RPH Pantun
description
Transcript of RPH Pantun
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 KSSR
Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 3 CempakaBil Murid : 35 orangTema : KebersihanTajuk : Kebersihan DiriTarikh /Hari : 14 Januari 2015Masa : 8.10 – 9.10 pagi
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur
2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betulii. Membaca baris-baris pantun dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
iii.
Sistem Bahasa Tatabahasa : kata nama am Kosa kata :
Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum
Ilmu : Sains KBT : Kecerdasan Pelbagai- Verbal linguistik Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat
Strategi
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat
dengan buah-buahan
Bahan bantu mengajar
Jenis1 Komputer riba2 LCD3 Kad pantun4 Slaid MS Power Point5 Lembaran kerja6 Teks petikan7
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa makan buah-buahan tempatan.
Langkah/ Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
Set Induksi (7 minit)
Video klip Lagu “ Gosok Gigi”
Guru memperdengarkan lagu Gosok Gigi kepada murid-murid.
Murid-murid mendengar dan menyanyi bersama-sama lagu tersebut.
Guru mengemukakan soalan berkaitan dengan lagu tersebut dan mengaitakn dengan tajuk pelajaran hari tersebut.
Murid menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan klip video yang ditonton tadi.
BBM Laptop LCD
KB Menghubung kait
BCB Memproses
maklumat
Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait
kan dengan pengalaman
dalam kehidupan
Langkah 1 ( 15 minit) Pantun Dua Kerat
Guru mengemukakan petikan kepada murid-murid.
Murid-murid dibimbing untuk membaca pantun 2 kerat dalam petikan yang diberikan.
Murid-murid membaca pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul secara kelas, individu dan kumpulan.
BBB Petikan pantun 2
kerat
KP Intrapersonal Verbal linguistik
Nilai Murni Kebersihan
fizikal dan mental
Langkah 2 Murid-murid dikehendaki berada BBB
(15 minit) Maksud setiap rangkap pantun
di dalam kumpulan masing-masing.
Murid-murid dikehendaki meneliti semula setiap rangkap pantun.
Murid –murid berbincang di dalam kumpulan masing-masing tentang maksud setiap rangkap pantun tersebut dengan menggunakan ayat sendiri.
Ketua kumpulan membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
Guru mengemukakan jawapan yang tepat di dalam slaid yang ditunjukkan.
LCD Laptop Slaid MS
PowerPoint
KB Menjana minda
Teknik Pemerhatian
KP Intrapersonal Verbal linguistik
Nilai Murni Bekerjasama
Langkah 3 (15 minit)
Memadankan gambar dengan maksud pantun.
Guru mengedarkan murid beberapa gambar kepada setiap kumpulan
Murid meneliti gambar dan memadankan ambar tersebut dengan pantun yag sesuai.
Murid juga menyatakan pendapat mereka kesan jika tidak menjaga kebersihan.
Murid-murid mengemukakan jawapan yang diperolehi kepada guru.
BBM gambar
KB Menjana minda
KP Intrapersonal Verbal linguistik
Nilai Murni Bekerjasama
Langkah 4( 8 minit )
Lembaran Kerja Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid
Murid menyaipkan latihan
BBM Lembaran
Kerja
yang diberikan berdasarkan kandungan pelajaran
Penutup ( 5 minit ) Kognitif
Rumusan isi pelajaran- Membaca
dengan intonasi dan sebutan yang betul.
.
Murid diminta menyanyi lagu “Gosok Gigi” mengikut lirik yang terdapat pada klip video tersebut.
Guru memberi penekanan terhadap kepentingan untuk menjaga kebersihan diri
BBB LCD Skrin Lirik lagu
KB Merumus
Nilai Kebersihan Kesyukuran
PAS bertanggungjawa
bKP: Verbal linguistik Intrapersonal