pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike

download pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike

of 24

 • date post

  13-Jan-2017
 • Category

  Education

 • view

  2.123
 • download

  33

Embed Size (px)

Transcript of pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike

Slide 1

Projekt

lenda: fizike

Nentema: Pse eshte I domosdoshem kursimi I energjise elektrike? Cilat jane format dhe rruget alternative qe cojne ne zvogelimin e konsumimit te energjise elektrike?

Anetaret:

Koralda Basha(lider)- paraqitja ne Power Point, ndarja e punes, perzgjedhja e materialit Marjana Quku- poster dhe panelet dielloreFabjona Meta, Renaldo Bica ,Selda Pema dhe Koralda Basha keshilla per te ruajtur energjine elektrike Orjeta dhe Sara Daja- ceshte energjia elektrike dhe pse eshte e domosdoshme kursimi I saj Adelajda Mazhi- keshilla per kursimin e energjise elektrike gjate gatimit

CESHTE ENERGJIA ELEKTRIKE?Energjia elektrike sht nj form energjie e prftuar nga energjia elektrike potenciale. Elektriciteti (greq. , ilektron = qelibar) sht nj emrtim i prgjithshm pr llojshmrin e dukurive q ndodhin nga prania dhe rrjedha e ngarkess. Kjo prfshin shum dukuri t mirnjohura fizikore si rrufeja, fushat elektromagnetike dhe rrymat elektrike, dhe sht vn n prdorim industrial n elektronik dhe fuqin elektrike.

PSE ESHTE I DOMOSDOSHEM KONSUMIMI I ENERGJISE ELEKTRIKE?Nse mendoni se do ti bnit nj nder vetm xhepit tuaj, duke kursyer energji elektrike, ather e keni gabim. Ju do ti bnit nder edhe kompanis e cila ofron energjin elektrike. Kshillat e CEZ Shprndarje theksojn: Eficenca e konsumit te energjis sht nj faktor shum i rndsishm, q prkrah kursimit dhe ruajtjes s energjis, ndikon edhe n mimin e energjis. Pra, nse eficenca e konsumit t energjis elektrike n vendin ton do t ishte m e mir, ka nnkupton se humbjet e energjis elektrike, teknike dhe joteknike do t ishin m t vogla, ather si pasoj e prodhimit me kosto m t ult t energjis elektrike nga burimet hidro edhe mimet e energjis elektrike do te ishin m t ulta.

Si te kursejme energji ne shtepite tona

Pr t kontribuar n paksimin e konsumit t energjis dhe rrjedhimisht n ngadalsimin e faktorve q sjellin ngrohjen globale, gjithsecili prej nesh mund tia nis nga shtpia e tij. M posht do t rndisim disa mnyra pr t kursyer energjin n shtpi. Kjo do t thot se do t harxhoni m pak energji dhe do t paguani m pak para.

Ato mund t kushtoj m shum se se llampat e zakonshme, por nj llamb fluoreshente kompakte kursen energjin elektrike. Ato zgjasin deri n 10 her m t gjat dhe mund t prdorin deri n 75% m pak energji elektrike. Ju mund t zvendsoni nj llamb t zakonshme 100 vat me nj llamp fluoreshente 18 vat.

1. Llambat ekonomike

2.FrigoroferiKy elektroshtepiak kaq i domosdoshem pr ne, sht nj nga konsumatoret m t medhenj t energjise. Konsumon edhe me shum s kondicioneri. Prandaj keshillohet q dera e tij t mos qndroj pr nj koh shum t gjat e hapur, t mos vendosen gjera t ngrohta n frigorifer dhe t mos lejohet formimi i akullit n pjesn e pasme t tij. Gjithashtu, nse jeni n krkim t nj frigoriferi te ri, kini parasysh dika: sa m i madh frigoriferi, aq me shum harxhon.

3.Kondicioneri dhe DushiKondicioneri.Shum i nevojshem ne ambientet familjare, sidomos gjat diteve t nxehta t vers. Keshillohet q, n ver,temperatura e kondicionerit t qendroj stabel n 25 grade Celsius, kurse n dimer temperatura perfekte sht 20 grade Celsius. Gjat vers keshillohet q t prdoret edhe freskuesja, n mnyr q ajri i ftoht t shprndahet n t gjith dhomn.Dushi.Instaloni nje kok dushi t vogel: sa m i ulet presioni aq m pak uj t ngrohte harxhon dhe pr rrjedhoj kursen energji. Te termostati i dushit caktojeni temperaturen n 50 grade Celsius. Uji i fort krijon copeza t ngurta rreth rezistences se dushit, duke e ulur efiencen e saj, prandaj kshillohet q rezistenca e dushit t pastrohet do 6 muaj. Kur nuk jeni n shtepi, mos e mbani dushin n priz.

Televizori.TV Plazma jan konsumatoret me t mdhenj t energjis, prandaj nese doni t kurseni, zgjidhni nj LCD. Por ndryshimi qendron edhe tek madhesia, prandaj midis nje 32 dhe nj 55, zgjidhni t parin.Kompjuteri.Fikeni kompjuterin nese nuk do e perdorni per me shume se 20 min. Reduktoni kontrastin/ndriimin e ekranit. Nderroje desktop-in per nje lap-top, sepse harxhon me pak energji. Nderroje ekranin e vjeter te kompjuterit me nje LCD, per te njejten arsye.

4.Televizori dhe Kompjuteri

5. Ndryshoni ngrohsin e ujit.Nse keni nj ngrohs uji t vjetr, ather me siguri ju krkon shum energji, dhe rrjedhimisht edhe shum para.Teknologjia sa vjen dhe prparon, duke ndikuar njkohsisht edhe te ngrohsit e ujit, q do familje i ka. Prodhimet m t fundit jan m ekonomike se t parat, prandaj nse i juaji i ka br vitet e veta, blini nj me valvula termostatike.

6.Termoizolimi/ Dopio xham pr dritaret. Xhamat e zakonshme t dritareve dhe kornizat e paizoluara lshojn nj t pestn e nxehtsis apo t ajrit t ftoht jasht. Dopio xhamat zvoglojn kt humbje me 50 pr qind, duke kursyer n t njjtn koh shum kilovat energji. Rreth 60 % e konsumit t energjis pr nj apartament familjar tipik shkon pr ngrohjen, si te ambientit, ashtu edhe - t ujit. Edhe n rastet e ftohjes s ambientit n ver, termoizolimi luan nje rol shum t rendsishm. Sa m i mirizoluar t jet nj ambient, aq me gjat e ruan nxehtsine apo freskin.Si te kursej

7.Lavatricja dhe PjatalaresjaAsnjher mos e vini n prdorim lavatrien apo pjatalarsen kur ajo nuk sht mbushur, nse nuk keni njlarse me program ekonomik. Kta artikuj t nevojshm n shtpi jan gjrat q konsumojn m shum energji, prandaj kur t vij dita e larjes s rrobave bni nj kontroll npr shtpi q t grumbulloni gjithka, duke kursyer njkohsisht uj dhe energji. Mos harroni gjithashtu t lani n temperatura deri n 30 grad, nse sht e nevojshme, duke prdorur temperatura t larta vetm nse sht e nevojshme. Kshtu edhe kurseni energji, por edhe zgjasni jetgjatesin e rrobave tuaja. Pr t evituar rrudhosjen e rrobave dhe t kurseni disa kilovat, bni centrifugen n shkallen m t ulet.

8.Fikni aparatet shtepiakeMos i lini ndezur aparatet shtpiake apo abazhurt nse nuk sht e nevojshme.Drita e vogl e kuqe e aparaturave t lna ndezur harxhon 10 deri 60 pr qind energji, prandaj do t bni mir t tregoheni t kujdesshm dhe ta fikni. Gjithashtu mos harroni edhe t fikni dritat ashtu si dhe do aparatur tjetr kur dilni nga shtpia, q t mos shpenzohet pa qen e nevojshme energji e vyer dhe para t vlefshme.

9. Etiketa A+Syt te etiketa.Prpara se t blini nj elektroshtepiake t re, kontrolloni etiketen e furnizmit me energji pr klasifikimin e aparatures n piramiden e efienses s konsumit t energjis. Eletroshtepiaket q kan etiketen A+ jan me efiente dhe kursimtare me konsumin e energjis.

10. Kurseni energjin kur gatuani.Ndajeni ushqimin n copa t vogla kur gatuani, pasi do t gatuhet m shpejt dhedo t harxhoj m pak energji. sht e rndsishme t kini kujdes q tenxheret apo tigant t jen n madhsin e duhur dhe ta shprndajn nxehtsin njtrajtsisht. Nse doni t ngrohni shtpin, mund ta mbani hapur dern e kuzhins pasi t keni prfunduar, q nxehtsia e sobave elektrike t shprndahet edhe n pjesn tjetr.Stufat e"klasit A" kursejne deri ne 40% te energjise, jane vertet pak me te shtrenjta, por jane me kursimtare per energjise.

Disa keshilla te tjera qe duhet te zbatohen kur gatuan:1. per stufat elektrike duhet pershtaturdiametrii eneve me diametrin e pllakes se gatimit dhe fundi te jete i sheshte, keshtu kursen 50% te energjise2.fiketpllaka e stufes elektrike10 minutapara se te perfundoje gatimi, ato vazhdojne te ngelen te nxehta, e njeta gje edhe per furren3. kur gatuani perdornikapakune enes, sepse nqs nuk e perdrni kapakun harxhoni 3 fishin e energjise elektrike4.mos perdorni shume ujekur gatuani, vetem sa te mbulohet ushqimi me uje.

5.tenxheret me katejane super ekonomike, avulli u prodhuar nga ena e katit te pare lejon gatimin e ushqimit ne pjeset e siperme te enes6. nje tenxhereme presiongatuan me shpejt ushqimin se tenxheret normale dhe kursen nga 40-70% te energjise elektrike7. duhet tenxirret nga frigoriferiushqimi i ngrire1 orepara fillimit te gatimit, keshtu ushqimi gatuhet me mire dhe m me pak energji elektrike8.parangrohjae furresnuk ndihmonne kursimin e energjise pervec ushqimeve qe e kerkojne kete proces si embelsirat etj

11. Eliminoni rrjedhjet e ajritHapsirat rreth dritareve dhe dyerve, qarkullojn ajrin midis ambientit t brndshm dhe atij t jashtm. Nga ky qarkullim i ajrit mund t llogaritet se ju shpenzoni m shum se 25% t kostove totale pr ngrohje . Pr t eliminuar kt gj u duhet t bni izolimin e duhur t dyerve dhe dritareve.

12.Instalo drita me sensor lvizs dhe t kohs

Pr t shmangur lnien e dritave t jashtme ndezur pr periudha t gjata kohore, instalo nj sensor lvizje q ndez automatikisht dritat kur dikush ecn dhe fik dritat pas nj periudhe t paracaktuar kohe. Instalo kohmats n dritat e przgjedhura pr t shmangur lnien e dritave ndezur gjat gjith kohs, dhe duke i ln ato ndezur vetem n periudha t caktuara, kjo gj kursen energji dhe gjithashtu kur jeni larg krijon idene q dikush sht duke u kujdesur pr shtpin tuaj.

13.Prdorni dritat sezonale LED

Prdorimi i dritave sezonale (LED) si brenda dhe jasht shtpis tuaj sht nj mnyr e mir pr t ruajtur energjin dhe pr t kursyer para. Dritat LED prdorin deri n 95% m pak energji, zgjasin t paktn 7 her m shum se dritat e zakoshme, nuk ka filamente ose llampa qelqi q t thyhen, dhe gjithashtu prodhojn shum pak nxehtsi. Llmpat sezonale LED jan n nj shumllojshmri formash dhe ngjyrash.

14.Panelet diellore

Ju faleminderit per vemendjen tuaj!