RPH Masa Dan Waktu
-
Upload
maslinamorat -
Category
Documents
-
view
547 -
download
14
Transcript of RPH Masa Dan Waktu
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3
Mata Pelajaran : Matematik Tahun 3
Topik : Masa dan waktu
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 10.1 (i)(ii)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menyatakan waktu dalam jam dan minit
ii. Membaca dan merekod waktu semasa,sebelum dan selepas bagi sesuatu aktiviti.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Guru menunjukkan gambar pelbagai jenis jam kepada murid. Murid menyebut
jenis-jenis jam yang ditunjukkan.
Guru mempamerkan model jam dihadapan kelas
Guru membimbing murid menyatakan waktu dalam jam dan minit
Secara berpasangan, murid dikehendaki menunjukkan waktu yang diminta
guru menggunakan contoh jam yang diberikan
Secara berkumpulan, minta murid menyusun aktiviti berdasarkan waktu yang
diberikan mengikut turutan masa.
Murid merekod aktiviti yang disusun kedalam jadual yang diberikan
Edarkan lembaran kerja kepada murid
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
Kreatif dan Inovatif
Bahan Bantu Belajar:
Model jam
Gambar jam
Kad gambar
Jadual
1 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3
Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p, aktiviti dan latihan.
Refleksi:
5 daripada 36 murid yang belum mencapai objektif pembelajaran akan dibimbing
dalam kelas akan datang.
2 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3
FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN
KOMUNIKASI
1. Persediaan 1. Guru menunjukkan gambar pelbagai jenis jam kepada murid.
2. Murid diminta menyebut jenis-jenis jam yang dipaparkan
3. Murid mengenalpasti perbezaan diantara jam analog dan jam digital
i. Namakan jenis-jenis jam yang kamu lihat?
Jam randik Jam tangan Jam dinding Jam loceng Jam analogii. Apakah perbezaan
diantara jam analog dan jam digital
2. Imaginasi 1. Guru mempamerkan model jam dihadapan kelas.
1. Murid kenalpasti jarum jam dan minit
2. Guru membimbing murid menyatakan waktu dalam jam dan minit
i. Berapakah jarum yang terdapat pada permukaan jam?
ii. Namakan jarum-jarum jam tersebut
iii. Apakah kegunaaan jarum jam dan jarum minit
iv. Bagaimana kita hendak menyatakan waktu dalam jam dan minit ?
( tegaskan kepada murid setiap senggat menunjukkan 1 minit bagi setiap gerakan jarum minit. Gandaan 5 menunjukkan minit bagi setiap angka pada muka jam)
v. Sila gerakkan jarum jam dan jarum minit supaya
3 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3
3. Secara perpasangan, murid dikehendaki menunjukkan waktu yang diminta guru menggunakan contoh jam yang diberikan
menunjukkan pukul 1:15 tengahhari 7:45 pagi 10:00 malam 6:30 petang 5:20 petang 9:40 pagi
( tegaskan juga kepada murid jarum jam perlulah diletakkan diantara dua nombor jika jarum minit sudah melepasi angka 12)
3.Perkembangan1. Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.2. Setiap kumpulan dibekalkan
dengan sekeping sampul surat yang berisi kad aktiviti dan satu jadual( Rujuk lampiran 1 )
3. Secara berkumpulan, minta murid menyusun aktiviti berdasarkan waktu yang diberikan mengikut turutan masa.
4. Murid merekod aktiviti yang disusun kedalam jadual yang diberikan.
5. Wakil kumpulan akan membentangkan hasilan kumpulan mereka dan sesi soal jawab dijalankan.
i. Sila baca dan nyatakan masa dan aktiviti satu persatu.
ii. Rekodkan aktiviti yang diberikan kedalam jadual mengikut turutan masa yang betul.
iii. Sesi soal jawab ; Pada pukul berapa Amin
bangun dari tidur? Apakah aktiviti yang
dilakukan oleh Amin selepas sarapan pagi
.
4.Tindakan 1. Minta murid menyatakan aktiviti yang dilakukan semasa cuti sekolah secara rawak.Contoh :
Membuat kerja sekolah bangun pagi makan malam
i. Sila nyatakan aktiviti harian yang kamu jalankan semasa cuti
ii. Sila lengkapkan jadual yang diberikan
4 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 3
membasuh kasut makan tengahari mandi pagi tidur bersarapan bermain badminton
1. Edarkan lembaran kerja kepada murid.( rujuk lampiran 2 )
2. Murid melengkapkan jadual dengan masa dan aktiviti seperti dinyatakan di atas.
3. Bincang jawapan dengan murid.
PentaksiranBerdasarkan kepada keupayaan murid membaca dan merekod waktusemasa, sebelum dan selepas bagi sesuatu aktiviti dan memahamiaktiviti yang berlaku berdasarkan masa yang bersesuaian.
Nilai dan sikap Menepati masa, menghormati orang tua, bekerjasama, teliti
5 JABATAN PELAJARAN NEGERI PULAU PINANG