RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
-
7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
1/4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 10 April 2013
Masa : 9.10 -10.10 pagi
Kelas : 5 Beta
Bilangan pelajar : 27 orang
Subjek : Sains
Tema : Menyiasat Daya dan Tenaga
Tajuk : Tenaga boleh diperbaharui atau tidak?
Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran, murid dapat :
1.3 Memahami tenaga yang boleh diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran :
1. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang boleh diperbaharui.
2. 60% murid boleh menyatakan definisi tenaga yang tidak boleh diperbaharui.
3. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 sumber tenaga
yang boleh diperbaharui.
4. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 sumber tenaga
yang tidak boleh diperbaharui.
Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Masteri, Koperatif, konstruktivis
Strategi : Aktiviti perbincangan secara berkumpulan.
Pengetahuan terdahulu : Murid dapat menamakan pelbagai sumber tenaga daripada
pengajaran sebelum ini. Mereka juga telah biasa dengan alatan
harian dan situasi yang melibatkan penggunaan tenaga.
Kemahiran Proses Sains : Memerhati, berkomunikasi, membuat kesimpulan, berkomunikasi
dan menjana idea
Nilai murni : Berani mencuba, kerjasama, mensyukuri ciptaan tuhan.
Sumber Pengajaran : lampu picit, kad gambar, kad nama tenaga, kertas mahjong dan kuiz
-
7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
2/4
Fasa
PengajaranIsi Kandungan
Aktiviti Catatan
Set Induksi
(10 Minit)
Aktiviti : Demonstrasi
T.Q : Bagaimanakah
keadaan nyalaan lampu
picit tersebut?
S.A : Nyalaan lampupicit malap/tidak terang
T.Q : Mengapakan
keadaan ini berlaku?
S.A : Kerana bateri
sudah habis.
- Guru menunjukkan lampu picit yang
menyala dalam keadaan yang malap
- Guru bertanya kepada murid tentang
keadaan lampu picit.
- Guru kemudiannya mengaitkan
situasi dengan tajuk yang akan
dipelajari pada hari ini iaitu tenaga
yang boleh diperbaharui dan tidakboleh diperbaharui.
KPS :
- Membuat
pemerhatian
- Inferens
KS :
- Menghubung
kaitkan
- Menganalisa
Nilai murni :
- Berani
mencuba
BBM :
Lampu picit
Pencetusan
Idea (15 Minit) Aktiviti : Penyoalan
T.Q : Apa akan terjadi
jika arang batu ini
digunakan?
S.A : Ia akan
berkurangan
T.Q : Adakah lama-
kelamaan ia akan
- Guru menampal gambar-gambar
sumber tenaga di papan hitam
- Guru meminta wakil daripada setiap
kumpulan untuk melekatkan kad
manila yang mengandungi nama
tenaga dan padankan pada gambar
pasangan masing-masing di papan
hitam.
Pelajar ditanyakan soalan
berdasarkan kad gambar yang ada di
papan putih.
KPS : Memerhati,
membuat inferens
berkomunikasi,
menggunakan
perhubungan ruang
dan masa
KB :
Menghubungkait,
menganalisa
Nilai : Kerjasama
-
7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
3/4
habis?
S.A : Ya
T.Q : Adakah ia akan
bertambah?
S.A : tidak
BBM : Kad-kad
gambar, kad manila
Penstrukturan
Idea
(15 Minit)
- Tenaga boleh
diperbaharui ialah
tenaga yang boleh
digantikan apabila telah
habis digunakan
Contoh :
Solar
Biomass
- Tenaga tidak boleh
diperbaharui ialah
tenaga yang tidak dapat
digantikan apabila habis
digunakan.
Contoh :
Arang batu
Petroleum
- peta minda digunakan bagi
menerangkan definisi tenaga yang
boleh diperbaharui dan tidak boleh
diperbaharui.
- Murid juga menerangkan jenis
tenaga yang boleh diperbaharui dan
tidak boleh diperbaharui.
- Murid mendengar penerangan yang
guru berikan dan membuat nota.
Kemahiran :
Penerangan
BBM : kertasmahjong
-
7/28/2019 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1.3 Tenaga Boleh Diperbaharui Dan Tidak Boleh Diperbaharui
4/4
Aplikasi Idea
(15 Minit)
Mari menjawab soalan.
- murid berada dalam kumpulanmasing-masing.
- setiap kumpulan akan mendapatsatu sampul surat yang mengandungisoalan kuiz.
- murid berbincang dalam kumpulantentang jawapan kuiz.
- jawapan kuiz dibincangkanbersama-sama guru.
KPS :
Berkomunikasi
KB : Menjana ideamembuat
hubungkait, berfikir
secara kreatif
Kemahiran :
Perbincangan
kumpulan.
BBM:
Soalan kuiz
Penutup
(5 Minit)
Mengingat kembali
definisi tenaga yang
boleh diperbaharui dan
tenaga yang tidak boleh
diperbaharui.
- Murid bersoal jawab dengan guru
tentang apa yang telah dipelajari
Soalan.
Apakah definisi tenaga yang bolehdiperbaharui?
Apakah definisi tenaga yang tidakboleh diperbaharui?
Apakah tenaga yang boleh
diperbaharui?Apakah tenaga yang tidak bolehdiperbaharui?
Kemahiran :
Bersoal jawab