Proiect Noi Suntem Prieteni
-
Upload
topsy-turvy -
Category
Documents
-
view
279 -
download
2
description
Transcript of Proiect Noi Suntem Prieteni
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATANOI SUNTEM PRIETENI
DATA:14.02.2014
UNITATEA DE INVATAMANT: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7
STRUCTURA GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT LUCIAN GRIGORESCU MEDGIDIA
NIVELUL: I , GRUPA MIJLOCIE PUISORII MOTATI
EDUCATOARE: YASEMIN AGI-MURAT
TEMA SAPTAMANALA: IN LUMEA ANIMALELOR SALBATICE
TEMA ZILEI: NOI SUNTEM PRIETENI
TIPUL DE ACTIVITATE: CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA
DURATA: O ZI
OBIECTIV FUNDAMENTAL: IMBUNATATIREA CUNOSTINTELOR DESPRE LUMEA INCONJURATOARE REFERITOARE LA LUMEA ANIMALELOR SALBATICEINVENTAR DE ACTIVITATI
1. ADP
INTALNIREA DE DIMINEATA: Noi suntem prieteni
SALUTUL: Ne bucuram ca suntem impreuna aici!
RUTINE: Protejam natura
TRANZITII: In padure (Anexa 1)
Iepurasul Tup (Anexa 2)
2. ALA 1
ARTA: Tablouri cu inimioare
BIBLIOTECA: Citim despre animale salbatice si ascultam sunete onomatopeice
JOC DE MASA: Ajuta animalutul sa ajunga la hrana! - labirint
3. ADE
DS: ACTIVITATE MATEMATICA: Cine stie, castiga! - joc interdisciplinar
DOS: ACTIVITATE PRACTICA: Ornam felicitari cu animalute
4. ALA2
TEATRU DE PAPUSI: Casuta din oala
SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea capacitatii de observare si stabilire de relatii cauzale, spatiale, temporale;
Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor precum si despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor produse simple;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa inteleaga si sa numeasca relatiile spatiale relative, sa plaseze obiecte intr-un spatiu dat ori sa se plaseze corect el insusi cu un reper dat;
Sa comunice impresii, idei, pe baza observarilor facute;
Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;
Sa efectueze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;
OBIECTIVE OPERATIONALE;
Sa foloseasca materialele puse la dispozitie in mod corespunzator; Sa utilizeze un limbaj adecvat;
Sa observe si sa descrie imaginile si sunetele prezentate;
Sa recite o strofa dintr-o poezie sau sa interpreteze un cantec;
Sa plaseze corect materialul pus la dispozitie in raport cu un obiect;
Sa manifeste spirit de cooperant in activitatea de grup, comunicand cu partenerii din echipa pentru realizarea unei sarcini comune;
Sa participe activ (in spiritul jocului) si sa-si aduca contributia la reusita echipei;
Sa realizeze corect tema propusa folosindu-se de tehnica lipirii;
Sa utilizeze corect instrumentele de lucru;
Sa participe cu interes la activitate;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, instructajul verbal, demonstratia, exercitiul, jocul;
Material didactic folosit: tablouri cu inimioare, carti cu animale salbatice, carte cu imagini si onomatopee, labirinturi, material marunt cu animale salbatice, planse cu oala sparta, felicitari cu animalute (ursuleti si iepurasi), papusele pnetru teatru de papusi si masti.
Scenariul zilei
Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineata. Copiii sunt asezati pe covor in cerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membri grupei. Pentru a constitui un model de comportament, zambesc, ii privesc, le transmit caldura si incurajare prin toate formele de comunicare: verbala si nonverbala.
Voi rosti cuvintele cu care incepem de obicei ziua, iar copiii vor rosti odata cu mine: Buna dimineata! Ne bucuram ca suntem impreuna aici!
Dupa aceste cuvinte urmeaza imbratisarea de grup, metoda prin care ne incepem ziua intr-un mod relaxant, confortabil si revigorant in acelasi timp.
Ii voi anunta tema zilei, in acelasi timp se vor auzi niste batai la usa. Voi incuraja copiii sa mergem impreuna sa verificam cine a batut. Pe hol vom gasi un ursulet si un iepuras ( de plus) suparati. Ii vom pofti in clasa sa le ascultam motivele de suparare.
Le voi prezenta copiilor o scurta povestire:
Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum s-a intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, s-au ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi ca suntem impreuna aici.
Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa toate animalele padurii.
In continuare le voi prezenta cateva obiective propuse pentru activitatea ce va urma sa o desfasuram.
Voi numi un om al zilei si impreuna vom prezenta noutatea zilei, aceea fiind ca avem musafiri. Le voi spune ca doamnele au venit sa vada o grupa de copii despre care au auzit ca sunt cei mai veseli copii din oras.
Inainte de a indruma copiii la centrele de interes pregatite le voi citi cateva versuri compuse de mine, ce reprezinta indemnul zilei (Anexa 3).
Voi propune copiilor sa se imparta in doua echipe, ursuleti si iepurasi. Echipa ursuletilor va ajuta ursuletul, iar echipa iepurasilor va ajuta iepurasul. Vor primi medalioane cu imagini ce vor reprezenta ursuleti si iepurasi.
Voi insoti copiii la centrele de interes pregatite, unde urmeaza sa-si desfasoare activitatea, prezentandu-le materialele si sarcinile pe care le au de realizat.
DESCRIEREA ACTIVITATII
Etapele activitatiiDescrierea demersului didactic
Metode si procedeeEvaluare
1. Moment organizatoricSe creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:
aerisirea salii de grupa;
aranjarea meselor si scaunelor;
introducerea copiilor in sala de grupa.
2. Captarea atentieiIn timpul intalnirii de dimineata se vor auzi batai la usa. Vom gasi la intrarea in clasa un ursulet si un iepuras foarte tristi. Le voi povesti copiilor cum au ajuns acestia la noi (Anexa 4) si voi propune sa desfasuram activitati ce ar putea sa-i ajute sa se intoarca in padure si sa convietiuasca in armonie alaturi de celelalte vietuitoare ale padurii.
Voi descoperi materialele pregatite
Surpriza
3. Anuntarea temeiVoi anunta tema zilei si temele activitatilor ce le vom desfasura.
Explicatia
Conversatia
4. Enuntarea obiectivelorSe vor prezenta copiilor obiectivele stabilite
Explicatia
5. Prezentarea continutului si a sarcinilor de invatareLe voi prezenta materialele pregatite.
Copiii vor fi condusi la centrele de interes preferate.
Trecerea catre centrele de activitate se va realiza cu ajutorul unui cantec, La zoo (Anexa 5).
Explicatia
Conversatia
6. Dirijarea invatariiIn realizarea sarcinilor de la fiecare centru, copiii vor fi indrumati si ajutati.
La centru ARTA le voi prezenta materialele necesare realizarii temei: tablouri cu inimioare, si le voi explica modalitatea de lucru: sa deseneze pe inimioare ochisori, nas si gurita. Acestea vor fi date cadou vietuitoarelor padurii pentru a-si decora locuintele viitoare.
La centrul JOC DE MASA ii voi indruma pe copii sa gaseasca drumul corect al animalelor catre hrana lor printr-un labirint, o alta modalitate de a ajuta vietuitoarele padurii.
La centru BIBLIOTECA copiii vor rasfoi carti cu animale salbatice, dar si o carte ce are atasate niste butoane care la apasare emit sunete onomatopice ale faunei padurilor.
Dupa rezolvarea sarcinilor dintr-un centru, fiecare copil va avea posibilitatea de a-si continua activitatea intr-un alt centru dorit.
Voi organiza TURUL GALERIEI pentru evaluarea modului de lucru la fiecare centru.
Voi continua prin a descoperi materialele necesare desfasurarii activitatii matematice.
Explicarea si demonstrarea regulilor joculuiLe voi explica copiilor regulile jocului Cine stie, castiga!
Vom pastra echipele, echipa ursuletilor si echipa iepurasilor.
Copiii vor avea pe masute o plansa ce va reprezenta o oala (oala sparta din Casuta din oala) si mai multe jetoane cu animale salbatice.
In functie de cerinte, vor pozitiona jetoanele pe/ langa/ in/ sub oala (in dreapta/ stanga).Echipa care aseaza corect si repede va fi declarata castigatoare.
Executarea jocului de catre copiiIn timpul executarii jocului voi urmari realizarea obiectivelor propuse si voi sprijini pas cu pas derularea jocului avand in vedere algoritmii alesi.Copiii vor fi ajutati de educatoare la nevoie.
Echipele se vor evalua intre ele.
Dupa finalizarea jocului interdisciplinar de la activitatea matematica vom realiza o tranzitie (jocul muzical In padure) pentru a continua ziua cu urmatoarea activitate, Ornam felicitari cu animalute, activitate practica.
Vor fi prezentate materialele, felicitari cu ursuleti si iepurasi, pe care le vom darui animalutelor cu ocazia Zilei Dragostei si a Prieteniei.
Le voi demonstra ce au de facut prin realizarea unei felicitari.
Apoi copiii vor lipi in interiorul felicitarii inimioare de diferite marimi si culori. Daca va fi necesar vor fi ajutati si indrumati de educatoare.
La final, omul zilei va efectua TURUL GALERIEI pentru a evalua lucrarile.
Tranzitia la activitatea recreativa se va face prin jocul muzical Iepurasul Tup.
Vom incheia activitatea printr-o piesa de teatru de papusi, Casuta din oala. Copiii vor fi condusi la panoul de teatru pregatit in sala de grupa.
Le voi arata materialele, papuselele pe care le vor manevra si mascutele.
Copiii vor interpreta rolurile cu ajutorul papuselelor si a mascutelor pregatite.
La final vor prezenta personajele printr-un dans al acestora.
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Proba orala
Conversatia de verificare
Conversatia
Surpriza
Explicatia
Demonstratia
Instructajul verbal
Explicatia
Demonstratia
Conversatia
Instructajul
Explicatia
Conversatia Turul galeriei
Turul galeriei
Turul galeriei
7.Evaluarea Se vor face aprecieri individuale si in echipa asupra modului de lucru, de executie.
Aprecieri verbale
Evaluare orala
8. Incheierea activitatiiCopiii vor primi stimulente.
Stimulente cu ursuleti din ininioare
Anexa 1:
Umbla ursii prin padure
Dupa fragi si dupa mure,
Asculati si glasul lor
Mor, mor, mor
Si mor, mor, mor.
Uite sus si uite jos
Totu-I vessel si frumos,
Fiecare-n felul lor,
Mor, mor, mor,
Si mor, mor, mor.
Anexa 2:
Eu sunt iepurasul Tup
Prin padure sar zdup zdup
Sunt un iepuras de soi
Cel mai mare iepuroi.
Anexa 3:
In padurea indepartata
E liniste dintr-odata.
Ursu-n barlog incruntat
Vulpea si ea s-a-ntristat,
Lupul tot singur urland,
Iepurele tremurand.
Oare ce s-a-ntamplat,
De-s toti asa suparati?
Hai, copii, sa ne-adunam,
Pe toti sa ii impacam,
In padure vrem sa fie
Multa, multa veselie.
Anexa 4:
Ursuletul si Iepurasul au ajuns la grupa noastra deoarece s-au ratacit. Ei au plecat din padure pentru ca toate animalele padurii s-au suparat intre ele din cauza faptului ca nu se puteau intelege cu privire la adaposturile lor. Ursul si vulpea nu aveau loc impreuna in aceeasi casa si vulpea l-a gonit. Lupul nu a gasit o casuta care sa-i tina de cald iarna si se plimba singur prin padure, iar iepurasul a fugit cand a vazut ca toti sunt suparati, de fricos ce e. Pe drum s-a intalnit cu ursul si au continuat impreuna sa-si caute o casa. Tot cautand, s-au ratacit si au ajuns pana in orasul nostru. Aici in oras au fost atrasi de niste voci de copii, voci care radeau, chicoteau si se bucurau. Atat de mult le-a placut ce au auzit, ca au urmat acele sunete pana ce au ajuns la noi. Probabil ca acele voci erau ale voastre, voi sunteti niste copii veseli si mereu bucurosi ca suntem impreuna aici.
Eu m-am gandit sa ii ajutam, azi de Ziua Dragostei si a Prieteniei, sa incercam sa-i inveselim, sa-i impacam, sa gasim o casuta in care sa incapa toate animalele padurii.
Anexa 5:
Astazi dis de dimineata
Cu toti ne-am incolonat,
Am luat autobuzul
Si la zoo am plecat.
Am vazut intai girafa
Lunga cat o zi de post,
Am trecut si pe la sarpe
Care zace fara rost.
La zoo, la zoo
Veniti sa va distrati
La zoo, la zoo
Si n-o sa regretati!
Anexa 6:
Prezentatorul: Aleina
Departe de sat
Pe-un camp aruncata,
Statea intr-o rana
O oala bombata
De nimeni ravnita.
Pana-ntr-o zi, cand, agale,
Cautand pentru el hrana rece,
Un soarece micut o zareste
Si iata prin minte ce-i trece
Soarecele: Ioana
Este cineva in casa
Hai raspunde, nu fi rau!
Pe cat vad nu-i locuita;
Ce-ar fi s-o ocup chiar eu?
E atat de mare casa
Ca in ea ma ratacesc!
Si-apoi stand aici doar singur
Precis ca ma plictisesc.
Oricum, bine ca pe iarna
Voi avea un adapost, cat priveste a mea hrana
De pe camp, sigur fac rost.
Prezentatorul: Narin
Si in timp ce soricelul
Un patut isi pregateste
Langa usa, la intrare
O broscuta poposeste.
Broasca: Alexandra
Tii! ce mandrete de casa!
Oare cine-o sta in ea?
Cred ca nu fac un pacat
Daca tare oi striga.
Hei! aici, in casa asta
Locuieste cineva?
Soarecele : Iulia
Cum sa nu, eu soricelul
Spune-mi, ai dorit ceva?
Broasca: Alexandra
De dorit as vrea eu, insa
Nu prea am curaj sa-ti spun
Soarecele: Iulia
Poti sa-mi ceri ce vrei broscuto,
Nu sunt rau, am suflet bun
Nu prea am de ale gurii
Caci abia m-am instalat;
Dar de vrei sa stai cu mine
Te primesc imediat.
Brosca: Mara
Raspunsul bine imi suna,
E chiar tot ce mi-am dorit;
Caut mai bine de-o luna
Un loc bun de odihnit.
Soarecele: Andu
Atunci intra, te-odihneste!
Nici nu stii ce bine-mi pare
Tocmai ma-ntrebam, cu cine
Imi voi trece timpul oare?
Prezentatorul: Alex V
Dar nici n-apucara inca
Vreunul sa atipeasca
Si la usa bate tare
O figura urecheasca
Iepurele: David
Hei, asculta! Asta casa
Locuita-i sau pustie?
Dupa mintea mea isteata
Cred ca mi-ar fi buna mie.
Broasca: Stefi
Ti-o fi buna, nu zic ba!
Insa iti mai spun ceva:
Ca si tine, iepuras
Sunt si eu un chirias.
Soarecele: Andrei
Ma jignesti vorbind astfel,
Eu nu ti-am cerut chirie.
Poti sa stai, draga broscuta
Cat poftesti. Si-o vesnicie!
Si cum loc avem destul
Poate sta cu noi oricine,
Totul e sa ne-ntelegem
Si la rau dar si la bine!
Iepurele: David
Daca bine-am inteles
Pot sa stau si eu cu voi?
Soarecele: Darius
Mai e vorba? haide, intra
Esti doar invitatul meu.
Prezentatorul: Yasmin
Si-astfel, in micuta oala
Transformata in casuta
Incapu si iepurasul
Dormind sus pe o cotruta
Dar flamand si obosit,
Cautand o vizuina,
Iata vine si vulpoiul
Ce cu ploconeli se-nchina:
Vulpoiul: Edi
Doamne, nici ca am visat
Sa gasesc in a mea cale,
O casuta si-un culcus
Pentru-a mele frante sale.
Voi ce stati cuminti in casa
Aveti mila de-un vulpoi
Ce e frant de oboseala
Si-ar dori sa stea cu voi.
Daca vreti, vois ta cuminte
Chiar sub pat, de ma lasati.
Iata, eu va rog fierbinte:
Ajutati-ma, fiti frati!
Iepurele: Amalia
Desi stiu ca in minciuna
Astazi nimeni nu te-ntrece,
Caci, din tot ce spui, cumetre,
Minciuni noua sunt din zece,
Vreau sa-ti dovedesc si tie
Desi sunt cel mai fricos,
Ca-n necaz cu un dusman
Poti sa fii chiar omenos
Deci, din partea mea, cumetre
Poti sa stai aici cat vrei.
Trebuie insa sa afli
De vor vrea acum si ei!
Broasca: Stefi
Daca vrea si soricelul
Poti sa stai, din partea mea.
Soricelul: Amir
De vrei sa ne fii prieten
Loc destul e pe saltea.
Prezentatorul: Diana
Si cum langa trei se poate
Si al patrulea sa stea
Iata ca si biet vulpoiul
Loc in casa isi gasea.
Si asa au stat toti patru
Au stat multe zile-n sir
Ziua mergand dupa hrana,
Noaptea dormind pe mindir.
Da-ntr-o zi cam friguroasa
Cand stateau toti la caldura,
Auzira de afara
Cam un fel de urlatura
Lupul: Raoul
Auuu! Auuu!
Cine sta aicea? Cine?
Oare in casuta asta
Nu e loc si pentru mine?
Soarecele: Bianca
Daca ne vom strange-oleaca,
Un loc mic s-o mai gasi,
Dar intai vrem sa ne spui
Cine esti? De unde vii?
Lupul: Raoul
Sunt doar umbra celui care
Lup se spune ca am fost,
Umblu ratacind pe campuri
Caci nu am un adapost,
Soarecele: Bianca
Voi ce spuneti, fratilor?
Raspundeti cu toti in cor!
Broasca: Alex B
Ne vom strange sa-l primim
Fiindca vrem sa-l ocrotim.
Soarecele: Amir
De vreti voi si eu spun da;
Cred ca-i mai bine asa.
Prezentatorul: Aleina
Iata dar, ca soricelul
Ce se speriase tare
Ca va sta singur tot timpul
Are-acum prieteni care
Il ajuta ca pe-un frate
Aducandu-i din padure
Melci, ciuperci si nuci uscate
Ba chiar si cateva mure.
Si traind ca buni prieteni
In casuta din campie
N-auzeai trecand pe-acolo
Decat ras si veselie.
Da-ntr-o zi, cand pe campie
Erau toti dupa mancare
Aparu plin de furie
Un urs, ce e drept, cam mare
Ursul: Baran
Mor, mor, mor, sunt oboist,
Astazi nu m-am odihnit,
Ia sa stau pe-aceasta oala
Caci sunt frant de oboseala.
Aoleu, ce s-a-ntamplat?
Doamne, ce m-am speriat!
mi-a sarit si oboseala
vai de mine, am spart oala!
Iepurele: David
Vai de noi, ce-o sa ne facem?
Casa noastra-i o ruina!!
Soarecele: Amir
n-are rost acum sa plangem,
nimeni nu este de vina.ursul: Baran
Vina-s eu, bat-o napasta!
Dar va rog sa ma iertati
n-am stiut ca-n oala asta
locuiesc atatia frati!
Vulpea: Darius
Vita ta nu-i asa mare,
Toti am fost dupa mancare.
Broasca: Stefi
Unu-acasa de-ar fi stat
Asta nu s-ar fi-ntamplat.
Lupul: Emir
Stim ca nu e dinadins,
Asa ne-a fost noua scris!...
Ursul: Baran
Orice-ati spune, vina mare
Eu o am si mi-e rusine!
Broasca: Alex B
Nu mai plange asa tare,
Noi nu dam vina pe tine.
Lupul: Emir
Intre noi prietenia
si-a pus trainic legamant;
caci mai tare ca iubirea
nu-i nimic pe-acest pamant!
soarecele: Matei
asadar, nu ne ramane
decat s-o pornim din loc.
Eu din suflet, la toti cinci
Va urez acum NOROC!
Si de-o fi ca-n asta viata
Vreodata sa ne-ntalnim,
De casuta din campie
Noi cu drag sa ne-amintim!VA ATASEZ SI CATEVA FOTOGRAFII DIN TIMPUL ACTIVITATILOR PENTRU A VIZUALIZA MAI BINE MATERIALELE SI MODUL DE LUCRU INTALNIREA DE DIMINEATA
SECTOR ARTA: TABLOURI CU INIMIOARE
SECTOR: JOC DE MASA LABIRINT AJUTA ANIMALUL SA AJUNGA LA HRANA
SECTOR BIBLIOTECA: CITIM DESPRE ANIMALE SALBATICE SI ASCULTAM ONOMATOPEE
ADE: ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE (MATERIALUL COPIILOR)
ADE: ACTIVITATE MATEMATICA POZITII SPATIALE
(MATERIALUL EDUCATOAREI)
ADE: DOS ACTIVITATE PRACTICA FELICITARI CU ANIMALUTE
ALA2 : TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALA
ALA2: TEATRU DE PAPUSI CASUTA DIN OALAPAGE 1