ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés,...

16
1 ÓRATERVEZET TORNA: Támaszugrások oktatása (előkészítő és rávezető gyakorlatok) Készítette: Kollár Tibor testnevelő tanár 2016.

Transcript of ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés,...

Page 1: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

1

ÓRATERVEZET

TORNA: Támaszugrások oktatása (előkészítő és rávezető gyakorlatok)

Készítette:

Kollár Tibor

testnevelő tanár

2016.

Page 2: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

2

Tanít: Kollár Tibor

Dátum: 2016.11.16.

Óra: 3.

Helyszín: Gulner Gyula Általános Iskola /1183. Budapest, Gulner Gyula u. 2. /

Osztály: 8. A osztály

Létszám: 20 fő

Az órán részt vett: 17 fő

Az óra szerkezete:

Oktatási feladat: Támaszugrások lendületszerzésből hosszába és keresztbe állított szekrény fölött,

kéztámasszal a szekrényen.

Oktatási követelmény: legyenek képesek a támaszugrások különböző szakaszainak megfelelő,

lendületes végrehajtására.

Nevelési cél: önálló munkavégzés valamint a szekrényugrás biztonságos, fegyelmezett, pontos

végrehajtása.

Page 3: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

3

Az óra felépítése: Időtartam:

I.BEVEZETŐ RÉSZ

1. Sorakozás, jelentés 1 perc

2. Célkitűzés 1 perc

a) oktatási cél

b) nevelési cél

c) motiváció

3.Bemelegítés:

Futás feladatokkal 4 perc

Padgyakorlatok 11 perc

II. Fő rész

1. A csapatok kialakítása, a feladatok megbeszélése 3 perc

2. Oktatási feladat 15 perc

1.sz. munkahely: a.) talajra érkezés

b.) nekifutás

c. ) ráugrás az ugródeszkára és elrugaszkodás

2.sz. munkahely: első repülési szakasz

3.sz. munkahely: a.) karlökés, aktív szakasz

b.) a második repülési szakasz

3. Szerek elpakolása 2 perc

III. Befejező rész

Játék: Tűz, víz, repülő + Amőba 7 perc

Értékelés, elköszönés 1 perc

Page 4: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

4

Szükséges eszközök:

tornaszőnyeg: 10 db

szivacsszőnyeg: 1 db

zsámoly: 6 db

tornapad: 5 db

szekrény: 1 db négyrészes

2 db háromrészes

ugródeszka: 3 db

karika: 9 db

bója: 3 db

jelzőtrikó: 3-3 db

Page 5: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

5

Tartalom Módszer

Page 6: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

6

Tartalom

I. Bevezető rész /17’/ I/1. Sorakozás, jelentés

I/2. Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal Cél: a szervezet előkészítése, a keringési rendszer működésének fokozása Alakzatalakítás, futás megindítása

Módszer „Osztály! Előttem egysoros vonalban sorakozó! Osztály, vigyázz! Jó napot, tanulók!” T.:”Jó napot kívánok!” „Jelentést kérek!” „Tanár úrnak tisztelettel jelentem, az osztály létszáma … fő, hiányzó, felmentett nincs, mindenki készen áll a testnevelés órára!” „A jelentést köszönöm! Lépj vissza! Pihenj! „A mai órán a különböző támaszugrások előkészítő és rávezető gyakorlatait fogjuk gyakorolni. Törekedjetek a lendületességre és a különböző szakaszok pontos végrehajtására!” „ Három munkahelyen fogtok dolgozni, illetve a fő rész után lesz egy kis játék is. Fegyelmezett, pontos és önálló munkavégzést várok mindenkitől! A torna elemek végrehajtása során figyeljetek a „tornászos” testtartásra!” „ Aki szépen dolgozik a mai órán, odafigyel a tornászos, feszes testtartásra, ötöst szerezhet!” „Jobbra át! Balra kanyarodással egyes oszlopban haladva ütemtartással lassú futás körbe! Indulj!”

Page 7: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

7

Futás közbeni feladatok

Bemelegítés padgyakorlattal Feladat: Átfutás a pad felett párosával, ellenvonulással visszafut.

A tanulók a feladatokat sípszótól sípszóig végzik. Utasítás, sípszó

Page 8: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

8

Feladat: Egy lábról felugorva páros lábbal érkezés a padra. Karlendítésre felhívjuk a figyelmüket!

Szökdelések, támaszok előkészítés a szekrényugráshoz Feladatok:

- Terpeszállásból felugrás a padra, zárt állásba érkezés haladással előre.

- Vetődés a pad egyik oldaláról a másikra, folyamatos haladással előre.

- Nyuszi-ugrás a padon haladva.

Bemutatom a gyakorlatot! Közlés, utasítás.

MB-GY

„Csípőt emeljétek magasra és páros lábbal rugaszkodjatok el! Karotok maradjon nyújtva!”

Közlés, utasítás, folyamatos hibajavítás!

Page 9: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

9

Nyújtó, erősítő, keringésfokozó hatású gyakorlatok Feladat:

Terpeszállásból törzsdöntés előre a pad érintésével.

Feladat:

Fekvőtámasz, mindkét láb a padon. Tapsra csípőejtés után a két lábról elrugaszkodva csípőemeléssel ugrás guggoló-támaszba. Ismétlés 5-6-szor.

Kiinduló-helyzet: Terpeszállásban szemben a paddal.

„Nyújtott karral végezd a gyakorlatot!”„Egyenes háttal végezd a törzsdöntést!”

Lassítható ütemű gyakorlat

Közlés, utasítás

MB-GY

Közlés, bemutattatás, utasítás.

Egyéni hibajavítás!

Page 10: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

10

Feladat: Egyik láb a padon, törzshajlítás 10 x az egyik lábhoz, majd lábtartás cserével 10 x a másik lábhoz.

___________________________________

II. Főrész: Támaszugrások oktatása /20’/

Hibajavítás: „Mélyen hajolj előre, érintsd meg a bokádat!” „Mindkét láb legyen nyújtva!” Utasítás, ütemezés számolással. Hibajavítás. „Most pedig elkezdjük a mai fő feladataink gyakorlását. Három munkahelyen fogtok dolgozni! Az 1.sz. munkahelyen a talajra érkezést és a nekifutást valamint a ráugrást a deszkára és az arról történő elrugaszkodást gyakoroljátok. A 2.sz. munkahelyen az első repülési szakasz gyakorlása a feladatotok. A 3.sz. munkahelyen a segítségadásommal a karlökés aktív szakaszát és a második repülési szakaszt fogjátok gyakorolni. Az óra végén pedig játszani fogtok.”

Csapatalakítás. A csapatok 5 percet töltenek az egyes munkahelyeken.

Page 11: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

11

1. számú munkahely:

Talajra érkezés, nekifutás, ráugrás a deszkára és elrugaszkodás:

Talajra érkezés: Első feladat:

- Páros lábról elrugaszkodás karlendítéssel, érkezés páros lábra, karok rézsútos magas-tartásban.

- Egy lábról elrugaszkodás, érkezés páros lábra karikába karok rézsútos magas-tartásban.

Második feladat: Bordásfal 3-4 fokáról leugrás a tornaszőnyegre, érkezés páros lábra, karlendítés magas-tartásba.

Egyéni feladat végrehajtás a munkahelyen lévő plakátok alapján! Akadálypálya öt feladattal. Folyamatos munkavégzéssel. Bójától-bójáig (4db bója). Karikába (3db karika). Figyeljenek a pontos talajfogásra, ne teli talppal érkezzenek a talajra, karokkal erőteljesen lendítsenek!

• Biztos egyensúlyi állapot kialakítása, 5-

6 mp-ig tartani.

• Mozgás koordináció szempontjából

legegyszerűbb.

• A jó befejezés a sikeres ugrás

fokmérője.

Page 12: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

12

Harmadik feladat: Páros lábon szökdelés zsámolyokon, majd hajlított állásba érkezés a talajszőnyegre:

Negyedik feladat: 3 részes szekrényről guggolásból homorított leugrás a szőnyegre.

Figyeljenek az elrugaszkodásra. Páros lábról történjen ne telitalppal. A talajfogásnál karlendítés rézsútos magas-tartásba és 3 másodpercig tartsák meg a helyzetüket! A szekrényre csak helyből ugranak vagy kapaszkodnak fel, ugródeszka nélkül! A leérkezés után tartsák meg a helyzetüket 3 másodpercig! Ne telitalpra érkezzenek a tornaszőnyegre! Karok rézsútos magas-tartásban! Hibajavítás: folyamatos odafigyeléssel a másik munkahelyről, utasítással.

Page 13: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

13

Ötödik feladat: Nekifutás, ráugrás a deszkára és elrugaszkodás:

2. számú munkahely:

Első repülési szakasz Tónusos törzshelyzet kialakítása:

Egyéni feladat végrehajtás! Zsámoly beiktatásával azt egy lábról átugorva érkezzenek az ugródeszkára, páros lábra és onnan elrugaszkodva homorított ugrással a talajszőnyegre!

A nekifutás fokozatosan gyorsuló legyen, az utolsó szakaszban érje el az optimális sebességet! Technika, sebesség, lépésszám, távolság figyelembe vétele!

A zsámoly kényszerítő eszköz a helyes röppálya kialakításához!

Az egy lábról történő elrugaszkodás után zárják a két lábukat és azok előzzék meg a törzset, ezáltal kialakítva az optimális súlypontot! A deszkára való érkezésnél előbb a lábujj érjen le és utána a talp! A térd majdnem nyújtott a lábfejek párhuzamosak a karok mélytartásban vannak. Az elrugaszkodáskor a kart lendítsék előre és felfelé a fej magasságáig! A leérkezés után tartsák meg a helyzetüket 3-5 másodpercig! Ne telitalpra érkezzenek! Karok rézsútos magas-tartásban! Hibajavítás: folyamatos odafigyeléssel a másik munkahelyről, utasítással. Egyéni feladat végrehajtás a munkahelyen lévő plakátok alapján! Hát alsó szakaszán történő „hintázás”!

Page 14: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

14

Magas fekvőtámasz-helyzet:

Egy kilépés után páros lábról elrugaszkodva nyuszi ugrás a pad felett:

Pár lépés nekifutás után elrugaszkodás ugródeszkáról, majd hasra érkezés magasugró szivacsra:

Guggoló állásból ugrás magas fekvőtámasz helyzetbe. 5-6 másodpercig tartsák meg ezt a helyzetet! Ismétlés: 2-3-szor A karjukat ne hajlítsák be és vállból lökjenek! Ismétlésszám: 6-szor A gyakorlatokat tónusos törzzsel végezzék! Ügyesebb tanulók az elugrás után homorított „tigrisbukfencet” hajthatnak végre! Hibajavítás: folyamatos odafigyeléssel a másik munkahelyről, utasítással.

Page 15: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

15

3. számú munkahely: - Felguggolás, leterpesztés („kismacska” ugrás) 3-4 részes szekrényen. - Terpeszátugrás („nagymacska” ugrás) 4-5 részes szekrényen.

a.) A karlökés, aktív szakasz

b.) Második repülési szakasz

Globális oktatási módszerrel! Szabadon választható ugrások! /Az ügyesebb tanulók 4-5 részes szekrényen a terpeszátugrással próbálkozhatnak!/ Végrehajtás tanári segítségnyújtással!

• Az elrugaszkodástól az ugrószekrény megérintése pillanatáig terjedő ív

• Tartás tónusosan megfeszített, tekintet a kézfejre irányul

Hibajavítás: „az elrugaszkodás után emeld magasra a csípődet és nyújtsd ki a lábaidat! Figyelj arra is, hogy a lábaid zárva legyenek!” Meghatározza az egész ugrás képét! A talajra érkezés előkészítése! Hibajavítás: „a tekinteted nézzen a szekrény végére! Karral erőteljesebben lökd el magad! A terpesznél nyújtsd a lábaidat! Állj bele az ugrásba!” Hibajavítás: „a guggolásból ugorjál bátran előre! Legyen íve az elugrásnak! Vállból lökd el magad!”

Page 16: ÓRATERVEZET...6 Tartalom I. evezető rész /17’/ I/1.Sorakozás, jelentés I/2.Célkitűzés, motiváció a, Oktatási cél b, Nevelési cél c, Motiváció I/3. a Futás feladatokkal

16

Szerek elpakolása ( 2 perc)

III. Befejező rész /8’/

Játék: Tűz-víz-repülő Amőba

Sorakozó, értékelés, elköszönés

„Pakoljuk el a szereket! Különösen figyeljetek oda a szekrények elpakolására!” „Előttem üljetek le törökülésbe! Két játékot fogtok játszani. Az első egy „Tűz, víz, repülő” és azután pedig egy „amőba” (vagy „labdaszerző”) játék fog következni!” Magyarázat! Az „amőba” és „labdaszerző” játéknál 2 csapat választása! „Osztály, vigyázz! Zárkózz! Pihenj! A játékot X csapata nyerte, nagyon ügyesen játszottak! A mai órán jól dolgoztatok, mindenkit megdicsérek! A kiemelkedő teljesítményeket ötössel jutalmazom!” „Osztály, vigyázz! Egészségetekre! Elvonulás az öltözőbe!”