RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
-
Upload
syednarol-nordin -
Category
Documents
-
view
312 -
download
0
Transcript of RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
1/6
RANCANGAN PERSEDIAAN MENGAJAR
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MATA PELAJARAN : Pendidikan Seni Visual
KELAS : 2 Arif
TARIKH : 16 Mac 2010
MASA : 8.15 9.15 pagi
BILANGAN MURID : 20 orang
BIDANG : Membuat Corak Dan Rekaan
TEMA / TAJUK : Kad Ucapan Hari Jadi
TEKNIK : Guntingan Dan Tampalan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid pernah melihat dan menerima kad ucapan
Harijadi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :-
1. Menghasilkan corak dengan menggunakanpelbagai teknik, bahan dan alat.
2. Menggunakan motif geometri sebagai corak padakad ucapan.
KBKK : Mengenalpasti, membanding beza , menjana idea dan
menghubungkait.
PENERAPAN NILAI : Menghargai estetika, sabar, tekun dan berhati-hati
GABUNG JALIN : Matematik
ALAT BANTU MENGAJAR : Sukatan Pelajaran PSV KBSR, Huraian Sukatan Pelajaran
PSV Tahun 2, Rancangan Tahunan PSV KBSR, Pelbagai Kad
Ucapan
ALAT DAN BAHAN-BAHAN : Gunting, kertas warna, kad manila ,gam ,LCD , Laptop ,
pembesar suara dan kek.
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
2/6
LANGKAH /
MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Murid menyedari
berbagai cara bolehdilakukan untuk
meraikan hari jadi
seseorang .
1. Guru meletakkan sebiji kekdi atas meja di hadapan
kelas.
2. Guru mengingatkan muridtentang harijadi seorang
murid dalam kelas.
3. Guru menjemput muridtersebut ke hadapan kelas.
4. Guru meminta murid lainmenyanyikan Lagu SelamatHari Jadi dengan iringan
muzik.
5. Guru mengaitkan sambutanhari jadi itu dengan isi
pembelajaran
KBKK : KBKK (Kritis)
ALAT :
Kek ,
LCD , Laptop,
Pembesar suara
Langkah 1
(5 minit)
Penerangan tajuk,
alat dan bahan
1. Guru menerangkan tajukpelajaran.
2. Guru menerangkan alat danbahan yang digunakan untuk
menghasilkan corak pada
kad ucapan
3. Alatannya ialah :i. Kertas warna
ii. Kad Manilaiii. Gamiv. Gunting
Alat dan bahan :
Kad Manila, kertaswarna, gam dan
gunting
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
3/6
Langkah 2
(10 minit)
Penerangan dan
Demonstrasi
1. Guru menunjukkanbeberapa contoh kad
ucapan hari jadi yang telah
siap , yang ditampal dengan
corak geometri.
2. Guru menerangkan caramenghasilkan corak
geometri pada kad ucapan
berdasarkan teknik
guntingan dan tampalan.
3. Guru menjelaskan mengenaicorak geometri dan
menunjukkan beberapa
contoh kepada murid.
4. Guru mengedarkan kepadamurid sekeping kad dan
kertas warna.
5. Guru tunjukkan cara melipat, menggunting dan
menampal corak di atas kad.
CARA PENGHASILAN
Langkah 1 :
Sediakan sekeping kad
manila.
KBKK :
Menilai,
mengenalpasti,
membanding beza
Nilai :
Menghargai estetika,
bersabar, tekun dan
berhati-hati
LANGKAH /
MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
4/6
Langkah 2 :
y Ukur kertas warnasepanjang 12cm x
6cm
Langkah 3 :
y Lipat kertas lukisankepada dua
bahagian.
y Ukur 2cm padabahagian tepi kertas
yang dilipat
y Mengukur danmenanda garisan
yang hendak
dipotong di atas
kertas warna.
Langkah 4
y Guru akanmenunjukkan cara
menggunting
mengikut tanda
garisan yang telah
dibuat.
Nilai :
Menghargai estetika,
bersabar, tekun dan
berhati-hati
12 cm
6 cm
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
5/6
LANGKAH /
MASAISI PELAJARAN AKTIVITI P&P ALATAN / CATATAN
Langkah 3
(25 minit)
Aktiviti murid 1. Guru mengarahkan muridmemulakan aktiviti
2. Murid digalakkanmenggunakan pelbagai jenis
warna mengikut kreativiti
dalam penghasilan lipatan
dan guntingan.
3. Guru memantau setiappergerakan murid
4. Guru membimbing muridmengemas kini penandabuku yang telah siap
dianyam
5. Murid melakukan aktivitimengemas, menghias,
menebuk lubang dan
mengikat reben pada lubang
KBKK :
Menilai
Nilai :
Menghargai estetika,
bersabar, tekun dan
berhati-hati
Langkah 4
Penilaian(10 minit)
Apresiasi, kritikan seni
dan nilai estetika
1. Guru memilih seorangdaripada setiap kumpulanuntuk menerangkan karya
masing-masing
2. Guru menjelaskanpenggunaan elemen Asas
Seni Reka dalam karya
3. Murid diminta menyatakanperasaan masing-masing
semasa melakukan aktiviti
seni
KBKK : Menilai
Nilai : Menghargai
nilai estetika, Sensitif
dan peka
Penutup
(5 minit)
Pengukuhan 1. Guru memaklumkan kepadamurid bahawa karya mereka
boleh digunakan sebagai
penanda buku
KBKK :
Menilai,
mengenalpasti,
berfikir secara kreatif
-
8/8/2019 RPH TAHUN 2 - Lipatan Dan Gntingan
6/6