Revolutia de La 1848 II
-
Upload
dragos-diaconu -
Category
Documents
-
view
310 -
download
0
Transcript of Revolutia de La 1848 II
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
1/9
PLAN DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul National,,Constantin CantacuzinoDISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIECLASA: a VIIa BUNITATEA DE INVATARE: EUROPA INTRE ABSOLUTISM SI LIBERALISMCON INUT :REVOLUTIA DE LA 1848-1849TIPUL LECTIEI: Lec ie MIXT(predare-invatare-evaluare)STUDENTA : PALAGHIA(DIACONU)CRISTINELADURATA: 50 MIN.DATA: 16.11.2012
.
COMPETENTE SPECIFICE
3.3. Prezentarea unor asemanari si a unor deosebiri intre aspecte ale civilizatieisec.XIX-lea,pe baza informatiilor din sursele istorice,cunoscute sau la prima vedere3.4.Stabilirea relatiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din sec. al XIX-lea ,in surse
istorice date4.1. Utilizarea surselor istorice pentru sustinerea unui punct de vedere.
COMPETENTE DERIVATEC1 Identificarea cauzelor si consecintele pe termen scurt si lung ale revolutiei din 1848-1849C2 Recunoasterea tarilor participanteC3 Realizarea unei analize obiective a evolutiei revolutiilor si a principalelor programe
revolutionare
ACTIVITATI DE INVATARE
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
2/9
BIBLIOGRAFIE-Manual clasa aVII a,ISTORIE,ed.CORINT,Florin Constantiniu,Norocica-
Maria Cojescu si Alexandru Mamina-Manual clasa a VII-a,ISTORIE;ed.Humanitas,Sorin Oane si Maria Ochescu
-Atlas istoric
RESURSE: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ
- umane: elevii clasei a VII- a
METODE DE EVALUARE:- observarea sistematic a comportamentului elevilor- continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru- completarea fisei de evaluare
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
3/9
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
4/9
ANEXA 1
STATELEPARTICIPANTE
CAUZELEREVOLUTIEI
PARTICIPANTI
PRINCIPALELEEVENIMENTE
PRINCIPALELEDOCUMENTE
REZULTATELE
FRANTA
IMPERIULHASBURGIC
TRANSILVANIA
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
5/9
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
6/9
SECVENTELEINSTRUIRII
CREEAREA SITUATIILOR DE INVATARESTRATEGIIDIDACTICE
FORME DEINSTRUMENTEDE EVALUARE
ACTIVITATEAPROFESORULUI
ACTIVITATEAELEVILOR
I.ORGANIZAREACLASEI SI
CAPTAREAATENTIEIELEVILOR
-Consemnareaabsentelor
-Pregatireamaterialelor necesaredesfasurarii lectiei-Realizarea unui climatsocio-afectiv necesarinvatarii-Organizeaza clasa in 5grupe
-Elevul de serviciu comunicaelevii absenti
-Pregatirea mapelor cu material
-Se grupeaza in 5 grupe
II.VERIFICAREA,REACTUALIZAREA;
SISTEMATIZAREA
-Propune citevaintrebari pentru a
reactualizacunostintele:1)Pentru care libertatidemocratice au luptatoamenii in epoca mod-erna?2)Ce reuniune interna-tional a stabilit sis-temul relatiilor inter-national dupa EpocaNapoleoniana?
Raspund la intrebari:
1)Libertatidemocratice:independenta,dreptla vot,libertatea presei
2)CONGRESUL DE LA VIENA
-Conversatiaeuristica
-Explicatia
-Activitatefrontala
Evaluarepredictiva
III.ANUNTAREATEMEI SI ACOMPETENTELORDERIVATE
-Realizeaza trecerea latema noua-Noteaza pe tabla titlullectiei-Comunicacompetentele derivateale lectiei
-Noteaza titlul lectiei in caiete
-Conversatia
-Descoperirea
IV.DOBANDIREANOILORCUNOSTINTE
-Profesorul alcatuiesteun tablou schematic petabla cu Statele
Elevii folosesc harta statelor dinmapa cu materiale si descoperatarile pentru care profesorul
-Expunerea
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
7/9
participante larevolutie,cauzelerevolutiei,participantiiprincipali,principaleleevenimente,principaleledocumente,rezultatelerevolutiei
-Repartizeaza sarcinilein grupa:-GRUPA I va studiaRevolutia din Franta-GRUPA II va studiaRevolutia din ImperiulHasburgic
-GRUPA III va studiaRevolutia dinTransilvania-GRUPA IV va studiaRevolutia din TaraRomaneasca-GRUPA V va studiaRevolutia din Moldova
precizeaza cerintele
Elevii vor studia pe grupecerintele profesorului si vordesemna un reprezentant ce vaprezenta cele studiate in fataclasei-Vor completa tabelul primit siformuleaza raspunsuri
argumentate-Spre sfarsitul activitatii vorcunoaste intreg subiectul
-Conversatiaeuristica
-Descoperirea
-Explicatia
Evaluare formativa
Evaluareaformativa
V.REALIZAREAFEED_BACK-ULUI
-Profesorul trece inrevista toate
informatiile noi si cereelevilor sa completeze ofisa de evaluare pentrua consolida cunostintelenoi dobandite si averifica gradul deintelegere a temei
-Raspund la intrebarileprofesorului si isi argumenteaza
raspunsurile-Completeaza fisa de evaluareprimita de la profesor
Conversatiaeuristica
-Interogareamultiprocesuala
Evaluare continua
VI.TEMA PENTRUACASA
- Se imparte ca tema:DIAGRAMA VERNN
-Solicita informatii legate derezolvarea temei
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
8/9
-Se fac aprecieri asupracalitatii prestatieielevilor si sunt notati
-Au de pregatittema,,REVOLUTIA DE LA1848-1849
-
7/30/2019 Revolutia de La 1848 II
9/9
Fia nr.2 Realizai o hart conceptual de tip,,pnza de pianjen- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz:Egipt
FARAONUL