Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani
-
Upload
adrie-dizan -
Category
Documents
-
view
150 -
download
10
description
Transcript of Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 6 PENDIDIKAN JASMANI
Butiran Am
Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani
Tarikh : 18 Oktober 2013
Masa : 9.00 - 9.30 pagi
Tahun : 6 Amanah
Bil. Murid : 18 Orang ( 9 Lelaki, 9 Perempuan )
Butiran Khas
Tunjang (KBSR) : Kemahiran
Tajuk/Kemahiran : Kemahiran Bola tampar
Fokus Pembelajaran : Kemahiran menyangga
Hasil Pembelajaran :
Di sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a) Psikomotor :
1) Melakukan kemahiran menyangga 6 daripada 8 percubaan
dengan teknik yang betul.
b) Kognitif :
2) Memberi contoh otot utama yang terlibat dalam aktiviti melalui
lembaran kerja yang diberikan.
c) Afektif :
1) Bersemangat, seronok dan bersungguh-sungguh dalam
melakukan setiap aktiviti yang dijalankan.
2
Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah belajar kemahiran servis dalam bola tampar.
Penerapan Nilai : Kerjasama, keselamatan, berkeyakinan, bersemangat, dan
berdisiplin (memberi perhatian dan mengambil perhatian).
KBKK : Membuat Analisis
Penggabungjalinan : Aspek Kecergasan – Koordinasi dan Ketangkasan
Kesepaduan : Penggunaan istilah Sains : Hamstring, Kuadrisep, Biseps,
Triseps, Gastroknemius, Deltoid.
Sumber Rujukan :
Bahan Bantu Mengajar :
I. Wisel.II. 9 biji bola tampar.
III. 20 skitel atau kon.
3
BAHAGIAN /
MASA
ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN/ALATAN
PERMULAAN
(5 Minit)
Set Induksi. -Bahagikan kepada 4
kumpulan.
-Guru memberikan
Puzzle (gambar menyangga)
kepada setiap kumpulan.
-murid akan meneka
kemahiran yang dipelajari
berdasarkan puzzle yang
dibuat.
Petunjuk:
murid
guru
Nilai: Kerjasama
Pemanasan badan -Membentuk satu bulatan besar.
-Berlari anak di sekeliling
bulatan.
-Lompat bintang.
-Regangan badan.
4
BAHAGIAN /
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN/ALATAN
PERKEMBANGAN
LANGKAH 1(7 minit)
Kemahiran
Menyangga
Menyangga
Bersendirian
-Berdiri dalam keadaan sedia, sebelah kaki di hadapan, sebelah kaki lagi di belakang.-Lutut kaki di depan dibengkokkan sedikit-Tangan dihalakan kehadapan, siku diluruskan.-Tapak tangan diletakkan bertindih antara satu sama lain, dan letakkan kedua ibu jari di atas tapak tangan.
-Setiap murid hendaklah mempunyai pasangan masing-masing.-setiap pasangan mempunyai 1 biji bola.-Lakukan kemaihiran menyangga secara bersendirian dengan:1) melabung bola ke atas,2) menyangga bola dan ,3) menyambut kembali bola tersebut.
- lakukan sebanyak 8 kali.
Petunjuk:
murid
guru
Nilai:
-Kerjasama
-yakin diri
5
BAHAGIAN /
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN/ALATAN
LANGKAH 2
(7 minit)
Menyangga
Berpasangan
-Setiap murid hendaklah mempunyai pasangan masing-masing.
-Setiap pasangan mempunyai 1 biji bola.
-Murid membuat dua barisan yang menghadap antara satu sama lain.
-Lambung bola kepada rakan dan sangga bola tersebut.
-Bertukar mengikut giliran.
-Lakukan sebanyak 10 kali.
Petunjuk:
murid
guru
Nilai:
- Kerjasama
- Yakin diri
6
BAHAGIAN /
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN /
ALATAN
KEMUNCAK /
PERMAINAN
KECIL
(6 minit)
Permainan “bola api”
Bahagikan murid
kepada 2 kumpulan.
-Hantar bola ke tempat lawan
dengan menggunakan teknik
menyangga.
-Kumpulan A akan mendapat 1 mata
sekiranya Kumpulan B mematikan
bola.
-Bola boleh disentuh hanya 3 kali
oleh sesebuah kumpulan.
-Kiraan mata sehingga 15.
-kumpulan yang dahulu mendapat
mata 15 akan dikira sebagai
pemenang.
*menggunakan gelanggang dan net
badminton.
Petunjuk:
murid
guru
Nilai:
- Kerjasama
- Semangat
berpasukan
7
BAHAGIAN / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ORGANISASI CATATAN / ALATAN
PENUTUP(5 MINIT)
Penyejukan badan dan regangan
Soalan mengenai otot yang terlibat.
Rumusan dan kesimpulan
Murid-murid melakukan penyejukan badan dan regangan berdasarkan arahan guru.
Guru memberitahu otot-otot utama yang terlibat seperti :
- Biseps- Trisep- Hamstring- Kuadriseps
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.
Guru membuat rumusan isi pelajaran yang telah dipelajari pada hari tersebut.
Kesepaduan:Istilah Sains
Nilai murni: -Yakin diri.- kerjasama
Petunjuk :
= Guru
= Pelajar
8