RPH KV KV KVK
Transcript of RPH KV KV KVK
Rancangan Pengajaran HarianMata Pelajaran : Bahasa Melayu (Pemulihan Khas)
Masa : 9:00pagi – 10:00pagi
Kelas : 3 Kuning
Bil Murid : 4 Orang
Tajuk : Perkataan KV + KV + KVK
Kemahiran : 1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK
2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar
yang sesuai.
3) Menyatukan dua suku kata untuk membentuk Perkataan KV +
KV + KVK berdasarkan kad gambar.
Hasil Pembelajaran: Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) Mengeja dan membunyikan Perkataan KV + KV + KVK dengan
betul.
2) Memadankan Kad Perkataan KV + KV + KVK dengan kad gambar yang sesuai dengan betul.
3) Menyatukan dua suku kata membentuk Perkataan KV + KV +KVK
berdasarkan kad gambar dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar : Kad Perkataan KV + KV + KVK, kad gambar, Kad suku Kata
KV dan KVK.
Unsur KBKK : Menghubungkaitkan, menjana idea.
Nilai MurnI : Berani mencuba, yakin, menumpu perhatian, bekerjasama.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti murid
Set Induksi
( 3 minit )
Tayangkan kad
gambar
Contoh:
Gambar 1
Gambar 2
Gambar 3
1. Guru menunjukkan sampul surat
yang besar.
2. Guru meminta setiap murid
mengambil 2 keping kad gambar
dalam sampil surat besar.
3. Guru meminta murid cuba
menamakan benda-benda dalam
kad gambar yang diambil oleh
rakan.
4. Guru meminta murid yang
memegang kad gambar
mengatakan sama ada rakan
menyebut dengan betul atau
sebaliknya.
5. Guru membetulkan jika terdapat
kesalahan.
1. Murid mengambil 2 keping kad
gambar dalam sampul surat besar
yang guru berikan.
2. Murid cuba menamakan benda-benda
dalam kad gambar yang diambil oleh
rakan.
3. Murid memegang kad gambar diminta
mengatakan sama ada rakan
menyebut dengan betul atau
sebaliknya.
BBM:
Kad Gambar, sampul surat
besar
Unsur KBKK: -
Penilaian:
Dapat menamakan benda-
benda dalam kad gambar.
Nilai Murni:
Yakin
Langkah 1
( 16 minit )
Kad Perkataan
KV + KV +KVK
Contoh:
te le fon
1. Guru menunujukkan Kad-kad
Perkataan KV + KV +KVK
2. Guru membimbing murid mengeja
1. Murid melihat Kad-kad Perkataan
KV + KV + KVK yang ditunjukkan oleh
guru.
2. Murid mendengar dengan teliti
semasa guru mengeja dan
BBM:
Kad Perkataan
KV + KV +KVK
Unsur KBKK:
ba si kal
mo to botse ko la
hse li par
dan membunyikan Perkataan-
perkataan KV +KV + KVK.
3. Guru meminta murid membunyikan
Perkataan-perkataan
KV + KV + KVK secara
berkumpulan dan individu.
4. Guru meminta murid menjelaskan
maksud Perkataan-perkataan
KV +KV + KVK yang ditunjukkan itu.
5. Guru membetulkan jika terdapat
kesalahan
membunyikan Perkataan-perkataan
KV + KV + KVK.
3. Murid membunyikan Perkataan-
perkataan KV +KV + KVK secara
berkumpulan dan individu.
4. Murid menjelaskan maksud
Perkataan-perkataan KV +KV + KVK
yang ditunjukkan itu.
Menghubungkaitkan
Nilai Murni:
Berani Mencuba
Langkah 2
( 20 minit )
Memadankan Kad
Perkataan
KV + KV + KVK
dengan gambar
yang sesuai.
Contoh:
1. Guru mengedarkan kad-kad
gambar dan kad-kad
Perkataan KV + KV + KVK
kepada setiap murid
2. Guru meminta murid memadankan
kad Perkataan
KV + KV + KVK dengan kad gambar
1. Murid mendengar arahan yang
diberikan oleh guru.
2. Murid kumpulan memadankan k
kad-kad Perkataan KV + KV+ KVK
yang sesuai dengan kad-kad gambar
yang diberikan dan kemudian
melekatkan pada papan putih
BBM:
Kad-kad Perkataan
KV +KV + KVK
Kad-kad gambar
Unsur KBKK:
Menjana idea
te le fon
ba si kal
yang sesuai.
(melekatkan di papan putih)
3. Murid menyebut perkataan yang
telah dilekat.
4. Murid yang memadan dengan betul
padanannya akan diberi hadiah.
5. Guru membetulkan jika terdapat
kesalahan.
6. Guru meminta murid menyebut
perkataan yang dipadan bersama.
3. Murid menyebut perkataab yang
dilekat.
4. Murid menyebut padanan yang dibuat
bersama.
memadankan
Penilaian:
- Memadankan kad-kad
gambar dengan kad-kad
Perkataan KV + KV +KVK
Dengan betul.
Nilai Murni:
Bekerjasama
Langkah 3
( 16 minit )
Membentuk
Perkataan
KV +KV + KVK
dengan
menyantumkan
tiga suku kata
berdasarkan kad
gambar.
Contoh:
ba si kalsi
1. Guru membahagikan murid dalam 2
kumpulan.
2. Guru menunjukkan kad-kad suku
kata KV dan KVK.
3. Guru meminta murid membunyikan
suku
kata yang ditunjukkan.
4. Guru mengedarkan kad-kad suku
kata dan kad manila kepada setiap
kumpulan.
5. Guru meminta murid membincang
1. Murid masuk dalam kumpulan masing-
masing.
2. Murid memerhatikan kad-kad suku
kata KV dan KVK yang guru
tunjukkan.
3. Murid membunyikan suku kata
yang ditunjukkan itu.
4. Murid diminta membincnag dalam
kumpulan masing-masing untuk
mencantumkan 3 suku kata untuk
membentuk perkataan bedasarkan
kad gambar yang dilekat pada kad
BBM:
Kad-kad suku kata KV Kad-
kad suku kata KVK
Kad-kad gambar
Unsur KBKK:
Menghubungkaitkan
Penilaian:
- menyamtukan suku kata
membentuk perkataan
dengan betul.
dalam kumpulan masing-masing
untuk mencantumkan 3 suku kata
untuk membentuk perkataan
bedasarkan kad gambar yang
dilekat pada kad manila yang
diedarkan.
6. Murid membentangkan hasil kerja di
hadapan.
7. Guru membetulkan jika
terdapat kesalahan.
8. Guru meminta murid membunyikan
Perkataan-perkataan yang telah
dicantumkan itu.
manila yang diedarkan.
5. Murid membentangkan hasil kerja di
hadapan.
6. Murid membunyikan perkataan-
perkataan yang telah dicantum.
Nilai Murni:
Menumpu perhatian
Berani mencuba
Penutup
( 5 minit )
Pengukuhan
1. Membaca
Perkataan
KV + KV + KVK
2. Menyiapkan
lembaran kerja
1. Guru mengimpas kad-kad Perkataan
KV + KV + KVK.
2. Guru meminta murid membaca
Perkataan KV +KV + KVK.
3. Guru mengedarkan lembaran kerja.
4. Guru menjelaskan kehendak
lembaran kerja.
5. Guru membimbing murid yang
lemah.
1. Murid memerhati kad-kad Perkataan
KV + KV + KVK yang
guru imbaskan.
2. Murid membaca bersama.
3. Murid mendengar denga teliti
penjelasan tentang lembaran kerja
yang diedarkan.
4. Murid menyiapkan lembaran kerja.
BBM:
Kad Perkataan KV + KV +
KVK
Lembaran kerja
Unsur KBKK:
Menjana Idea
Menyelesaikan masalah
Penilaian:
Dapat membaca dan
menyiapkan lembaran kerja
dengan betul.
Nilai Murni: Rajin