RPH BM Hasil Ternakan Kita

8
RPH BM TAHUN 5 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA SEKOLAH KEBANGSAAN BATU GAJAH Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Jaya Tarikh : 14 Julai 2011 Hari : Khamis Masa : 1 Jam (1020 - 1120) Bilangan Murid : 33 orang : 10 lelaki : 23 perempuan Tema : Pertanian Tajuk : Hasil Ternakan Kita

description

c

Transcript of RPH BM Hasil Ternakan Kita

Page 1: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA

SEKOLAH KEBANGSAAN BATU GAJAH

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Jaya

Tarikh : 14 Julai 2011

Hari : Khamis

Masa : 1 Jam (1020 - 1120)

Bilangan Murid : 33 orang

: 10 lelaki

: 23 perempuan

Tema : Pertanian

Tajuk : Hasil Ternakan Kita

Page 2: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama

9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan.

Aras 2 ( i ) Menulis ayat yang diperdengarkan dengan menggunakan tanda baca yang betul.

Fokus Sampingan

2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.

Aras 2 ( i ) Membentangkan hasil rumusan berdasarkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang

betul.

6.6 Membaca dan membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat yang diberikan dalam bahan ilmu.

Aras 2 ( i ) Menyatakan perbezaan penggunaan laras bahasa yang terdapat dalam pelbagai genre.

Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran :

1. Separuh daripada jumlah murid di dalam kelas dapat membaca petikan lancar dengan sebutan dan intonasi

yang betul.

2. 4 daripada 6 orang murid dapat memberi jawapan tentang perkataan berimbuhan ‘di’ dan menulis di papan

tulis..

3. 17 daripada 33 orang murid dapat membina 3 daripada 5 ayat lengkap berdasarkan perkataan yang terdapat di

dalam lembaran kerja.

Page 3: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Sistem Bahasa

Kosa kata

Perkataan yang menggunakan imbuhan ‘di’

Dibiakkan

Dicampurkan

Dipotong

Dididik

Dilepaskan

Dipasarkan

Dilakukan

Pengisian Kurikulum

a) Penerapan Ilmu : Kemahiran Hidup dan Sains

b) Penerapan Nilai : Berani mencuba, yakin diri, kerjasama

c) Kemahiran Bernilai Tambah :

i. Kemahiran interpersonal

ii. Kecerdasan Pelbagai : verbal – linguistik,intrapersonal,visual ruang.

iii. Kemahiran berfikir : Menyatakan maklumat berkaitan, menganalisis maklumat.

Page 4: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Bahan Bantu Mengajar

Buku teks Bahasa Melayu Tahun 5

Murid

Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah melihat orang menternak haiwan.

Page 5: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

1020 - 1025

Kemahiran Mendengar dan

Bertutur

Guru memilih 4 orang murid

untuk melakonkan watak

haiwan ternakan.

-Lembu

-Kambing

-Ayam

-Itik

i. Guru memilih 4 orang murid

untuk melakonkan watak haiwan

ternakan.

ii. Murid yang lain akan meneka

apakah haiwan tersebut.

iii. Guru bertanya kepada murid

adakah mereka pernah melihat

orang menternak haiwan-haiwan

tersebut.

iv. Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tajuk pengajaran.

BBM :

Murid

Kemahiran interpersonal

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai :

-Yakin diri

-Berusaha

Langkah 1

( 15 minit )

1025 –1040

Kemahiran Membaca

Guru mengarahkan murid

melihat buku teks muka surat

107.

Membaca petikan secara

kumpulan.

-lelaki dan perempuan.

i. Guru mengarahkan murid melihat

buku teks muka surat 107.

ii. Guru mengarahkan murid

membaca petikan secara

kumpulan.

iii. Perempuan perenggan 1 & 2,

lelaki perenggan 3,4 dan 5.

iv. Guru menghuraikan serba sedikit

mengenai teks tersebut.

Objektif 1

BBM :

Petikan

Buku teks muka surat 107

Verbal-linguistik

Kemahiran interpersonal

Page 6: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai :

- Yakin diri

- Hormat-menghormati

Langkah 2

( 15 minit )

1040 - 1055

Kemahiran Mendengar dan

Bertutur

Guru mengarahkan murid-

murid mencari perkataan

yang mempunyai imbuhan ‘di’

yang terdapat di dalam

petikan.

Dibiakkan

Dicampurkan

Dipotong

Dilakukan

Dilepaskan

Dididik

Dipasarkan

i. Guru mengarahkan murid

mencari perkataan yang

mempunyai imbuhan ‘di’ dalam

petikan tersebut.

ii. Murid menulis jawapan mereka

di papan tulis.

iii. Guru menyemak bersama-

sama murid perkataan tersebut.

iv. Guru membetulkan jawapan

murid yang salah.

Objektif 2

BBM :

Buku teks m/s 107

Kemahiran interpersonal

Penerapan nilai :

- Keyakinan diri

- Berani mencuba

Langkah 3 Kemahiran Menulis. i. Guru mengedarkan lembaran Objektif 3

Page 7: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

( 20 minit )

1055 - 1115

Guru mengarahkan murid

untuk membuat latihan

menggunakan lembaran

kerja.

Membina ayat daripada

perkataan yang mempunyai

imbuhan ‘di’ dari petikan tadi.

kerja kepada murid-murid.

ii. Murid melengkapkan lembaran

kerja yang diberikan guru.

iii. Guru memantau murid

membuat tugasan sambil

membimbing murid mendapat

jawapan.

iv. Murid menghantar tugasan.

BBM :

Lembaran kerja

Kemahiran berfikir

Penerapan nilai :

Berusaha

Rajin

Penutup

( 5 minit )

1115 -1120

Rumusan pelajaran

Guru bertanya semula

kepada murid tentang tajuk

pembelajaran.

i. Guru membuat rumusan

ringkas mengenai tajuk

pembelajaran.

ii. Penerapan nilai-nilai murni

dalam diri pelajar.

Kemahiran interpersonal

Verbal-linguistik

Penerapan nilai

Rajin berusaha pasti akan

berjaya.

Page 8: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

Catatan refleksi guru pelatih :

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

Kelemahan :

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

Kekuatan :

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

Catatan guru pembimbing :

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................................................

Catatan pensyarah pembimbing ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Page 9: RPH BM Hasil Ternakan Kita

RPH BM TAHUN 5

..................................................................................................................................................................................................

.....................