Proiect Pop Rom 8a

8
PROIECT DE LECTIE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 5 „Nicolae Iorga” PROFESOR – Vasile Cristina DATA: 25.02.2015 OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI SUBIECTUL LECTIEI – Numarul populatiei si evolutia numerica TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE 1 Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3 Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru 4 Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic. 7 Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE 1.2 Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 3.1 Transferarea elementelor din matematică şi ştiinţe pentru explicarea realităţii geografice a României 4.4 Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice 4.6. Interpretarea reprezentărilor grafice simple 7. 3 Prelucrarea informaţiei: interpretarea unei diagrame simple, analizarea unei diagrame simple, elaborarea unui text pe baza unei diagrame, elaborarea de scheme OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 la sfarsitul lectiei elevii vor putea descrie evolutia numerica a populatiei tarii din 1930 pana in prezent analizand tabelele din manual O 2 - defineasca notunile de populatie, evolutie numerica , spor natural, natalitate, mortalitate, contingent, O 3 - sa inteleaga cauzele scaderii numarului de locuitori ai tarii, in urma explicatiilor primite O 4 - sa explice modificarea numarului de locuitori si a sporului natural pe baza informatiilor primite si a tabelelor din manual.

description

proiect didactic populatia romaniei

Transcript of Proiect Pop Rom 8a

PROIECT DE LECTIEUNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Nr. 5 Nicolae IorgaPROFESOR Vasile CristinaDATA: 25.02.2015OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEISUBIECTUL LECTIEI Numarul populatiei si evolutia numerica TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE 1 Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice3 Transferarea unor elemente din matematic tiine i tehnologie n studierea mediului terestru4 Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic.7 Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanentCOMPETENTE SPECIFICE 1.2 Definirea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz 3.1 Transferarea elementelor din matematic i tiine pentru explicarea realitii geografice a Romniei 4.4 Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentri cartografice 4.6. Interpretarea reprezentrilor grafice simple 7. 3 Prelucrarea informaiei: interpretarea unei diagrame simple, analizarea unei diagrame simple, elaborarea unui text pe baza unei diagrame, elaborarea de scheme OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 la sfarsitul lectiei elevii vor putea descrie evolutia numerica a populatiei tarii din 1930 pana in prezent analizand tabelele din manual O2 - defineasca notunile de populatie, evolutie numerica , spor natural, natalitate, mortalitate, contingent, O3 - sa inteleaga cauzele scaderii numarului de locuitori ai tarii, in urma explicatiilor primite O4 - sa explice modificarea numarului de locuitori si a sporului natural pe baza informatiilor primite si a tabelelor din manual.

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - conversatia euristica, problematizarea, explicatia

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, manualul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia Romaniei cls. VIII.

DESFASURAREA LECTIEI

Ob. Opert.DozareMomentele lectieiActiv. de predare - invatareStrategii didacticeEvaluare

Actv. prof.Actv. elevilor

1Organiz. clasei- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectieiPregatirea caietelor si a docum. scolareObservareaAtentionareAprecieri

10Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul prin intreb. scurteAdreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anteriorAsculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.DialogulAnaliza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1 2Pregatirea aperceptivaCere elevilor sa isi reaminteasca definitia populatie Elevii isi reamintesc de populatie si raspund sub indrumarea profesorului Totalitatea fiintelor umane care locuiesc intr-un anumit teritoriuConversatia euristicaObservarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1Anuntarea temeiPrecizeaz obiectivele i strategia de rezolvare, condiiile de lucru. Scrie titlul leciei pe tabl: Numarul populatiei si evolutia numerica Ascult, accept, se mobilizeaz, particip,scriu titlul leciei n caiet

Expunere,lucrul la tablObservarea comportamentuluielevilor

O120 25Dirijarea predarii - invatariiProfesorul trece pe tabla numarul de locuitori al tarii si le cere elevilor sa analizeze tabelele din manual si sa descopere care a fost numarul locuitorilor in ani 1930 si 1970 dar si cel de acum Elevii noteaza si ei aceasta notiune Si sub indrumarea profesorului analizeaza tabelele din manual scriu numarul locuitorilor din anii respectivi si cel din prezent Analiza

Lucru cu manualul Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2 Intreaba care este cauza cresterii sau descresterii populatiei tarii noastre - scrie pe tabla notiunile de spor natural, natalitate, mortalitate si realizeaza formula matematica cu ajutorul elevilor Elevii reflecteaza , gandesc si raspand din cauza numarului in crestere al deceselor fata de scaderea numarului nasterilor -isi amintesc astfel ca sporul natura leste cauza cresterii sau descresterii numerice a populatiei --scriu in caiete notiunile date de profesor si formeaza formula matematicaConversatiaDescoperirea

Idem

O3- Sa analizam graficul din manual si sa indentificam anii si valoriile sporului natural cal mai mare si cel mai mic Si sa noteze in caiete inclusiv de cand sporul natural este negativ

- Analizeaza graficul din manual si identifica anii cu spor natural minim, maxim, de cand este negativ si noteaza in caiete,Analiza Lucru cu manualul Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4 Cum ne explicam modificarea numarului de locuitori si a sporului natural din 1990 si pana in prezent Ce credeti ca sa intamplat dupa 1998 de populatia romaniei este in scadere ?Care sunt cauzele aceste scaderi?- explica notiunea de contingent si cand a fost cel mai mareElevii gandesc si aduc argumente cu privire la subiectul propus spre analiza

- scriu in caiete notiunea de contingent, si care a fost cel mai mare inregistrat Conversatia euristica Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

3 - 4Atingerea feed- backuluiCare sunt efectele acestei scaderi numerice a populatiei pe termen lung in tara noastra ?Reanalizeaza, sintetizeaza si concluzioneaza ca numarul populatiei este in scadere si cauta cauzele, pe care apoi le transcriu in caiete.Exercitii geograficeStimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O510Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelorEvaluarea informaiilor dobnditeSelecteaza informatiile formularea corecta a raspunsurilor.Interogatiile de control si dialogul.Evaluarea finala

1 - 2Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasaComunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Asculta si noteza.Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla

NUMARUL POPULATIEI SI EVOLUTIA NUMERICA

Populatia ( def) totalitatea fiintelor umane care locuiesc intr-un anumit teritoriu teritoriu Numrul populatiei in 2007- 21,5 milioane locuitori, fiind din acest punct de vedere o ara cu un important potenial demografic, situndu-se n rndul rilor mijlocii-mari.Romania ocupa locul 10 in Europa inaintea Olandei si locul 43 in lume dupa Irak

Evolutia numericaCercetatorii au aratat ca in decursul ultimelor apte decenii din secolul al-XX-lea , populaia a crescut cu mai mult de o treime.Astfel intre anii 1930 si 1990 evolutia numerica a fost crescatoare 1930 -14mil.loc 1970 - 20 mil.loc 1990 - 23,2 mil.locIncepand cu anii 1998 si pana in prezent aceasta evolutie este de scadere numerica 1998 -22.5 mil.loc 2002 -21.7 mil loc. 2008 - 21,42 mil. loc Iar previziunile pentru viitor sunt sumbre astfel ca probabil in anul 2035 - 19,62 mil loc Iar in anul 2060 - 16,92 mil loc Cresterea numerica se datoreaza SPORULUI NATURAL pozitivSporul natural= diferenta dintre natatlitate si mortalitateNatalitatea=numarul de nascuti vii raportat la 1000 locuitori Spor Natural = Natalitate - Mortalitate Mortalitatea=numarul de decese raportat la 1000 locuitori.

Sporul natural a nregistrat numeroase fluctuaii n decursul timpului. Datorit sporului natural ridicat din anumii ani (1950-1955, 1967-1970) populaia rii a nregistrat creteri numerice mai mari. -cel mai mare spor natural s-a inregistrat in 1967 - 18.1 Dup anul 1991 sporul natural a fost negativ i a contribuit - alturi de plecarea temporar sau definitiv din ar a unui anumit numr de persoane - la scderea numeric a populaiei- Cel mai scazut spor natural s-a inregistrat in 1996 fiind de 2,5Cele mai mari valori ale creterii populaiei s-au nregistrat n anul 1977 cnd s-au nscut peste 0,5 milioane persoane, ceea ce reprezint cel mai numeros contingent din istoria Romniei. Acest lucru a fost determinat de anumite msuri ale regimului comunist n domeniul politicii demografice.Contingent= numarul de persoane care s-au nascut in acelasi an. -cel mai mare: 500.000 persoane, in anul 1967. Numarul de locuitori ai Romaniei este in continua scadere, datorita:-sporului natural negativ,-migratiei fortei de munca peste hotare.