Rph kbsr bidang 3 membentuk dan membuat binaan
-
Upload
faeza-hamzah -
Category
Education
-
view
3.018 -
download
7
Transcript of Rph kbsr bidang 3 membentuk dan membuat binaan
1 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TAHUN 3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual (KBSR)
Kelas: 3 Ikhlas
Bilangan Murid: 30 Orang
Tarikh: 20 September 2012
Masa: 60 minit
Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk: Origami
Tema: Burung
Pengetahuan sedia ada: i. Murid telah mengetahui origami
ii. Murid pernah melihat burung.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
i. Mengetahui konsep origami.
ii. Mengetahui cara-cara menghasilkan origami dengan teknik lipatan kertas .
iii. Menghasilkan origami menggunakan teknik lipatan kertas.
2 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
iv. Menyedari bahawa origami boleh dihasilkan dengan teknik lipatan kertas.
Penerapan Nilai : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan.
Bahan Bantu Mengajar: Contoh origami burung
Media : Bahan: Kertas A4 Warna
Langkah
Pengajaran/Masa
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
· Tayangan Video klip lagu
‘Burung Kakak Tua’
Guru menayang video klip lagu dan
memperdengarkan lagu ‘Burung Kakak Tua’
kepada murid-murid
Guru mengarahkan murid menyanyi bersama-
sama
Murid mendengar dan menyanyikan lagu
’Burung Kakak Tua ’ beramai- ramai.
Lagu ’Burung
Kakak Tua’
3 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Langkah 1
(10 minit)
Memperkenalkan tajuk
pelajaran pada hari ini iaitu
membuat origami burung.
Menyoal murid-murid
tentang origami.
Soalan :
1. Apa itu Origami?
2. Pernahkah mereka
melihat kertas yang berlipat-
lipat dan akhirnya menjadi
bentuk tertentu?
Guru menerangkan definisi
origami kepada murid-
murid.
Murid mendengar penerangan guru dengan
penuh minat.
Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai
jawapan yang mereka tahu.
Murid memberi perhatian terhadap penerangan
guru mengenai definisi origami
Sekali – sekala murid bersoal jawab.
ABM maujud
(origami yang
telah siap
dihasilkan)
Langkah 2
( 5 minit)
Guru menunjukkan contoh-
contoh origami.
Murid – murid melihat dengan penuh minat.
Murid memberi perhatian terhadap penerangan
4 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Guru menerangkan jenis
alat dan bahan yang
hendak digunakan.
guru.
Guru mengagihkan kertas untuk membuat
origami.
Langkah 3
(10 minit)
Guru menunjukkan video demonstrasi cara
menghasilkan origami burung.
Guru menunjukkan cara melipat kertas dengan
betul kepada murid-murid.
Klip Video
5 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Rujuk lampiran proses
membuat origami burung.
Langkah-langkah:
1. Lipat kertas kepada 2 bahagian.
2. Lipat separuh dan buka semula.(Rajah 2)
3. Terbalikkan kertas. Lipat bucu atas ke
bawah. (Rajah 2)
4. Lipat hujung atas melebihi burung bawah.
(Rajah 3)
5. Lipat separuh.(Rajah 4)
6. Pusingkan jadi menegak.(Rajah 5)
7. Lipat kepak kiri dan kanan.(Rajah 6)
8. Buka lipatan menjadi melintang.(Rajah 7).
6 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Langkah 4
(20 minit)
Guru mengarahkan murid
melakukan aktiviti gerak
kerja seperti yang telah
ditunjukkan.
Guru membimbing dan
memantau murid-murid di
dalam kelas semasa aktiviti
gerak kerja dijalankan.
Murid melakukan gerak kerja yang diberikan.
Murid mula membuat lipatan untuk
menghasilkan origami bentuk burung.
Langkah 5
(5 minit)
Guru menunjukkan cara-
cara menghias origami
burung.
Guru mengarahkan murid
memperkemaskan hasil
lipatan origami burung dan
membuat kemasan
mengikut kreativiti masing-
masing.
Murid mula mewarnakan bahagian-bahagian
tertentu pada burung.
Murid menghias origami mengikut kreativiti
mereka yang tersendiri.
7 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Penutup
(5 Minit)
Sesi Apresiasi dan Refleksi
Penilaian dan pengukuhan
Murid mempamerkan karya masing-masing.
Murid menceritakan karya sendiri dan rakan.
Guru akan merumuskan dan menerangkan
tentang kelebihan dan kekurangan yang
terdapat pada hasil kerja murid-murid.