senzatiile

17
PROIECT DE LECŢIE PROFESOR: OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a SUBIECTUL: SENZAŢIILE (definiţia senzaţiilor, însuşirile senzaţiilor, producerea senzaţiilor principalele modalităţi senzoriale) TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe OBIECTIVE : Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi autocaracterizare. Obiective operaţionale: O 1: să definească corect senzaţiile O 2 : să analizeze însuşirile senzaţiilor. O 3 : să precizeze producerea senzaţiilor O4 :să clasifice senzaţiile, să caracterizeze diferite tipuri de senzaţii cu exemple din viata cotidinana STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ. MIJLOACE ŞI MATERIALE: 1

Transcript of senzatiile

Page 1: senzatiile

PROIECT DE LECŢIE

PROFESOR:OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIECLASA: a X-a SUBIECTUL: SENZAŢIILE (definiţia senzaţiilor, însuşirile senzaţiilor, producerea senzaţiilor principalele modalităţi senzoriale)

TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE : Competenţă generală: Însuşirea limbajului psihologic şi utilizarea sa adecvată în acţiuni de caracterizare şi

autocaracterizare.Obiective operaţionale: O1: să definească corect senzaţiile

O2: să analizeze însuşirile senzaţiilor. O3: să precizeze producerea senzaţiilor O4 :să clasifice senzaţiile, să caracterizeze diferite tipuri de senzaţii cu exemple din viata cotidinana

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE:

expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.

MIJLOACE ŞI MATERIALE:obiecte materiale didactice – pentru testarea modalitatilor senzoriale dominante

BIBLIOGRAFIE:Mielu, Zlate – coordonator - manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab.Paul Popescu Neveanu, Mielu Zlate si Tinca Xretu – Psihologie – manul pentru clasa a X a. E.D.P,1995.

1

Page 2: senzatiile

Secvenţele lecţiei T Ob.Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice

EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Captarea atenţiei

3' - elevii vor fi incurajati sa spuna la ce se gandesc cand aut cuvantul ‘senzatii’. Apoi li se va cere sa isi imagineze viata unei persoane deprivata de stimulari senzoriale.

- în urma discuţiilor se va preciza faptul cǎ senzaţiile realizează cea dintâi şi cea mai simplă legătură informaţională cu lumea şi cu sine.Prin procesele senzoriale , omului i se semnalează însuşiri cum ar fi lumină, sunete, vibraţii etc., care-i orientează şi reglează acţiunile cu lucrurile sau îi semnalizează stări organice legate de trebuinţele de hrană, apărare etc.

- se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica obiectivele într-un mod accesibil, clar ;

- participǎ la discuţii, argumentându-şi rǎspunsurile ;

-strategie discursivǎ de tip argumentativ-persuasiv ;-dezbaterea ;

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

2

Page 3: senzatiile

2.Comunica-rea subiectului şi a obiectivelor lecţiei

3. Dirijarea învǎţǎrii

2'

30'

Oo1

- se vor analiza urmǎtoarele aspecte relevante pentru tema în cauzǎ :

- Definirea şi caracterizarea psihologică a senzaţiilor

Senzaţiile au o foarte mare importanţă pentru dezvoltarea altor procese cognitive complexe. Senzaţiile sunt procese psihice ce se desfăşoară în timp scurt şi duc la apariţia unui produs psihic specufic, şi anume imaginea senzorială. Definiţie : Senzaţiile sunt procese psihice elementare, prin care se semnalizează separat, sub forma unei imagini simple şi primare, însuşirile concrete ale obiectelor şi fenomenelor îm condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor.

- ascultǎ cu atenţie obiectivele lecţiei ;

- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;

-strategie discursivǎ de tip explicativ ;

-expunerea ;

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

3

Page 4: senzatiile

Oo2

- Însuşirile senzaţiilor

1. Calitatea – este însuşirea care diferenţiază o senzaţie de alta.2. Intensitatea senzaţiei este proporţională cu cea a stimulului.3. Durata senzaţiei corespunde , în general, duratei acţiunii stimulului. Trebuie să se ţină seama de

- perioada de latenţă – senzaţia nu apare imediat după acţiunea stimulului, ci după un interval de cca. 100-150 miimi de secundă

- efectul de postacţiune se referă la faptul că , după încetarea acţiunii stimulului, se menţine câteva miimi de secundă o urmă, o imagine consecutivă.

4. Tonalitatea afectivă se referă la faptul că senzaţiile sunt însoţite de trăiri afective plăcute sau neplăcute.

-explicaţia didacticǎ ;

-conversaţia ;

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

4

Page 5: senzatiile

5. Valoarea informaţională se referă la faptul că senzaţiile reflectă :- însuşiri ale obiectelor exterioare şi pe această bază mişcările şi acţiunile pot fi eficiente : senzaţii exteroceptive (auditive, vizuale, gustative, tactile, provocate de însuşirile obiectelor)- gradul de încordare musculară şi direcţia de orientare a mişcărilor: senzaţii proprioceptive ( provocate de stările tensionale de la nivelul articulaţiilor şi sistemului osteomuscular) - stări interne legate de satisfacerea trebuinţelor fundamentale: senzaţii interoceptive (foame, sete, durere).5. Caracterul conştient - este o însuşire a senzaţiilor care apare numai după ce s-au dezvoltat alte procese psihice, cum ar fi : gândirea, memoria şi mecanismele limbajului. La începutul

- elevii vor utiliza corect conceptele de bază ale cunoaşterii senzoriale

- elevii vor exemplifica cu situaţii concrete din viaţa lor

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;

-conversaţia ;

-problematiza-rea ;

-manual de psihologie

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

5

Page 6: senzatiile

Oo3

vieţii, senzaţiile nu pot fi conştientizate ; între 1 şi 3 ani apare conştiinţa şi senzaţiile încep să aibă o astfel de calitate.. La adult multe senzaţii rămân inconştiente, doar unele ajung să fie conştientizate.

- Producerea senzaţiilorOmul dispune de cele mai multe senzaţii şi cu cea mai diversă implicare în viaţa şi activitatea lui. Mecanismele de producere a senzaţiilor sunt analizatorii – ansamble structural-funcţionale care fac posibila apariţia senzaţiilor.Analizatorul este format dina) Receptor – componenta care transformă energia excitanţilor exteriori în influx nervos.b) Calea de conducere a influxului nervos este componenta intermediară.c) Veriga centrală este cea mai importantă componentă a analizatorului. Ea este o zonă corticală specializată

- elevii vor explica contribuţia senzaţiilor la dezvoltarea fiinţei umane

-strategie discursivǎ de tip explicativ;

-expunerea;-explicaţia ;

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

6

Page 7: senzatiile

Oo4

în decodificarea, transformarea impulsurilor nervoase în fapt psihic.d) Conexiunea inversă – asigură autoreglarea analizatorului, în vederea recepţionării cât mai bune a stimulilor.

- Clasificarea senzaţiilor Clasificarea senzaţiilor se folosesc două criterii :I. Tipul aparatului specializat pentru recepţie :

- senzaţii auditive- senzaţii vizuale- senzaţii olfactive etc.

II. Natura conţinutului informaţional ( ce fel de însuşiri concrete sunt semnalizate prin respectivele senzaţii) :a) senzaţii care furnizează informaţii despre obiectele şi fenomenele lumii externe : vizuale, auditive, olfactive, gustative, cutanateb) senzaţii care furnizează informaţii despre poziţia şi mişcarea propriului corp :

- vor prezenta unele situaţii petrecute în viaţa lor, exemplificând senzaţiile

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;

-manual de psihologie

observarea sistematicǎ a elevilor;

7

Page 8: senzatiile

4.Obţinerea performanţei ; asigurarea feed-back-ului

proprioceptive, chinestezice, de echilibruc) senzaţii care ne informează despre modificările mediului intern: foame, sete, durere.Senzaţiile sunt : vizuale, auditive, cutanate, olfactive, gustative, proprioceptive, chinestezice, organice, de durere.

- se vor trece în revistǎ elementele-cheie ale temei, prezente în schema lecţiei

- se va realiza frontal, prin evaluarea rǎspunsurilor obţinute la solicitǎrile adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant stimulativǎ;

- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;

-conversaţia ;

-conversaţia;

observarea sistematicǎ a elevilor;

8

Page 9: senzatiile

5.Intensificarea retenţiei şi transferului

6. Evaluarea performanţei

5'

7'

- se vor da îndrumǎri bibliografice, referitoare la tema abordatǎ.

Vor fi adresate intrebari cheie privind continuturile predate

- participǎ la discuţii, raspund la intrebari

- conversaţia

- dialog pentru examinare

observarea sistematicǎ a elevilor;

- evaluare orală

9

Page 10: senzatiile

ANEXA

SCHEMA LECŢIEI

I. DEFINIŢIA SENZAŢIILOR

Senzaţiile sunt procese psihice elementare, prin care se semnalizează separat, sub forma unei imagini simple şi primare, însuşirile concrete ale obiectelor şi fenomenelor în condiţiile acţiunii directe a acestora asupra analizatorilor.

II. ÎNSUŞIRILE SENZAŢIILOR1. Calitatea2. Intensitatea3. Durata4. Tonalitatea afectivă5. Valoarea informaţională6. Caracterul conştient

III. PRODUCEREA SENZAŢIILOR Apariţia senzaţiilor este posibilă datorită analizatorilor, care se compun din :

1. Receptor2. Calea de conducere3. Veriga centrală4. Conexiunea inversă

IV. CLASIFICAREA SENZAŢIILOR 1. Senzaţii exteroceptive2. Senzaţii proprioceptive 3. Senzaţii interoceptive

10