Sains final
-
Upload
shasmileys -
Category
Business
-
view
3.007 -
download
0
Transcript of Sains final
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MODUL TERAS)
Nama Kelas :Prasekolah Amanah Umur : 6 Tahun
Bil. Murid : 25 Orang Masa : 9.25-10.05 pagi (40 minit)
Tarikh : 26/04/2011
Tujang : Sains dan teknologi-Awal sains
Tema : Alam Hidupan
Sub tema : Serangga
Fokus MI : Naturalis , Linguistik, Interpersonal
KB : Mengelas , menjana idea, menyelesaikan masalah, meramal
Fokus Standard Pembelajaran: ST 2.4 Membuat ramalan berdasarkan pengalaman lepas.
Standard Pembelajaran : ST 2.4.2 Membuat ramalan apa yang akan berlaku berdasarkan pengalaman lepas. (contoh aktiviti : objek mana yang akan tenggelam dan timbul. Bola mana yang akan menurun cerun degan lebih cepat)
Kesepaduan : Sosioemosi
PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat
1.menyebut sekurang-kurangnya tiga daripada empat objek yang tenggelam dan timbul dengan bimbingan guru.2. mengasingkan sekurang-kurangnya tiga daripada empat objek yang tenggelam dan timbul dengan betul.3. menunjukkan sikap bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti Saintis Kecil.
Pengetahuan sedia ada: Murid telah didedahkan dengan objek-objek di persekitaran pada pengajaran lepas.
Penerapan Nilai Murni : Yakin diri, mendengar arahan, kerjasama,keselamatan diri
Bahan Bantu Mengajar: mangkuk,bekas besar, penyepit baju, polisterin, straw, bola pingpong, syiling, guli, pemadam, pentas
boneka, boneka batang, bakul , Papan Bijak
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI BAHAN CATATAN
Set Induksi
(3 minit)
Persembahan boneka
Kisah Dua Sahabat
Pada suatu hari, Siti mengajak
Mei Ling pergi kedai untuk
membeli barang mainan.
Sebelum tiba di kedai, mereka
berdua berjalan-jalan sekeliling
kampung. Sampai di sebuah
kolam, Mei Ling mengajak Siti
untuk bermain seketika. Tiba-
tiba, ke semua duit syiling Siti
terjatuh ke dalam kolam dan
Murid duduk di hadapan
guru.
Murid melihat guru
membuat persembahan
boneka yang bertajuk Kisah
Dua Sahabat.
Guru mengaitkan set induksi
dengan aktiviti yang akan
dijalankan untuk slot ini.
- pentas boneka
-boneka batang
Fokus MI
-interpersonal
-linguistik
Nilai:
-mendengar
arahan
tenggelam di dalam air.Siti dan
Mei Ling terus pulang ke rumah.
Siti berasa sangat sedih kerana
tidak dapat membeli barang di
kedai.
Langkah 1
(7 minit)
Jom lihat…
Demonstrasi guru.
Guru membuat demonstrasi
eksperimen tenggelam timbul di
hadapan kelas.
Contoh:
Objek yang tenggelam
-sudu
-guli
Objek yang timbul
-botol kosong
-sudu plastik
Murid diberi penerangan
tentang konsep tenggelam
dan timbul.
Murid melihat guru
membuat demonstrasi
eksperimen tenggelam
timbul dengan
menggunakan beberapa
bahan.
-bekas-air
-straw-polisterin
-sudu-guli
Fokus MI
-interpersonal
-linguistik
Nilai:
-Yakin diri
-Hemah diri
Langkah 2
(15 minit)
Saintis Kecil
Tenggelam atau timbul?????
Langkah ekperimen:
- Eksperimen dijalankan di mana murid akan memasukkan peralatan yang disediakan secara bergilir-gilir ke dalam bekas air.
- Peralatan tersebut mestilah dimasukkan ke dalam air secara perlahan-lahan.
- Peralatan tersebut akan dilekatkan pada papan keputusan yang disediakan mengikut ciri tenggelam atau timbul
Murid dibahagikan kepada 3
kumpulan.
Murid duduk di hadapan
guru mengikut kumpulan
masing-masing.
Guru menerangkan
langkah-langkah untuk
menjalankan eksperimen.
Murid dibekalkan dengan
bahan-bahan untuk
menjalankan eksperimen.
Murid menjalankan
eksperimen secara
berkumpulan.
Murid melekatkan hasil
eksperimen pada papan
Bijak yang diberikan
mengikut ciri tenggelam
atau timbul.
-bekas air
-air
-klip kertas
-syiling
-pen
-pemadam
-polisterin
-bola pingpong
-straw
-penyelit baju
-Papan Bijak
Fokus MI
-naturalis
-linguistik
Nilai:
-kerjasama
-keselamatan diri
KB:
-mengelas
-menyelesaikan
masalah
-meramal
“Papan Bijak”
Langkah 3
(10 minit)
Betul atau Salah
Hasil eksperimen objek
tenggelam atau timbul.
Murid berkumpul di hadapan
guru.
Ketua kumpulan akan
mewakili kumpulan untuk
menceritakan hasil dapatan
keputusan eksperimen yang
dijalankan.
Kumpulan yang berjaya
menjalankan aktiviti dengan
baik diberi pujian dan
tepukan.
-papan Bijak Fokus MI
-linguistik
Nilai:
-yakin
KB:
membanding beza
timbul tenggelam
Bola pingpong
Straw
Penyepit baju
Polisterin
Syiling
Klip kertas
Pemadam
Pen
timbul tenggelam
Penutup
(5 minit)
Lakonan
Guru berlakon sebagai seorang
saintis. Saintis bersoal jawab
dengan murid.
Contoh soalan:
1.Apa objek yang timbul di
permukaan air yang pernah
kamu lihat?
Contoh jawapan:
-bola plastik
-kapal mainan
-pelampung
Contoh soalan
2.Apa pula objek yang boleh
tenggelam dalam air?
Murid duduk di hadapan
guru.
Murid bersoal jawab
bersama saintis tentang
keseluruhan aktiviti yang
dijalankan dan dikaitkan
dengan alam sekitar.
Guru memberi pujian
kepada semua murid kerana
dapat menjalankan aktiviti
dengan baik.
Baju putih Fokus MI:
- interpersonal
-naturalis
Nilai:
-mendengar
arahan.
Contoh jawapan:
-batu
-paku
Contoh soalan:
3.Kenapa sesuatu objek boleh
tenggelam?
Contoh jawapan:
-berat
Refleksi Murid
Guru
Ulasan
Pensyarah/ Guru
Pembimbing