RPH tema 1.1 KT D4

download RPH tema 1.1 KT D4

of 6

Transcript of RPH tema 1.1 KT D4

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)KAJIAN TEMPATAN

    Tarikh : 24 Mac 2008Masa : 11.45 12.45 tengahariTahun : 4 AnggerikBil. Pelajar : 36 orangTema : Rumah Sebagai Keperluan Asas ManusiaTajuk : Faktor Mempengaruhi Pembinaan Rumah

    a. Faktor yang Mempengaruhi Jenis Rumah di Malaysia dan Negara Laini. Sejarah

    ii. Geografiiii. Keselamataniv. Keselesaanv. Kepadatan

    Hasil Pembelajaran:

    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:

    i. Menerangkan latar belakang sejarah mempenaruhi reka bentuk rumah.ii. Menerangkan bentuk muka bumi sebagai faktor mempengaruhi jenis rumah.iii. Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada reka bentuk rumah di Malaysia.

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    2/6

    Isi Kandungan

    1. Menceritakan tentang ciri-ciri keselesaan sesebuah rumah.

    2. Menghuraikan ciri-ciri fizikal yang sesuai sebagai lokasi tempat tinggal.

    Penerapan Nilai: - Bersyukur- Berbangga

    Unsur Patriotisme: - Bersyukur dan berbangga dengan rumah sendiri.- Berbangga dengan nilai estetika seni bina rumah di Negara kita.

    Pengetahuan Perlu Ada:

    - Murid mengetahui jenis-jenis rumah di Malaysia.- Murid mempunyai impian memiliki rumah idaman kelak.

    Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

    1. LCD dan Laptop 4. Kad bergambar kaum2. Kertas sebak

    3. Pen marker

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    3/6

    Langkah/Masa

    Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    Set Induksi(5 minit)

    Guru menunjukkan gambarmengenai jenis-jenis rumah(Grafikpower point).

    Guru bersoal jawab dengan muridtentang perbezaan bentuk rumahyang ditayangkan.

    TKP:

    Verbal-Linguistik

    KB:Menyampaikan maklumat

    KBF: Meneroka idea, Banding Beza

    Nilai:Bersyukur

    BSPP:LCD dan Labtop

    Langkah/Masa

    Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    Langkah 1(15 minit)

    Guru meminta murid untukbercerita tentang rumah yangdiduduki.

    Guru meminta murid untuk

    menyenaraikan jenis rumah yangterdapat di Malaysia.

    Murid diminta untuk memadankan

    TKP: Verbal-Linguistik, Visual Ruang

    KB:

    Berfikir, mendapatkan maklumat,memproses maklumat,menyampaikan maklumat

    Nilai:Berbangga,Bersyukur

    BSPP:Kad bergambarLCD dan Laptop

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    4/6

    bentuk-bentuk rumah dengannegeri

    Murid dikehendaki memberikanperbezaan rumah moden dengantradisional (Grafik power point)

    Langkah/Masa

    Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    Langkah 2(20 minit)

    Guru membentuk 4 kumpulan danmengedarkan kad arahan:

    - Kumpulan 1 dikehendakiberbincang dan menyenaraikanfaktor sejarah mempengaruhireka bentuk rumah

    - Kumpulan 2 dikehendakiberbincang dan menyenaraikanciri-ciri keselamatan yang adapada reka bentuk rumah

    - Kumpulan 3 dikehendaki

    berbincang dan menyenaraikancirri-ciri fizikal yang sesuaisebagai lokasi tempat tinggal

    - Kumpulan 4 dikehendaki

    TKP:

    Interpersonal, Spatial, VisualRuang

    KBF:Meneroka dan menjana idea,pemikiran kreatif

    KB: Menyusun maklumat, melakar

    grafik

    Nilai:

    Kerjasama

    BSPP:Kertas Sebak, AlatTulis

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    5/6

    berbincang dan menyenaraikanciri-ciri keselesaan sesebuahrumah

    Hasil perbincangan hendaklahditulis dalam kertas sebak

    Langkah/Masa

    Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    Langkah 3(15 minit)

    Hasil kerja kumpulandipamerkan di dinding kelas.

    Lawatan secara berkumpulandilakukan ke setiap hasilpameran.

    Wakil kumpulan dikehendakimenjelaskan hasil tugasankumpulan

    Pembelajaran Koperatif dan

    Kolaboratif: One stay Three stray

    Langkah/Masa Prosedur Perlaksanaan Elemen PengurusanPembelajaran Bestari/KemahiranGenerik

    Catatan

    Penutup Guru membuat rumusan dan

  • 8/9/2019 RPH tema 1.1 KT D4

    6/6

    (5 minit) murid dikehendaki menjawabbeberapa soalan.

    Nilai:BerbanggaBersyukur

    REFLEKSI:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________