Sistemi Elektro Energjitik Shqiptar David mucollari

Click here to load reader

 • date post

  14-Jan-2017
 • Category

  Engineering

 • view

  696
 • download

  21

Embed Size (px)

Transcript of Sistemi Elektro Energjitik Shqiptar David mucollari

SISTEMI ELEKTROENERGJITIK I REPUBLIKS S SHQIPRIS

DEKLARAT

Un I nn shkruari nn prgjegjsine time deklaroj se ky punim sht shkruar prej meje, nuk sht perzantuar para ndonj institucioni tjeter pr vleresim dhe nuk sht botuar m par apo ndonj pjes e vecant e tije .Punimi nuk permban materjal t shkruar nga ndonj person tjeter, prvec rasteve t vet cituara dhe referuara.

David Muollari

Falenderimet dhe mirnjohjaNuk mund t prshkruhen ato ,far kan ndodhur q kur fillova studimet Bachelor n degn e Inxhinierise Elektrike, n fakultetin e shkencave teknike, universiteti Ismail Qemali Vlor. Pr rrjedhoj, do ta kufizoj me falenderimin e vetm disa prej shum personave q m kan ndihmuar n prmbushjen e studimeve t mija dhe t arij n pikn q un jam sot S pari falenderoj familjen time, t cils i detyrohem nj mirnjohje t thell pr fillimin dhe finalizimin e ktij udhetimi, sa t vshtir po aq edhe t bukur. Kam kenaqesine t shpreh mirnjohjen pr Msc. Miranda Halili qe fale udhezimeve dhe sygjerimeve me dha mundesine per te perfunduare temn e diploms.Mirenjohje te vecante per te stafin e Departamentit te Inxhinieris Elektrike qe na mundesoj nje mesimdhenje me nivel te larte ne disiplinen e Inxhinieris Elektrike.Mirnjohje t veant pr Universitetin Ismail Qemali Vlor, pr mundsin e ofruar per te perfunduare ciklin e pare te studimeve ne Bachelor.S fundmi falenderoj miqt e mi pr mbshtetjen q m kan dhn n do rast.

SISTEMI ELEKTROENERGJITIK I REPUBLIKS S SHQIPRIS

31

PERMABAJTJA HYRJE4

KAPITULLI 1

1.1 Nj historik i shkurtr i sistemit energjetik n Shqiperi......5 1.2 Skema e sistemit elektro-energjitik..7 1.3 Prodhimi I energjis elektrike .......9 1.4 Kapacitetet ne disa nga centralet kryesore10 1.4.1 Teci vlore......11 1.5 Trasmetimi...121.6 Pershkrimi I elementve te linjave te trasmetimit....14 1.7 Shperndarja...151.8.1Struktura e rrjetev shperndarese..171.9 Llojet e percjellseve .18 1.10 Konsumatoret..19

KAPITULLI 22.1 Mbrojtja .........202.2 Mbrojtja e trasformatorve......212.3 Mbrojtja nga mbi tensionet........22 2.4 Mbrojtja e linjave te trasmetimit ..25 2.5 mbrojtja e nenstacioneve ......27

KAPITULLI 3

3.1 Transformatoret...28 3.2 Punimi paralel I transformatorve ...29 3.3 Regullimi I tensionit ne Transformator ..30 3.4 Transformatoret e Rrymes dhe tensionit.32

KAPITULLI 4 4.1 Projekti Rimkmbja e Sektorit Elektroenergjitik...33 4.1 Projekte zhvillimi...33 4.2 Projekte e planifikuara per zhvillime afatshkurter te sistemit te trasmetimit.........35 4.3 Matesat inteligjent.........38 4.3 Energjia e eres ...40

HYRJE

Ne kt punim diplome me titull Sistemi Elektroenergjitik i Repupliks S Shqiperisdo t flasim pr zhvillimit energjetike ne Shqiperi , per kontributin e centraleve n sistemin elektro energjitik si dhe pr shprndarjen dh trasmetimin deri tek konsumatori I fundit.Gjithashtu do te flasim pr sistemin e monitorimit , mbrojtjes, matjes s energjis elektrike.Do t flasim pr hidrocentralet , TEC-in e Vlores si dhe pr burimet e riprtrishme (turbinat me er).

Energjia elektrike si nj faktor kryesor i zhvillimit shoqror dhe ekonomik te nj vendi duhet ti kushtohet nj vmendje t posame energjis elektrike prkatsisht prodhimit trasmetimit dhe shprndarjes s saj. Energjia elektrike pr her t par filloj t prdoret n vitin 1882, duke vepruar me tension 2000 [V] n prues eliku me gjatsi prej 57[km] dhe fuqi bartse 1.5 [kW]. Zbulimet e m vonshme kan dhn shpjegime t hollsishme pr mnyrn e bartjes s energjis elektrike me sa me pak humbje dhe shfrytzimit sa m racional t saj. Problemi i prodhimit te energjis elektrike, i trasmetimit t saj dhe shpenzimit, u zgjodh teknikisht mir dhe pati arsyeshme-ri ekonomike. Sot centralet elektrike ndrtohen ne afrsi te lndve djegse sepse bartja e energjis elektrike nga centralit elektrike deri te konsumatori mundsohet me ndihmn transformatorve si dhe linjave te trasmetimit.

Nevoja pr energji elektrike po rritet pr do dit e m shum. Kjo po kushtzon ndrtimin e centraleve me kapacitete te mdha. Rndsi e posame sht trasmetimi e energjis me humbje sa m t vogla. Nj kerkes e till mund t mund t plotsohet nse trasmetimi e energjis elektrike bhet me tensione sa m t larta, mirpo trasmetimi e energjis elektrike me tensione shum t larta paraqet nj pun te vshtir, gjat trasmetimit energjia elektrike paraqet probleme shum t mdha, te cilat krkojn zgjidhje shkencore dhe praktike. Problem i veant ne sistemin elektroenergjetik paraqitja e mbitensioneve, dega e cila merret me zgjedhjen e problemeve te mbrojtjes nga mbitensionet sht teknika e tensioneve te larta, sht deg relativisht e re shkencore. Zhvillimi i saj sht kushtzuar me rritjen e nivelit t tensioneve bartse, duke filluar nga sistemet bartse 10kV, 20kV, 35kV, 110kV, 220kV, 400kV, 765kV. Ne shtetet ku distanca nga burimi deri te shpenzuesi jan shum te mdha, jan ne eksperimentim edhe sistemet 1050kV e ka propozime qe te provohet edhe sistemi 2000kV.

Sistemi Elektro energjitik Shqiptar eshte i pamjaftueshem per te perballuar nje furnizim cilesor dhe pa kufizime te konsumatoreve me energji elektrike. Rreth 98 % te prodhimit vjetor sigurohet nga HEC, tre nga te cilet jane ne kaskaden e lumit Drin dhe japin 86% te prodhimit total. Ne nje vit normal, gjenerimi total i energjise elektrike eshte 4160 GWh por kjo eshte e pamjaftueshme per mbullimin e nevojave te konsumatoreve per energji elektrikeEdhe pse rreth 98 % e energjise elektrike prodhohet nga hidrocentralet vetem 35% e potencialit hidroenergjitik eshte shfrytezuar deri tani.Duke qene se 95 % hidrocentraleve jane ne veri preferohet ngritja e impianteve te rinj te prodhimit ne pjesen jugore te vendit (Vjose dhe Devoll)

KAPITULLI 1

1.1 Nj historik i shkurtr i sistemit energjetik n Shqiperi

Vitet e para t lirimit t Shqipris do t konsideroheshin t vshtira sepse vendi duhej ndrtuar. Po ashtu, nj rndsi e veant iu kushtua sistemi energjetik. Ne nuk kishim trashgimi n fushn e studimeve, projektimeve, ndrtimit dhe shfrytzimit t veprave energjetike. Duhet t fillohej do gj nga e para. Hapi i rndsishm pr at periudh ishte ndrtimi i H/C n Lanabregas t Tirans. Ai filloi n vitin 1947 dhe u vu n shfrytzim n fund t vitit 1951. T gjith kuadrot drejtues, specialist dhe puntor ishin t rinj 20- 25 vje, pa prvoj pr punime t rndsishme q do duheshin t bheshin. Punimet duhet t kryheshin n terren malor e n kushte t vshtira meteorologjike. U grmuan dhe u betonuan rreth 7 km tunele. Pr ndrtimin e tij, u bn me mijra metr kub grmime, mbushje dhe betonime nn dhe mbi tok, montime tubacionesh dhe konstruksionesh metalike. Prodhimtaria mesatare vjetore nga 20 milion kilovat/or n vit u rrit n rreth 40 milion kilovat/or.. H/C--Ulzsht ndrtuar n afrsi t fshatit Ulz, n pjesn e siprme t lumit Mat. Fillimi i punimeve u b m 11 janar 1952. M pas filloi ndrtimi i rrugs Milot- Ulz, nj zon krejtsisht e izoluar. Pr ndrtimin e saj, punuan jo vetm specialistt q ndrtuan hidrocentralin e Lanabregasit n Tiran, por edhe fshatar nga rrethet e Matit, Mirdits, Krujs dhe Dibrs. Diga sht e lart 64 metra me volume betoni 260 mije metr kub. Vellimi i liqenit sht 360 milion metr kub uj, me siprfaqe rreth 13, 5 km katror. Shkarkimi i ujrave bhet nga portat me aftsi 3200 metr kub n sekond. Hidrocentrali ka t vendosur 4 agregat me fuqi 25 mij kW dhe aftsi prodhuese 120 milion kW n vit. Inaugurimi shfrytzimit u b m 11 janar 1958.Prfundimi dhe lidhja me rrjetin elektrik me tension 110 kilovolt bn t mundur krijimin e sistemit unik energjetik t vendit q drejtohesh nga qendra dispeer n Tiran. Ulza do t kthehej n universitet t praktiks pr shum inxhinier, t cilt njohurit e shkolls i prsosn n kt hidrocentral i cili mbart vlera t mdha pr vendin.

H/C--Shkopet Ky hidrocentral ndodhet rreth 20 km m posht nga H/C Ulzs afr Shkopetit. Fuqia e vendosur e tij 24 mij kW me dy turbina nga 12 mij kW seicila. Prodhimtaria vjetore sht rreth 94 milion kW. Punimet filluan n janar t vitit 1958, ndrsa H/C u vu n shfrytzim m 10 korrik 1963.Pas nj pune intensive prej gati tre vitesh, studiuesit prfunduan studimet me disa variante dhe n fillim t vitit 1964 u miratuan n instancat m t larta t shtetit. U gjykua se mund t ndrtoheshin 5 H/C n Skavic, Fierz, Koman, Vau i Dejes dhe n Bushat me fuqi t prgjithshme t vendosur prej rreeth 1, 8 milion kW dhe prodhim vjetor rreth 6, 5 miliard kilovat /or. Kjo sasi energjetike po t prodhohej n termocentrale do t krkonte rreth 2, 8 milion ton naft n vit. N studim u trajtuan edhe probleme t tjera si tipi i digave, lartsia e tyre, materialet e ndrtimit, radha e ndrtimit, koha e vnies n shfrytzim, numri i punonjsve, kuadrot etj.H/C--Vau i DejsKy objekt ngrihet n pjesn e poshtme t lumit Drin, para se ai t bashkohet me lumin e Buns rreth 18 km larg qytetit t Shkodrs. Punimet e ndrtimit filluan n janar t vitit 1967. Diga u ndrtua me material vendi. Aftsia e prodhimit t energjis sht rreth 1 miliard kilovat/or. Inaugurimi i shfrytzimit u b m nntor t vitit 1971.H/C FierzsKy hidrocentral sht ndrtuar n brigjet shkmbore t Drinit, pak m prpara se ky lum t bashkohet me Valbonn. Gjatsia e lumit Drin brenda vendit deri n derdhje sht 285 km. Karakteristikat teknike t tij do t ishin fuqia 500 mij kilovat me 4 turbina nga 125 mij kilovat secila. N vitin 1980 vepra u vu n pun plotsisht.H/C--KomanKy H/C sht rreth 2 km afr f