürede uluslararası

çalışmaların önünü açtı. • Günümüzde, dünyanın yaşayan en

büyük mimarlarından biri olarak görülüyor.

• Önemli ödülleri arasında Pritzker Mimarlık Ödülü (2009) ve RIBA Kraliyet Altın Madalyası (2013) bulunuyor.

• Kariyeri boyunca Los Angeles'tan Münih'e lider üniversitelerde eğitim verdi.

• 1996'dan bu yana İsviçre İtalyan Üniversitesi'nde Mimarlık Akademisi Profesörü.

Therme Vals, İsviçre

Page 38: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

38 Ford Vignale D E R G I S I

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalarda gösterilen model konsept otomobildir ve son üründen farklıdır.

Ford S-MAX Vignale gelecek sene piyasaya sunulacak. Ancak bugün Ford Vignale Dergisi sizlere bir önizleme sunuyor: Ford S-MAX Vignale konsept, galeri sürümünün yolunu açan bir otomobil. Bu gösterişli Sportif Etkinlik Aracı, yedi koltuklu bir otomobilin sıradan bir aile MPV aracının ötesine nasıl geçebileceğini gösteriyor.

EN GENİŞ HALİYLE FORD VIGNALE

Ford S-MAX Vignale konsept, ilk izlenimi doğruluyor. Karakteristik profili ve

tavanının dinamik kavisini fark ettikten sonra gözleriniz, dikkatleri üzerine çeken koyu mat metalik kaplamalı ve cilalı alüminyum gövdeye sahip Vignale altıgen tasarımına ve şık ızgaraya gidiyor. Otomobilin ön kısmında bulunan diğer dikkat çekici Vignale özellikleri arasında benzersiz sis farları ve sofistike adaptif LED farlar bulunuyor. Yan dikiz aynaları krom dış

Zarafet önce gelir: Hafif eğimli tavan hattıyla tamamlanan uzun, ince tasarım.

Page 39: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 39

S-MAX VIGNALE KONSEPT

Page 40: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

40 Ford Vignale D E R G I S I

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalarda gösterilen model konsept otomobildir ve son üründen farklıdır.

kaplamaya sahip ve ekstra konfor için entegre sinyal lambaları ısıtmalı olup hafıza işleviyle donatıldı. Son dokunuş olarak ise yedi koltuklu Ford S-MAX Vignale konsept otomobil, 21 inçlik premium boyalı alaşım Vignale tekerleklerle tamamlanıyor.

Modern lüks İç kısmına gözatın: Üç sıraya bölünmüş toplamda yedi koltuk ve oldukça fazla alan. Son derece pratik bir aile aracı olmasının yanı sıra, Ford S-MAX Vignale konsept otomobil adeta ışık saçıyor. Şık altıgen kapitone, zarif krom ve baktığınız her yerde deri ayrıntılar bulunuyor: Dilerseniz buna bir başkanın sahip olduğu lüks diyebilirsiniz. Araba paspasları bile modern bir lüks hissi yayıyor.Sunduğu lüks his, özel Ford Vignale kabartmalı yumuşak deri koltuklarla daha da geliştiriliyor. Sürücü koltuğu 10 farklı şekilde ayarlanabiliyor, hafıza işlevine sahip muhteşem bir konfor sunuyor. Sport Plus köpük tasarımlı koltukların gözenekli olması sayesinde sürücü ve ön koltuktaki yolcu sıcak yaz günlerinde serinlerken, kış aylarında entegre ısıtma işleviyle ısınıyorlar. Araçlar arası iletişim gibi gelişmiş işlevler için ise teknolojiyle donatılıyor. Tablet cihaz yerleştirme istasyonları yolcuların hemen önünde bulunan ikinci sıra koltuk arkalarına

Son dokunuş için şık Ford Vignale referansları.

Yan dikiz aynalarında entegre sinyal işlevleri vardır.

Tasarım her şeyi anlatıyor: Ford S-MAX Vignale konsept otomobil gerçek bir Sportif Etkinlik Aracı.

Page 41: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 41

' Oldukça pratik bir aile aracı olmasının yanı sıra, Ford S-MAX Vignale konsept otomobil adeta zarafet saçıyor'

Page 42: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

42 Ford Vignale D E R G I S I

' Ayrıntılar ve renk kullanımı birinci sınıf kanepeler gibi mobilya tasarımının en yeni trendlerinden ilham aldı. Bu, elde dikilmiş, inciyi andıran deri ve ince, modern hatlar anlamına geliyor. Otomobilin her noktasında işçilik üst düzeyde'

Page 43: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 43

Soru

mlu

luk

Red

di: B

u sa

yfal

arda

gös

teri

len

mod

el k

onse

pt o

tom

obild

ir ve

son

ürün

den

fark

lıdır.

yerleştirildi ve akıllı esnek oturma konsepti, yolcular için mümkün olan en fazla alanı sağlamak üzere ince koltuk teknolojisini kullanıldı.

En son trendlerİç kısımdaki koyu renk paleti dış kısmın açık rengini tamamlayarak mevcut trendlere uyum sağladı. Ayrıntılar ve renk kullanımı birinci sınıf kanepeler gibi mobilya tasarımının en yeni trendlerinden ilham aldı. Bu, elde dikilmiş, inciyi andıran deri ve ince, modern hatlar anlamına geliyor. Otomobilin iç kısmının her noktasında işçilik üst düzeyde. Direksiyonda ve gösterge panelinin yolcu kısmında dokuma kumaş kabartmalı alüminyum kullanıldı. Metalik yüzey sıcak tonlarla kontrast oluşturuyor ve merkez ekranın üst kısmında bulunan fırçalanmış panelde alüminyum

Vignale yazısı yer alıyor. İç kısımda özellikle de gösterge panelinden arka bagaj bölümüne dek uzanan tek renkli deri sayesinde adeta bir salon hissiyatı var.

Sessizliğin sesiFord S-MAX Vignale konsept otomobilin sunduğu lüks neredeyse tam bir sessizlikte deneyimlenebiliyor. Akustik cam sayesinde motorun istenmeyen sesini önlüyor ve Ford Aktif Gürültü Önleme sistemi potansiyel dizel motor seslerini filtreliyor. Hatta, araç içinde bulunan Sesli Kumanda ve Dokunmatik Ekran özellikli Ford SYNC sistemine fısıldayarak komut verebiliyor ve sistemin sizi duymasını sağlayabiliyor. Bu konsept otomobil, Avrupa’daki seçkin FordStore'larda yerini alacak Ford S-Max Vignale’ın üretim sürümü için umut vaat ediyor.

İçinizi ısıtan karşılama: Minimalist gösterge paneli ve merkez konsol birçok yüksek teknoloji özelliği sunuyor.

Size başkan olma hissi yaşatan lüks: Şık altıgen kapitone ayrı arka koltuklar.

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalarda gösterilen model konsept otomobildir ve son üründen farklıdır.

Page 44: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

44 Ford Vignale D E R G I S I

Page 45: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 45

MOVEmentFilm, moda, dans ve Ford Vignale bir arada

MOVEment, ünlü tasarım markaları (Prada, Calvin Klein Collection ve Alexander McQueen gibi), öncü yönetmenler ve meşhur koreograflar ve dansçıların yeteneklerini bir araya getiren, yedi kısa filmden oluşan bir seri.

MOVEment projesi bu yıl ilkbaharda dünyanın en ünlü bale tiyatrolarından Londra merkezli Sadler's

Wells ve Ford Vignale ile birlikte tanıtıldı. Sadler's Wells'deki gala etkinliği Ford Mondeo Vignale'ın ilk kez halka tanıtıldığı etkinlik oldu.

MOVEment, Londra'nın yaratıcı ve kültürel çevrelerinin simgesi haline gelen Jefferson Hack'in yarattığı konseptlerden biri. Bu konsept yalnızca sıradan bir fikir değil, Hack'in uzun süreli tutkularından biri olma özelliği taşıyor. Montevideo, Uruguay'da doğan Jefferson Hack, London College of Printing'de okumak için Londra'ya geldi. Henüz 19 yaşındayken Dazed & Confused (şu anda Dazed) dergisini kurdu. Bu projeyi Another Magazine adlı dergiyi yayımlayan Dazed Group bünyesinde geliştirdi. Ancak Jefferson'Dazed & Confused (şu anda Dazed ) dergisini kurdu. Bu projeyi Another Magazine adlı dergiyi yayımlayan Dazed Group bünyesinde geliştirdi. Ancak Jefferson'ın asıl odaklandığı yalnızca içerik yayımlamak değil; gazetecilik, film, fotoğrafçılık, televizyon ve dijital medyada yeni, ileriye dönük fikirler bulmaktı. Kısacası, Jefferson Hack yaratıcı fikirlerle dolu ve MOVEment, hayata geçirdiği birçok faydalı oluşumdan yalnızca biriydi.

"Fikir, koreograflar ile tasarımcıların, vücudun kamerayla olan ilişkisini düşünerek film ortamında birlikte çalışmalarını görme isteğinden doğdu. Projede yer alan tasarımcılar ısmarlama kostümler yaptı. Sonuç olarak moda ve dans arasındaki uzun süreli diyaloğa zamanında ve ilham verici bir güncelleme sunan yedi film ortaya çıktı. Jefferson'ın fikrini açıkladığı gibi "Moda ve dans arasında daima inanılmaz bir tarihi diyalog vardı çünkü her ikisi de vücutla ilgilenen sanat şekilleri. İçinde bulunduğumuz video çağında modanın, dansın ve filmin en iyilerini, ekrana taşınmak üzere hazırlanacak bir seride bir araya getirmek istedim. Bazı eşleşmeler tanışma randevusu gibi olurken bazıları zaten birbirini tanıyordu, ancak hepsi ortaya yeni ve orijinal bir şeyler çıkarmak için eşleşmişti."

Ford Vignale en başından beri MOVEment projesinin iş ortaklarından biri. Bu ortaklık iyi bir amaca hizmet ediyor: Proje, Ford Vignale’a hem Vignale hem de MOVEment için büyük önem taşıyan kaliteli tasarım ve işçilik temalarını keşfetmek ve ifade etmek üzere ideal bir iş ortaklığı imkanı sundu. Ford Vignale, bu işbirliğinin yanı sıra Koreograf Jasmin Vardimon, yönetmen Matthew Donaldson ve şapka tasarımcısı Stephen Jones olmak üzere üç başarılı sanatçı tarafından gerçekleştirilen performanslardan birinde özel bir iş ortaklığı yaptı. Stephen Jones yıllardır İngiltere'nin stil ve kültür simgelerinden birisi. Öne çıkan, radikal estetik anlayışı onu dünyanın en ünlü şapka tasarımcısı haline getirdi ve 2009'da dünya çapında katılım rekorları kıran Victoria & Albert Museum için şapka 'antolojisi' düzenledi. Ford Vignale filmin vazgeçilmez unsurlarından biri olma özelliğini taşıyor. Filmde 'yardımcı başrolün' tadını çıkaran bir Ford Mondeo Vignale, Ford Vignale tasarımcısı Erika Tsubaki ve performansın gerçekleştirilmesi için işbirliği yapan Ford Vignale ekibi yer alıyor.

www.anothermag.com/movement

VIGNALE SANAT

Page 46: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

46 Ford Vignale D E R G I S I

Cuma

Bertrams Guldsmeden Hotel

İniş Klasik Danimarka ulaşım verimliliğiyle trenler Kastrup havalimanından şehir merkezine her beş dakikada bir kalkıyor ve sizi Nørreport İstasyonu'na 15 dakikada bırakıyor.

Check-in Dünyanın tasarım merkezlerinden birini ziyaret edip premium tercihiniz Radisson Blu Royal Hotel'de konaklayarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. 1950'lerin bu çelik simgesi, ön cephesinden mobilyalarına ve çatallarına kadar her ayrıntısıyla mimar Arne Jacobsen tarafından tasarlandı. www.radissonblu.com

17:00

18:00

Daha uygun bütçeli bir yer mi arıyorsunuz? Tasarım şölenini Vesterbrogade 107'deki Bertrams Guldsmeden Hotel'de de yaşayabilirsiniz. Daha az endüstriyel, daha hyggeligt, yani konforlu, ve Zen tarzında Danimarka serinliğinden bahsediyoruz. www.guldsmedenhotels.com

Daha mütevazı bir fiyat için Frederiksberg Allé 7'de bulunan sade ama şık Hotel Sct Thomas'ı deneyin. Konumu Kopenhag'da, yemeğin kalbinin attığı yer olan meşhur Vesterbro ile Værndedamsvej arasında bulunuyor. Şık olmasıyla birlikte ödediğiniz her kuruşun da hakkını veriyor. www.hotelsctthomas.dk

Şehir merkezine gitme vakti… Biraz dinlendikten sonra kısa bir aperatif vakti. Çok sayıda hipster barıyla Vesterbro Cuma geceleri oldukça kalabalık. Viktoriagade 8 B-C'deki ödüllü mikro bira fabrikası minimalist Mikkeler Bar'ı ve geniş Danimarka tasarımı, gerçek şömineleri ve lüks deri kanepeleriyle Lidkoeb'i gerçekten çok sevdik.

19:00

KOPENHAG'DA 48 SAAT

'City of Spires' modern yaşamın kısa molaları için üretilmiş olabilir. Kompaktlığı, dolup taşan harika kültürü, restoran ve mağazaları, hareketli sokakları ve gece hayatıyla Kopenhag eksiksiz bir şehir. Fakat rahatlamaya çalışırken tüm bunları tek bir hafta sonuna sığdırmak ciddi bir planlama gerektiriyor. O yüzden şimdi kemerlerinizi bağlayın...

Page 47: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

ŞEHİR ARAMA

Ford Vignale D E R G I S I 47

Kødbyens Fiskebar

Salon 39

...yemekten önceYemeklere düşkün her ziyaretçi Noma'yı bilir (sayfa 51'deki ayrı metne bakın), ama burası Kopenhag'da yemek yenilecek çok sayıda mükemmel mekandan sadece biri. Yerel bir hava sunan iki mekan daha bulunuyor:

Flæsketorvet 100'deki Kødbyens Fiskebar belki de şehirdeki en iyi deniz ürünleri yemeklerini sunuyor. www.fiskebaren.dk. Kopenhag'ın en eski meydanlarından biri Gråbrødretorv 1'de bulunan Peder Oxe ise yüksek tavanlı bir yapıda çağdaş iç tasarıma sahip ve bu tasarım modern bir dokunuş eklenmiş olan geleneksel menüsünü yansıtıyor. www.pederoxe.dk

21:00

Günü bitirmeden önce Sizin için uzun bir hafta olmuş olsa gerek, ancak günü bitirmeden önce Kopenhag'ın çok sayıdaki gece barlarından birine uğrayın. Frederiksberg'de (resmi olarak ayrı bir şehir) Vodroffsvej 39'da bulunan Salon 39 gibi bir bara uğrayıp rahat atmosferli ortamda plaklar eşliğinde bir viski kokteylinin tadını çıkarabilirsiniz. www.salon39.dk

23:00

KOPENHAG'DA 48 SAAT

Page 48: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

48 Ford Vignale D E R G I S I

Mağazalara koşunGece güzel bir uykunun ardından sabah mağaza terapisine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Kopenhag'da alışverişe gitmek demek tasarımcı alışverişine gitmek demek. Nereye giderseniz gidin, modaya uygun bir tasarımcı mağazası bulabilirsiniz, bu işin en eğlenceli kısmı ise kendi zevklerinize uygun olan mağazaları keşfetmek. Zamanınızı değerli kullandığınızdan emin olun: Keşfinizi kentin simgesi olan tasarım adreslerinden birine giderken yapabilirsiniz.

Klubiensvej 22'deki Pakhus 48; GRID, Fritz Hansen ve Kvadrat gibi ikonik markaların galerilerinin bulunduğu kalıcı bir tasarım sergisi. www.pakhus48.dk

Designer Zoo, 137 Vesterbrogade. Eskiden bir sosis fabrikası olan bu mekan her yerde karşılaşabileceğiniz mobilyadan seramiğe, mücevherden örgü işlerine kadar her şeyi satan tasarımcılardan daha havalı tasarımcılara ev sahipliği yapıyor. www.dzoo.dk

Kahve10-11 arasında bir saatlik alışverişin ardından kahve/kahvaltınızı neden sabah saatlerinizin öne çıkan etkinliği haline getirmiyorsunuz?Kahveniz sizin için önemliyse Coffee Collective

10:00

11:00

Cumartesi

için biraz zaman ayırmak isteyeceksiniz. Şehirdeki üç farklı konseptle bu ekip kahvelerini sunmaları ve edinmeleri açısından kendilerine yüksek hedefler koyuyor. www.coffeecollective.dk

Öğle yemeği deyince: smørrebrødSmørrebrød (açık sandviç) olmadan hiçbir Kopenhag turu tamamlanmış sayılmaz. Ulusal Galeri yakınlarındaki Aaamanns turistlerin dolup taştığı bir yer değil. Orada bu Danimarka klasiğinin leziz modern bir halini bulabilirsiniz. www.aamanns.dk

Cinayet ve entrika Danimarka, neredeyse tasarımla olduğu kadar kaliteli TV programlarıyla da ünlü. En sevdiğiniz programın çekildiği birkaç yeri gezerken aynı anda Kopenhag turunu

13:00

14:00

sürdürmek nasıl fikir? Nordic Noir Tours Cumartesi öğleden sonraları iki tur düzenliyor: birisi Borgen'in çekildiği yerler ve diğeri Forbrydelsen ile Bron/Broen'in çekildiği yerlerin karışımı. www.nordicnoirtours.com

Kokteyl isteyen?Otele kısaca uğradıktan sonra kokteyl vakti geliyor. Yerel insanlar kokteyli seviyor (çok sayıda mekanın kokteyl sunuyor olması bunun kanıtı). Mekanların en iyilerinden iki tanesi Værnedamsvej 5'teki Granola ve Nybrogade 10'da işareti bile bulunmayan bir kapının ardında saklı, muhabbetine doyum olmayan Ruby.

18:30

Pakhus 48 Aamanns

Coffee Collective

Page 49: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 49

Kopenhag geceleri

...akşam yemeğiÖnceki akşamın modern mutfak lezzetlerini değiştirmek mi istiyorsunuz? Fælledvej 9'da bulunan Burger & Bun'a gidin. Klasik burgerler, modaya uygun tasarlanmış bir mekan ve (yalnızca Kopenhag'da) Michelin yıldızlı bir şef.

...deniz kızları çağırıyorTamamen rahatladığınıza göre kalp hızınızı yeniden artırmanın vakti gelmiş demek. Kopenhag'ın kulüp manzarası küçük görünebilir ancak oldukça yüksek kaliteli. Samimi Jolene'dan www.facebook.com/JoleneBar 850 m2'lik alanıyla devasa KB3'e tıklım tıklım olan bölgenin büyüsüne kapılın. 13 metrelik barında bir içki ısmarlamak gerçekten çok kolay. www.kb3.dk Daha yeraltı hissine sahip bir yer arıyorsanız barlara sorabilirsiniz.

21:00

23:00

Burger & Bun

Page 50: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

50 Ford Vignale D E R G I S I

Bir parça temiz hava… Planladığınızdan uzun bir gece olursa geç saatlere kadar dinlenin ve kahvaltıyı yavaştan alarak Frederiksberg parklarında gezintiye çıkıp kafanızı dinleyin. Kopenhag'ın mükemmel Hayvanat Bahçesi de burada bulunuyor.

Son bir lokma… Frederiksberg'de geçirdiğiniz sabahı olağanüstü yemek sokağı Værnedamsvej'de öğle yemeğiyle birleştirin. Dilerseniz Kopenhag'ın Papirøen'daki (Kağıt

11:00

13:00

Adası) temel yemek pazarına doğru yola koyulun.

… Sonunda biraz fikir gıdasıKonaklamanızı Kopenhag'ın çeşitli mükemmel müzelerinden birinde tamamlayın. Yakın zamanda restore edilen, barındırdığı eserler kadar çarpıcı Den Frie Modern Sanat

14:00

Merkezi ile başlayın ve ardından Østre Anlæg Park'tan geçip 15 dakikalık yürüyüşle muhteşem bir neoklasik binada bulunan Hirschsprung Collection'a gidin.

Gitmek zorunda mıyız? Uçuşunuzdan önce vaktiniz varsa akşamüstü hoş bir kanal üzerinde Ved Stranden 10'da bulunan şarap barında akşamüstü harika bir içki alabilirsiniz. Su, huzur ve tarz: son hediyeniz olarak klasik Kopenhag. www.vedstranden10.dk

16:30

DÜNYANIN EN YEŞİL ŞEHRİ?

Konu çevre sorunları olduğunda neredeyse dünyadaki tüm şehirler Kopenhag'a imrenerek bakıyor. Peki bu şehrin bu kadar yeşil olmasının sırrı ne?

Öncelikle hırs. Belediye 2025 yılına kadar karbon kullanımını bırakma konusunda oldukça ciddi. Bu tarihe kadar ticari binalar elektrik tüketimini %20, konutlar %10 azaltacak ve ısı tüketimi genel olarak %20 oranında düşecek.

Bu herkesin elini taşın altına koymasıyla gerçekleşebilir. Gerçekçi bir tahmin yapmak gerekirse 10 yıl içinde Kopenhag'daki tüm gezintilerin %75'i yürümeyle, bisikletle veya toplu taşıma araçlarıyla yapılacak. Elbette otomobiller her şehrin ulaşım karmaşasında ana rolü oynuyor. Kopenhag, 2025 yılına kadar tüm otomobillerin %20-30'unun biyoyakıtla çalışmasını hedefliyor.

Şehirle ilgili olağanüstü özelliklerden biri de gittiğiniz her yerde yeşili hissetmeniz. Her bir sokaktaki bisiklet sürücülerinden iç liman bölgesindeki çeşitli yerlerde yüzme imkanı sağlayan su kalitesine kadar Kopenhag mükemmel bir doğaya sahip. Mayolarınızı getirmeyi unutmayın!

Pazar

Den Frie Modern Sanat Merkezi

Hirschsprung Colletion

Frederiksberg Bahçeleri

Page 51: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 51

NOMA, ŞİMDİDEN BİR EFSANE

Dünyanın en iyi restoranları Kopenhag'da mı bulunuyor? Birçok gastronomi uzmanı öyle olduğunu söylüyor. Öyle olsa da olmasa da Noma'ya (Danca 'Kuzeyli' ve 'yemek' kelimelerinden türemiş) yapacağınız ziyaret, hayatınızda bir kez yaşayacağınız bir deneyim olacak. Şef René Redzepi, oldukça yetenekli ve farklı uluslardan gelen ekibiyle çalışarak egzotik, alışılmamış ve hepsinden önemlisi yerel yemekler sunuyor (örneğin çiçek yaprakları arasına yerleştirilmiş salyangoz şekilli salyangoz krema ve soğan ile pancar). Redzepi'nin mutfağı daha çok bir laboratuvarı andırıyor.Bu mutfak cennetini ziyaret etmek mi istiyorsunuz? Sabırlı olun! Bekleme süresi yaklaşık altı ay.Menüye bakın ve kendiniz karar verin. www.noma.dk Yol tarifi mi gerekiyor? Yoldaki herhangi birine sorun, eminim ki, yerel dünya rekoru şampiyonlarını gururla gösterecekler.

René

Red

zepi

, Pet

er B

rinch

Mik

kel H

erib

aM

ikke

l Her

iba

Page 52: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

52 Ford Vignale D E R G İ S İ

# INLOVEWITHSWITZERLAND since the journey became the reward. Lisa Baker

101_15g_01_ins_winter_15_16_der_weg_hoch.indd 1 01.07.15 14:38

Book now at MySwitzerland.com or call 00800 100 200 30 and prepare to fall in love!

Haut Val de Bagnes, Valais

052_MySwitzerland_FORD2-215_280.pdf 1 29-07-15 14:54

Page 53: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G İ S İ 53

AKILLI SONBAHAR

Asla yeteri kadar elde edemeyeceğimiz ve herkesin değer verdiği tek şey 'zaman'. Günümüzde dinamik dünyada yer alan şirketler ve diğer kuruluşlar ancak size boş zaman yaratırken zamanınızı da eğlenceli kılabilecek bir hizmet sunduğunda başarılı olabilirler. İşte ufukta görünen daha akıllı zaman tasarrufu ve zaman kalitesini artıran girişimlerden birkaçı:

Akıllı telefon, akıllı çözümDünyada insanların en uzun süre çalıştığı yer olduğu söylenen Seul, Güney Kore'de süpermarket devi Tesco sanal manavları tanıttı. Metro istasyonlarındaki posterler her biri kendi QR koduna sahip bir dizi günlük süpermarket ürünleri görüntülüyor. Çalışanlar işlerine giderken akıllı telefonlarını kullanarak istedikleri ürünlerin kodlarını taratabiliyor ve böylece ürünleri evlerine teslim edebiliyor. Yani işten eve döndüklerinde ürünler evlerinde onları bekliyor. Deneme süreci Tesco'nun çevrimiçi satışlarını %130 oranında artırdı ve artık Güney Kore'nin tamamına yayılıyor. Planlar arasında hizmetin Londra gibi diğer şehirlere tanıtılması da bulunuyor. Üstelik, araştırmalara göre insanlar çevrimiçi alışveriş yerine 'sanal' alışverişi tercih ediyor, çünkü sanal alışveriş 'gerçek' alışverişteki insan unsurundan bir parça barındırıyor. Böylece hepimizin istediğini gerçekleştiriyor: Zaman tasarrufu sağlamak ve zahmetsiz bir deneyimin tadını çıkarmak.

Yenilikçiler, hayatınızın en değerli aracından daha fazlasını elde etmeniz için size yeni yollar sunuyor. Nasıl olduğunu bizden öğrenin.

ZAMANI DEĞERLİ KILAR

Tesc

o S

EUL

8:0

0

Page 54: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

54 Ford Vignale D E R G I S I

Mantıklı gelmiyorsa yapmayınDünyanın işletme liderleri içinde Semco CEO'su Brezilyalı Richard Semler radikal düşünce tarzıyla öne çıkıyor. Semco, çalışanlarının işlerine ve yaşamlarına odaklanabilmesini engelleyen bürokratik karmaşıklığı ortadan kaldırmak için elinden geleni yapacak. Bunlar arasında işe gidiş geliş gibi çok sayıda zaman tasarrufu sağlayan büyük ve küçük unsurlar yer alıyor. Semco'nun Sao Paulo'da birkaç ofisi bulunuyor fakat çalışanlar onlara söylenilen yere değil, ulaşmaları en kolay olan yere gidiyor ve orada çalışıyor. Trafik çok kötüyse de evden çalışılıyor. Rush Hour MBA adında bir programları da bulunuyor. Sao Paulo'nun kalabalık saatlerinde trafikte sıkışıp kalmak yerine Semco, işletme uygulamalarından astronomiye, İspanyol tarihine kadar her şey üzerine iki saatlik dersler veriyor. Trafik sakinleştiğinde insanlar evlerine dönüyor ve öğrendiklerini düşünecek vakitleri kalıyor.

Şehir bisikletinin durdurulamaz yükselişiDünya çapında büyük şehirler ve yöneticileri bisikleti benimsemeye başladı. Son sayıma göre dünya çapında 712 şehirde bisiklet paylaşım platformu bulunuyor ve bu da 37.000'den fazla istasyonda yaklaşık 800.000 bisiklet anlamına geliyor.

Londra'da 2014 yılında 10.000 bisiklet ve 700'den fazla alma-bırakma noktasına sahip bisiklet kiralama sistemi kullanılarak 10 milyon yolculuk yapıldı. Bu nedenle doğu-batı ve kuzey-güney yönlerinde

bisikletler için süper otoyol planları yapılıyor. Paris Vélib Çin dışında, dünyanın en büyük sistemi konumunu koruyor. 2013 yılında yapılan 173 milyon seyahatle şu anda her 97 Parisli için bir Vélib bisiklet bulunuyor.

New York'ta özel teşebbüs olan Citi Bike sisteminin yıllık neredeyse 100.000 abonesi bulunuyor ve bu aboneler günlük yaklaşık 35.000 sürüş yapıyor. Sistem yakında Manhattan'ın üst bölgelerine, Brooklyn ve ötesine açılacak.

Vélib

Bik

e P

AR

İS 10

:00

Sao

Paul

oB

REZ

İLYA

18:0

0

712 şehir 800.000 bisiklet37.000 istasyon

Page 55: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

Ford Vignale D E R G I S I 55

Büyük veri nasıl fark yaratıyorNereye bakarsak bakalım, Mantıksal Analiz (Büyük Veri'nin akıllı kullanımı) şirketlerin iş yapma şekillerinde devrim yaratıyor. Kulağa pek hoş gelmeyebilir fakat geliştirmeler hepimizin yaşamında zaman ve boşluk oluşturacak. Mantıksal Analiz yazılımı araç yükleme işlemlerini optimize ederek mağazalarımıza ve süpermarketlerimize ürün tedarik eden kamyon ve nakliye araçlarının %5-10 daha az sefer yapmasını sağlayabilir. Gerçek zamanlı filo güzergahı daha sonra bu kamyonların kat etmek zorunda olduğu mesafeyi %10 daha azaltarak maliyetlerin düşmesine ve çevrenin korunmasına yardımcı olabilir. Tedarikçiler ürününüzü ne zaman teslim edeceklerini daha iyi tahmin edebilir ve böylece siz de bir daha çamaşır makinesi alacağınızda işinizden yarım gün izin almak zorunda kalmayabilirsiniz. Alışveriş yaparken ise en sevdiğiniz mağaza telefonunuza mesaj göndererek yakınlardaki şubenin yol tarifini, algoritmanın sizin zevkinize ve bütçenize uyacağını bulduğu bir üründe özel bir indirim gönderebilir. Bazıları bunu bir "Büyük Birader" olayı, diğerleri ise büyük bir destek olarak görüyor. Her iki şekilde de uzmanlar hemfikir: bu mantıksal analizin yalnızca başlangıcı. Bizi nelerin beklediği hiç kimse bilmiyor.

Taksi çağırmanın modern haliUber gibi gayrı resmi taksi hizmetlerinin tartışmalı durumu ve yasal münakaşalar nedeniyle, geleneksel taksi hizmetlerinin de zamana ayak uydurduğunu görmek çok güzel. Örneğin Barselona, Londra ve Tokyo gibi şehirlerde Hailo uygulaması bulunuyor. Artık rüzgar ve yağmur altında üzerinize su sıçratan taksilere boşuna el sallayarak kaldırımlarda beklemenize gerek yok. Hailo, resmi bir taksi durağına bildirim göndererek beklediğiniz noktaya taksi çağırmanızı sağlıyor, böylece tehlikeli bir taksiciyle karşı karşıya kalma ihtimali ortadan kalkıyor. Kredi kartıyla veya nakit ödeme yapabiliyorsunuz, uygulama daha sonra e-posta adresinize giderleriniz için fatura gönderiyor. Basit ama etkili.

Hai

lo B

AR

SELO

NA

, LO

ND

RA

VE

TOK

YO 12

:00

Page 56: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

56 Ford Vignale D E R G I S I

Sınırların ötesinde düşünmekFord da üzerine düşeni yapıyor. Bir süredir daha akıllı hale gelen otomobil üreticisi insanların hızlı tempolu, karmaşık yaşamları olduğunda çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak mobilite çözümlerine daha çok ihtiyaç duyduğunu fark etti. Ford, bu fikri benimseyerek bu yılın başlarında Ford Akıllı Mobilite programını başlattı. Bu program, müşterilerin geleceğin ulaşım ekosisteminden istediklerinin ve ihtiyaçlarının ne olduğunu tahmin etmek üzere tasarlanmış bir dizi deneyden (başlangıç olarak 25) oluşuyor. Beş kıtada şehirlerde yürütülen deneyler arasında şunlar bulunuyor:• Dokuz saatlik pil ömrüne sahip ve 25 km/sa hıza

ulaşabilen e-bisiklet prototipi. Bisikletler yaklaşan trafikle ilgili uyarıda bulunan ve kolayca Ford araçlarında içeri katlanan arkaya dönük ultrasonik sensör gibi Ford otomotivinden esinlenilen teknolojilerle donatılıyor. En kötü şekilde tıkalı kavşaklarda bile yolunuza devam etmeniz için ideal yöntem.

• Talep üzerine araç paylaşımı, Londra'da başlatılan bu uygulama sayesinde örneğin dakika başına ödeme sistemiyle otomobil kiralayıp şehrin her yerine tek yönlü seyahat edebilirsiniz. EcoBoost güç aktarma mekanizmalı Ford Focus Elektrikli araçlar ve Ford Fiesta'lardan oluşan bir filo kullanarak sistem trafik sıkışıklığının ve kirliliğin azaltılmasına yardımcı oluyor.

• Park alanı bulma yardımcısı, şu anda ABD Atlanta'da test ediliyor ve çoğu Ford aracında zaten bulunan sürücüye yardımcı sensörleri herkes için çalışmaya hazırlıyor. Şehirde bir park alanı ararken sensörler açık park alanlarını arar ve bu bilgiyi diğer sürücülerin erişebildiği bulut veritabanı ile paylaşıyor. Boş bir alan bulduğunuzda alanı rezerve edebiliyor ve ilgili alana gidebiliyorsunuz. Oldukça basit ve sosyal.

Hedefe ulaşmakBelki de dışarıda kullanılacak en kullanışlı uygulamalar A noktasından B noktasına en kısa sürede, en az stresle ve en güvenilir şekilde gitmemizi sağlayan uygulamalar. Halkın talebi bu tarz uygulamaların giderek daha da iyi hale gelmesini sağlıyor. New York City'nin Exit Strategy örneğini inceleyelim. Bu küçük işe gidiş geliş harikası A noktasından B noktasına en hızlı şekilde gitmenizi sağlamak adına hedefinize en etkili şekilde varmanız için farklı ulaşım yöntemlerini kullanmanıza yardımcı olan Citymapper, Londra'da istasyonun hangi girişini, hangi asansörünü ve hangi çıkışını kullanmanız gerektiğini söyleyen First off the Tube, Google maps ve iPhone maps gibi geleneksel akıllı telefon sokak navigasyonu uygulamaları gibi eski akıllı konseptleri birleştiriyor. Etkileşimli metro ve otobüs haritaları, üzerinde adreslerin yazılı olduğu sokak haritası ve optimum metro girişleri, platform konumu ve çıkışı bilgilerini sunuyor. Şebekenizin olup olmaması önemli değil, uygulama metroda da çalışıyor.

City

map

per

LON

DR

A 14

:00

Man

hatt

an N

EW Y

OR

K 18

:00

e-bi

sikl

etle

r

Page 57: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

D i v e r s i t y o f s t y l e

Iroko by

www.blackedit ion.com

1243_Black Edition_Romo Holland Advert_AW.indd 1 23/07/2015 18:52

Page 58: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

www.lacoste.com

Page 59: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

www.lacoste.com

Page 60: Turkish Ford Vignale Magazine | Launch Issue

2153,5 107,5

M A G A Z I N E

CHARLIZE THERONSTYLE & SUBSTANCE

INTERVIEW

PAGE 22.FORD VIGNALE MAGAZINE

Cra smanship is a key facet of Ford Vignale cars. From the special paintwork to the elegantly styled seats and meticulously selected leather.

See from page 30.

www.ford-vignale.com#FordVignale

67425_PEL_S-MAX_UK_cover.indd 1 20-08-15 10:17