RPH konstruktivisme
-
Upload
amirudin-deenmeli -
Category
Documents
-
view
419 -
download
17
Transcript of RPH konstruktivisme
KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN 1
TAJUK
KUMPULAN
PERLIS03(A112PJJ)
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. ID NO. TELEFON
MOHAMMAD AMIRUDDIN BIN RAMLI D20112052648 019-5444086
TUTOR E-LEARNING: DR. ANI BINTI HJ. OMAR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1
Model Pengajaran Konstruktivisme
Rancangan Pengajaran Harian 1
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : 1 Waja
Tarikh : 23.04.2012
Masa : 8.15 – 8.45 Pagi (30 Minit )
Bilangan Murid : 23 Orang
Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu
Objektif Pembelajaran : Mengenali Solat Lima Waktu dan Waktu Solat Fardu
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran diharapkan
agar murid dapat :
A) Menguasai isi pelajaran
- Menyatakan secara lisan, perubahan waktu solat
mengikut peredaran matahari dengan betul
- Membina kemahiran berfikir : Menyusun kad
( nama solat dan waktu solat dengan mengikut urutan
yang betul )
Konsep / Prinsip : Solat fardu lima waktu sehari semalam
- Menyebut nama dan waktu solat fardu
A) Solat Subuh – terbit fajar ( Pagi )
B) Solat Zuhur – Condong matahari (tengahari)
C) Solat Asar - Bayang-bayang menjadi
Panjang ( petang )
D) Solat Maghrib – matahari terbenam ( senja )
E) Solat Isyak – malam ( hilang cahaya merah
sebelah barat )
Bahan Bantu Mengajar: 1. Carta seni kata lagu, 2. gambar 3. kad perkataan
Langkah Berjaga-Jaga : Solat tidak sah jika dilakukan sebelum masuk waktu solat
Pengetahuan Sedia Ada: Murid biasa mendengar azan sebagai tanda masuk waktu solat
Nilai Murni : Taat Perintah Allah
Kaedah Pentaksiran : Soalan Kuiz
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
1.
Permulaan /
Mencungkil
idea
( 2 Min )
Memperkenalkan
nama dan waktu
solat fardu melalui
nyanyian.
Solat Subuh di awal
pagi
Solat Zohor di
tengahari
Waktu petang Solat
Asar
Tunai Solat dengan
sabar
Solat Maghrib
matahari terbenam
Solat Isyak di waktu
malam
Lima waktu sehari
semlam
Tanda abdi kepada
tuhan
Irama :lagu trek tek
tek
*Menayangkan
carta lagu dan
menyanyikan
bersama-sama
*Murid
menyanyikan
lagu “Waktu
solat”
Secara beramai-
ramai ( Kelas )
Strategi/Teknik:
Pendekatan
kontstruktivisme
menggunakan
nyanyian
2.
Menstruktur
Semula
(15 Min )
Nama solat dan
waktu solat
a)Solat Subuh- pagi
b)Solat Zuhur-
tengahari
c)Solat Asar- petang
*Menyoal murid
berdasarkan
kefahaman murid
terhadap
nyanyian:
Contoh:
*Murid
menjawab
soalan
berdasarkan
pengetahuan
sedia ada
Strategi/Teknik:
-Penyusunan
awal
-Aktiviti Inkuiri
d)Solat Maghrib-
matahari terbenam
e)Solat Isyak-malam
* Perubahan waktu
solat melalui
peredaran matahari
a)Apakah nama
solat yang
terdapat dalam
nyanyian?
b) Bilakah waktu
solat subuh ?
-Memberikan
penerangan
sambil
menunjukkan
gambar waktu
solat.
mengenai solat
*Murid
melihat
gambar-gambar
yang
ditunjukkan
untuk lebih
kefahaman dan
memberikan
respon
mengenai
gambar yang
dilihat.
3.
Aplikasi
Idea
(10 Min )
Menyusun nama
solat dan waktu
solat dengan betul
secara tersusun
*Pembahagian
murid kepada
dua kumpulan
* Menunjukkan
gambar waktu
solat dan murid
menyebut nama
solat dan waktu
solat berdasarkan
gambar.
sambil
menunjukan kad
nama solat dan
waktu solat.
*Murid
menjalankan
aktiviti
kumpulan
dengan
bimbingan
guru.
Kumpulan 1-
Sebut dan
tunjukkan nama
solat Kumpulan
2 – Sebut dan
tunjukkan kad
perktaan nama
dan waktu solat
.
Strategi:
*Aktivi
berkumpulan
*Murid
menyelesaikan
masalah dalam
kumpulan
*Sumber
pengajaran:
kad nama solat
dan waktu Solat.
waktu solat dengan
betul dan tersusun
Kad
perkataan dan
4.
Refleksi /
Penutup
( 3 Min )
Namakan nama
Solat fardhu dan
waktunya mengikut
urutan yang betul.
-Takfsir kefahaman
dengan
memberikan kuiz
pendek.
Berkaitan nama
dan waktu solat
-Tingkatkan minat
murid untuk
menjawab soalan
dengan hadiah
kecil.
Murid menjawab
soalan lisan secara
individu dan
membuat
kesimpulan dengan
menyatakan
konsep utama ;
Nama dan waktu
solat fardhu.
Strategi:
Soalan lisan
secara kelas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : 1 Waja
Tarikh : 24.04.2012
Masa : 10.45 – 11.15 Pagi (30 Minit )
Bilangan Murid : 23 Orang
Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu
Objektif Pembelajaran : Bilangan Rakaat Dalam Solat Fardu
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran diharapkan agar murid dapat :
A) Menguasai isi pelajaran ;
- Mengetahui bilangan rakaat dalam solat fardu
dengan betul
B) Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir
- Memadankan waktu solat dengan bilangan rakaat
dengan betul .
Konsep / Prinsip : Bilangan rakaat solat lima waktu adalah tetap
Menyebut bilangan rakaat solat lima waktu
A) Solat Subuh : 2 rakaat
B) Solat Zuhur : 4 rakaat
C) Solat Asar : 4 rakaat
D) Solat Maghrib : 3 rakaat
E) Solat Isyak : 4 rakaat
Bahan Bantu Mengajar : 1. Carta seni kata lagu, 2. Kad nama solat,
3. Kad nombor bilangan rakaat
Langkah Berjaga-Jaga : Bilangan rakaat mesti cukup bagi setiap solat yang
dikerjakan , jika tidak boleh menyebabkan solat tidak sah.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui nama solat fardu lima waktu
melalui pelajaran yang lalu.
Nilai Murni : Patuh pada arahan
Kaedah Pentaksiran : Lembaran kerja
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
1.
Permulaan /
Mencungkil
idea
( 2 Min )
Memperkenalkan
bilangan rakaat
dalam solat fardu
melalui nasyid .
Lagu Nasyid
Dua, empat ,empat ,
tiga, dan empat….
wahai kawan-kawan mari
kita solat …
solat Subuh , 2 rakaat…
solat Maghrib 3 rakaat..
Zohor,Asar, Isyak 4 rakaat
Irama : Lagu Air Pasang
Pagi Surut pukul lima.
*Memperdengarkan
nasyid “ Bilangan
rakat solat fardhu ”
setelah
menayangkan
carta senikata lagu.
* Kaitkan lagu
dengan pengetahuan
sedia ada murid
dengan menyoal
bilangan rakaat
solat fardhu.
*Murid
bernasyid lagu
tersebut
beramai-ramai
*Murid
memberi
respon
( menjawab
soalan lisan
bilangan rakaat
solat fardhu)
Strategi/
Teknik:
*Penyoalan
seuruh kelas
selepas
bernasyid
*Sumber
Pengajaran:
Carta lirik
lagu
2.
Menstruktur
Semula
(15 Min )
Bilangan rakaat
solat fardu
a)Solat Subuh – 2
Rakaat
b)Solat Zuhur – 4
Rakaat
*menyoal murid
berdasarkan
kefahaman
murid terhadap
nasyid:
*Murid
menjawab
soalan
berdasarkan
pengetahuan
sedia ada dan
Strategi/
Teknik:
Bersoal jawab
c)Solat Asar – 4
Rakaat
d)Solat Maghrib – 3
Rakaat
e)Solat Isyak – 4
Rakaat
Contoh:
a)Sebutkan nama-
nama solat yang
kamu dengar dari
lagu tadi?
b)Nombor apa yang
kamu dengar tadi?
*Memberikan
penerangan dengan
menunjukkan kad
nama solat dan kad
nombor rakaat solat
( 2 , 4, 4, 3 , 4 )
carta lirik
lagu nasyid
-Murid
mendengar
penerangan
dan melihat
kad yang
ditunjukkan
untuk lebih
kefahaman dan
memberikan
respon dangan
apa yang dilihat
Sumber
Pengajaran:
Kad nama
solat dan kad
nombor rakaat
Subuh : 2
Zohor : 4
Asar : 4
Mabghrib : 3
Isyak : 4
3.
Aplikasi
Idea
(10 Min )
Memadankan kad
waktu solat dengan
bilangan rakaatnya
dengan betul .
*Menjalankan
aktiviti
memadankan kad
waktu solat dengan
bilangan rakaat
dalam solat
(Aktiviti Stesen)
*Murid
mengikut
arahan yang
diberikan dan
bergerak secara
berkumpulan
dengan
melakukan
aktiviti stesen
Sikap dan
nilai murni:
Penglibatan
aktif ( Bekerja
sama )
4.
Refleksi /
Penutup
( 3 Min )
Solat Fardu dan
bilangan rakaatnya
a)Solat- (2 Rakaat)
b) Zuhur–(4Rakaat)
c)Asar – (4 Rakaat)
d)Maghrib(3 Rakaat
e) Isyak –( 4 rakaat)
*Pengedaran
lembaran kerja
untuk menguji
tahap kefahaman
murid
*Berbincang
jawapan yang betul
setelah murid
selesai
menjawabnya.
*Murid
menyiapkan
lembaran kerja
yang diberikan.
*Strategi/
Teknik:
Perbincangan
melalui
penyoalan
*Sumber
pengajaran:
Lembaran
kerja
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : 1 Waja
Tarikh : 26.04.2012
Masa : 9.15 – 9.45 Pagi (30 Minit )
Bilangan Murid : 23 Orang
Bidang Pelajaran : Solat Fardu Lima Waktu
Objektif Pembelajaran : Melakukan perbuatan solat dengan betul dan tertib
( Berdiri Betul dan Takbiratul Ihram)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran
diharapkan agar murid dapat :
A) Menguasai isi pelajaran
- Mengetahui cara melakukan berdiri dengan betul
dan takbiratul ihram dengan betul.
B) Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir
- Melakukan cara berdiri dan takbiratul ihram dengan
betul ( kaedah simulasi )
Konsep / Prinsip : Rukun Solat Fardu
- Mengetahui perbuatan berdiri dan takbiratul ihram
- Cara berdiri dan takbiratul ihram dengan betul
A) Berdiri mengadap kiblat
B) Mata melihat tempat sujud
C) Kedua tangan angkat paras telinga
D) Sebut “هللا أكبر “
Bahan Bantu Mengajar : CD,VCD, Gambar Solat dan Benda Maujud (murid)
Langkah Berjaga-Jaga : Berdiri dan Takbiratul Ihram mesti dibuat dengan betul
kerana perbuatan itu adalah rukun solat
Pengetahuan Sedia Ada : Murid suadah biasa solat secara bejamaaah di masjid.
Nilai Murni : Berdisiplin dalam amalan
Kaedah Pentaksiran : Bersoal jawab secara lisan
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
1.
Permulaan /
Mencungkil
idea
( 2 Min )
Latihan amali
mendirikan solat
seawal usia 7
tahun .
Ibu bapa wajib
menyuruh anak-
anak menunaikan
solat fardu lima
waktu.
- Menayangkan
video solat
berjamaah
bersama keluarga
-Mengaitkan
tayangan dengan
pengetahuan
sedia ada dan
tayangan . Soalan
“adakah kamu
biasa solat di
masjid “.
-Murid melihat
tayangan video
melalui VCD
-Memberi
respon terhadap
soalan guru
mengenai solat
lima waktu .
Strategi/Teknik:
-Penyoalan
seluruh kelas
Sumber
Pengajaran:
CD, VCD
2.
Menstruktur
Semula
(15 Min)
Rukun Solat:
a)Berdiri betul
- Berdiri
mengadap kiblat
-Berdiri lurus
dengan
menundukkan
sedikit kepala ke
hadapan
-Mata melihat
tempat sujud
b)Takbiratul Ihram
-Mengangkat
kedua belah tangan
ke paras telinga
-Menyebut هللا أكبر
-Memberikan
penerangan
dengan
menunjukkan
gambar.
(Berdiri betul)
-Menyebut هللا أكبر
secara berulang -
ulang
( Kalimahهللا أكبر )
-Murid melihat
gambar yang
ditunjukkan dan
memberi respon
-Murid
mengulangi
bacaan هللا أكبر
dengan menjaga
sebutan setiap
hurufnya.
Strategi/ Teknik:
Masteri
Nilai murni:
Berdisplin dan
tertib dalam
perbuatan solat
3.
Aplikasi Idea
(10 Min )
Simulasi murid
mengenai berdiri
betul dan
takbiratul ihram
- Membimbing
murid mengenai
perbuatan berdiri
betul dan
takbiratul ihram
dengan
penggunaan
bahan maujud
(murid-murid)
-Melakukan
pergerakan
berdiri betul dan
takbiratul ihram
secara beramai-
ramai dengan
bimbingan guru.
.
Strategi/Teknik:
Tunjuk cara dan
simulasi
4.
Refleksi /
Penutup
( 3 Min )
Rukun Solat:
a)Berdiri betul
b)Takbiratul ihram
-Taksir
kefahaman murid
melalui soalan
pendek.
-Murid memberi
respon dengan
menyatakan
idea utama
Strategi/Teknik:
Penyoalan
secara
keseluruhan
kelas