PROIECT.docx

4
Proiect didactic Data: 22 aprilie, 2015 Clasa: a V-a Disciplina: dirigenția Subiectul lecției: Cheia succesului Durata lecției: 45 min Competențe: () Subcompetențe: () Obiective operaționale: Metode de învățământ: Mijloace de învățământ: Material bibliografic: Profesor: Rotaru Elena Etapele- cadru Timp de lucr u Activitatea profesorului Metode și tehnici Activitate a elevului Evocare 2 min Profesorul salută elevii, realizează apelul și asigură atmosfera optimă desfășurării lecției. Propune elevilor să se țină de mâini, în cerc, în fața clasei și să-și facă Înlănțuir Salută profesorul, se organizează și se pregătesc pentru lecție.

Transcript of PROIECT.docx

Proiect didacticData: 22 aprilie, 2015Clasa: a V-a Disciplina: dirigeniaSubiectul leciei: Cheia succesuluiDurata leciei: 45 minCompetene: () Subcompetene: () Obiective operaionale: Metode de nvmnt: Mijloace de nvmnt: Material bibliografic:

Profesor: Rotaru Elena

Etapele-cadruTimp de lucruActivitatea profesoruluiMetode i tehniciActivitatea elevului

Evocare2 min

Profesorul salut elevii, realizeaz apelul i asigur atmosfera optim desfurrii leciei.

Propune elevilor s se in de mini, n cerc, n faa clasei i s-i fac complimente unul altuia.

nlnuirea vesel Salut profesorul, se organizeaz i se pregtesc pentru lecie.

Se aranjeaz n cerc i-i fac complemente unul altuia.

Realizarea sensuluiProfesorul propune ca elevii s comenteze urmtorul aforism moto al leciei: Succesul meu depinde de abilitatea mea de a m comportaDale CarnegieProfesorul le vorbete elevilor despre faptul c succesul depinde de comportament, ar comportamentul este format din mai multe trsturi. Propune elevilor s completeze urmtorul rebus.Curaj

generOzitate

coMpasiune

accePtare

recunOtin

rbdaRe

alTruism

simpAtie

aMbiie

aprEciere

siNceritate

T oleran

1. Fric2. Zgrcenie3. Cruzime4. Neacceptare5. Nerecunotin6. Nerbdare7. Egoism8. Antipatie9. M10. Dezapreciere11. Minciun12. Intoleran

Profesorul propune elevilor s citeasc sfaturile utile propuse n caietul de dirigenie:1. Nu critica, nu condamna.2. Fii coreci i sinceri cu apropiaii.3. Provoac n ceilali dorine.

Profesorul pune ntreabri elevilor despre relaiile lor cu alte persoane i le propune s descopere i al cincilea secret.

Comentarea mottoului

Rebus

Exemplul

Compararea Graficul T

Conversaia euristic

Elevii determin adverbele i parile de vorbire regente.

Elevii constuiesc un clustering i-l completeaz cu adverbele necesare.

Elevii completeaz individual n caiete clusteringul cu adverbele potrivite.

ReflecieProfesorul nainteaz urmtoarea cerin s completeze proverbele:Vorba dulce mult aduce.Bine faci bine gseti, ru faci ru gseti.Dup fapt i rsplat.Cu rbdarea treci i marea dar cu rul nici prul.

-S propun rezolvare pentru urmtoarele situaii:1. Lorina este o feti care nva n clasa a 5-a. Ea e vesel, prietenoas, interesant. Prietenele ei cele mai bune sunt Aurica i Corina. Ele se neleg foarte bine cnd sunt toate trei dar, Lorina cnd este doar cu Aurica spune cte ceva urt despre Corina, iar cnd e cu Corina o vorbete de ru pe Aurica. De la o vreme cele dou prietene au nceput s-o evite.1. Din ce cauz prietenele Lorinei au nceput s-o ocoleasc?2. Te-ar deranja s afli c un prieten te brfete?3. Oferii-i cteva sfaturi Lorinei pentru a-i recupera cele dou prietene.

Studiu de cazn grup

Explicarea Rezolv exerciiile propuse.

Rspund la ntrebri n perechi.

Determin adverbele i funcia lor sintactic.

Noteaz tema pentru acas.

Extindere Elevilor le este naintat urmtoarea cerin: s alctuiasc o compunere, de cel mult cinci randuri, n care sa prezinte emoia care l-a cuprins naintea unui moment deosebit. Folosete, n redactarea compunerii i adverbe. Subliniaz-le! D compunerii un titlu adecvat momentului ales.

Alctuiesc compunerea. in cont de cerinele propuse.