Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5
Matapelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : 5 Selamat
Tarikh : 4 Oktober 2012
Masa : 7.45- 8.15 pagi ( 30 minit)
Bilangan Murid : 32 orang
Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran
Tajuk : Membaca dan menghafaz surah As-syarah (ayat 1 - 4)
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Aras 1
Menyebut potongan ayat daripada surah As-syarah
Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan
yang betul.
Aras 2
Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan
yang betul dan bertajwid.
Sentiasa membaca ayat Al-Quran dengan bacaan yang betul
Aras 3
Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah secara bacaan
tadwir dengan fasih dan bertajwid.
Mengamalkan pembacaan Al-Quran dengan fasih dan bertajwid
Bahan bantu mengajar :
telefon bimbit
carta potongan ayat
kad potongan ayat
Aktiviti Pengajaran :
Langkah / masa Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Permulaan
( 2 minit )
Guru dan murid membaca doa bersama-sama Bacaan doa
penerang hati
Set induksi Guru Bahan bantu
( 5 minit ) Guru bersoaljawab tentang rancangan teka
nama lagu yang disiarkan oleh radio Sinar.
Guru menerangkan pada hari ini murid akan
meneka nama surah yang diperdengarkan.
Guru memperdengarkan bacaan surah
alfatihah sebagai contoh dan meminta murid
menekanya.
Guru memperdengarkan beberapa contoh
bacaan surah dan meminta murid meneka
nama surah.
Guru memperdengarkan bacaan surah as
syarah dan meminta murid meneka nama
surah
Guru mengaitkan nama surah dengan isi
pelajaran pada hari ini.
Murid
Murid memberi tindak balas terhadap soalan
guru.
Murid mendengar bacaan surah yang
diperdengarkan
Murid meneka nama surah yang
diperdengarkan.
mengajar
(BBM)
Telefon bimbit
Langkah 1
(perkembangan)
10 minit
Guru
Guru mempamerkan potongan ayat yang
pertama
Guru membaca dan murid mendengar
bacaan guru.
Guru meminta murid membaca berulang kali
secara kelas, kumpulan dan individu
Guru mengulang kaedah yang sama
sehingga ayat yang keempat dengan
membuat pengulangan ayat-ayat yang telah
dibaca.
BBM
Potongan ayat
surah As-
Syarah
Kaedah
Talaqi
musyafahah
Latih tubi
Guru meminta murid mengulang bacaan
yang lengkap ayat 1 -4 secara berulang kali
secara kelas, kumpulan dan individu
Murid
Murid mendengan bacaan guru
Murid mengikut bacaan guru secara kelas
Murid membaca mengikut kumpulan
Beberapa orang murid dipilih membaca
potongan ayat .
Murid akan mengulang bacaan ayat
pertama dan kedua
Murid akan mengulang bacaan ayat
pertama, kedua dan ketiga
Murid akan mengulang bacaan ayat
pertama,kedua,ketiga dan keempat.
murid mengulang bacaan yang lengkap
ayat 1 -4 secara berulang kali secara kelas,
kumpulan dan individu
Langkah 2
(pengukuhan)
( 10 minit )
Guru
guru mengedarkan kad kalimah kepada
setiap kumpulan
guru meminta murid menyusun kalimah
menjadi ayat.
Guru meminta beberapa orang murid
membaca berdasarkan potongan kalimah
yang telah disusun.
Murid
Murid bekerja menyusun kad kalimah
menjadi ayat
Beberapa orang murid dari setiap
kumpulan membaca kad kalimah yang telah
disusun.
BBM
Kad kalimah
Kaedah
Nilai
kerjasama
Langkah 3 Guru
(pengukuhan )
( 10 minit )
Guru melantik seorang ketua dalam setiap
kumpulan untuk mendengar dan
membimbing rakan sebaya untuk membaca
Guru meminta ketua kumpulan mencatatkan
nama ahli kumpulan yang berjaya membaca
dan menghafal dengan betul.
Guru memberi pemulihan bacaan kepada
murid-murid tidak boleh menguasai bacaan
yang telah dipelajari.
Murid.
Murid membaca dengan bimbingan murid
turus (ketua kumpulan)
Murid yang boleh membaca diminta
membimbang rakan yang masih belum
boleh membaca.
BBM
Kertas catatan
nama murid
yang boleh
menguasai
bacaan
Kaedah
Bimbingan
rakan sebaya
Nilai
Bersungguh-
sungguh
Penutup
(3 minit)
- Guru menerangkan kelebihan membaca
surah As-Syarah
- Guru mengingatkan agar murid-menyalin
semula potongan ayat yang telah dipelajari
didalam buku tulis dan mengulangkaji
bacaan dirumah.