Turkish Ford Vignale Magazine #3

of 60 /60
MICHAEL FASSBENDER JENERASYONUNUN MUHTEMELEN EN İYİ AKTÖRÜ D E R G İ SAYFA 20. RÖPORTAJ FORD VIGNALE 2016 CENEVRE OTOMOBIL FUARI’NDA

description

 

Transcript of Turkish Ford Vignale Magazine #3

Page 1: Turkish Ford Vignale Magazine #3

215215 3,5 107,5

MICHAEL FASSBENDERJENERASYONUNUN MUHTEMELEN

EN İYİ AKTÖRÜ

D E R G İ

SAYFA 20.

RÖPORTAJ

FORD VIGNALE DERGİSİ

Her Ford özel bir sese sahiptir. Ford Vignale, namı diğer Ses Uzmanı Ralf Heinrichs tarafından tasarlanmış özel bir sese sahiptir. Çalışmaları ve ilham aldığı unsurlar hakkında bilgi edinin.30. sayfaya bakın.

FORD VIGNALE

2016 CENEVRE OTOMOBIL FUARI’NDA

FORD FORD FORD VIGNALEVIGNALEVIGNALE

2016 CENEVRE 2016 CENEVRE 2016 CENEVRE

OTOMOBIL OTOMOBIL OTOMOBIL FUARI’NDAFUARI’NDAFUARI’NDA

F O R D M O T O R C O M P A N Y S U N A R

67757_PEL_VIG3_COVER_TR.indd 1 19-02-16 16:00

Page 2: Turkish Ford Vignale Magazine #3

KALİTE İÇİN ZAMAN

Zaman hepimiz için çok değerli. Bu nedenle, dergimize ayırdığınız zaman için size teşekkür ediyor ve Ford Vignale Dergisi’nin yeni

sayısına hoş geldiniz diyorum. Bildiğiniz üzere, zamanı verimli kullanmak Ford Vignale deneyiminin temel özelliğidir. Bu deneyim size özel, Vignale Müşteri İlişkileri Yöneticiniz ile birlikte kişiselleştirilmiş bir hizmet sunar. O yüzden yeni sayımızda da dergimizde bol miktarda akıllı ve zaman tasarrufu sağlayan fikirler bulabileceksiniz.

Albert Einstein’ın teorisine göre zaman, Uluslararası Hava İstasyonu’nda (ISS) Dünya’dan daha yavaş ilerliyor. Yani bu da teorik olarak, bir gününüze daha fazla iş sığdırabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak Ford, ISS’yi zamandan tasarruf etmek için değil başka bir Ford Vignale ilkesi olan kaliteyi iyileştirmek için kullanıyor. ISS kozmonotları, gelişmiş Ford iletişim teknolojisini kullanarak gelecekteki Ford otomobillerinin bağımsız bir sürüş gerçekleştirmesini sağlıyor (Sayfa 6). Çünkü biz bu teknolojinin kalitesinin kusursuz olmasını istiyoruz.

Kalite peşinde olmak, bu derginin tamamında bahsedilen bir tema. Biz de bu temaya uygun olarak yeni sayımızda kapak yıldızımızı, her sahnedeki ayrıntıların mükemmel olmasını takıntı haline getirmiş bir aktör olan Michael Fassbender olarak seçtik.Valensiya’daki Ford Vignale Kalite Merkezi’ndeki uzmanlar kendilerini bununla özdeşleştiriyor. Kişisel bir dokunuş ekleyerek, bir Ford Vignale müşterisinin hak ettiği ve beklediği kaliteyi garanti ediyorlar (sayfa 40).

Ford Vignale olarak ailemize iki yeni SUV (Ford Edge Vignale ve Ford Kuga Vignale) ekleyeceğimiz ve Avrupa’da yeni FordStore’lar açacağımız için bu yıl bizim için heyecan verici bir yıl olacak. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Ford S-Max Vignale’i gururla sunacağız.Bahsettiklerimizin tümünü dergimizin 6. Ve 7. sayfasında bulabilirsiniz. Okurken keyif almanız dileğiyle…

Jim Farley Ford Europe CEO'su

EDİTÖRDEN

Page 3: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Vehicle shown may not represent full UK or Ireland specification.

Ford Mondeo Vignale'den sonra pazara sunulan ikinci Ford Vignale olan Ford S-MAX Vignale'in yarattığı farkı görecek ve hissedeceksiniz. Ford Mondeo Vignale'de olduğu gibi Ford S-Max Vignale de son teknoloji lüks iç tasarımı, ince işçiliği ve elbette kişiselleştirilmiş Ford Vignale hizmetiyle birlikte sunuluyor. Aynı zamanda, yolcular ve bagaj içinde geniş bir alan sağlıyor. Görün, hissedin ve keyifle sürün.

Page 4: Turkish Ford Vignale Magazine #3

4 Ford Vignale D E R G I S I

KÖLN'DEN MİLANO'YA KADARFord Avrupa'nın şehri olan Köln'den çıkan Ford Mondeo Vignale’i güzel İsviçre'den geçip tasarım severler için en önemli etkinlik olan ve yeni Ford tasarımlarının sergilendiği, dünyanın tasarım başkenti ve Tasarım Haftasına ev sahipliği yapan Milano'ya taşıyoruz.

12

KÜRESEL TREND: BÜYÜK VERİVeriler her yerde. Verileri toplama ve analiz etme konusunda daha iyi ve daha hızlı oluyoruz. Peki, büyük verinin yaşamımıza getirdiği olumlu değişiklikler nelerdir? Hepsini açıklayacağız.26

DAHA AKILLI SEYAHATLER: CENEVRE OTOMOBİL FUARIYılın en önemli otomobil fuarı.06FORD DÜNYASIBugünün trendleriyle, geleceğin odak noktası.08 EVİM AKILLI EVİM

Evinizin akıllı olmasını ve bolca zaman kazanmayı mı istiyorsunuz? Ev hayatınızı iyi, kolay ve zaman açısından mümkün olduğunca verimli hale getirmeniz için en yeni uygulamaları ve araçları göstereceğiz.

52

MÜKEMMEL SÜRÜŞValensiya'daki Ford Vignale Kalite Merkezi'nde her Ford Vignale, fabrikadan çıkmadan önce sıkı testlere tabi tutulur. Sadece %100 başarılı olan bir Ford Vignale kullanımınıza sunulur.

42

Page 5: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 5

İÇİNDEKİLER

MICHAEL FASSBENDERSteve Jobs, X-Men ve 12 Yıllık Esaret filmlerinden tanıdığımız Fassbender, muhteşem oyunculuğu ve gerçek bir işkolik olarak rahatlamak için neler yaptığı hakkında konuşuyor.

SES UZMANIMIZLA TANIŞINRalf Heinrichs, birçok Ford modelinde duyduğunuz seslerden ve özel Ford Vignale seslerinden sorumludur. Motordan bir kapının kapatılıp kilitlenmesine kadar. Bay Heinrichs nasıl çalışır? Ve hangi seslerden ilham alır?

EN İYİ AMİRAL MAĞAZALARParis'te Hermès, Londra'da Damien Hirst, Milano'da Valentino ve tabii ki Barcelona'da FC Barcelona… Avrupa'daki en iyi amiral mağaza yelpazesi. Bu sadece alışveriş değil, bu bir deneyim! Artı: Yepyeni FordStore'lar.

20

30 36

Yayıncı: Ford Europewww.ford-vignale.comYapımcı: Pelican CustomDelflandlaan 41062 EB AMSTERDAMHollanda+31 20 7581000www.pelicancustom.comPelican Custom: Frank Kloppert,Jeannette Stavorinus,Raymond van Buuren, Juliette Hoijtink,Elizabeth Zesjkova, Sofie VermootenGenel Yayın Yönetmenleri: Catherine Blee (Ford Europe),Hans VerstraatenSanat Yönetmeni: Jaap SinkeYardımcı Sanat Yönetmenleri: Mervyn Hall,Danny van den IJssel (koordinasyon)Editörler: Tom Collingridge, IFA Amsterdam,Jens Holierhoek, Alexander SchlangenRedaktörler: Diane Baumann, Peter McSean, Özlem TopaloğluFotoğraflar: Rob van Hazendonk, Michael Jefferson,Adam Quest, Matt Canning, Christian Rolfes, Georges van Wensveen, Getty ImagesReklam Direktörü: Paul Laurey (Pelican Media)Yapım Yönetimi: Daniëlle van Tol

Telif HakkıFord Vignale Dergisi, Ford Europe tarafından yayınlanmaktadır. Önerileriniz, sorularınız veya yorumlarınız için e-posta yoluyla Pelican Custom ile iletişime geçin: [email protected]. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Bu yayının hiçbir bölümü Ford Europe ve Pelican Custom'ın önceden yazılı izni olmadan çoğaltılamaz ve/veya baskı, fotokopi, ses kaydı, İnternet veya başka bir yolla yayınlanamaz.

LİZBON'DA 48 SAATMükemmel yemekler, mükemmel alışveriş, mükemmel kültür. Portekiz'in başkentine hoş geldiniz!46

Page 6: Turkish Ford Vignale Magazine #3

YENİ FORD VIGNALE MODELLERİ CENEVRE OTOMOBİL FUARININ İLGİ ODAĞIYılın en önemli otomobil fuarı Mart ayının başında Cenevre’de düzenlenecek. Geniş Ford S-MAX Vignale ve iki kullanışlı SUV modeli Ford Edge Vignale ve Ford Kuga Vignale konseptiyle üç yeni Ford Vignale modeli ilk kez bu görkemli etkinlikte dünya çapında görücüye çıkıyor. Ayrıca, kısa bir süre önce lanse edilen 5 kapılı Ford Mondeo Vignale modeli ve yeni özelleştirilen Ford Vignale Nero da ilk kez resmi olarak görücüye çıkıyor.

FORD EDGE VIGNALE

Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki Ford standında Ford GT gibi yüksek teknolojili

süper otomobiller, yeni Ford Focus RS gibi performansa yönelik hatchback’ler ve Ford Mondeo Vignale gibi lüks modellerin yanı sıra Vignale Koleksiyonu (sonraki sayfaya bakın) gibi özel teşhirler de mevcut.

Ford Vignale serisinin üç yeni ve etkileyici üyesi, 1905 yılından bu yana prestijli bir sahne sunan Cenevre otomobil fuarının parlak ışıkları altında sergileniyor. Üretimine çok kısa bir süre içinde başlanılacak olan yeni Ford S-MAX Vignale, Ford Edge Vignale ve Ford Kuga Vignale

konsepti, Ford Mondeo Vignale’de olduğu gibi son trendleri ve yüksek teknolojiyi yansıtan lüks iç tasarım sunuyor. Bu otomobiller aynı zamanda bir Ford Vignale modelini özel kılan ayırt edici tasarım detaylarıyla öne çıkıyor. Bu önemli unsurları şu şekilde özetleyebiliriz:

Ayırt edici özellikler Ford Vignale serisindeki tüm modellerin

ayırt edici dış tasarım detayları arasında, krom ayrıntılara sahip özelleştirilmiş bir Ford Vignale ızgarası, metalik boya, Vignale armaları ve dikkat çeken alaşım tekerlekler bulunuyor.

İç tasarım Tüm Ford Vignale modellerinde birinci

sınıf, delikli, lüks deriden spor ön koltuklar, deriyle çevrelenmiş bir gösterge paneli, Aktif Gürültü Kontrolü (Mondeo, S-MAX ve Edge modellerinde bulunur), ortam aydınlatması ve Dokunmatik bilgi-eğlence sistemli yenilikçi SYNC 3 vardır.

Parlak fikir Ford Mondeo Vignale, gelişmiş teknoloji

kullanarak sürüş deneyimini daha kolay, daha rahatlatıcı ve daha güvenli hale getiren adaptif LED farlar sunuyor.

6 Ford Vignale D E R G I S I

Page 7: Turkish Ford Vignale Magazine #3

CENEVREOTOMOBİL

Cenevre’de Ford Vignale, Ford Vignale sahipleri için yeni özel avantaj programını lanse ediyor. Bir üye olduğunuz için bir Ford Vignale otomobil sahibi olarak zaten tadını çıkarmakta olduğunuz tüm ayrıcalıklara ek olarak her ay özel yaşam tarzı teklifleri almaya hak kazanacaksınız. Kültür, müzik, seyahat, spor, moda ve daha fazlasını kapsayan etkinliklerin yanı sıra ürünlere ve hizmetlere yönelik özel erişim fırsatından faydalanmak ister misiniz? Sizi bilgilendireceğiz.

FORD S-MAX VIGNALE

Ford, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Vignale Koleksiyonu, ürünlerinin sergileneceği bir Ford Vignale butiği açıyor. Ziyaretçiler bu butikteki ürünleri satın alabilecek. Ford Vignale otomobillerinden ilham alan Vignale Koleksiyonu, Ford Vignale’in lüks ve birinci sınıf işçiliğini günlük yaşamınızın her alanına yansıtan özel olarak tasarlanmış aksesuarlar içeriyor. Ödüllü Vignale Seyahat Çantası, tüm Vignale Koleksiyonu ürünlerinde olduğu gibi kalitenin, işçiliğin ve yenilikçi tasarımın somut bir örneği niteliğindedir. Sergilenen ürünler arasında, Ford Vignale akıllı seyahat deneyimleri konseptini yansıtan, kadınlara ve erkeklere yönelik ürünler bulunuyor.

www.vignalecollection.com

FORD VIGNALE BUTİĞİ

Koltuk sizin Ford Edge Vignale, Ford portföyündeki

üçüncü SUV’nin en lüks modelidir. Bu nedenle, birinci sınıf deri kaplama ön koltuklar, optimum konfor sağlamak için 10 şekilde ayarlama olanağı sunuyor.

Karakteristik lüks özellikler Ford Edge Vignale’de, birinci sınıf

görünümünün bir parçası olarak, sadece Ford Vignale’e özgü bir tasarım olan 20 inç cilalı alüminyum direksiyon simidi ve krom çerçeveli, Vignale Magnetic Grey renginde, dikkat çeken bir bal peteği

ızgara bulunuyor. İki adet 2,0 litrelik dizel motor, manuel vitesli 180 PS ünite ve otomatik vitesli 210 PS motor seçenekleriyle bu SUV ile hareket halindeyken özel hissetmenizi sağlıyor.

Hizmetinizde Her bir Ford Vignale modeli, diğer

unsurların yanı sıra, eller serbest telefon görüşmeleri yapmanıza ve sesli komutlarla müziği kontrol etmenize olanak tanıyan yepyeni bir yerleşik iletişim ve eğlence sistemi olan Dokunmatik ekranlı Ford SYNC 3 ile birlikte geliyor.

ÖZEL YAŞAM TARZI TEKLİFLERİ

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalarda gösterilen model konsept otomobildir ve son üründen farklıdır.

Ford Vignale D E R G I S I 7

Page 8: Turkish Ford Vignale Magazine #3

8 Ford Vignale D E R G I S I

Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanmaÜcretsiz Ford Yaşam için Güvenli Sürüş Becerileri programı aracılığıyla Ford, şimdiden dünya çapında 500.000'den fazla kişiyi eğiterek daha güvenli sürücüler olmalarını sağladı. Bu uygulamalı eğitimin en yeni özelliği olarak Uyuşturucu Madde Etkisinde Araç Kullanma Giysisi yerini aldı. Bu giysi bilim insanlarının yardımıyla, esrar, kokain ve ekstasi gibi uyuşturucu maddelerin etkisinde araç kullanmanın tehlikelerini sürücülere göstermek üzere tasarlandı. Bu özel giysi giyildiğinde, araç kullanırken bu uyuşturucu maddeleri kullanmanın tüm fiziksel yan etkileri (örneğin ellerin titremesi, hayali sesler duyma ve görme bozukluğu) simüle edilebilir şekilde yapıldı. Yaşam için Güvenli Sürüş Becerileri programı şu anda 10 Avrupa ülkesinde yürütülüyor. www.drivingskillsforlife.com

Doğadan alınan derslerGeko, bilim insanlarını büyüleyen bir canlıdır. Bu küçük kertenkele yaklaşık 700 g ağırlığındadır ancak ayak parmaklarıyla 133 kg kaldırabilirler. Bu sürüngen herhangi bir kalıntı bırakmadan neredeyse her yüzeye yapışabilir. Geko kertenkelesini incelemek, otomobil üretimi için yeni yapıştırıcı türleri bulmaya yardımcı olabilir. Geko kertenkelesinin kullandığı "teknolojinin" sırrı çözüldüğünde bu, köpüklerin ve plastiklerin yerine geçebilir ve otomobil üretiminin çevresel etkisini azaltabilir. Ford, 2006'dan bu yana, günümüz zorluklarına yönelik sürdürülebilir çözümler bulmak için başta biyomimikri olmak üzere doğanın sunduklarına bakıyor.

Önemli olan, zamanı harcamamak, onu yatırım aracı olarak kullanmaktır. Stephen Covey

: Yolculuk yapmanın daha kolay yoluMobilitenin geleceğini yenilikçi bir şekilde planlamaya yönelik bir Ford girişimi olan Ford Akıllı Mobilite Planını duymuşsunuzdur. Yeni FordPass uygulamasının piyasaya sürülmesi, bu planın bir parçası. Bu uygulamayla kolaylıkla park alanı rezervasyonu yapabilir, araç bakımı planlayabilir veya FordGuide’ınız ile birebir canlı görüşme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra FordPass uygulaması, A noktasından B noktasına en kolay nasıl gidebileceğinize dair önerilerde bulunur. Uygulamayla yapabileceklerinizin arasında araba paylaşma veya ödünç alma bile mevcut. FordPass aynı zamanda Ford’un en son yeniliklerini keşfedebileceğiniz ve özel etkinliklere katılabileceğiniz FordHubs’ın açılışını da kapsar. FordPass Kuzey Amerika’da bu yıl, Avrupa’da ise 2016 yılının devamında piyasaya sürülecek.

Page 9: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 9

Uzay teknolojisiAkıllı otomobillerin gelecekte, güvenli ve düzgün çalışmak için sorunsuz bir iletişime ihtiyacı olacak. Ford ise yakın zamanda araç iletişimi teknolojisini geliştirmeyi hedeflediği büyük ölçekli araştırma projesini tamamladı. St. Petersburg State Polytechnic University ile gerçekleştirilen bu üç yıllık ortak projenin sonucunda oldukça güvenilir bir veri iletişimi sistemi geliştirildi. Bu gelişmiş prototip sistemin temelleri şu anda uzaydaki özel telematik deneyler için kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Kozmonotlar, Dünya'daki bir robotu kontrol edebiliyor. Gelecekteki Ford modelleri uzaydan gelmese de, en azından kullanacakları teknoloji uzayda test edildi.

Bavulunuzu bir uzman gibi hazırlayınBir seyahat veya iş seyahati için bavul hazırlamak stresli bir iş olabilir, özellikle de kısıtlı vaktiniz varsa. Packing Pro uygulaması (iOS için 2,99 €), ihtiyacınız olan her şeyi bavulunuza koyduğunuzdan emin olmak için kapsamlı bir liste yapma aracıdır. Stylebook (iOS için 3,99 €) da bavulunuzu hazırlamanıza yardımcı olabilecek bir giysi dolabı düzenleyicidir. Öncelikle tüm giysilerinizin fotoğraflarını çekmeniz gerekir. Elbette bu biraz zaman alan bir iş ancak daha sonra karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Dolabınızdaki tüm giysiler uygulamaya aktarıldıktan sonra, yanınıza alacaklarınızın bir listesini dolabınızı açmadan yapmak çok kolaydır. Stylebook uygulamasının erkeklere yönelik Stylebook men sürümünü de kullanabilirsiniz. Seyahat etmediğiniz zamanlarda ise Stylebook'u pratik bir sanal stilist olarak kullanabilirsiniz.

FORD DÜNYASI

Sunumunuz cebinizdeRIF6 CUBE, iş seyahati yapan tüm akıllı kişilerin aradığı şeydir. Bu küçük projektör, cebinize sığar ve akıllı telefonunuza, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlandığında küçük ekranın kısıtlamalarını ortadan kaldırır. Onun yerine, iş sunumunuzu duvara yansıtabilir veya film izleyebilirsiniz. RIF6 CUBE, üreticisinin web sitesi aracılığıyla henüz Avrupa'ya gönderilmemektedir ancak web sitesinde bulunabilir.www.amazon.com

Page 10: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Oris Aquis Depth GaugeAutomatic mechanical movement

Patented depth gauge function Unidirectional,

revolving top ring with ceramic inlay

Water resistant to 500 metres

www.oris.ch

real watches for real people

5341-AudiMagazine-215x280.indd 1 18-03-14 11:41

Page 11: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 11

Sözcük sihirbazıLivescribe 3 akıllı kalem, boş kağıda çizim yapmanıza ve yazı yazmanıza olanak tanır ve oluşturduklarınızı Bluetooth aracılığıyla bir dijital kopyaya dönüştürür. Akıllı kalem (yorum eklemek için yerleşik mikrofonla birlikte), karakter tanıma ile el yazısını okuyarak kendinizi sözcük sihirbazı gibi hissetmenizi sağlar.www.livescribe.com

Şık başlıklar Bisikletinizi sürerken, snowboard yaparken veya tırmanma sırasında bir başlık kullanmanız gerekir. Dürüst olalım; birçok kafa koruyucusu sizi pek de güzel göstermez. Ancak Inkwell Helmets size özenle tasarlanmış stillere sahip yaklaşık 100 adet başlıktan oluşan bir koleksiyonla renk katmayı seviyor. Çilekler, papağanlar veya art deco stiliyle kaplanmış bir başlığa ne dersiniz? Kim demiş başlıklar şık olamaz diye?www.inkwellhelmets.com

Sessizliği dinleyin Sık uçanlar büyük olasılıkla gürültüyü kesen kulaklıklar kullanmaktadır. İstenmeyen sesleri tespit etmek ve kesmek için aynı teknoloji artık Ford Mondeo Vignale'de kullanılıyor. Kabindeki üç mikrofon, istenmeyen motor ve şanzıman seslerini sürekli olarak arar ve karşıt ses dalgaları üreterek bunları filtreler. Ses, titreşen havadan başka bir şey değildir ve karşıt bir ses dalgası istenmeyen bir titreşime çarptığında nötr hale getirilebilir. Üstelik Ford Mondeo Vignale'de, otomobilin ses yalıtımı özelliğini iyileştiren, saç teli inceliğinde akustik cam bulunmaktadır. Ford Mondeo Vignale'deki gürültü azaltma teknolojisi, Ford'da yeni kurulan küresel Vehicle Harmony ekibinin bir sonucudur. Ford Europe'un Tasarım Süpervizörü Erika Tsubaki: "Araçların iç kısımları, tıpkı bir orkestradaki müzik aletleri gibi dikkatle yerleştirilmiş yüzlerce elemanın bulunduğu, önemli ancak karmaşık alanlardır. Müşteri deneyimine ahenk katmak için bu aletler birbirleriyle uyum içinde olmalıdır. Burada sahneye Vehicle Harmony ekibi çıkıyor."

Erika Tsubaki

FORD DÜNYASI

Oris Aquis Depth GaugeAutomatic mechanical movement

Patented depth gauge function Unidirectional,

revolving top ring with ceramic inlay

Water resistant to 500 metres

www.oris.ch

real watches for real people

5341-AudiMagazine-215x280.indd 1 18-03-14 11:41

Page 12: Turkish Ford Vignale Magazine #3

12 Ford Vignale D E R G I S I

FORD VIGNALE EXPRESS: KÖLN-MILANOKöln'den Milano'ya, "Ford Şehrinden" Dünyanın Tasarım Başkentine. Bu, özellikle incelikli Ford Mondeo Vignale 2.0 TDCi AWD'de keyif almak için bir yolculuk.

Page 13: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 13

VIGNALE DENEYİMİ

FORD VIGNALE EXPRESS: KÖLN-MILANO

Köln'deki Ford Europe merkezindeki Kapı 3'ten çıktıktan sonra beş saatten kısa bir süre

içinde Zürih'e varıyoruz. Şehir, Altstadt bölgesindeki bankalar, özel süit daireler ve göz alıcı alışveriş caddelerinden oluşuyor. Ancak bu şehrin şaşırtıcı bir yönü daha var. Batı Zürih, canlı, modern ve grunge tarzını benimsemiş bir buluşma noktasına dönüşmüş; bu da, Lonely Planet sıralamasında Zürih'in neden en iyi 10 Avrupa şehri arasında yer aldığını açıklıyor. Daha önce sanayi ve liman bölgesi olan kısım yeniden canlandırılarak Londra'daki rıhtımlar ve Rotterdam ve Lizbon'daki eski limanlarla aynı çizgiye getirilmiş. Etkileyici üstgeçitler ve tren rayları yenilenmiş depolar ve fabrikaların çevresinden geçiyor.

Ford Mondeo Vignale, kendine güvenen, cesur bir şekilde dağlara tırmanmaya ve virajları kucaklamaya devam ediyor. Köln'den Milano'ya gitmek 10 saat sürer. Ama neden acele edelim ki? Lugano

ZürihLuzern

Gotthard Tüneli

Milano

Köln

Page 14: Turkish Ford Vignale Magazine #3

14 Ford Vignale D E R G I S I

Yollar ve tramvaylar son moda kıyafetler giyen insanlarla doludur. Schiffbaustrasse (Gemi Yapımı Caddesi) ve Turbinenplatz (Türbin Meydanı) gibi isimlere sahip caddelerdeki ve meydanlardaki uğultuyu hissedersiniz. Eski ve yeninin heyecan verici bir karışımını Löwenbrau bira işletmesinde (Limmatstrasse 270) bulabilirsiniz. 1897'de yapılan tuğla köprünün üzerinde parıldayan iki adet apartman inşa edilmiştir. Yine de bu eski depoları ve orijinal bacaları fark etmenize engel değildir. Binanın içinde, Kunsthalle ve Migros Müzesi gibi sanat galerileri ve sanat müzeleri bulunmaktadır.

Şaşırtıcı karşılaşmalarLobisinde bir masa tenisi masası ve resepsiyon alanında kiralık bisikletlerin bulunduğu 25 Hours Hotel'ın yanında, daha önce bir süt fabrikası olan, 2014 yılında açılmış Tasarım Müzesi'ni (Museum für Gestaltung, Pfingstweidstrasse 96) buluyorsunuz. Bugün, 20. yüzyıldan on binlerce tasarım nesnesi burada sergileniyor. Posterler ve mobilyaların yanı sıra bir rubik küpü ve bir peynir dilimleyici dikkat çekiyor.Gece çöktüğünde mor, yeşil ve mavi LED

lambalar tüm mahalleyi aydınlatmaya başlıyor. Tiyatroya dönüştürülmüş eski bir tersane olan Schiffbau'nun (Schiffbaustrasse 6) önünde bir kuyruk oluşuyor. Moods kulüpte caz dinleyebilir, popüler olan LaSalle restoranında yemek yiyebilir veya Batı Zürih'in üst kısımlarında bulunan Nietturm barda bir şeyler içebilirsiniz. Daha önce araba parkı olan bir alanda yer alan canlı ve kalabalık bir restoran/delicatessen olan Les Halles'e (Pfingstweidstrasse 6) gitmeye karar veriyoruz. Uzun masalardan birinde yerinizi alın, siparişinizi verin ve siparişinizi bardan alın. Menüde yaklaşık beş yemek var ve hepsi de taze ve organik malzemelerle yapılıyor. Balık bile aynı gün Zürih Gölü'nde tutuluyor. Şef, Akdeniz mutfağı sanatını, işçiliğini, lezzetini ve mükemmeli yakalamanın ne demek olduğunu iyi biliyor. Bu, bir İsviçre mutfağında Ford Vignale hissi almaya benziyor. Burası gürültülü bir şehir olmasına rağmen harika yemekleri ve şehrin şaşırtıcı yanları burada olmaya değdiğini gösteriyor. Her yaşa uygun eğlence Batı Zürih'ten iki saatlik bir yolculukla Luzern'e

varıyoruz. Burası masal gibi bir yer. Kuğular, dağlarla çevrili Luzern Gölü'nde süzülüyor. Mimar Jean Nouvel'in eseri KKL'nin, incelikli, havalı çizgileriyle yerçekimine meydan okuduğu görülüyor. Bu modern, göz alıcı bina, akustiğiyle ünlü bir konser salonuna ve bir sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Bu bina aynı zamanda, ünlü müzisyenler, bestekarlar ve orkestraların performanslarını sergilemek üzere geldiği Luzern Festivali için de kullanılıyor. Yakındaki Kapell Köprüsü iki yakayı birbirine bağlıyor. Ortaçağ’da inşa edilen 205 metre uzunluğundaki ahşap köprü hala ilk günkü sağlamlığıyla duruyor. Görülmeye değer bu iki turistik alanın arasında, konukların ilgisini çeken, su kenarındaki bir bistro olan Luz'u bulacaksınız. Burada, diğer seçeneklerin arasından domuz pastırmalı ve peynirli tarte flambée veya zencefil çayının tadını çıkartabilirsiniz.

Cennetten bir parçaFord Mondeo Vignale, kendine güvenen, cesur bir şekilde dağlara tırmanmaya ve virajları kucaklamaya devam ediyor. Bu harika bir his.

Sağda: Lugano Gölü kıyısında köpek ile yürüyüş. En sağda: 25 Hours Otel. Altta: Tasarım Müzesi.

Page 15: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 15

Page 16: Turkish Ford Vignale Magazine #3

16 Ford Vignale D E R G I S I

Rüya gibi bir yer “Luzern”

Page 17: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 17

Köln'den Milano'ya gitmek 10 saat sürüyor. Ama neden acele edelim ki?Lugano'ya varıyoruz. Buranın şehir merkezi, "cennet" unvanını boşuna kazanmamış. 67.000 sakiniyle Lugano, Rösti ve makarnanın, bankaları ve saatçileriyle İsviçre çalışma prensibinin ve joie de vivre ve Ermenegildo Zegna imzası taşıyan yazlık takım elbiseler ve uçuşan Gucci elbiselerle renklenen caddelerin cennetvari bir karışımını sunuyor. Buradaki iyi yaşamı hissediyorsunuz ve bunun için için şişkin bir cüzdana sahip olmanız gerekmediğini de biliyorsunuz. Lugano, yıl içinde en fazla güneşli gün görülen İsviçre kentidir ve halka açık yerlerde 90 fıskiyeye ve duru içme sularına sahip. İnsan başka ne ister ki? Elbette Grand Café Al Porto (Via Pessina 3) fena olmazdı. Leziz görünüme sahip pastane ürünleri, yoldan geçen herkesin durup bu ürünleri seyretmesini sağlıyor. İçeride ise üniforma giyen garsonlar usta hareketlerle bir masadan diğerine giderek espresso ve cappuccino servisi yapıyorlar. Lugano’nun en eski caddelerinde yer alan bu kafenin iç tasarımında, 1803’ten bu yana çok az değişiklik yapıldı. Ceviz avizeler ve vitrayların size eşlik ettiği bu kafede Clark Gable ve Sophia Loren de düzenli olarak yemek yedi. George Clooney (kendisi yakındaki Como’da yaşıyor) Caffé Shakerato’sunu daima şöminenin yanındaki her zamanki yerinde içiyor. Brezilyalı top model

Gisele Bündchen Milano’dan tüm o yolu bir “desiderio al cioccolato” için geliyor.

Altın renkli gün batımı Hemen köşede ise D Gabbani (Via Pessina 12) bulunuyor. Bu yer, yolculuğuna bir otel olarak başladı ancak restoran, bistro, gourmet deli, kasap ve manav karışımı bir hal aldı. Burası İtalya gibi kokuyor ve İtalya’da yaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Dışarıda, taze meyve ve sebze kutuları ile sandviçlerle dolu raflar bulunuyor. İçeride, somon dolu çıtır çıtır puf börekleri ve mantarlı mısır irmiği gibi daha lezzetli şeyler bulabiliyorsunuz. Lugano Gölü çevresinde ise bir yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Yanlarında çınarların sıralandığı bulvarda Monte Brè, Monte San Salvatore ve Collina d’Oro dağı, size mükemmel bir manzara sunuyor. Burada, zengin ve ünlü kişilerin evlerinin arasında, daha önce Prusyalı bir Prense ait olan beş yıldızlı Villa Principe Leopold oteli bulunuyor. Her odada bir balkon yer alıyor. Böylelikle konuklar, olağanüstü bir gün doğumunu izlerken kahvaltı yapabiliyorlar. Sonraki durak: bir saat uzaklıktaki Milano. Milano Tasarım Haftasının bir parçası olan 51. Salone Internazionale del Mobile başlamak üzere. Doğal olarak Ford, dünyanın en büyük tasarım fuarında yerini alacak. Ve tabi biz de.

Yukarıda: Grand Café Al Porto'daki garson. Solda: Ortaçağ kenti Luzern Aşağıda: Milano şehir merkezi.

Page 18: Turkish Ford Vignale Magazine #3

18 Ford Vignale D E R G I S I

Ford dünyanın en prestijli tasarım etkinliğinde

Ale

ssia

Bon

i

Salo

ne In

tern

azio

nale

del

Mob

ile d

i Mila

no

Milano Tasarım Haftası

Page 19: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 19

Tasarım dünyasındaki herkes Milano Tasarım Haftasının önemini bilir.

Milano altı gün boyunca, endüstriyel tasarım, mobilya, ürünler, aklınıza gelebilecek neredeyse her türlü tasarımla dünyanın çeşitli yerlerindeki en yeni ve en heyecan verici tasarımlara ev sahipliği yapacak. Şık, ilgi çekici, yenilikçi veya önemli bir şeyi (genellikle ünlü ve etkileyicidir) ve tasarımcısını burada, Milano'da bulma olasılığınız çok yüksektir.

Birçok kişi için odak noktası, dünyanın en yeni ve en iyi tasarımlarına yönelik altı günlük bir sergi olan Salone Internazionale del Mobile di Milano'dur (kısaca Salone del Mobile). Burada aynı zamanda, müzelerin ve sarayların geçici tasarım alanlarına dönüştürüldüğü şehir merkezinde gerçekleştirilen tasarım etkinlikleri de bulabilirsiniz. Şehir çapındaki bu etkinlikler toplu olarak Fuorisalone olarak bilinir ve Salone del Mobile ile birlikte Milano Tasarım Haftasını oluştururlar.

Bu etkinliği henüz ajandanıza not etmediyseniz endişelenmeyin: bu yıl etkinlik 12 -17 Nisan arasında sürecek, yani bu etkinlik deneyiminin tadını şahsen çıkarmak için hâlâ zamanınız var. Tasarım dünyasını yakından takip eden bir marka olarak Ford da kesinlikle orada olacak. 2014'te Ford, içinde IF Ödülünü kazanan Vignale Seyahat Çantasının da olduğu Vignale Koleksiyonu'nu piyasaya sürdü. Bu yıl Ford, daha da kapsamlı Vignale Koleksiyonu serisini piyasaya sürecek (ve kim bilir, belki tekrar ödül alır).

www.fuorisalone.it/info2016

Luci

a Fe

rrar

ati

Glo

ria D

i Don

atan

toni

o

Mar

ica

Lopa

rco

Ilaria

Tab

asso

VIGNALE TASARIMI

Page 20: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Oyuncu, Hollywood yıldızı, seks sembolü

Michael Fassbender

Köle gibi çalıştıran amir, açlık grevcisi, Apple'ın kurucusu, Macbeth, X-Men'de bir anti kahraman: Michael Fassbender bu rollerin hepsini unutulmaz bir şekilde canlandırdı. Ancak Michael Fassbender'in kendi jenerasyonunun muhtemelen en büyük aktörlerinden biri haline gelmesi çok uzun bir zaman ve sıkı bir çalışma gerektirdi.

Steve Jobs gibi görünmüyor, Steve Jobs gibi konuşmuyor ancak Steve Jobs filminde o

Steve Jobs'ı canlandırıyor. Şiddetten ve her türlü ırkçılıktan nefret ediyor ama 12 Yıllık Esaret'te, görüp görebileceğiniz en zalim, sadist, ırkçı, psikopat (ve asla unutmayacağınız) çiftlik sahibi Epps'i canlandırıyor. Fassbender İrlanda'da büyüdü, İrlanda tarihi ve IRA hakkında pek çok şey biliyor ama oyunculuk bambaşka bir şey. Açlık filminde, cehennem biçimindeki bir hapishanede açlık grevi başlatan ve 66 gün sonra ölene kadar durmamış bir IRA üyesi olan Bobby Sands'i canlandırdı.Bu yoğun, tutkulu rolleri sayesinde Michael Fassbender, birçok meslektaşı ve yönetmen tarafından jenerasyonunun en iyi aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Açlık ve 12 Yıllık Esaret

filmlerinde yönetmenliği üstlenen ve Fassbender'in yakın arkadaşı Yönetmen Steve McQueen: "Michael her zaman deneysel çalışmalar yapıyor, yeni bir şeyler denemeye veya başka bir şey söylemeye çalışıyor. Birçok aktör iyi yaptıklarına inandıkları şeylere güvenir. Michael, varmak istediği noktaya ulaşmak için aptal gibi görünmeyi seve seve kabul ediyor. Michael kibirli değil, kendisinin çok değerli olduğunu düşünmüyor."

Aktörün arkasındaki adamVe karşımıza dedikodu hikayelerini süsleyen, kadın dergilerinde Yılın En İyi Giyinen, Yaşayan Erkeği seçilmiş ve tekrar tekrar aynı sorunun yöneltildiği başka bir Michael Fassbender: Michael şu anda bir ilişkin var mı, şanslı kadın

20 Ford Vignale D E R G I S I

Page 21: Turkish Ford Vignale Magazine #3

VIGNALE RÖPORTAJI

Ford Vignale D E R G I S I 21

Page 22: Turkish Ford Vignale Magazine #3

22 Ford Vignale D E R G I S I

kim ve gündemde evlilik planları var mı? Michael’in yanıtı genellikle kibar bir “hayır” oluyor. Kendisi, Londra’da küçük bir dairede yaşıyor. Yılda yaklaşık 20 gün bu evde kalıyor ve bu zaman onun için çok değerli. Yılın geri kalanında ise sürekli çalışıyor. Bir sahneden tatmin olmazsa tüm geceyi bir çözüm (farklı diyaloglar, farklı hareketler, sahneyi kurtarabilecek bir şey!) bulmak için harcıyor. Her performans, her sahne ve her detayda en yüksek kaliteyi sağlamak için çalışıyor. Oyunculuk kesinlikle sıkı çalışma gerektiriyor ve gerçek bir takıntı. Bu, sizin ve partnerinizin

sonsuza kadar mutlu yaşadığı bir hayat değil. Michael gülümsüyor: "Başka bir hayat istemezdim. Kesinlikle. Bu hep istediğim şeydi. İşte bu hayat."

Fassbender, 38 yıl önce Almanya'nın Heidelberg şehrinde Alman bir baba ve İrlandalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kısa bir süre sonra aile İrlanda'nın güneybatısındaki Killarney'e taşındı. Burada büyüdü (asla geride bırakamadığı belirgin bir Alman-İrlanda aksanı ile). Birçok ergen gibi o da ne istediğini tam olarak bilmiyordu ama 18 yaşına geldiğinde

birden ne istediğine karar verdi: Bir oyun hazırlamak, yönetmek ve bu oyunda oynamak. İster inanın ister inanmayın Michael'ın seçimi, Quentin Tarantino'nun şiddet dolu Rezervuar Köpekleri filminin bir sahne uyarlamasıydı ve ardından neredeyse her şey ters gitti. Yanlış seçilen oyuncular, kaybolan aksesuarlar, provalarda bağrışmalar ve ağlamalar... Uykusuz geceler geçirdi, panikledi ve çözüm bulmak için çabaladı. Yine de bu karmaşık durumu ve kaosu sevdi. Bu hayattı. Bu yaratıcılıktı. Bu hareketti, tutkuydu. Bu oyunculuk hayatıydı.

Page 23: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 23

Bir yıl içindeki bu 20 günlük boş zamanında, oyunculuktaki gibi tutkuyla yaptığı başka bir şey var: “Hava dalışı”

Evet, kesinlikle istediği buydu (bu sırada ailesi, sevgili oğullarının eninde sonunda restoranlarının barında çalışarak şu anda ne kadar başarılı olabileceğine dair şikayetlerini müşterilere anlatacağından emindi...).

Takıntı ve başarısızlıkZaten başında bile, Rezervuar Köpekleri'nin sahne uyarlamasındaki performansında Fassbender ile çalışanların onu tanımlamak için söyledikleri üç kelime var: kafayı kaliteyle bozmuş. Oyunculuk onun için bir takıntıydı. Bu takıntıyla Los Angeles'a taşındı. Yıllar boyunca bir seçmeden diğerine gitti, genellikle otobüsle gidiyordu, tabii otobüs biletine yetecek parası olduğu zaman. Gidecek yeri yoktu. Birçok kez başarısız oldu. Geriye bakıldığında bu başarısızlıklar onu çok daha iyi yaptı: "Başarısızlıklar aktör ve insan olarak sizi daha iyi, daha güçlü yapar." Hayat felsefesini ise şöyle yanıtladı: "Hayatınızı öyle yaşamalısınız ki sonunda 'Tanrım, bunu başkalarının benim hakkımda ne düşüneceği endişesiyle yapmadım,' demelisiniz. Cesur bir adım atarak çocukluk hayali olan oyunculuğu gerçekleştirmesi için annemi ikna etmeye çalışıyorum. Hiçbir şey için geç değildir."

Hem iş hem eğlenceAçlık mücadeleyi değiştirdi. Bu rol için 16 kg veren IRA açlık grevcisi Bobby Sands hakkındaki bu filmle Michael, gelecek vadeden yıldız oldu. Hatta barlarda ve kulüplerde biraz fazla para harcayan, zaman zaman alkolü fazla kaçıran (bunun kötü olduğunu ancak inkar da etmediğini belirtiyor.

Sol sayfa: Steve Jobs galasında rol arkadaşı Kate Winslet ile birlikte.

Solda: X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filminin çekimlerinde.

Aşağıda: New York'ta sıradan bir gün.

Page 24: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Job Number: 715165-1

Publication Ford; Vignale Magazine

Trim: 280x215 mm Bleed: 5mm

Insertion Date Jan .16 Artwork No:

Date 17.12.15 Op: Gary

PRE PRESS 2

Version: 1 76-80 Whitfield Street, London, W1T 4EZ | Telephone:+44 20 7019 0019

SIApremiumeconomy.com

INTRODUCING THE NEW SINGAPORE AIRLINES

When it comes to flying, it’s the little things that make the journey great.

Like a more comfortable seat, additional meal and beverage choices, and exclusive

privileges. All brought together by the same award-winning service you love.

It’s just one of the lengths we go to, to bring you a great new way to fly.

A GREAT NEW WAY TO FLY.EXTRA COMFORT. EXTRA CHOICES. EXTRA PRIVILEGES.

Page 25: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 25

"Cesur bir adım atarak çocukluk hayali olan oyunculuğu gerçekleştirmesi için annemi ikna etmeye çalışıyorum. Hiçbir şey için geç değildir."

STEVE JOBS

12 YILLIK ESARET

Açlık (2008)1981'de, IRA üyesi Bobby Sands'in Kuzey İrlanda'daki kötü şöhretli Maze hapishanesinde açlıktan ölmesi tam 66 gün sürdü. Bu siyasi bir eylemdi ve dünya haberlerinde yerini aldı. Filmde Michael Fassbender, açlıktan ölen Sands'i hayal edebileceğiniz en gerçekçi haliyle canlandırıyor.

12 Yıllık Esaret (2013)Başka bir gerçek hikaye: 19. yüzyılda ABD'nin güneydoğu eyaletlerinden birindeki siyahi köle Solomon Northup hakkında. Michael Fassbender, Northup'ın sahibi ve siyahi kölelerine hayvanlara yaptığı muameleyi yapan bir canavar olan Edwin Epp'i canlandırıyor. Bu film Fassbender'a bir Oscar kazandırdı. Canlandırdığı Epps karakterini gördüğünüzde şeytanın ta kendisini de görmüş oluyorsunuz.

Steve Jobs (2015)Ve yine bir gerçek hikaye: Bu filmde, karizmatik ama bir o kadar karmaşık bir kişilik olan, Apple'ın kurucusunu canlandırıyor. Jobs'u canlandıran Fassbender'a yönelik değerlendirmeler "harika, Oscarlık performans" şeklindeydi.

AÇLIK

BİZİM SEÇTİKLERİMİZLE EN İYİ 3 MICHAEL FASSBENDER FİLMİ

Uzun bir süre bu kadar çok çalışırsanız zaman zaman "rahatlamanız" da gerekir) şık takım elbiseleri içindeki ışıltılı seks sembolü olarak bir süre Londra gece hayatının da yıldızı oldu. Ardından tekrar başarısız oldu. Ridley Scott onun Danışman filminde oynamasını istedi. Ridley Scott! Yaratık ve Ölüm Takibi filmlerinin dünyaca ünlü yönetmeni. Onun kahramanlarından biri. Michael'ın yanıtı: Evet, yaparım! İkinci bir Rezervuar Köpekleri durumu yaşandı, üç kelimeyle açıklamak gerekirse: tam bir fiyasko. Film çok kötü yorumlar aldı ve gişede büyük bir hüsran yarattı. Filme katkıda bulunan herkes suçlandı: yapımcılar, senaristler ve bu başarısızlığın asıl nedeni olduğundan şüphelenilen Ridley Scott. Ama Michael'ın başka bir fikri vardı: suçlanacak tek kişi Michael Fassbender'dı. Yönetmen Steve McQueen, onun, şımartılmış yıldızların tam aksi olduğunu şöyle açıklıyor: "Michael sorumluluk sahibi bir adam. Ve disiplinli, çok disiplinli."Michael: "Evet, rollerime hazırlanmak ve çekim konusunda çok ciddiyim. Babam gibiyim. Onun Alman disiplinini almışım. Ama,..." gülümseyerek ekliyor: "sadece iş hayatımda, diğer alanlarda değil."

Tek yol düşüş!Bir yıl içindeki bu 20 günlük boş zamanında, oyunculuktaki gibi tutkuyla yaptığı başka bir şey var. Hava dalışı. "Dostum, kesinlikle denemelisin!" diyor. "En son, yılbaşında Havai'deydim. İnanılmaz bir his!" Bu his, bir role hazırlanırken duyduğu hisse benziyor. Korkuyor ama yine de atlıyor. Ardından, kendi jenerasyonunun muhtemelen en iyi aktörlerinden biri olan Michael'ın kafasında şu fikir beliriyor ve gittikçe büyüyor: Her şey olabilir, her şey.

Job Number: 715165-1

Publication Ford; Vignale Magazine

Trim: 280x215 mm Bleed: 5mm

Insertion Date Jan .16 Artwork No:

Date 17.12.15 Op: Gary

PRE PRESS 2

Version: 1 76-80 Whitfield Street, London, W1T 4EZ | Telephone:+44 20 7019 0019

SIApremiumeconomy.com

INTRODUCING THE NEW SINGAPORE AIRLINES

When it comes to flying, it’s the little things that make the journey great.

Like a more comfortable seat, additional meal and beverage choices, and exclusive

privileges. All brought together by the same award-winning service you love.

It’s just one of the lengths we go to, to bring you a great new way to fly.

A GREAT NEW WAY TO FLY.EXTRA COMFORT. EXTRA CHOICES. EXTRA PRIVILEGES.

Page 26: Turkish Ford Vignale Magazine #3

26 Ford Vignale D E R G I S I

Page 27: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 27

BÜYÜK VERİ HAYATINIZI İYİ YÖNDE NASIL

DEĞİŞTİRİYOR?Alışveriş yaparken, Netflix izlerken ve hatta araba kullanırken kendiniz hakkında küçük bilgiler paylaşıyorsunuz. Bu verileri toplamak ve analiz etmek ilgi alanlarınız, davranışlarınız ve tercihleriniz hakkında ipucu veriyor. Büyük veriyi bu şekilde

kullanmak size, hayatınızı iyileştirebilecek ve hatta kurtarabilecek, ilgi çekici özel hizmetler verebiliyor.

Perakende sektöründe büyük veri kullanımı oldukça yaygın. Dünyanın en büyük perakende

şirketi Walmart büyük veriyi, haftalık 260 milyon müşterisine fayda sağlayacak şekilde kullanıyor. Walmart, 5.000'den fazla mağazada, gerçek zamanlı alışveriş sistemlerinin her gün yapılan milyonlarca işlemini takip edebiliyor. Bu, şirketin, envanter düzeyini ve müşteri talebini dakika dakika izlemesine olanak tanıyor. Örneğin sıcak bir günde normal bir güne göre kıyasla daha fazla dondurma satışı gerçekleştiriliyor, bu fırsatı kaçırmamanız için hızlı bir işlem yapılabiliyor. Süpermarketler, özellikle sıklıkla aldığınız ürünler için size puan kazandıran sadakat kartlarından topladıkları büyük veriyi kullanıyor. Onlar toplanan verilerden fayda sağlarken bu, sizin için de avantaj sağlıyor.İşlem kayıtlarına dayanarak, çevrimiçi perakendeci Amazon, hangi ürünlerin hangi bölgelerde popüler olacağına dair iyi bir fikir sahibi. O yüzden, ürünleri

önceden bu bölgelere gönderebiliyor. Bu sayede, Amazon siparişinizi aldığında siparişiniz, beklenenden daha kısa bir sürede elinize ulaşıyor.

Netflix sizi izliyorÇevrimiçi film, dizi ve belgesel akışı hizmeti olan Netflix, izleme davranışlarınızı öğreniyor. Akıllı algoritmalar sayesinde bu, bir izleme düzeni algılıyor. İzlediğiniz dizilere ve filmlere dayanarak size önerilerde bulunuyor. Büyük veri, House of Cards’ı beğenen birisine The West Wing’i öneriyor. Yani bu demek oluyor ki, büyük veri, hoşunuza gidecek yeni programlar bulmanıza yardımcı oluyor. Büyük veri analizlerinin kullanımı o kadar gelişti ki Netflix, medya kitaplığındaki hangi görselin en çok faydayı sağlayacağını bile biliyor. Popüler dizi House of Cards, izleyici analizleri kullanılarak alındı, Netflix, yönetmenliğini David Fincher'ın yaptığı diğer filmlerin ve baş rolünü Kevin Spacey'nin oynadığı

KÜRESEL TREND

Page 28: Turkish Ford Vignale Magazine #3

28 Ford Vignale D E R G I S I

FORD VE BÜYÜK VERİ

Ford kısa bir süre önce Akıllı Mobilite planını açıkladı. Bu plan, Ford Başkanı ve CEO'su Mark Fields'in meşhur bir Henry Ford alıntısını başka bir şekilde ifade ederek söylediği gibi "bu, dünyayı bir kez daha değiştirecek" büyük bir proje. Müşterilerin gelecekte taşımacılıktan neler beklediğini öğrenmek için dünya çapında yirmi beş proje yürütülüyor. Fields, "Bugün gerçekleştirdiğimiz deneysel çalışmalar, önümüzdeki 10 yılda ve sonrasında tamamıyla yeni bir taşımacılık ve mobilite modeli oluşturmayı sağlayacak" diyor. Büyük veri, Akıllı Mobilite planında kilit bir rol oynuyor. Deneysel çalışmalardan birinin adı Big Data Drive. Dearborn, Michigan'daki merkezde çalışan 200'den fazla Ford personeli, bu deneysel çalışmada yer almak için gönüllü oldu. Araç içindeki sensörlerden elde edilen veriler toplandı ve deneklerin araç kullanımı hakkında bilgi vermek üzere analiz edildi. Fields, "Bu bilgiler, insanların nasıl hareket ettiğini anlamamıza ve birçok müşterinin görmediği düzenleri görmemize yardımcı oluyor" diyor. "Günümüz otomobilleri, saatte en az 25 GB gibi çok yüksek miktarlarda veri üretiyor." Araç paylaşımı, araç zekası, sürüş düzenleri, park uygulamaları ve sigorta gibi diğer deneysel çalışmalar da büyük oranda, büyük veri analizine dayanıyor. Batı Afrika'da Data Driven Healthcare projesi oluşum aşamasında. Ford, OpenXC teknolojisine sahip kamyonları ve sportif arazi araçlarını seçerek verimliliği artırabilecek verileri topluyor. Filoyu kullanan sağlık çalışanlarının mobilitesi gelişecek ve daha fazla hasta ziyaret edilebilecek. Ford toplanan verileri aynı zamanda, birçok haritacılık şirketinin gitmediği bölgelerin haritalarını oluşturmak için de kullanıyor.

diğer filmlerin ve dizilerin durumunu inceledi. Hollywood zaten büyük verinin daha iyi bir gişe başarısı getirdiğini biliyor.

Hayat kurtaran bir saatSöz konusu, büyük verinin gelişimi olduğunda Apple ilginç bir rol oynar. Dünyadaki en büyük şirketin, akıllı telefonlarımızdaki verilere etkileyici ve benzersiz düzeyde bir erişimi var. Şu ana kadar 50 milyarın üzerinde uygulama, uygulama mağazasından indirilmiş. Hatta Apple'ın sattığı akıllı saatlerle durum daha da ilginç bir hal alıyor. Apple Watch şimdiden, yerleşik kalp atım hızı sensörünü ve ivmeölçeri kullanarak nasıl hareket ettiğinizi ölçebiliyor. Bu da, Apple Watch’un 7/24 fiziksel durumunuzu takip eden giyilebilir bir teknoloji olduğunu gösteriyor. Kişisel düzeyde bu, zindelik ve sağlık durumunuz hakkında size bilgi verir ancak daha büyük bir avantajı da var. Nasıl oturduğumuz, ayakta durduğumuz, hareket ettiğimiz ve egzersiz yaptığımıza dair büyük kapsamdaki veri, tıbbi ve davranışsal araştırmalar için çok değerlidir. Bazı şirketler ve üniversiteler şimdiden, kalp hastalıkları, göğüs kanseri ve diyabetin erken teşhisi, önlenmesi ve tedavisi için büyük veriyi kullanıyor. Bu nedenle, büyük verinin hayat kurtardığını söylemek yanlış olmaz.

Şehir planlamasıŞehirde her gün aynı trafikte kalıyorsunuz, gecikmenize neden olan darboğazın farkında olan insanların sadece siz ve trafikteki diğer tüm insanlar olup olmadığını merak ediyorsunuz. Büyük veri ile her şehirde artık insanların hareketlerini takip ederek şehir planlamasına büyük katkı sağlayabilecek bilgiler elde

edilebiliyor. Büyük verinin bu alandaki en akıllıca kullanımı büyük olasılıkla daha akıllı, birbirleriyle bağlantılı otomobillerle birlikte olacak. Dün otomobillerde yüksek hızlı internet erişimi olduğunda, o andaki hız ve yön gibi birçok veri bir araya getirilerek trafik sıkışmasının nedenlerini analiz etmeye ve sorunlu noktaların çevresindeki insanları başka yerlere yönlendirmeye yardımcı olacak.

Daha iyi bir dünyaBüyük veri, küresel sorunlara başka bir açıdan yaklaşmamıza da yardımcı olabilir. İklim ve hava koşullarındaki değişiklikler daha derinlemesine araştırılacak. Rio de Janerio'da bilgisayar modelleri şimdiden, ölümcül toprak kaymalarının ne zaman yaşanabileceğini tahmin ediyor. Günümüzde, gelecekteki felaketlerin müdahale senaryoları, büyük veri bulgularına dayanılarak yazılıyor. 2010'da Haiti'deki depremden sonra yaşanan kolera salgını, araştırmacılar tarafından 138.000 cep telefonundaki konum verileri kullanılarak analiz edildi. Verilere dayanarak araştırmacılar, yaklaşık 600.000 Haitili’nin ilk 19 gün içinde başkent Port-au-Prince'i terk ettiğini tahmin etti. Aynı zamanda büyük veri, yiyeceklerin yaklaşık %40’ını kullanmadan atan Batı ülkelerinde yiyecek israfını azaltmak için kullanılıyor. Büyük veri, arz ve talep arasında neredeyse mükemmel bir denge oluşturacak. Hanedeki bireyler mağazalarla ve mağazalar da üreticiler ve çiftçilerle bağlantı kurduğunda yiyecek israfı olasılığı ortadan kalkabilir. Manavların kullandığı, büyük veri ile evlerimizi bulacak şekilde donatılmış drone'lar yiyecek teslim ettiğinde, büyük verinin hayatınızı değiştireceğini anlayacaksınız.

"Büyük veri, arz ve talep arasında neredeyse mükemmel bir denge oluşturacak."

Discover the diversity of Switzerland on the Grand Tour: 00800 100 200 30 or MySwitzerland.com/grandtour

Le Moléson, Fribourg Region

# INLOVEWITHSWITZERLAND since they have three new followers. The Thompson family

103_15g_01_saleskit_sommer_16_hoch.indd 2 20/11/15 08:24

Page 29: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Discover the diversity of Switzerland on the Grand Tour: 00800 100 200 30 or MySwitzerland.com/grandtour

Le Moléson, Fribourg Region

# INLOVEWITHSWITZERLAND since they have three new followers. The Thompson family

103_15g_01_saleskit_sommer_16_hoch.indd 2 20/11/15 08:24

Page 30: Turkish Ford Vignale Magazine #3

30 Ford Vignale D E R G I S I

Ralf Heinrichs ve ekibi, motordan torpido gözüne kadar Ford seslerini oluşturuyor. Peki bu nasıl oluyor? Ford Vignale sesini oluştururken ilhamını nereden alıyor?

Motorunuzun sesi, aracınızın kapısını kilitlediğinizde çıkan ses, hatta torpido gözünü

açıp kapattığınızda çıkan ses... Bir Ford'da bu sesler genellikle doğal değildir, tasarlanmıştır ve bu seslerin birçoğu, Almanya'nın Köln şehrindeki Ford tasarım merkezinde bulunan Ralf Heinrichs ve ekibi tarafından oluşturulmaktadır. Tipik bir Ford Vignale sesi var mıdır? Kesinlikle evet. Bu ses de Ralf ve ekibi tarafından, takıntılı denebilecek bir şekilde yaratıldı.Bu yeni bir şey değil; sesler ve sesleri oluşturma tekniği küçük yaşlardan beri Ralf 'ın takıntısıymış. 11 yaşındayken kendi hoparlörünü yapmaya başlamış. Daha sonra Bochum'da üniversite öğrencisiyken teknik akustik alanla tanışmış. Bu alanda uzmanlaşmış ancak asla bu alanda bir iş sahibi olamayacağını düşünüyormuş.

Sesli bir adımAma yanıldı. 90’lı yılların ortalarında Ford, ses teknolojisini gündeminin üst basamaklarına taşıdı. Ralf 'ın bir arkadaşı Köln'deki Ford'da çalışıyordu ve Ralf 'a, "Bu tam sana göre değil mi?" dedi. 90’lı yılların ortalarından önce otomotiv ses sektörü, motorları daha sessiz hale getirirken rahatsız edici gürültülerden kaçınmaktan öteye geçmiyordu. Bu durum değişti. Ralf o günleri şöyle hatırlıyor:

"Sesler yaratmaya başladık: Motor, kapı çarpması, diğer unsurlar... Birkaç yıl sonra, 2000'de, Ford, bir marka DNA'sı oluşturma çalışmalarına başladı, ses de bu çalışmanın bir parçası oldu ve akustik kısmını ben üstlendim. En büyük soru ise "Bir Ford sesi nasıl olmalı?" sorusuydu. Hızlı veya yavaş sürülen bir Ford'un sesi, normal bir Ford'un veya spor bir Ford'un sesi, dizel veya benzinli bir Ford'un sesi nasıl olmalıydı?Ekip yalnız çalışmadı. Çok sayıda müşteriyi de özel yapılmış bir stüdyoya davet ettiler ve oluşturdukları sesleri sergilediler. Hangi sesi tercih edersiniz? Belki daha da önemlisi, hangi ses sizin için bir Ford sesi? Daha da iyisi, bir Ford Focus sesi, bir Ford Mondeo sesi, bir Ford Mustang sesi?

Duymak inanmaktırBaşka ilham kaynakları da vardı. Çocukken Ralf, Çılgın Max filmini izlemişti. Aslında "dinlemişti" demek daha doğru olur. Filmin yıldızı sadece Mel Gibson değil aynı zamanda bir Ford, V8 motora sahip bir Ford Falcon Interceptor'du. "Bu arabanın sesi gerçekten aklımı başımdan almıştı! Güçlü ama aynı zamanda oldukça karmaşık yapıda bir ses." Bu sesler hafızasında, kafasında ve kulaklarında kalarak Ford ST'nin seslerini geliştirirken ona ilham verdi.

SES UZMANIMIZ

"Bu sesle amacımız, Ford Vignale'in lükslerini yansıtmaktı."

Page 31: Turkish Ford Vignale Magazine #3

SES UZMANIMIZ

VIGNALE TASARIMI

Ford Vignale D E R G I S I 31

Page 32: Turkish Ford Vignale Magazine #3

"Gelecekte, müşterilerimizin, otomobilleri için en beğendikleri motor seslerini seçebileceğini düşünüyorum"

32 Ford Vignale D E R G I S I

Page 33: Turkish Ford Vignale Magazine #3

VIGNALE TASARIMI

Sesleri nasıl yaratıyorsunuz? Çok deneyimli olmalısınız, keskin kulaklara sahip olmalısınız ve en önemlisi de sezgilerinize güvenmelisiniz. Bir arabanın kapısını kapatıp kilitlediğinizde güvenli bir ses duymak istersiniz. Ralf ve ekibi bu güvenli sesi oluşturuyor ve Ford müşterileri ile defalarca test ediyor. "Bu karmaşık bir iş. Metalden yapılmış bir kapınız ve bir de kilidiniz var. Kapıda hoparlörleriniz ve kablolar var; kapıyı kapadığınızda yüksek miktarda titreşim oluyor. Bu nedenle, tüm bu unsurlara dikkat etmelisiniz. Kilitleme sesinin çok yüksek olmamasını sağlıyoruz. Ses sistemi uzmanlarıyla birlikte çalışmanız gerekiyor. Elde etmek istediğimiz ses için hoparlörleri nereye koymamız gerektiğine dair fikirlerimiz var ama onların da sesle ilgili kendi fikirleri olabilir. Yani bolca görüşme yaparak mükemmel sesi arıyor ve iki ekibi de mutlu ediyoruz." Uzun ve karmaşık bir hikayenin özeti olarak, "Yaptığımız şey bir bilim."Sizin sürüşünüzü de geliştirebilecek bir bilim. Örneğin Ford EcoBoost motoru ele alalım. Bunu yakıt bakımından çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ancak o kadar sessizdir ki insanlar genellikle çok hızlı sürme eğilimindedir ve bu da yakıt bakımından verimli değildir. Bu nedenle Ford, daha verimli bir sürüş sağlamaya yardımcı olmak amacıyla EcoBoost'a ekstra sesler ekledi.

Ford Vignale sesiRalf ve ekibinin en son projelerinden biri de özel bir Ford Vignale sesi oluşturmaktı. Ralf, uzun zaman alan, birçok test ve uzmanlık gerektiren bu projenin sırrını açıklıyor: "Bu sesle amacımız, Ford Vignale'in lükslerini yansıtmaktı. Motorun sesini kısık tutarak sakin bir izlenim vermeli ve Aktif Gürültü Önleme teknolojisini kullanarak iç kısmı son derece sessiz hale getirmeliydik. Üstelik, özel bir Vignale sesi tasarlamak için Elektronik Ses İyileştirme teknolojisinden faydalandık. Ford Vignale'inizi hızlı sürerken spor arabalardaki gibi bir hırıltı sesi duyarsınız. Ayrıca altı silindirli sesinden de bir tutam ekledik."Ford'un ses planları ve hedefleri neler? Öncelik, bu genel uyum fikrinde. Sesler, koku, görsel kısımlar üzerinde çalışan uzmanlar, tasarımcılar ve mühendisler var. Ford, tüm bunları bir araya getirip uzmanlıklarını koordine ederek bunları tek parça haline getirmek istiyor. Sonuç ise; Ralf 'ın deyişiyle "yepyeni bir otomobil deneyimi yaratmak için tüm duyuların bir araya gelmesi".Başka bir hedef daha var: "Gelecekte, müşterilerimizin, otomobilleri için en beğendikleri motor seslerini seçebileceğini düşünüyorum. Örneğin lüks bir ses, spor bir ses veya pürüzsüz bir ses seçebilirsiniz. Sizin otomobiliniz, sizin seçtiğiniz ses. Sizce de harika değil mi?"

Solda: Ford, içine iki mikrofon yerleştirilmiş, yapay kafa adlı aracı kullanıyor. Bu, iç ses düzeninin çok hassas bir şekilde ayarlanmasını sağlıyor.

Yukarıda: Araç hızlı bir devirde çalıştırıldığında geniş odada hiç egzoz gazı olmamasını sağlayan iki adet gümüş egzoz uzatma hortumu. Bu, aracın içinde ve dışında akustik olarak neler gerçekleştiğini çok net bir şekilde ölçmeyi sağlıyor.

Ford Vignale D E R G I S I 33

Page 34: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Niagara Şelaleleri"İnanılmaz! Teknedesiniz. Gittikçe yaklaşıyorsunuz. Ses gittikçe yükseliyor. Nemi hissediyorsunuz. Ardından, muazzam, çok güçlü bir ses!"

Ford araçlarının seslerinden sorumlu olan Ralf Heinrichs seslere bayılıyor ve bu ilgi sadece otomobil sesleriyle sınırlı değil. Carnegie Hall'daki akustikten Niagara Şelaleleri'nin gürlemesine kadar bugüne dek favorileri:

Muhteşem sesler

34 Ford Vignale D E R G I S I

Page 35: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Elektronik Sesler"Ünlü Star Wars 1 yarışı çok iyi bir iş. Çok hoş ve heyecan verici sesler. İyiler ve kötüler için farklı sesler kullanılmış. Elektronik sesleri severim. İşim üzerinde büyük bir etkileri var. Ayrıca Kraftwerk'in elektronik müziklerini de beğeniyorum."

Steinway kuyruklu piyano "Piyanoları çok seviyorum. Steinway piyanolar favorilerim çünkü canlı bir ses veriyorlar. Taptaze! Evet, örneğin Steinway ve Bösendorfer veya Yamaha piyanoların sesleri arasındaki farkı işitebiliyorum. İyi olduğum noktalardan biri, sesleri içten duymak. Beynimde, sesin tamamı farklı parçalara ayrılıyor. Analiz yapar gibi dinliyorum. Ezgiler, sesler gibi birçok şeyin her zaman ayrıntısına inerim ama bu her zaman iyi bir özellik değil. Ancak yine de iyi bir müziği duyduğum an keyfini çıkarabiliyorum. Seslere müzik açısından baktığım için beklentilerim çok yüksek ve bu da, bazen hayatımı zorlaştırıyor."

Kadın caz müzisyenleri"Sıklıkla caz müzik dinlerim ve favorilerim, piyano çalan kadın caz müzisyenleri. Diana Krall: Çok zengin bir sese sahip ufak tefek bir kadın. Yine favorilerimden biri Patricia Barber'ın caz piyano performansı. Ben enstrüman çalmıyorum. Bizim bölümümüzde teknik ve elektronik işleriyle uğraşan insanlar var ve ben de onlardan biriyim. Bir de ikinci grup var: Bir şekilde yaratıcılığı ağır basan müzisyenler. Bu departmanda toplam 200 kişi çalışıyor."

Herbie Hancock, caz piyanisti"Büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi caz piyanisti. Şu ana kadar gördüğüm en iyi konser, Hancock'un 2000 yılında Kopenhag'da bir akşam boyunca sergilediği George Gershwin performansıydı. Teknik. Verdiği his. O deneyim. Unutulmaz..."

Carnegie Hall, New York"Bu, dünyanın en iyi konser salonu. Muhteşem sesler, muhteşem bir akustik. Bu binayı inşa edenler kesinlikle işini çok iyi biliyormuş. Tüm seslerin yansıması, ikinci müzik dalgasının size gelmesinden önce geçmesi gereken zaman, sesin daha mükemmel, daha zengin hale gelmesi. Tchaikovsky'nin 1812 uvertürünü dinledim, hani sonunda top ateşleri olan... bam, bam, bam! İnanılmazdı! Carnegie Hall: Kullanılan çok miktarda ahşap, konser salonunun büyüklüğü, düzen-leme... orada olmaya bayılıyorum."

"Elektronik sesleri severim. İşim üzerinde büyük etkileri var"

Diana Krall Steinway kuyruklu piyano çalarken.

Ford Vignale D E R G I S I 35

Page 36: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Herhangi bir şey almanız gerekmiyor. Bu mağazalar daha çok müze veya saray gibi. Etrafta gezinin, bakın, hissedin, dokunun; bu bir deneyim. Çok etkileyici 10 amiral mağazayı sizin için seçtik.

ÜST DÜZEY ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

36 Ford Vignale D E R G I S I

Page 37: Turkish Ford Vignale Magazine #3

ALIŞVERİŞDENEYİMİ

VIK

TOR

& R

OLF

BU

TİĞ

İ

LOU

IS V

UIT

TON

MA

ISO

N

Louis Vuitton Maison17-20 New Bond Street, Londra

Louis Vuitton, 2010 yılında New Bond Caddesi ile Clifford Caddesi'nin köşesinde amiral mağazasını açtı. Üç katlı mağaza, Armani, Bulgari, Chanel, Dior ve daha fazlası gibi lüks markaların amiral mağazalarını tasarlama konusunda bir uzman olan mimar Peter Marino tarafından tasarlandı. Louis Vuitton Maison, çok yoğun bir deneyimdi. İpek veya parlak bambu duvar kağıtları duvarları süslüyor ve her yerde altın renkli vurgular görebiliyorsunuz. Dikkat çeken unsurlardan biri, iki katı kaplayan, Louis Vuitton imzalı valizlerle dolu duvardı. Louis Vuitton (LV), amiral mağazasında, mirası ve günümüzü akıllıca iç içe geçirmiş. LV koleksiyonunun en nadir parçalarını buradan satın alabilirsiniz: çantalar, güneş gözlükleri ve mücevherler. Hem kadınlara hem de erkeklere yönelik bir koleksiyon. Mon Monogram hizmeti, kadın koleksiyonuna kişisel bir dokunuş katıyor. Sadece zengin ve ünlü kişiler kapalı alanda alışveriş yapmak üzere Özel Müşteri Suitine davet ediliyor. Louis Vuitton Maison'da sınırlı baskıya sahip sanat eserleri ve sanat kitaplarının bulunduğu bir kitaplık bulunuyor ama burada Damien Hirst ve Gilbert & George gibi ünlü sanatçıların eserleri de bulunduğundan, burayı küçük bir sanat müzesi sanabilirsiniz.

Hollandalı moda tasarımcıları Viktor Horsting ve Rolf Snoeren, incelik, sadelik ve şıklığı seviyor. Paris'te birinci bölgede (arrondissement) bulunan amiral butikte renk kullanmaktan kaçınılmış, duvarlarda, zeminde ve merdivenlerde grinin 50 tonunu görebilirsiniz ancak bu mağaza, Viktor ve Rolf 'un kişiliklerini tamamlıyor. Viktor: "Görünmez veya mütevazı bir mağaza istediğimizi söyledik çünkü genellikle mağaza tasarımlarının fazla göze battığını ve abartılı olduğunu düşünüyoruz." Etkilemek için çok gösterişli olmanız gerekmez. Detaylar da fark yaratabilir.

Viktor & Rolf'un Amiral Butiği370 Rue Saint-Honoré, Paris

Ford Vignale D E R G I S I 37

Page 38: Turkish Ford Vignale Magazine #3

DA

MIE

N H

IRS

T N

EWP

OR

T S

TREE

T G

ALL

ERY

Sanatçı Damien Hirst, tartışmalı sanat eserleriyle tanınıyor. Formaldehit bir köpekbalığı veya pırlantayla süslenmiş bir kurukafa. Görünüşe göre eserleri insanları şok ettiğinde mutlu oluyordu. Hirst, 3.000'in üzerinde eserden oluşan sanat koleksiyonu için kendi galerisine sahip olmak istedi. 10 yıllık çalışmanın ve 25 milyon sterlin (34 milyon avro) tutarındaki bir yatırımın ardından yakın bir zamanda Newport Street Gallery açıldı. Şaşırtıcı bir şekilde, 3.000 metrekarelik galerinin, daha önce bir tiyatro sahnesi boyama şirketi tarafından kullanılmış bir alan olan iç ve dış kısmı sade ama şıktı. Mağazada yalnızca Hirst'in eseri görülebiliyordu ve satın alınabiliyordu. Alanın geri kalanı, koleksiyonuna veya benzer sanatçıların eserlerini sergilemeye ayrıldı. Newport Street Gallery'nin dikkate değer özelliği kesinlikle, 1998'deki orijinal Pharmacy alanına saygı duruşu niteliğindeki Pharmacy 2 'dir. Pharmacy 2, her yerde görebileceğiniz haplar ve cerrahi aletlerle yansıtılan Hirst'in klinik takıntısını deneyimleyebileceğiniz bir restoran.

İtalyan moda tasarımcısı Valentino Garavini, daha iyi bilinen adıyla Valentino, açık ve net tasarımlarıyla meşhurdur. Parlak renkler ve barok etkiler, koleksiyonlarında sıklıkla rastlanan unsurlardır. Milano'daki Valentino amiral mağazası şaşırtıcı bir şekilde çok sakin bir atmosfere sahiptir. Paris, Roma ve New York'taki Valentino mağazalarını da tasarlayan mimar David Chipperfield, modern bir dokunuşa sahip olan bir İtalyan sarayı stilini seçti. 175 metrekare büyüklüğündeki mağazaya girdiğinizde Valentino'nun evine bizzat davet edilmiş gibi hissedersiniz. Alışıldık mağazaların aksine bu mağazada, her biri farklı bir stil sunan çeşitli odalar bulunur. Çoğunlukla cam, ahşap ve deri materyallere yer verilmiştir.

VALE

NTI

NO

Damien Hirst Newport Street GalleryNewport Street, Londra

Valentino Amiral Mağazası, Via Montenapoleone 20, Milano

38 Ford Vignale D E R G I S I

Page 39: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Danimarka'nın tasarım tarihi uzun bir geçmişe sahiptir. Royal Porselen Fabrikası 1775'te kurulmuştur ama uzun bir geçmişe sahip olmak "yenilik" kelimesine kötü bir anlam yüklemek anlamına gelmez. Bu nedenle Royal Copenhagen, Royal Copenhangen'ın klasik ve modern tüm elle boyanmış porselen ürünlerini içinde barındıran kendi amiral mağazasına sahiptir. Bu mağaza, Kopenhag'taki en eski evlerden biri olarak geçmişi 1616 yılına dayanan üç katlı bir Rönesans evidir. Geçmiş ve günümüzün harmanlandığını, Danimarka tasarımlarının tam ortasında geleneksel Danimarka yemeklerinin modern bir dokunuş katılarak servis edildiği Royal Smushi Café'de de görebilirsiniz. Royal Copenhagen porseleninde servis edilen öğle yemeğinizi Arne Jacobsen tarafından tasarlanmış bir Karınca sandalyede otururken George Jensen sofra takımlarını kullanarak yemiş miydiniz? İşte size fırsat.

İsmini duyduğunuzda İngilizce olduğunu düşünseniz de Tod’s, kesinlikle bir İtalyan firması. 1970'lerin sonunda kurulan şirket, seçkin işçiliğiyle dünyaca ünlü bir isim haline geldi. En kapsamlı çanta, ayakkabı ve giysi seçeneklerini Tod's küresel ağındaki en büyük mağazanın bulunduğu Tokyo'da bulabilirsiniz. Tokyo şubesinin özel olmasının nedeni, dünyaca ünlü mimar Toyo Ito tarafından tasarlanan görkemli binası. Ito, Omotesando caddesindeki Japon zelkovası ağaçlarının zenginliğini L şeklindeki amiral mağazanın mimarisine yansıtmış. Binanın ön yüzü camla birleşerek ağaç dallarının biçimine uyum sağlıyor. Organik iç tasarım, açık ve havadar alanların bulunduğu altı kattan oluşuyor. Binanın üst katlarına çıktıkça ağaç dalları incelerek yerini daha fazla pencereye ve içeri dolan ışığa bırakıyor. Tod's Tokyo, benzersiz mimarisinin verdiği şaşkınlıkla bu unutulmaz alışveriş deneyimini birleştiriyor.

TOD

’S

RO

YAL

COP

ENH

AG

EN

Royal Copenhagen’ın Amiral Mağazası, Amagertorv 6, Kopenhag

Tod’s Jingumae 5-1-15, Shibuya-ku, Omotesando, Tokyo

Ford Vignale D E R G I S I 39

Page 40: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Londra merkezli mobilya ve tasarım perakendecisi Timothy Oulton, Avrupa'daki dört mağaza da dahil olmak üzere dünya çapında farklı mağazalara sahip. Amsterdam'da, daha önce şehir merkezinin hemen dışında bir kilise (Schinkelkerk) olan mekanda sizi tamamıyla çevreleyen bir Timothy Oulton deneyimi yaşayabilirsiniz. Ferah iç tasarımı ve uzun pencereleri mekanı, eski ile yeniyi birleştiren el yapımı koleksiyonu sergilemek için mükemmel bir ortam haline getiriyor. Koleksiyonda, son moda İngiliz malikanesi stilinde deri vintage kanepeler, mutfak öğeleri ve birinci sınıf kişisel eşyalar gibi markanın imzasını taşıyan parçalar bulunuyor. Kraliyet Donanması'ndan satın alınan orijinal sarı denizaltı göze çarpıyor. Timothy Oulton'da kendinizi rahatlıkla evinizde gibi hissedebilirsiniz çünkü kanepelere oturabilir veya London Café'de bir mola verebilirsiniz. Şansınız varsa geçen yılki Global akşam yemeği gibi Timothy Oulton'ın organize ettiği özel etkinliklerden birine davet edilirsiniz. İlham kaynaklarına doymadınız mı? Timothy Oulton, Amsterdam'ın canlı kanal bölgesinin tam kalbinde bulunan Runstraat 22 numaradaki devasa bir binada, çanta koleksiyonunu sergilediği bir galeri açtı.

FC Barcelona futbol kulübünün Camp Nou stadyumunun yanında FCBotiga Mega Mağazasını bulacaksınız. 1500 metrekare genişliğindeki bu iki katlı mağaza, fanatiklere tuttukları takımın kıyafetlerini, atkılarını, berelerini, imzalı futbol toplarını, sweatshirtlerini ve şapkalarını sunuyor. Sahanın yıldızları Messi, Iniesta ve Suarez'i kupalar, pelüş oyuncaklar ve hatta ev gereçlerinin üzerinde görebilirsiniz. Sizi gerçekten saran bir deneyim sunmak için raflar, blaugrana kulübü renkleriyle kaplanmış ve mağazaya girdiğinizde Camp Nou'da kaydedilmiş sesleri duyuyorsunuz. FCB Mega Mağazası, Nike ürünlerinize süslemeler, düğmeler ve FC Barcelona arması ekleyerek bu ürünleri özelleştirip kulübünüzün renklerini her zaman yanınızda taşımanızı sağlayan "Make it Barça" hizmetini sunan tek mağazadır. Üstelik, dijital ekranlarda formanız için isim ve numara seçimi yapabilirsiniz. Ardından baskı hizmetinde, bunlar hemen işlenir ve sıra beklemeden formalarınızı alıp mağazadan çıkabilirsiniz. FCBotiga Mega Mağazası her yıl iki milyon ziyaretçiyi ağırlıyor; bu da, stadyumun tıka basa dolduğu 200 maça eşit.

FCB

OTI

GA

MEG

A M

AZA

SI

TIM

OTH

Y O

ULT

ON

Timothy Oulton,Amstelveenseweg 136, Amsterdam

FCBotiga Mega Mağazası, Camp Nou, Aristides Maillol, Barcelona

40 Ford Vignale D E R G I S I

Page 41: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Hermès en az Louvre kadar Parisli. 1950'lerin ortasında Grace Kelly ile popülerleşen bir 1930 tasarımı, markanın imzasını taşıyan Kelly çantası ile ünlü olan 178 yıllık moda evi, birkaç yıl önce Seine Nehrinin sol yakasına taşınarak Paris'in en eski yüzme kulüplerinden birine ev sahipliği yapmış eski Lutetia yüzme havuzunun olduğu yerde bir mağaza açtı. Bu olağanüstü art deco bina, eskisine uygun olarak restore edildi. Farklı parlak renklerdeki mozaik taşlar bir yüzme havuzu hissi verirken ahşap yapılar da dalga biçimini anımsatıyor. Gökyüzünden aldığı yoğun doğal ışık mekana ferah ve organik bir atmosfer veriyor. Bazı koleksiyonlar, mağazanın içinde otomatik bir şekilde yönlendirerek sizi bir keşiften diğerine taşıyan kıvrımlı bir yol şeklindeki devasa ahşap kulübelerde sergileniyor. Bir çay salonu, kitapçı ve hatta bir çiçekçi göreceksiniz. Modanın tecrübeli ismi kesinlikle deneyimlerle dolu, çok modern ve erişilebilir bir amiral mağaza işletiyor.

FORDSTORE: MÜKEMMEL FORD DENEYİMİ

Yıllar içinde internet ile birlikte insanların otomobillerini alma şekli büyük ölçüde değişti. Otomobil sahipleri artık internette bulabilecekleri bilgilerin üzerine değer katacak özel bayiler görmeyi bekliyor. Şu anda Ford, Avrupa genelinde açtığı FordStore'larla bu ihtiyaçları karşılıyor. FordStore'lar size gerçek bir marka deneyimi yaşatır. Ford Vignale modeller, yeni Ford Mustang ve diğer özel modeller de dahil olmak üzere tüm Ford modellerini bulabilirsiniz. Her bir FordStore, farklı alanlara ayrılmış geniş bir alandır. Keşif alanı, Ford markasına ve temel değerleri olan kaliteli, çevre dostu, güvenli ve akıllı olma özelliklerine ayrılmıştır. Kendi Ford modelinizi gerçek araç boyutundaki 3D etkili ekranda yapılandırır.FordStore'daki Ford Vignale Lounge tamamıyla size benzersiz bir deneyim yaşatacak şekilde donatılmıştır. Müşteri İlişkileri Yöneticiniz sizi karşılar ve birlikte, tercih ettiğiniz Ford Vignale modelini yapılandırabilirsiniz. Müşteri İlişkileri Yöneticiniz, dokunmatik ekrana sahip etkileşimli benzersiz masa "dokunmatik masa" aracılığıyla özel materyaller, renkler ve teknolojileri ihtiyaçlarınıza göre şekillendirmenize yardımcı olur. Müşteri İlişkileri Yöneticiniz aynı zamanda, müşteri desteğine 7/24 erişim sağlayan Ford Tek Numara, yeni Ford Vignale'inizin evinize teslim edilmesi ve servis randevuları için otomobili alma ve teslim etme ve geçici araç temini gibi zaman tasarrufu sağlayan hizmetlerimizden de bahsedebilir. Müşteri İlişkileri Yöneticiniz size yardım etmeye ve gerekirse tavsiye vermeye her zaman hazırdır. FordStore ziyaretinizden önce, sonra ve ziyaretiniz sırasında şahsen ilgi görürsünüz.

HH

ERM

ÈS

Hermès,17 Rue de Sèvres, Paris

Ford Vignale D E R G I S I 41

Page 42: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Her Ford Vignale otomobil galeriye ulaşmadan önce, kalitesinin eksiksiz olduğundan emin olmak için uzman bir ekibin ekstra dikkatine sunulur. Bu, dünyanın en gelişmiş fabrikalarından birinde üretildikten sonra gerçekleşir.

MÜKEMMEL SÜRÜŞ

42 Ford Vignale D E R G I S I

Page 43: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Mühendisler, sakin bir ortamda en yüksek düzeyde konsantrasyonla

çalışıyor. Biri sürücü koltuğunda oturmuş gösterge paneline bakıyor. Bir diğeri, ön farların önündeki bir "caddede" durmuş el ile kaputu cilalıyor. Başka biri ise kesme lazer ışınları ile siyah bir kutu kullanarak bir far ünitesi ile otomobilin gövdesi arasındaki bağlantıyı dikkatlice inceliyor. Uzmanların her Ford Vignale'i 90 dakika boyunca incelediği, İspanya'nın Valensiya şehrindeki Ford Vignale Kalite Merkezi'ne hoş geldiniz. Burada sadece otomobilin içini daha da sessiz bir hale getirmek için Ford'un göstermeye değer özel akustik cam ve gürültü geçirmez kapı panelleri incelenmiyor, Ford Vignale, müşteriye ulaşmadan önceki son bir testten daha geçiyor.

Mühendisler ellerini, gözlerini, kulaklarını ve en son lazer ve kamera teknolojilerini kullanarak en küçük sorunların bile tespit edilmesini sağlıyor. Kapı dikmesi, kaput, bagaj bölmesi, arka kapı, lamba üniteleri ve otomobilin gövdesi arasındaki bağlantıların simetrisinin ve boyutunun, Ford Mondeo Vignale için belirlenen yüksek kalite gereksinimlerinin tümünü karşılaması gerekiyor. Kapılar sorunsuz kapanıyor mu? Derideki tüm dikişler düzgün mü? İç paneller tam oturuyor mu? Koltuk masajı sorunsuz çalışıyor mu? Tüm kontrol düğmeleri iyi ve çalışır durumda mı? Detaylara yönelik bu aralıksız dikkat, bir Ford Vignale sürücüsünün deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Ford Mondeo Vignale, Ford’un Valencia tesisinde doğar. Otomobil tamamlandığında, aynı çatı altındaki Vignale Kalite Merkezi'ne gönderilir.

VIGNALE KALİTESİ

Ford Vignale D E R G I S I 43

Page 44: Turkish Ford Vignale Magazine #3

44 Ford Vignale D E R G I S I

Özel Üretim SüreciBir Ford Vignale tamamlandığında, fabrikanın hemen yanında bulunan Ford Vignale Kalite Merkezi'ne gönderilir. Ford Vignale Kalite Merkezi'ndeki altı uzman mühendis her Ford Mondeo Vignale'i 100 puan üzerinden değerlendirir. Bu, Ford'un tüm modelleri için belirlediği yüksek gereksinimler olan "Bir Ford" standartlarının en başında gelir. Son beş yılda üretim sürecine yaklaşık 1,6 milyar avro yatırım yapılmıştır. Sonuç: Dünyadaki en sofistike otomobil fabrikalarından biri. Yüksek teknolojili ekipman, lazerli robotlar, en gelişmiş

lojistik hizmeti ve yenilikçi teknolojiler, her Ford Vignale'in özenle üretilmesini sağlar. Hatta devekuşu tüyleri gibi en ilginç materyallerin bile burada yeri var. Boya treninden geçmeden önce Ford Vignale kasası, dişi develerden toplanan tüylerle fırçalanır. Her tüy yaklaşık 76 cm uzunluğundadır ve ancak 3 g ağırlığındadır. Boya hattının baş mühendisi Dirk Hölzer: "Boya uygulanmadan önce en küçük zor parçacıklarının bile giderilmesi sonucun daha da iyi olmasını sağlar. Böylece boya tabakası daha da pürüzsüz olur. Tüyler güçlüdür ve yapıları sayesinde küçük partikülleri mükemmel bir şekilde tutarlar."

Çevreye duyarlıFabrikadaki hiçbir şey şansa bırakılmıyor. Valencia Üniversitesi'nin işbirliğiyle Ford, boyanmış kasayı kontrol edebilen özel bir sistem geliştirdi. Bu nedenle her Ford Vignale, parlak ışık huzmeleri ve 12 dijital kameradan oluşan bir ışık "caddesinden" geçer. Bunlar, boyadaki düzensizlikleri, çıplak gözle görünmeyen küçük tanecikleri bile anında algılayabilir ve ardından, bunların yerini bir bilgisayar ekranında gösterir. Tüm düzensizliklerin yaklaşık %99'u cilalamayla düzeltilebilir. Bu sayede enerji, boya ve zaman tasarrufu sağlanır.

Page 45: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 45

Detaylara yönelik bu aralıksız dikkat, Ford Vignale sürücüsünün deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor

Fabrika Direktörü Dionisio Campos, "Mümkün olduğu kadar çevre dostu bir şekilde çalışıyoruz," diyor. Yeni bir hızlı kurutma işlemi sayesinde bir Ford Vignale'in kurutma fırınına ikinci kez girmesi gerekmez. Eskiden, her yeni boya katından sonra olmak üzere toplam üç kez kurutma fırınına girmesi gerekiyordu."

Teknoloji ve duyularFord Mondeo Vignale gibi yeni bir model üretime girmeden önce her bir gövde parçası kapsamlı bir şekilde taranır. Üretim öncesi test laboratuvarında tüm gövde monte edilir, bu

sayede toplamda yaklaşık 500 adet olan tüm vida delikleri ve sabitleme noktaları ölçülür. Daha sonra bir robot, tüm mesafeleri ve bağlantıları ölçer. 0,3 mm'den küçük sapmalara izin verilir. Ancak bunun ardından her vida deliği ve sabitleme noktasının doğru yerde bulunduğu ve fabrikada her şeyin birbiriyle uyumlu olduğu kesinleşir. Bu prosedür, her yeni bileşen gönderiminin ardından tekrarlanır. Üretim sürecinin sonunda rastgele kısmi muayeneler gerçekleştirilir. Tamamlanan beş Ford Vignale'den birine rezonans adlı bir test uygulanır. İç kısma özel bir

mikrofon asıp radyo dalgaları aracılığıyla çeşitli frekanslarda ses dalgaları yayınlayarak, örneğin bir vidayı veya paneli sökme gibi bir işlemin oluşturacağı titreşimi yeniden üretmek mümkündür. Ekipman, insanların duyamayacağı sesleri de algılar. Bunun gibi yepyeni teknolojiler, işçilik ve deneyimle birlikte kullanılır. Ses testi bittiğinde deneyimli bir test sürücüsü Ford Vignale'i bir test sürüşüne çıkararak güvenlikle ilgili bir sorun olmadığını doğrular. Farklı yüzeylerde yapılan birkaç turdan sonra otomobil onay alır. Bu tek kelimeyle "Mükemmel!"

Page 46: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Cuma Belmonte Palacio

İniş Lizbon Portela Havaalanı’nda yavaş veya görkemli bir bağlantı yok. 5-10 dakikada bir metro sizi şehir merkezine sadece 15 dakikada götürüyor. Macera seven ziyaretçiler için havaalanının hemen dışında şehir merkezine gidebileceğiniz bisiklet yolları bile bulunuyor.

Check-in Portekiz'de orijinal güzelliği ve tarihi arıyorsanız Belmonte Palacio'dan öteye gitmenize gerek yok. 1449'da inşa edilen bu özel Ortaçağ sarayının Yönetmen Wim Wenders ve Aktör Marcello Mastroianni gibi sinema devlerinin filmlerinde yer alma nedeni hemen göze çarpıyor. Bu yapı aynı zamanda Fransız Moda Tasarımcısı Christian Louboutin'in de uğrak yerlerinden biri.

18:00

19:00

Ayakkabıları dünyanın çeşitli yerlerindeki futbolcular ve ünlüler tarafından giyilen adamın yerine geçmek için birinci sınıf bir suitin bir gecelik maliyeti 2.500 €. www.palaciobelmonte.com

Yine tarihi Alfama Bölgesi’nde bulunan ancak daha uygun maliyetli bir yer de, Rua de Santiago 10-14 numarada bulunan, gerçek büyüleyiciliği modern konfor ve lüksle birleştiren, hoş bir şekilde restore edilmiş 15. yüzyıl binasındaki yeni bir otel olan Santiago de Alfama. www.santiagodealfama.com

Daha düşük maliyetli bir başka yer de, makul f iyatın ucuzluk anlamına gelmediğini kanıtlayan bir yatak odalı şık stüdyo daireler olan Lisbonaire Apartments'tır. Girişte, bolca gece

LİZBON'DA 48 SAAT

"White City" hazlarının tadını çıkarmak için en uygun dönem, güneş ışınlarının sayısız pencereden yansıyarak İber Adası’ndaki bu şık cevherin her köşesine dolmasını sağlayan bahar aylarıdır. Ancak Lizbon’da geçireceğiniz bir hafta sonu ile eski dönemlerin büyülü dünyasına açılarak zamanda bir yolculuk yapacağınızı düşündüyseniz hiç de haksız sayılmazsınız. Bugün bu şehir, şık restoranları, havalı gece hayatı ve son derece modern mimarisiyle büyüyen, modern bir başkent. Tüm bunları keşfetmek için tam iki gününüz var.

46 Ford Vignale D E R G I S I

Page 47: Turkish Ford Vignale Magazine #3

hayatının yanı sıra Bairro Alto'ya uzanan ünlü Glória tramvayını bulacaksınız. www.lisbonaire.com

Dinlenme Kendinizi bir anda sokaklara atmaya hazır değilseniz endişelenmeyin. Gerçek "Lizbonlular" geç saatte yemek yer, özellikle de hafta sonları. Yani 21:00 için yapacağınız bir rezervasyonla kendinizi yerlilerle dolu hoş bir restoranda bulabilirsiniz. Hâlâ işteki yoğun bir haftanın stresini üzerinden atmaya çalışanlar için ise iki adet rahatlama önerimiz var.

Campo de Ourique'deki, birçok küçük porsiyonlu yemekte uzmanlaşmış ünlü Portekizli şefin bulunduğu ve mükemmel bir şarap menüsüne sahip olan, Tasca da Esquina. www.tascadaesquina.com.

20:00

Lapa bölgesinin yakınındaki Clube de Journalistas'ta, hoş bir bahçede yemek yiyebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi yerel gazetecileri çeken bu restoranda çeşitli mutfakların yemekleri servis ediliyor. Buranın sahibi de bir yazar. www.restauranteclubedejornalistas.com

Dinlenmek mi istiyorsunuz? İyi bir bar bulmak çok kolay ve hoş Bica Bölgesi’ndeki Bicaense (Rua da Bica de Duarte Belo 38-42) modern Lizbon gece hayatının tipik bir örneğini gösteriyor. Bunlar sanatsal ve hipster havalılığında görünebilir ancak yerlilerden oluşan sakin kalabalık oldukça gösterişsizdir. Dikkat edin: Bicaense tipik bir dar caddedir. O yüzden birkaç kadehin ardından oradan ayrılırken dikkatli olun!

23:00

Tramvay 28, Arco da Rua Augusta'dan geçerken

ŞEHİR ARAMA

Ford Vignale D E R G I S I 47

Page 48: Turkish Ford Vignale Magazine #3

48 Ford Vignale D E R G I S I

Alışverişçilerin kahvaltısıKahvaltınızla birlikte sert bir veya iki bica (espresso) içmeniz iyi olabilir çünkü kahvaltıdan sonra, Lizbon'un şık alışveriş hayatının kalbini oluşturan Baixa, Principe Real ve Chiado çevresindeki çekici caddeleri ve meydanları gezeceğiz.

Birçok modern şehrin aksine Lizbon, yenileyici ölçüde çeşitlilik sunan bir yer. Hoş bir depodan dönüştürülen, şık ambalajlardaki sabunların bulunduğu, Rua Anchieta 11 numaradaki A Vida Portuguesa gibi harika, eski tip bir mağazadan www.avidaportuguesa.com Rua Dom Pedro V, 77 adresindeki Alexandra Moura gibi olağanüstü derecede şık couture mağazalara www.alexandramoura.com kadar.

10:00

Cumartesi

Enerjinizi toplayın Şehirdeki mimli birçok Quiosques de Refresco (içecek büfeleri) enerjinizi toplamak için iyi seçeneklerdir. Yerel girişimci Catarina Portas bunları kanatlarının altına alana dek şehrin, 19. yüzyılda popüler olan bu şık simgeleri unutulmaya yüz tutmuştu. Ek olarak leite perfumado (kokulu süt) veya horchata (badem sütü) deneyin. Hmmm. Hemen Jardim do Principe Real'de bir tane bulabilirsiniz.

Deniz mahsullerini tercih edenlereLizbon, Avrupa'nın deniz mahsulleri başkentidir yani bir deniz mahsulleri restoranı bulmak hiç de zor değil. En iyi modern dokunuşlardan biri için Chiado’s Rua do Loreto 21 numaradaki Sea Me'yi deneyin. Portekiz-Japon karışımı şaşaalı, temiz bir ortamda servis ediliyor. www.peixariamoderna.com.

11:00

13:30 Değişim Vücudunuzu dinlendirdikten sonra şimdi de zihninizi dinlendirmek için MUDE'u (kelime anlamı "değişim") ziyaret etme zamanı. Rua Augusta 24 adresindeki harika bir şekilde yenilenmiş sömürgecilik döneminde kalma banka binasında bulunan bu Moda ve Tasarım Müzesi'nde her zaman ilgi çekici bir sergi oluyor. www.mude.pt.

Yenilebilir kadehler Elinizdekileri otele bırakın ve şehirde bir gece geçirmek için Lizbon'un en iyi barlarının bir araya geldiği, Bairro Alto boyunca uzanan Glória tramvayı ile başlayın. Manzarası olan birini seçin ve çikolatadan bir kadehte sipariş vererek kadehini daha sonra yiyebileceğiniz yerel bir içki olan Ginginha do Carmo siparişi verin.

15:00

18:30

Quiosques de Refresco Sea Me

Baxia

A Vida Portuguesa

Page 49: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 49

MUDE - Moda ve Tasarım Müzesi

Karar vermekte zorlandığınızda...Portekiz mutfağı turunuzda çok gizli, küçük bir istasyon arıyorsanız R. Teixeira 35 adresindeki 100 Maneiras'ın lezzetlerinden ve sunumlarından daha iyisini bulamazsınız. www.restaurante100maneiras.com

Geç saatlerde dansİlginizi çekiyorsa burada eğlence geç saatlerde başlıyor. Yani ilk particiler yaklaşık 1:00'dan önce Lux'a gelmiyor. Sahiplerinden birinin de aktör John Malkovich olduğu bu mekan bir Lizbon kuruluşu olsa da bazıları bu mekanın şehirdeki en iyi kulüp olduğunu düşünüyor. www.luxfragil.com. Daha fazla ayrıcalık ve 360° büyüleyici bir manzara için Silk'i deneyin.www.silk-club.com.

21:00

23:00

25th of April Bridge

Page 50: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Doca de Alacantra

50 Ford Vignale D E R G I S I

Sokak turu Lizbon'un zengin tarihini keşfetmek için zaman bakımından en verimli yöntem yürüyüş yapmaktır. Harika Lisbon Walker Pazar sabahları size iki seçenek sunuyor: Lizbon'un 2500 yıllık tarihinde bir gezinti için Tarihi Kısım ve öne çıkan yerleri kapsayan Keşif Turu. Yürüyüşler gösterişli Praça do Comércio meydanından başlıyor.www.lisbonwalker.com

10:30

Pazar

Lizbon'un panoramik görünümü

Sakin bir Pazar günü İki günlük seyahatinizin iki hafta gibi gelmesini istiyorsanız son öğle yemeğinizi Lizbon'un birçok güzel plajından birinde yiyin. Toplu taşıma ucuz ama yavaştır, zaman kısıtınız varsa bir taksi tutun ve nehri geçip Costa da Caparica'ya gidin (yaklaşık 25 € ancak taksiciyle pazarlık yapın). En güzel plaj restoranları Sao João'dadır. Öğle yemeğinin ardından plajda dolaşarak şehrin birkaç panoramik fotoğrafını çekebilir ve birkaç ay sonra baktığınızda buranın ne kadar güzel olduğunu hatırlayabilirsiniz.

13:00

Page 51: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 51

ÇİNİLERİ GÖRMEDEN OLMAZ

Lizbon'un geleneklerinden biri de çinilerdir. Diğer ülkelerdeki ressamlar kanvas kullanırken Portekizli ressamlar genellikle seramik üzerinde çalışır. Bu geleneğin Fas topluluğu sayesinde İran'dan geldiğine inanılıyor. Nereden gelmiş olursa olsun günümüzde, tüm bir hafta sonunu sadece görkemli seramik sergilerini gezerek geçirebilirsiniz.

Museu do Azulejo (Ulusal Seramik Müzesi), sergilediği bazı muhteşem modern eserlerle bunun eskimiş bir sanat biçimi olmadığını kesinlikle kanıtlıyor. www.museudoazulejo.pt

Dünyanın en geniş barok seramik koleksiyonuna (aşağı yukarı 100.000 parça) sahip olmanın yanı sıra São Vicente de Fora Manastırı, Lizbon'un gizli kalmayı başarmış sırlarından biridir. Açıklamasını yapmak güçtür ancak burası, diğer başlıca alanlardan daha az turist çekmektedir ve bu mekanın çatısında, şehrin en büyüleyici manzaralarından birini görebilirsiniz. www.patriarcado-lisboa.pt (Portekizce site)

Mütevazı koleksiyonunuz için şık bir başlangıç yapmak mı istiyorsunuz? Ülkenin en eski seramik fabrikası Fábrica Sant’Anna'da Pazartesi-Cuma günleri rehberli turlar düzenleniyor (Calçada da Boa-Hora 96) ve Rua Alecrim 95 adresindeki nefis sergi salonu Cumartesi günleri de açık. www.santanna.com.pt

São Vicente de Fora Manastırı

Page 52: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Bu uygulamalar ve araçlar evinizi ve ev yaşamınızı daha verimli, daha rahat ve daha eğlenceli bir hale getirecek. İşteki yoğun bir günün ardından hepimiz bunu istemiyor muyuz?

HOME SMART HOME

52 Ford Vignale D E R G I S I

Page 53: Turkish Ford Vignale Magazine #3

AKILLI YAŞAM

Ford Vignale D E R G I S I 53

Page 54: Turkish Ford Vignale Magazine #3

54 Ford Vignale D E R G I S I

Yıkanıp tazelenmeWhirlpool, tüm ev aletlerini 6th Sense Live teknolojisi ile donatmıştır. Bu da, çamaşır makinelerimizin kendi beyinlerine sahip olmaya başladığı anlamına geliyor. 6th Sense sayesinde bir Whirlpool çamaşır makinesi, çevrimiçi bir elektrik fiyatı veritabanına bağlanarak elektriğin ucuz olduğu zamanlarda yıkama yapması sağlanabiliyor. Whirlpool mobil uygulamasını kullanarak yıkamanın ne zaman biteceğini, daha fazla deterjan gerekip gerekmediğini ve diğer ayarları görebilirsiniz. www.whirlpool.com

Evinizde spa keyfiAshley & Burwood'un Apollo Amora Scent Hub ürünü evinizi bir spa merkezine dönüştürüyor. Su ve birkaç damla esansiyel yağ ekleyip Scent Hub'ı açtığınızda hoş bir koku yayılıyor ve gerçek bir aromaterapi etkisi oluşturuyor. Scent Hub, aradığınız rahatlatıcı etkiyi eksiksiz oluşturmak için Bluetooth bağlantılı hoparlörlere ve yerleşik LED ışıklara sahiptir.www.ashleigh-burwood.co.uk

Temizlik makinesiRobotlar, sıkıcı ev işlerini yapmak için mükemmeldir. Samsung POWERbot VR9000 yerleri süpürmeye bayılıyor. Bu robot temizleyici, evinizi otomatik olarak temizleyecek akıllı teknolojiye sahiptir. Dijital kamera ve 10 ayrı akıllı sensör sayesinde robot, odanın içinde sessizce hareket ederek tüm yer yüzeylerini temizliyor. Yedi adet temizlik modu bulunuyor. Ancak bu robot bağımsız bir şekilde (sizin planlamanıza bağlı olarak) de temizlik yapabiliyor. Ayrıca uzaktan kumandanın ışığını belirli bir alana doğrultarak temizlenmesi gereken yeri POWERbot'a gösterebilirsiniz. Üstelik bu yatağınızın altını temizleyecek kadar küçüktür. www.samsung.com

Sıcak bir karşılamaBuna, verileri İnternet aracılığıyla toplayan ve ileten cihazlar olan nesnelerin İnternet'i adı verilir ve Bang & Olufsen bu yeni özelliğin tercümesini The Bang & Olufsen Home Integration felsefesinde yaptı. Bu, evinizi daha akıllı hale getirmek ve güvenliği, izlemeyi, aydınlatmayı, enerji kullanımını, konforu ve eğlenceyi iyileştirmek için bütünleyici bir yöntemdir. Tek bir uygulama ile, evinizdeki özel donanımlı tüm teknolojileri kontrol edebilirsiniz. Kapınızın kilidini açtığınızda ışıklar açılır, müzik başlar ve perdeler hafifçe kayarak açılır. Isı denetleyicisi, tercih ettiğiniz sıcaklığa otomatik olarak ayarlanır, kahve makineniz açılarak taze kahve demler. Çamaşır makineleri, video kameralar, ışıklarınızın atmosferi, aklınıza gelebilecek her şey, kontrol ettiğiniz sisteme eklenebilir. Eviniz daha önce sizi hiç bu kadar sıcak karşılamamıştı.www.bang-olufsen.com

Page 55: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Ford Vignale D E R G I S I 55

LG Styler, giysilerinizi temizleyen bir dolaptır. Evet gerçek. Sıcak buhar püskürtme teknolojisi, deterjan kullanmadan dolabınızı tazeler. Takım elbiseleriniz, paltolarınız ve kazaklarınızdaki istenmeyen kokular giderilir. LG şimdiden ikinci nesil LG Styler üzerinde çalışmalara başladı.www.lg.com

Çiçeklerin GücüDrone'lar ve otomobil içi iletişimin arkasındaki marka olan Parrot bahçe işlerine merak saldı. Parrot Flower Power, bitkilerinizin ihtiyaçlarını değerlendiren ve akıllı telefonunuza uyarılar gönderen ağaç dalı görünümünde bir sensördür. Bu sensör güneş ışığını, sıcaklığı, toprağın nemini ve toprağın elektriksel iletkenliğini ölçer. Uygulama ile sensöre hangi bitkiyi yetiştirdiğinizi söylediğinizde uygulama önerilerde bulunur.www.parrot.com

Temizleyen dolap

Akıllı sürahiŞaraplarınızı süzmek saatler alabilir ancak şarabın zengin aromasının tadını tam anlamıyla çıkarmak için bu işlem hızlandırılamıyor. Neden hızlandırılmasın ki? Çünkü iSommelier, oyunun kurallarını değiştiren devrim niteliğinde bir sürahi. Akıllı sürahi, geleneksel süzme işleminin tüm eksiklerini ortadan kaldırıyor çünkü bu işlem şarabın kalitesini azaltmadan hızlıca gerçekleştirir. Birkaç dakika içinde mükemmel bir kadeh kırmızı veya beyaz şarap servis edebilirsiniz. iSommelier, saflığı bozan tüm unsurları (nem, toz ve kokular) gidermek için ortam havasını filtreler ve oksijeni nitrojenden ve karbondioksitten ayırır. Bu, hiçbir kimyasal madde kullanmayan gelişmiş oksijen ayırma sistemi sayesinde şarabın saf ve yüksek yoğunlukta oksijenle temas etmesini sağlar. Mantıklı değil mi? iSommelier'in kullanımı kolaydır. Sadece uygulamayı indirip iSommelier'inizle senkronize ettikten sonra şarabınızı süzerek tadını çıkarabilirsiniz!www.ifavine.com

Çamaşır makineleri, video kameralar, ışıklarınızın atmosferi, aklınıza gelebilecek her şey, kontrol ettiğiniz sisteme eklenebilir

Bir hükümdar gibi alışveriş yapınKıyafet alışverişi yapmak birçok erkeğin pek de sevdiği bir aktivite değildir. Onlar için Outfittery (Almanya), Cloakroom (Hollanda) ve Suitcase (Belçika) gibi kişisel bir alışveriş hizmeti yeni bir kavram. Bu şirketler gerçekten sizin için tercihlerinize uygun alışverişler yapıyor. Bir hesaba kaydolduğunuzda kişisel bir alışveriş asistanı sizi arayarak ne türde ve stilde giysilerden hoşlandığınızı öğreniyor. Bu asistan daha sonra alışverişe çıkıyor, giysileri bir kutuya koyuyor ve kişisel giysi dolabınız evinize teslim ediliyor. Beğendiğiniz giysileri alıp beğenmediklerinizi geri gönderiyorsunuz. Alışveriş işi tamam! Kişisel alışveriş alanındaki en son gelişme de 3D tarayıcılar. Outfittery, fotoğraf kabini benzeri vücut tarayıcılarını tren istasyonlarına ve havaalanlarına yerleştirmeye başladı. Erkekler vücut ölçülerini ölçebiliyor ve kişisel bir alışveriş asistanı bu ölçülere uygun giysileri kolayca buluyor. www.outfittery.com

Page 56: Turkish Ford Vignale Magazine #3

56 Ford Vignale D E R G I S I

Evapolar, küçük bir hoparlör gibi görünen işlevsel bir klima ünitesi ve çığır açan yeni bir klima teknolojisidir.

Kişisel bir ortam Bu, küçük bir hoparlör gibi görünen işlevsel bir klima ünitesidir. Evapolar, çığır açan yeni bir klima teknolojisidir. Taşınabilir soğutucu kurulum gerektirmez ve anında kullanılarak büyük bir odada mikro iklimler oluşturmayı mümkün kılar. Evapolar, normal bir klima ünitesinin kullanacağından çok daha az elektrik kullanarak havayı soğutuyor, nemlendiriyor ve temizliyor. Evapolar çevre dostudur çünkü herhangi bir zehirli soğutucu kullanmaz. Sadece suyla çalışır.www.evapolar.com

Akıllı bahçıvanlıkKapalı mekanlarda bahçe işleri, Smart Herb Garden ile artık daha kolay. Su doldurup üç adet doldurulabilir kartuşu akıllı kaba eklediğinizde bir ay boyunca rahat edebilirsiniz. Smart Herb Garden, doğru miktarda suyu, oksijeni ve besini bitkilerinize vermek için nanoteknoloji ve sensörler kullanır.www.clickandgrow.com

Tuşsuz girişHer zaman kaybedilen şeylerden biri de bisiklet kilidinin anahtarıdır. Bu noktada, anahtarsız bir bisiklet kilidi olan BitLock hayat kurtarır. Kilitlemek ve kilidi açmak için sadece akıllı telefonunuzdaki uygulamayı kullanmanız yeterlidir. Bu daha önce neden düşünülmedi? Uygulama, Bluetooth aracılığıyla kilide bağlanır ve dört haneli bir kodu girdikten sonra bisikletinizi kullanabilirsiniz. Bu sistemin büyük bir avantajı da, arkadaşlarınız veya ailenizle kendi bisiklet paylaşımı sisteminizi kurabilmenizdir. Onlar da aynı uygulamayı kullandığında zincirin kilidini açmak için tek ihtiyacınız olan güvenlik kodudur. BitLock uygulaması ayrıca, telefonunuzun GPS özelliğini kullanarak bisikletinizin yerini hatırlar, böylece iki tekerlekli dostunuzu nereye park ettiğinizi asla unutmazsınız. www.bitlock.co

Kendi beyni olan bilezikGiyilebilir teknolojiler her geçen gün daha popüler hale geliyor. Jawbone Up2, aktivitelerinizi ve uykunuzu takip etmek üzere tasarlanmıştır. Akıllı bileklik adımlarınızı, yaktığınız kalorileri ve diğer aktivitelerinizi sayar. Uyku modu, sabah uykunuzun hafif olduğu anı algılayarak sizi uyandırır. Jawbone Up2'da düğme bulunmadığından, bilekliğe dokunarak farklı modları seçebilirsiniz.www.jawbone.com

Page 57: Turkish Ford Vignale Magazine #3

D i v e r s i t y o f s t y l e

Zenith by

www.blackedit ion.com

1276_Romo NL_Residence 11 Advert_AW.indd 1 17/09/2015 19:51

Page 58: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Lacoste-Men-ss2016-Pelican.indd 1 18-12-15 14:19 Lacoste-Men-ss2016-Pelican.indd 2 18-12-15 14:19

Page 59: Turkish Ford Vignale Magazine #3

Lacoste-Men-ss2016-Pelican.indd 1 18-12-15 14:19 Lacoste-Men-ss2016-Pelican.indd 2 18-12-15 14:19

Page 60: Turkish Ford Vignale Magazine #3

215215 3,5 107,5

MICHAEL FASSBENDERJENERASYONUNUN MUHTEMELEN

EN İYİ AKTÖRÜ

D E R G İ

SAYFA 20.

RÖPORTAJ

FORD VIGNALE DERGİSİ

Her Ford özel bir sese sahiptir. Ford Vignale, namı diğer Ses Uzmanı Ralf Heinrichs tarafından tasarlanmış özel bir sese sahiptir. Çalışmaları ve ilham aldığı unsurlar hakkında bilgi edinin.30. sayfaya bakın.

FORD VIGNALE

2016 CENEVRE OTOMOBIL FUARI’NDA

FORD FORD FORD VIGNALEVIGNALEVIGNALE

2016 CENEVRE 2016 CENEVRE 2016 CENEVRE

OTOMOBIL OTOMOBIL OTOMOBIL FUARI’NDAFUARI’NDAFUARI’NDA

F O R D M O T O R C O M P A N Y S U N A R

67757_PEL_VIG3_COVER_TR.indd 1 19-02-16 16:00