Rancangan Pengajaran Harian 11.45 pagi ( 60...
-
Upload
hoangduong -
Category
Documents
-
view
233 -
download
6
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian 11.45 pagi ( 60...
-
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun 1 (Akidah )
Mata Pelajaran Pendidikan Islam
Kelas 1 Bestari
Tarikh / Hari 16 Rabiulawwal 1436 / 7 Januari 2015 / Rabu
Masa 10.45 pagi 11.45 pagi ( 60 minit)
Bilangan murid 32 orang ( Lelaki : 12 Perempuan: 20 )
Tajuk Rukun Iman
Pengetahuan sedia ada Murid telah mengetahui Allah adalah Tuhan yang wajib
disembah oleh setiap orang Islam dan Allah Maha Berkuasa
Standard Kandungan 2.1 Memahami dan Menghayati Rukun Iman
Standard Pembelajaran 2.1.1 Menyatakan pengertian Rukun iman
2.1.2 Menyatakan Rukun Iman
2.1.3 Menyebut kesan beriman kepada Rukun Iman
2.1.4 Menyebut akibat tidak mempercayai Rukun Iman
Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan pengertian rukun iman dengan betul selepas
mendengar penerangan guru
2. Murid dapat menyebut 3 daripada 6 rukun iman dengan
betul selepas aktiviti nyanyian lagu Rukun Iman
-
3. Murid dapat menyenaraikan 2 daripada 4 kesan beriman
dengan jelas selepas tayangan slide Power Point
4. Menyenaraikan 2 daripada 4 akibat tidak beriman dengan
jelas selepas tayangan slide Power Point
Kemahiran Berfikir Membanding beza rukun iman dan rukun islam
Gabungjalin Ibadah : melakukan amalan kebaikan kerana Allah
Penyerapan Matematik : Menyebut dan mengira Rukun Iman satu persatu
Penerapan nilai Taat, berani, bekerjasama, yakin
E.M.K 1. Kreativiti dan inovatif :
Murid Dapat menyusun rukun iman mengikut urutan.
2. Keusahawanan:
Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk
menyiapkan kerja
3. Teknologi maklumat dan komunikasi
Power Point
Penilaian P&P 1. Lisan : Bersoal jawab, perbincangan
2. Tulisan : lembaran kerja
Bahan Bantu Belajar 1. 1. Bungkusan hadiah (Bingkai gambar kaligrafi kalimah Allah)
2. Kad Imbasan
3. Kad manila carta
4. Video nyanyian Rukun Iman
-
5. Projektor / Learning Objek eXe
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Mukadimah
( 3 minit )
Bacaan doa dan bacaan syahadah :
1. Seorang murid
diminta oleh guru
mengetuai bacaan
doa.
2. Murid-murid lain
diminta mengikut
bacaan doa
bersama-sama /
mengaminkan
bacaan doa.
3. Semua murid
melafaz kalimah
syahadah
bersama-sama.
Penerapan nilai :
- khusyuk
- tawakkal
- adab berdoa
Set Induksi
( 5 minit )
Bungkusan hadiah iaitu bingkai gambar (frame )
yang ditulis kalimah
Soalan : 1) Apakah gambar yang ditunjukkan tadi? 2) Apakah kaitan perkataan dalam bingkai
gambar dengan kehidupan kita? 3) Mengapa kita perlu mempercayai Allah?
2. Murid
ditunjukkan hadiah
yang di bawa oleh
guru.
3.Bersoal jawab
berkaitan kalimah
" " pada bingkai
gambar (frame)
yang di pamerkan
Kaedah :
-Soal jawab
Bahan Bantu Belajar - Benda maujud Penerapan nilai : - Yakin dengan kekuasaan Allah Penyerapan :
-
4. Bersoal jawab
berkaitan Allah
5. Jawapan murid
dirumuskan dan
dikaitkan dengan
rukun iman
-Matematik : mengira rukun
iman satu persatu
Langkah 1
( 8 minit )
Pengertian dan hukum beriman terhadap
rukun iman
1.Murid
dipamerkan carta
pengertian rukun
iman
2.Murid membaca
pengertian rukun
iman dan hukum
beriman mengikut
bacaan guru.
3.Murid diberi
penerangan
berdasarkan carta
yang dipamerkan
serta guru bersoal
jawab dengan
murid.
Kaedah :
-
Penerangan,latih
tubi
Bahan Bantu
Belajar :
-Carta
Penerapan Nilai
:
- Bersungguh-
sungguh
-Yakin dengan
kekuasaan Allah
Langkah 2
(12 minit)
Perkara Rukun Iman
1. Murid diminta
oleh guru untuk
menyebut rukun
iman satu persatu
mengikut sebutan
guru.
Kaedah :
Latih tubi
Bahan Bantu
Belajar :
Perkara yang wajib
dipercayai dan
diyakini oleh orang
islam
-
2. Murid
diterangkan oleh
guru mengenai
perkara-perkara
rukun iman
mengikut urutan
sambil bersoal
jawab
3. Murid diminta
oleh guru
menyebut rukun
iman secara latih
tubi
- Kad imbasan
Penerapan Nilai
- Bersungguh-
sungguh
Langkah 3
(10 minit)
Video Lagu Perkara Rukun Iman
1. Murid
dipaparkan video
mengenai perkara
rukun iman.
2. Murid menyanyi
bersama-sama
mengikut nyanyian
guru
3. Murid diberikan
lirik lagu dan
diminta untuk
mengeluarkan
rukun iman
daripada lirik lagu
Kaedah :
-Nyanyian, Latih
tubi
Bahan Bantu
Belajar :
-Video
Penerapan Nilai:
Bersungguh-
sungguh
-Bekerjasama
PERKARA RUKUN IMAN
1. Beriman
Kepada Allah
Beriman Kepada
Rasul
Beriman Kepada
Malaikat
Beriman Kepada
Hari Akhirat
Beriman Kepada
Qadak dan Qadar
Beriman Kepada
Kitab
LIRIK LAGU
Rukun Iman
-
Langkah 4
(15 minit)
Carta Kesan meyakini rukun iman dan akibat
tidak meyakini
1.Guru
membahagikan
murid kepada
beberapa
kumpulan
2. Guru
mengedarkan kad
kesan
mempercayai dan
akibat tidak
mempercayai
rukun iman dan
meminta setiap
kumpulan
menyusun semula
mengikut kategori
3.Kumpulan yang
telah siap diminta
melekatkan di
papan tulis.
4. Wakil murid
daripada setiap
kumpulan diminta
menyebut jawapan
yang telah disusun
5. Murid dan guru
berbincang
mengenai jawapan
yang betul
Kaedah :
-Perbincangan
Bahan Bantu
Belajar :
-Carta
-Kad imbasan
Penerapan Nilai
:
-Yakin dengan
kekuasaan Allah
-Bekerjasama
KESAN DAN AKIBAT
TIDAK MEMPERCAYAI
RUKUN IMAN
KESAN
-
Penutup
( 3 minit)
Penutup Kognitif
Rumusan mengenai pengertian rukun iman dan
perkara rukun iman.
1. Murid diminta
menyebut semula
pengertian rukun
iman dan enam
perkara rukun
iman.
1. Murid diingatkan
sebagai orang
Islam kita mesti
mengetahui
perkara-perkara
berkaitan rukun
Iman.
2. Murid diedarkan
lembaran kerja
Penerapan Nilai
- Bersungguh-
sungguh
-Berakhlak mulia
-Yakin kepada
kekuasaan Allah
Penutup Sosial
-
Refleksi : -________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
sebagai kerja
lanjutan..