Qka eshte Avokatia

download Qka eshte Avokatia

of 22

 • date post

  03-Feb-2016
 • Category

  Documents

 • view

  34
 • download

  0

Embed Size (px)

description

Avokatia

Transcript of Qka eshte Avokatia

PowerPoint Presentation

Ligji pr avokatinka sht avokatiaAvokatia sht profesion i lir dhe i pavarurOfron shrbime dhe ndihm profesionale juridike personave fizik dhe juridik pr mbrojtjen dhe realizimin e t drejtave dhe t interesave t tyre n pajtim me rendin juridik n shoqri.Ofron ndihm juridike n mnyr t pavarurOrganizimi i avokatve bhet prmes Ods s Avokatve t Kosovs, si organizat e pavarur publikeOda e Avokatve ka autorizim t nxjerr akte normative me qllim t rregullimit dhe organizimit t avokatursShrbimet q ofron nj avokatDhnien e kshillavePrfaqsimin dhe mbrojtjen e palve para organeve t drejtsis dhe subjekteve t s drejts q i zbatojn ligjetPrfaqsimin e palve para organeve t arbitrazhit dhe organizatave t tjera t pavaruraPrfaqsimin e palve n raportet e tyre juridike me personat e tjer fizik dhe juridikPrgatitjen e padive, paraqitjeve pr ndjekje penale dhe mjete ankimorePrgatitjen e dokumenteve juridike t cilat sjellin ose synojn pasoja juridike, si jan;kontratat, testamentet, statutet etj.Prgatitjen e ekspertizave pr shtje t ndryshme juridikeVeprime t tjera t parapara me ligj.Kur mund t zvndsohet nj avokatMbrojts mund t jet vetm avokati i regjistruar n Odn e Avokatve dhe nn kushte t caktuara at mund ta zvendsoj edhe praktikanti i avokatitAvokati mund t zvndsohet nga praktikanti i tij q sht n aftsim profesional pr ushtrimin e profesionit t avokatitPraktikanti duhet t ket autorizim dhe t veproj nn mbikqyrjen e avokatit n rastet kur prfaqsimi nga praktikanti lejohet me ligjPraktikanti i avokatit nuk mund t paraqitet pran Gjykats Supreme t Kosovs ndrsa n shtjet penale q kan t bjn me vepra penale t dnueshme me dnim burgimi me t paktn 5 vjet praktikanti i avokatit mund ta zvendsoj avokatin vetm nse ka t dhn provimin e judikaturs

Kushtet pr ushtrimin e profesionit t avokatitT posedoj aftsi pr t vepruarT jet rezident i prhershm i KosovsT ket kryer fakultetin juridikT ket prvoj s paku nj vjet si praktikant avokature apo praktikant gjykate apo t ket prvoj dy vjeare si praktikant n administratn publikeT ket dhn provimin e jurisprudencsT ket dhn betimin solemnT mos jet i dnuar pr vepra penale q e bjn at t padenj pr ushtrimin e profesionit t avokatit sipas Kodit t Etiks ProfesionaleT mos jet i prjashtuar ose i pezulluar nga detyra e gjyqtarit ose prokurorit ose ushtrimi i profesionit t avokatit(n rast prjashtimi krkesa mund t prsritet pas pes vitesh)T mos kryej ndonj veprimtari e cila nuk sht n pajtim me profesionin e Avokatit apo veprimtari e cila cnon pavarsin e tij profesionale

Betimi i avokatitdo kandidat para para se t pajiset me lejen e ushtrimit t profesionit t avokatit sht i detyruar ta jap betimin solemn

Betimi bhet kshtu;Betohem, se profesionin e avokatit do ta ushtroj me dinjitet,ndrgjegje, i pavarur dhe me nder, duke respektuar rendin juridik dhe kushtetues

Betimi bhet para kryetarit t Ods s Avokatve ose personit prgjegjs t caktuar nga bordiKur pushon s ushtruari profesioninKur avokati ka vdekur ose sht shpallur zyrtarisht i vdekur Ka br krkes pr regjistrimI sht marr e drejta e ushtrimit t profesionit t avokatitKur Bordi i Ods s Avokatve ka inicuar procedur pr shlyerje nga regjistri konform dispozitave disiplinore nga par.3 t n.19 t LAK.Pushimi i t drejts pr ushtrimin profesionit bhetNse e humbet zotsin pr t vepruarNse bhet i paaft nga nj smundje kronike pr ushtrimin e detyrs s avokatitNse vullnetarisht heq dor nga ushtrimi i profesionitNse m shum se 6 muaj pa arsye nuk e ushtron profesioninNse krijon marrdhnie t puns prve n Odn e AvokatveT drejtat, detyrat dhe prgjegjsit e avokatitAvokati sht i detyruar ti prmbahet ligjit dhe s drejts si dhe t sillet n pajtim me etikn e nderit profesional gjat ushtrimit t profesionitsht i detyruar t jap ndihm juridike do personi fizik dhe juridik , pa dalluar dhe diskriminuar klientt n baza nacionale, etnike, racore, fetare, gjinore, gjuhsore, bindjeve politike, gjendjes ekonomike, arsimore, sociale ose ndonj karakteristik tjetr personale.Avokati nuk ka t drejt ti ofroj ndihm juridike nj personi tjetr interesat juridik t t cilit jan n kundrshtim me interesat e klientit t tij, po ashtu prfaqsimi i pals kundrshtare nuk mund t bhet nga nj avokat i cili bashkvepron n t njjtn zyr me avokatin e klientit.Avokati sht i detyruar t ruaj fshehtsin profesionale kundrejt klientit t tijI ndalohet t bj kallzim penal n organin e ndjekjes penale dhe nuk mund t pyetet si dshmitar, lidhur me personin t cilit i ka ofruar ndihm juridikeDuhet t prkujdeset t mos ekzistoj konflikt interesi n mes tij dhe rastit q prfaqson apo mbronI ndalohet t prfaqsoj ose mbroj nj person nse ndrmjet tij dhe gjykatsit ose organit hetues t t njjts shtje ekzistojn lidhej gjaku ose martesore po ashtu nse ka qen i ngarkuar m par n t si gjykats, prokuror ose dshmitar.Prgjegjsia disiplinore

Me Statutin e Ods se Avokatve prcaktohen shkeljet e rnda dhe t lehta t detyrave t avokatve dhe avokatve praktikant si dhe llojet e masave disiplinoreN raste t rnda t shkeljes s detyrave gjat ushtrimit t profesionit, Oda e Avokatve mund t nis procedurn e shlyerjes s avokatit nga regjistri i Ods s Avokatve

Raste t rnda t shkeljes s detyrave t avokatit konsiderohen shkeljet e rnda t Kodit t Etiks Profesionale, n veanti:

nse avokati e shkel detyrimin pr ruajtjen e fshehtsis profesionale

nse avokati, prkundr qortimeve t shumta, vazhdon t shkel detyrat e tij, ose kryen veprimtari t padenj pr pozitn e avokatit, Nse nj Avokat vepron n kundrshtim me detyrimet e tij Oda e Avokatve mund t ndrmarr masa disiplinore n form t:

vrejtjes qortimit formal dnimit me gjobdhe qortimi publik

Pezullimi i s drejts pr ushtrimin e avokaturs

Nse avokati sht zgjedhur apo emruar n ndonj detyr publike me pages, gjat kohs s ushtrimit t asaj detyre i pushon e drejta e ushtrimit t profesionit t avokatit

Me vendimin mbi pezullimin e s drejts pr ushtrimin e avokaturs caktohet edhe kohzgjatja s pezullimitPjesmarrja e avokatve n shrbimet juridike publikeT gjith avokatt jan t detyruar t marrin pjes n sistemin e ndihms juridike falas, i cili financohet me mjete publikeN kto raste avokati nuk ka t drejt t krkoj kompenzim nga klienti n fjalAvokatt kan t drejt pavarsisht nga sistemi t ofrojn ndihm juridike falas pr klient t varfr.Kur ata kryejn ndihm juridike falas kan t drejt t krkojn reduktime tatimore pr angazhimin e tyre social.Mbrojtsi n procedur penaleI dyshuari dhe i pandehuri kan t drejt t ken mbrojts gjat gjith fazave t procedurs penale

Para do marrjeje n pyetje t t dyshuarit ose t pandehurit, policia, prokurori publik,gjyqtari i procedurs paraprake ose kryetari i trupit gjykues udhzon t dyshuarin ose tpandehurin pr t drejtn e tij n angazhimin e mbrojtsit dhe se mbrojtsi mund t marr pjes gjat marrjes s tij n pyetje

Nga e drejta e mbrojtjes mund t hiqet dor, prve n rastin e mbrojtjes s detyruar(neni 73 i ktij Kodi), nse heqja dor bhet qart, n mnyr t informuar dhe vullnetarisht.

Heqja dor duhet br me shkrim dhe duhet nnshkruar nga i dyshuari ose i pandehuri dhe nga organi kompetent q e zbaton procedurn ose bhet gojarisht n audio a videotrak, autenticiteti i t cils verifikohet nga gjykata

I dyshuar, neni 151 nnparagrafi 1 i KPPPK, sht personi pr t cilin policia ose autoritet e ndjekjes penale kan dyshim t arsyeshm se ka kryer vepr penale por ndaj t cilit procedura penale nuk ka filluar ndrsa i pandehur, neni 151 paragrafi 2 i KPPPK sht personi kundr t cilit zbatohet procedura penale dhe nnkupton personin ndaj t cilit zbatohet hetimi, personin e akuzuar dhe at t dnuar.

Q t dy kta kan t drejt t ken mbrojts n t gjitha fazat e procedurs penale pa marr parasysh dnimin e parapar pr veprn penale. sht detyr e organit q zbaton ligjin, policis, prokurorit publik, gjyqtarit t procedurs paraprake ose kryetarit t trupit gjykues, kjo prfshin edhe gjyqtarin q zbaton procedurn pr konfimimin e aktakuzs, neni 151 nnparagrafi 14 i KPPPK, ta udhzojn t dyshuarin a t pandehurin pr t drejtn e tij pr t angazhuar mbrojts dhe se mbrojtsi ka t drejt t marr pjes gjat marrjes s tij n pyetje.

Asnj prov e marr me dgjimin e t dyshuarit a t pandehurit nuk sht prov e pranueshme nse n procesverbal nuk sht shnuar udhzimi n t drejtn pr angazhimin e mbrojtsit dhe deklarimi i t dyshurit apo t pandehurit lidhur me kt udhzim.

Nga e drejta n mbrojtje nuk mund t hiqet dor n rastet e mbrojtjes s detyrueshme. Personat nn moshn tetmbdhjet vjeqare nuk mund t heqin dor nga e drejta n mbrojtje pa plqimin e prindit, kujdestarit apo prfaqsuesit t qendrs pr pun socialePersonat nn moshn tetmbdhjet vjet mund t heqin dor nga e drejta pr t angazhuar mbrojts me plqimin e prindit, kujdestarit ose prfaqsuesit nga qendra pr pun sociale prve rasteve t dhuns n familje n t cilin sht prfshir prindi ose kujdestari tek t cilt prindi ose kujdestari nuk mund t jep plqim pr heqjen dor nga kjo e drejt.

Personat t cilt tregojn shenja t rregullimeve ose t paaftsis mendore nuk mund t heqin dor nga e drejta n angazhimin e mbrojtsit

Kur i dyshuari ose i pandehuri i cili ka hequr dor nga e drejta n angazhimin e mbrojtsit e krkon srish kt t drejt, ai kt mund ta ushtroj menjher

Po qe se vet i dyshuari apo i pandehuri nuk angazhon mbrojts, prfaqsuesi i tij ligjor, bashkshorti apo bashkshorti jashtmartesor, personi i gjinis s gjakut n vij t drejt, prindi adoptues, fmija i adoptuar, vllai, motra dhe ushqyesi mund t angazhojn mbrojts pr t, por jo kundr vullnetit t tij.

N nj procedur penale mbrojtsi nuk mund t mbroj dy ose m tepr t pandehur n t njjtn shtjeNj i pandehur mund t ket deri n tre mbrojts dhe e drejta pr mbrojtje konsiderohet se sht e mjaftueshme kur n procedur merr pjes njri nga mbrojtsitMbrojts nuk mund t jet i dmtuari, bashkshorti apo bashkshorti jashtmartesor i t dmtuarit ose i paditsit, as personi q sht n gjini gjaku n vij t drejt n cilndo shkall, n vij ansore deri n shkalln e katrt ose t krushqis deri n shkalln e dyt

Teksit l