proprietatile substantelor.doc
Click here to load reader
-
Upload
ladyolgutsa -
Category
Documents
-
view
406 -
download
3
Transcript of proprietatile substantelor.doc
Proiect didactic
Data:
Instituţia: gimn. Gh.Rîşcanu
Profesor: Raifura Svetlana
Disciplina: Ştiinţe
Clasa: V-a
Subiectul : .Proprietăţile generale ale substanţelor Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
Timp: 45min
Competenţă generală:
1. Competenţa de achiziţii intelectuale şi pragmatice.2. Competenţa de investigaţie ştiinţifică a lumii înconjurătoare.
Subcompetenţe:
- Descrierea proprietăţilor generale ale solidelor, lichidelor şi gazelor.
Obiective operaţionale:
O1 – să explice noțiunile divizibilitate, pulverizare, difuziune, solubilitate, diluare, diluantO2 – să facă descoperiri în baza unor experiențe simpleO3 – sa descrie însuşirile substanţelor O4 – sa compare substanţele între ele
Metode şi tehnici:
explicaţia, descoperirea, experimentul,observația, exerciţiul, problematizarea, conversaţia, expunerea, joc de stimulare, lucru cu textul
Forme de activitate
- frontală, individuală, în perechi, în grup
Material didactic:
manualul, fise de munca independenta, diverse substanțe petru efectuarea experimentelor (zahărul, apă, sare,ulei, nisip, cretă, săpun, făină), recipiente, scheme, tabele
Desfăşurarea activităţiiEtapele lecţiei
obiective Metodeşi procedee
T imp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1 Evocarea
conversaţia 5 stabilirea ordinii si disciplinei necesare bunei desfasurari a lectiei;
pregatirea celor necesare orei;prezentaFrontal se verifică tema anterioară şi se propun fişe de lucruTehnica de lucru Eu încep, tu continuăRubrica Experimentează
Se pregătesc de oră
Scriu tema în caiete
Elevii relatează tema , apoi îl roagă pe alt elev să continuie
2. Realizarea sensului
O1O2O3O4
ProblematizareaExplicaţialucru cu textuljoc de stimulare
2 Studiul textului ştiinţificPentru explicare noțiunii de divizibilitate și pulveriyare, se mărunțește o bucățică de cretă pînă se face praf (info1)Efectuarea experienței 2 pag 50, explicarea noțiunii de difuziuneEfectuarea experienței 3 pag 50 (se explică noțiunile din info 3)Formularea întrebărilor , scrierea pe tablă a informației esenţialeEfectuarea experimentului pag
Cîte un elev citeşte info 1 Verbalizarea shemei din info 2 (În perechi)
Discută şi scriu în caiete
3. Reflecţia exerciţiul 8 1.Realizează coresporenţă Substa gazoasă fluiditateSubst solidă duritateSubstan lichidă solubilitate2.Explică zicala – Rugina mănîncă fierului3.Enumeră obiectele confecţionate din argilă4. Complectează enunțurilea) Proprietatea substanțelor solide de a se diviza în părți mai mici se numește....
Rezolvă sarcinile
b) Divizarea substațelor pînă la starea de praf se numește.....c) Particula indivizibilă se numește ....d) Contactul moleculelor a două substanțe se numește.....5. Realizează corespondențeSoluție Proprietate a substanțelor de a se dizolva în apăSolubil Substanță care dizolvăSolvent substanțe care se dizolvăSolubilitate difuziunea moleculelor substanțelor
Rezolvarea ex 1,2 ,3 pag 52 oral
4. Extensia 2 Stabilirea temei Expune-ți părerea, Aplicație și Acționează pag 52
Explicarea modalitatilor de rezolvare al cerintelor aprecieri elevilor la lectie
Scriu în agende