Si Te Kemi Nje Diete Te Shendetshme

Click here to load reader

download Si Te Kemi Nje Diete Te Shendetshme

of 16

 • date post

  18-Apr-2015
 • Category

  Documents

 • view

  704
 • download

  1

Embed Size (px)

description

Aftesimi per jeten

Transcript of Si Te Kemi Nje Diete Te Shendetshme

Piramida USHQIMITe

Nje diete e shendetshme duhet te jete e balancuar KA nje marredhenie te forte midis mireushqyerjes dhe shendetit.

Piramida e ushqimit

DRITHERAT

PERIMET

FRUTAT

YNDYRNAT

QUMESHTI dhe PRODUKTET E TIJ

MISHI , BISHTAJAT, PESHKU, ARRAT etj.

Carbohydrates

Sodium Whopper Fries Cholesterol Sundae

Total Fat

0

50

100

150

Dritherat Disa shembuj dritherash jane: tershera, gruri, thekra, dhe elbi. Buka me drithera integrale ( buka e zeze)eshte me e mire sesa buka e bardhe. Cerealet qe konsumojme ne mengjes jane drithera. Duhet te marrim 4 deri ne 7 porcione drithera ne dite.

Perimet duhet te jene sa me te larmishme Perimet perfshijne karotat, brokolin, bishtajat, specat, sallaten jeshile, domatet. Ne kemi nevoje per perime jeshile, portokalli dhe te kuqe . Duhen konsumuar perime me ngjyra te ndryshme per balance me te mire te vitaminave dhe lendeve ushqyese. Adoleshentet kane nevoje per 5-9 porcione perime ne dite.

Frutat Duhet te perqendrohemi tek ato. Frutat permbajne nje varietet te gjere vitaminash. Frutat si ananasi, mollet, portokallet, pjeshket, kajsite dhe dardhat jane gjithmone te vlefshme. Te fresketa jane shume te mira por kur nuk jane te stines edhe ne kuti apo te shtrydhura jane te ushqyeshme. Adoleshenteve u nevojiten 3-4 porcione fruta.

Yndyrnat Kontrollojini yndyrnat qe merrni Yndyrnat perfshijne ushqimin e skuqur, gjalpin apo margarinen, dhe ajken e qumeshtit tek qumeshti apo djathi. Yndyrnat duhen kufizuar pasi lidhen me semundjet e eneve te gjakut dhe goditjet ne zemer. Me kalimin e kohes ato depozitohen ne trupin e njeriut. Nevojiten 1-3 porcione ne dite.

Merrni ushqime te pasura ne kalcium Ushqimet e pasura ne kalcium perfshijne qumeshtin dhe djathin. Kalcumi ndihmon ne forcimin e kockave dhe te dhembeve dhe ndihmon muskujt te behen me te fuqishem. Adoleshentet kane nevoje per 3-5 porcione qumesht, kos ose djathe.

QYMESHTI

MISHI dhe BISHTAJAT Te perdoren me kufizim! Mishi dhe bishtajat na japin proteinat per te pasur muskuj me te fuqishem dhe permiresuar funksionin e trurit. Duhet konsumuar mish pule, fileto vici dhe mish derri- Kujdes! Me mishin mund te merrni edhe shume yndyrna! Te merren 1-2 porcione ne dite.

USHQIME TE TJERA Embelsira, karamele, molto, patatina Duhen kufizuar ushqime te tilla ne jo me shume se 150 kalori per nja vakt. Te ushqehemi ne menyre te mencur!

Dieta ditore Fruta

2-3 kokrra te vogla ( kajsi, kivi, kumbulla) 1 kokerr mesatare ( molle, portokall, dardhe, banane) 1 filxhan me fruta te konservuara (komposto).

PERIME

75 gram perime te gatuara 75 gram fasule 1 filxhan sallate perimesh 1 patate

MISH PULE, PESHK DHE VEZE

65-100gram mish ose pule te gatuar 80-100 gram fileto peshku 2 veze

BUKE DHE DRITHERA

2 feta buke 1 simite mesatare 1 filxhan oriz, makarona ose pete 1 filxhan qull 1e1/3 filxhan corn flakes per mengjes

QUMESHT, KOS DHE DJATHE250 ml qumesht ( 1 filxhan) filxhan qumesht te koncentruar 40 gram djathe ( 2 feta) 200 gram kos