RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx
-
Upload
eyla-amyrah -
Category
Documents
-
view
17 -
download
0
Transcript of RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran: Kemahiran HidupKelas: 5 ArifTarikh: 25 Mac 2011Masa: 9.00 pagi – 10.00 pagiKehadiran: 30 orangUmur: 11 tahunTajuk: Ikan Hiasan (penyediaan bekas)Pengetahuan sedia ada murid
1. Murid pernah melihat ikan hiasan.2. Murid telah mempelajari mengenai bahagian – bahagian luar pada ikan pelajaran yang lepas.3. Murid telah mempelajari mengenai jenis – jenis ikan hiasan pada pelajaran yang lepas.
Objektif pengajaranDi akhir pembelajaran ini murid dapat:
1. Menamakan 5 daripada 9 aksesori bekas akuarium dengan betul.2. Menyatakan 5 daripada 9 langkah menyedia dan menghias bekas akuarium mengikut urutan.3. Menyatakan langkah – langkah memasukkan ikan ke dalam akuarium sekurang – kurangnya 3 turutan dengan betul.4. Menyediakan akuarium ikan hiasan mengikut urutan yang betul.
Penerapan nilai: bekerjasama, bertanggungjawab,menjaga kebersihan dan estetikaKBKK : mencirikan, menilai, membuat urutan, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun mengikut keutamaan urutan dengan betulBBM: set slide, bekas akuarium, tumbuhan akuatik, batu, pasir, kayu buruk, poster, lampu akuarium, pam, penapis, papan tulis, marker, pemadam papan tulis, LCDKajian masa depan: pemeliharaan ikan hiasan dikomersialkan,dan reka bentuk bekas akuarium divariasikan penggunaannya.
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN CATATAN
Set induksi
(5 minit)
Pengenalan kepada topik
penyediaan bekas/akuarium.
1.Guru menunjukkan gambar –
gambar sungai dan laut yang telah
tercemar dan tidak cantik.2.Guru menunjukkan gambar -
gambar akuarium yang dihias
dengan cantik, dipenuhi dengan
batu karang dan ikan hiasan yang
cantik.3. guru meminta pendapat sekiranya
murid diberi pilihan di manakah
tempat yang murid ingin tinggal jika
murid adalah ikan. Sama ada di
sungai atau laut yang telah tercemar
atau di dalam akuarium yang bersih.4.Guru memperkenalkan tajuk
pengajaran pada hari ini:
Penyediaan bekas / akuarium
BBM:slide power point.
Kemahiran berfikir: menilai, menjana idea, membuat
inferens.
Nilai – nilai murni: menjaga kebersihan, menyayangi
hidupan lain, bertanggungjawab.
Langkah 1
(10 minit)
Memilih aksesori bekas/akuarium1. Aksesori akuarium asas:
I. Pam II. Penapis
2. Aksesori tambahan :I. Batu II. PasirIII. Tumbuhan akuatikIV. Kayu burukV. PosterVI. ModelVII. lampu akuarium
1.Guru menunjukkan kepada
murid gambar – gambar aksesori
perhiasan yang boleh diletakkan di
dalam akuarium.2.Guru mengkategorikan aksesori
tersebut kepada aksesori asas dan
aksesori tambahan.3. Guru menunjukkan tayangan power
point mengenai langkah – langkah
penyediaan tumbuhan akuatik
berserta gambar dan suara.4. Guru menunjukkan tayangan power
point mengenai langkah – langkah
penyediaan bekas/akuarium ikan
hiasan berserta gambar sambil
diterangkan oleh guru.
BBM:Slide power point, Pam, Penapis,
Batu, Pasir, Tumbuhan akuatik,
Kayu buruk, Poster, Model, lampu
akuarium.
Kemahiran berfikir:membuat gambaran mental,
mengingat kembali.
Langkah 2
(20 minit)
Langkah – langkah menyedia dan
menghias bekas akuarium.1.Letakkan akuarium di
lokasi pilihan, pastikan ada
pendawaian elektrik dan
bekalan air.2. Membersih dan bilas bahan
hiasan seperti kayu, pasir
dan batu.3.Letakkan arang diaktifkan
dan gegelang bio di dasar
akuarium.4. Masukkan batu, pasir dan
kayu buruk.5.Tanamkan tumbuhan
akuatik/tiruan.6. Masukkan penapis dalaman
dan lekatkan pada dinding
tangki akuarium.7.Masukkan air yang telah
dinyah klorin ke dalam
1. Guru mengarahkan pelajar agar
duduk dalam kumpulan dan wakil
setiap kumpulan mengambil segala
peralatan dan aksesori akuarium
yang disediakan untuk dipasang di
meja kerja mereka.2. Murid mengikut langkah – langkah
penyediaan bekas akuarium secara
amali dalam kumpulan setelah
diterangkan oleh guru.3.Murid diingatkan mengenai
keselamatan dan kerjasama antara
ahli kumpulan.
BBM:Ikan hiasan, bekas akuarium,
tumbuhan akuatik.
Kemahiran berfikir:Menyusun mengikut keutamaan,
membuat gambaran mental
Nilai – nilai murni:Keselamatan, berkerjasama,
estetika. bertanggungjawab
akuarium.8.Hidupkan penapisan
dalaman dan nyalakan
lampu.9. Masukkan ikan.
Langkah 3
(20 minit)
Teknik memasukkan ikan hiasan ke
dalam bekas/ akuarium1. Letakkan beg ikan hiasan ke
dalam akuarium selama 20
hingga 30 minit.2.Masukkan sedikit air
akuarium ke dalam beg
plastik.3. Biarkan ikan keluar bersama
air daripada beg plastik
1.Murid melakukan sendiri secara
berkumpulan langkah – langkah
memasukkan ikan ke dalam
akuarium setelah melihat tayangan
power point langkah – langkah
memasukkan ikan ke dalam
akuarium.2.Murid melabelkan akuarium
mereka yang telah siap dengan
menggunakan kad nama yang
diberikan oleh guru.
BBM:Slide power point, kad nama
Kemahiran berfikir:Menyusun mengikut keutamaan,
membuat gambaran mental
Nilai – nilai murni:Keselamatan, berkerjasama, estetika. bertanggungjawab
Penutup
(5 minit)
Rumusan:1. Penyediaan bekas/akuarium
I.Memilih aksesori
yang sesuai untuk
akuarium.II.Langkah – langkah
penyediaan akuariumIII.Teknik memasukkan
ikan hiasan ke dalam
akuarium
1. Murid dibimbing untuk membuat
rumusan.2. Guru bersoal jawab dengan murid
mengenai langkah – langkah
penyediaan dan menghias
akuarium.3. Guru mengedarkan lembaran kerja
untuk disiapkan dalam masa 2 minit4.Guru meminta murid melakar
bentuk akuarium yang unik dan
menyatakan kegunaannya yang
canggih untuk tahun 2020.
BBM:Lembaran kerja
Kemahiran berfikir:Membuat rumusan
Kajian masa depan:pemeliharaan ikan hiasan
dikomersialkan,dan reka bentuk
bekas akuarium divariasikan
penggunaannya.