rph
-
Upload
mary-sharpe -
Category
Documents
-
view
9 -
download
0
description
Transcript of rph
Mata Pelajaran/ KelasBahasa Malaysia / 2 Cemerlang
Tarikh / Hari29 April 2012 / Ahad
Durasi7.45 8.45 pagi
Bil.Murid35 orang
TemaSihat dan Cerdas
TajukBersenam Menyihatkan Badan
ObjektifPada akhir pembelajaran, murid dapat :i.menyebut kata adjektif pancaindera .ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata denganbetul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata adjektif pancainderadengan betulmengikut konteks.
Sistem BahasaTatabahasa - Kata adjektif
IlmuPendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani
Nilai MurniKebersihan,Kesihatan, Kecergasan
KBTKB Membuat KesimpulanKontekstual - Menghungkaitkan
BBMPermainan Puzzle, Teks petikan, lembaran kerja
Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/MasaIsi PelajaranGuruMuridBBM
Set induksi( 5 minit )
1.Guru mengedarkan bahan untuk permainan Puzzle.
2. Guru minta murid mencantum kad menjadi perkataan dan menyebutnya.
3. Bersoaljawab dengan murid tentang perkataan yang telah terbentuk.
1.Murid mencantumkan pecahan kad menjadi perkataan.
2.Murid menyebut perkataan yang terbentuk.
3. Murid menjawab soalan secara lisan.
Pecahan kad
Langkah 1
( 5 minit )
Bacaan Mekanis1.Guru minta ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks .
2. Minta murid membaca dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
1.Ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks kepada semua ahli dalam kumpulannya.
2.Murid membaca petikan dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
Petikan teks
Langkah 2
( 5 minit )
Menyebut kata adjektifdalam petikan1.Minta murid sebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
2.Minta murid menulis kata adjektif yang terdapat dalam petikan di papan tulis.
3.Minta murid lain membaca kuat perkataan yang ditulis di papan tulis.
1.Murid menyebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
2.Beberapa orang murid menulis kata adjektif di papan tulis.
3.Murid lain membaca perkataan yang ditulis di papan tulis.
Langkah 3
( 10 minit )Menyiapkan lembaran kerja1.Guru mengedarkan lembaran kerja .
2.Guru menerangkan cara meyiapakan lembaran kerja.
1.Murid mendapatkan lembaran kerja.
2. Mengisi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.Lembaran kerja
Penutup( 5 minit )
Menyebut kembali kata adjektif yang telah dipelajari1.Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan minta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.1.Murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.
ANCANGAN PELAJARAN HARIAN:
Mata pelajaran : Bahasa MelayuKelas : 2 BudimanTarikh : 5 April 2012Masa : 7.40 pagi 8.40 pagiBilangan murid : 21 orangTema : Sihat dan CerdasTajuk : Bersenam Menyihatkan BadanObjektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat: i. memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks. ii. Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat.Pengetahuan sedia ada: i. Murid pernah melakukan aktiviti senaman dan berjoging. ii. Murid telah belajar kata adjektif dalam pelajaran yang lepas.Konsep : Bersenam dapat menyihatkan badan.Bahan : Gambar, benda maujud, buku teks, buku aktivitiNilai : Cergas, sihat, kerjasama, kerajinanKemahiran : i. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan. ii. Membina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan.Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan
Aktiviti GuruAktiviti Murid
Set Induksi(5 minit)-Kata adjektif pancaindera-Menunjukkan gambar dan benda maujud kepda murid.Menyatakan kata adjektif pancaindera pada gambar dan benda maujud yang ditunjukan oleh guru.BBM:-Minyak wangi-Gula-gula-Meja Murid-Gambar-Lagu Strategi:-Perbincanganseluruh kelas
PerkembanganLangkah 1(15 minit)Membaca petikan teks SenamrobikMeminta murid membaca petikan teks serta meminta murid melengkapkan tempat kosong.Murid membaca petikan teks serta melengkapkan tempat kosong dalam teks.Strategi:-Bercerita secara didik hibur.
Langkah 2(5 minit)Membaca petikan teks dengan intonasi yang betulMeminta murid membaca kembali petikan teks yang telah lengkap dengan intonasi yang betul.Murid membaca petikan teks dengan intonasi yang betul.Strategi:-bacaan lancar
Langkah 3(20 minit)Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayatGuru membahagikan murid kepada lima kumpulan. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.Secara berkumpulan murid mencari kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.BBM:-Petikan teksStrategi:-Cari kata adjektif-Bina ayat
Langkah 4(10 minit)Melengkapkan ayat.Meminta murid membuka Buku Aktiviti halamanMelengkapkan cerita dengan perkataan yang betul.BBM:-Buku AktivitiStrategi:-Membuatlatihan bertulis
Penutup(5 minit)PenilaianTaksir kefahaman murid dengan menyoal apakah kata adjektif pancainderaMenyatakan apa itu kata adjektif pancainderaStrategi:-Penyoalan secara keseluruhan kelas.